Jump to content

M42 - νεφέλωμα του Ωρίωνα


KC

18 Σεπ 2005, Κόρινθος

05:00 τοπική ώρα

Vixen 4" αχρωματικό διοπτρικό

Canon EOS 300d

 

Ανάδειξη αστεριών τραπεζίου:

2x10sec ISO 100

4x10sec ISO 200

 

Ανάδειξη νεφελώματος:

9x30sec ISO 900

2x30sec ISO 1600

 

Στοίβαξη καρέ στο k3ccdtools και επεξεργασία στο photoshop: levels, curves, unsharp masking


From the category:

Νεφελώματα

· 5206 images
  • 5206 images
  • 26765 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Η έντονη σεληνιακή φωτορύπανση δεν επέτρεψε μεγαλύτερες εκθέσεις. Ίσως η χρήση κάποιου UHC να επέτρεπε μεγαλύτερες εκθέσεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο

Κώστα,

πιστεύω πως το καλύτερο φίλτρο κατά της φωτορύπανσης είναι ένα IDAS LPR. Πραγματικά κάνει πολύ καλή δουλειά . Απορροφάει σε πολύ μεγάλο ποσοστό όλα τα τα μήκη κύματος που εκπέμπουν οι λαμπτήρες της πόλης, όχι όμως και το φως της σελήνης.

 

 

 

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο

Γειά σου Άρη,

 

Γνωρίζω ότι τα 2" φίλτρα CCD UHC και LPS της Astronomik κάνουν πολύ καλή δουλειά σε συνδυασμό με το φακό Canon EF 50mm f/1.4 USM με στοπ 2.8. Έχεις πειραματιστεί;

Σύνδεσμος για σχόλιο

Κώστα , δεν τα έχω δοκιμάσει τα συγκεκριμένα φίλτρα που αναφέρεις. Αλλά έχω διαβάσει σχετικά γι΄αυτά.Κόβουν ένα μέρος της φωτορύπανσης, αλλά και ένα μικρό μέρος του ουρανού. Εγώ είμαι πεπεισμένος πλέον ότι τα ΙDAS LPS είναι τα καλύτερα γι΄ αυτή την περίπτωση. Έχουν πολύ καλά αποτελέσματa ακόμη και με FILM !!!!! Έγιναν δοκιμές στην Ιαπωνία: Μέσα από την μητρόπολη του Τόκυο τραβήχτηκαν 30άλεπτες εκθέσεις με τη χρήση CCD και IDAS filter. Τα αποτελέσματα ήταν εκπληκτικά . Η περιοχή από την οποία φωτογραφίζω είναι καλυμένη κατά 95% με φωτορύπανση. Άλλη λύση δεν υπάρχει , πάρα η χρήση κάποιου καλού φίλτρου.

 

 

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης