Jump to content

M81 - Bode''s Galaxy


raxxla

S/W 120 DS-Pro

QHY2 Pro -10β/Κ

8x5min Lum

7x1.5min αντίστοιχα για τα R,G,B

 

Ο αγαπημένος μου γαλαξίας και ταυτόχρονα ένα απωθημένο από τότε που ξεκίνησα την φωτογράφηση.

Παράλληλα και η πρώτη μου προσπάθεια σε LRGB.

Απερίγραπτος ενθουσιασμός όταν είδα έναν κόσμο 12εκ έτη φωτός μακρυά μας να αποτυπώνεται στον υπολογιστή μου! Ίσως κάποιος αστροφωτογράφος που κατοικεί σε κάποιον πλανήτη κάποιου άστρου του γαλαξία αυτού να φωτογράφησε απόψε (?!...) έναν από τους πιο όμορφους γαλαξίες, το δικό μας...!

 

Η φωτογραφία αυτή είναι αφιερωμένη σ''έναν θαυμάσιο Άνθρωπο με max ενθουσιασμό για την αστροφωτογράφηση, με max διάθεση για βοήθεια προς όλους εμάς τους αρχάριους, γεμάτο max χιούμορ και ευγενή καλοσύνη, ο οποίος με βοήθησε χωρίς καν να με γνωρίζει να κάνω τα πρώτα μου βήματα και ο οποίος λάμπει στο max διά της απουσίας του...

Και δεν μιλώ για άλλον από τον Βασίλη Παπαϊωάννου !

Να είσαι πάντα καλα !


From the category:

Γαλαξίες

· 2168 images
  • 2168 images
  • 10306 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Αμ για αυτο γκρίνιαζα, το είξερα ότι οταν θα εβαζες και τα lrgb θα μας θαμπωνες τελείως :)

Αντε, καλή συνέχεια (απο που την τραβηξες; )

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ευχαριστώ! :D

Στάθη, έβαλα το IDAS LPS v2 αλλά καλύτερα να μην έβαζα νομίζω...

Γιάννη, το LRGB έχει πολύ ενδιαφέρον αλλά θέλει ένα πολύ καλό luminance frame.

Δυστυχώς το δικό μου είναι ..δείγμα σε σχέση με το χρόνο που έπρεπε να εκθέσω αλλά είχαμε αρκετά απρόοπτα (μεταξύ άλλων και την διάβαση του θέματος από το μεσημβρινό $#@#$!!!!).

 

Η λήψη έγινε από τον Αγ.Παντελεήμονα με μέτριο σεληνόφως. :?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Ηλία, μπορώ να πω ότι είναι υπέροχη και μου αρέσει η υφή των δακτυλίων. Θέλει και άλλο χρόνο, μην το σταματήσεις, προχώρα και τράβα και άλλο φως και λίγο μείωσε το Green σου. Συνέχισε έτσι! Τέλος, θα ήθελα να σου πω ότι με γοήτευσαν τα λόγια της περιγραφής σου.
Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης