Jump to content

Γαλαξίας της Ανδρομέδας


raxxla

Μια βουτιά στο ένα \"ημι-δίσκιο\" του πιο κοντινού μας γαλαξία, αν και πρώιμος στόχος με πιάσανε τα βιαστικά μου. Πίεσα λίγο τη λεπτομέρεια στην περιφέρεια ώστε να ξεχωρίσουν μερικά καταλογογραφημένα αντικείμενα. Α=αστρικές παρέες (associations), C=σμήνη με ή χωρίς σχετικό νεφέλωμα.

Ως συνήθως ταλαιπωρούμαι με το χρώμα, τελικά το πάω κάπως στην τύχη και βλέποντας και καμιά φωτογραφία σε βιβλίο.

Από τον Πάρνωνα 26/7/2009, πολλά ευαριστώ σε στο Σταμάτη για την ...ευγενική παραχώρηση του ED80 (έχει πόσο καιρό να το πάρει στα χέρια του ο άνθρωπος, είπαμε τράκα ναι, αλλά εγώ το πάω για χρησικτησία..!) και σε Θωμά (=χορηγός ενέργειας!).

 

ED80

QHY2pro, -10βκ

70 λετπά lum

15 λετπά σε κάθε χρώμα (bin 2x2)

MaximDL


From the category:

Γαλαξίες

· 2169 images
  • 2169 images
  • 10312 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Ωραιος φιλε και ακομη πιο ωραιος που γίνεσαι επεξηγηματικός... :wink:

 

για να μαθαίνουμε οι νεότεροι...

 

και να καταλαβαίνουμε επιτέλους τι βλεπουμε... :) :D

Σύνδεσμος για σχόλιο

Αστρόφιλε Ηλία,

η φωτογραφία σου είναι πάρα μα πάρα πολύ καλή και θα ήθελα να συνεχίσεις τις σκέψεις σου για την λύση του προβλήματος της κόμης στα άκρα. Δηλαδή, μην αφήσεις αυτό το αιώνιο πρόβλημα να σου "τρώει" τα έργα σου. Βάλτα κάτω και σκέψου και πράξε ανάλογα. Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι ένας τόσο σπουδαίος αστροφωτογράφος, γεμάτος πάθος και αγάπη για το χόμπι του, να αφήσει αυτήν την καταραμένη κόμη να τον κερδίσει. ΟΧΙ. Έχεις φτάσει σε ένα απίθανο σημείο και κάθε σου εικόνα είναι όλο και πιο καλύτερη. Φανταστικές οι λεπτομέρειες του Μ31, αποτελείωσέ τον.

 

Έτσι μπράβο και να εξηγούμε τι βλέπουμε. Όχι παίζουμε εδώ μέσα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Ωραίος ο Ηλίας.Με εκπλήσεις πάντα ευχάριστα φίλε μπράβο.Δεν μου λες να περιμένουμε και για κάνα μωσαϊκό της :?: :?:
Σύνδεσμος για σχόλιο

Μπράβο Ηλία πραγματικά έχεις πιάσει πολύ λεπτομέρεια και ένα πολύ καλό αποτέλεσμα.

Όπως είπε και ο Αντρέας τον Αύγουστο άλλη μια Πάρνων και το μωσαϊκό έτοιμο!!! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο

Να 'στε όλοι καλά!

Αντώνη και Γιώργο, η παραμόρφωση κυρίως στη μια πλευρά πιστεύω πως προέρχεται από ελαφριά απόκλιση της κάμερας από τον οπτικό άξονα, θα το κοιτάξω προσεκτικότερα, θέλω να πιστεύω πως δεν είναι κόμη μιας και είναι το κεντρικό μέρος του πεδίου (μόλις 9χ6 χιλ).

Το θέμα της κόμης (και όχι μόνο) θα το λύσω οριστικά, θα ανεβάσω σύντομα σχετικό θέμα!

 

Casperino, Αντρέα, Θέμη, Άγγελε, Κώστα, σας ευχαριστώ πολύ και καλή συνέχεια σε όλους!

Καλές οι φωτό αλλά η συνεύρεση στο βουνό είναι το clue των εξορμήσεων!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Συγχαρητήρια και από ΄μενα . Κατέγρψες σημαντική λεπτομέρεια . Συμφωνώ με τον Ηλία , πως η κόμη δεν είναι πρόβλημα collimation , αλλά καθετότητας της κάμερας στον οπτικό άξονα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Εντυπωσιακή και με εκπληκτική λεπτομέρεια και χρώμα η Ανδρομέδα σου Ηλία, είχα το προνόμιο να είμαι ο πρώτος που είδα κάποιες μεμονωμένες λήψεις και φαινόταν ότι το τελικό αποτέλεσμα θα είναι εξαιρετικό! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο

Μπραβο Ηλια.

Εχω δει πολλες Ανδρομεδες...Αυτη η αναλυση της φωτο και του τι βλεπουμε εχουν αρχισει να με τραβανε σαν μαγνητης.Εχω αρχισει να σκεπτομαι για καθε μου στοχο δυο version της φωτο.Μια καθαρα κοσμιτικη και μια αναλυτικη/επεξηγηματικη.

Μπραβο φιλε μου !!! Εκτακτη η φωτο αλλα και η παρουσιαση !!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Καταπληκτικός, αλλά κάτι μου λέει ότι πολύ σύντομα θα τον ξαναδούμε από τα χεράκια σου αυτόν τον στόχο και θα μας τρέχουν τα σάλια..... :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης