Jump to content

Η Προβοσκίδα (elephant Trunck)


raxxla

Το πανέμορφο αυτό νεφέλωμα από σκόνη και αέρια υδρογόνου αποτελεί ένα αστρικό μαιευτήριο και φιλοξενεί πολλούς νεαρούς αστέρες. Βρίσκεται σε απόσταση 3000 περ. ε.φ. προς τον αστερισμό του Κηφέα. Το IC1396 είναι ένα πολύ εκτεταμένο σύμπλεγμα μέσα στο οποίο βρίσκεται η γνωστή Προβοσκίδα (Elephant Trunck) που φαίνεται στη φωτογραφία.

 

Από τον Πάρνωνα 24/7/2009

Είχε λίγο άνεμο που δεν ξέρω αν τελικά επηρέασε το seeing.

Στο χρώμα δεν ξέρω αν τα έκανα καλά, γενικά έχω ένα θέμα στην σύνθεση του χρώματος.

Ευχαριστώ πολύ τον Θωμά και το Σταμάτη για τη βοήθειά τους!

 

ED80 (μαντέψτε ποιου...)

QHY2 Pro -10βκ

Baader LRGB filters

1.8 ώρες luminance

22.5 λετπά σε κάθε χρώμα

MaximDL + Photoshop


From the category:

Νεφελώματα

· 5206 images
  • 5206 images
  • 26765 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Τι να πω!!!Και να φανταστείτε ότι τα κάνει με δανικό εξοπλισμό!!!!!Δεν μπορώ να φανταστώ φίλε την συνέχεια...όταν θα καταφτάσει το εργαλείο. :roll: :roll: :D :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Πολύ ωραίο αποτέλεσμα.Το χρώμα και το καδράρισμα μου αρέσει πολυ.Τα αστέρια ειναι λίγο μεγαλύτερα αλλα μαλον θα φταίει το seeing. :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Γέμισε το μάτι μου χρώμα και άστρα! Τι σου κάνει ο Πάρνωνας! Πολύ όμορφη σύνθεση φίλε, ως συνήθως, μπράβο! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο

Ηλια πολυ καλη δουλεια οπως παντα μπραβο φιλε.

Το θεμα με τα αστερια ειναι μεγαλο το οποιο εχω αρχισει να το λυνω και εγω σιγα σιγα.Προσπαθω να μην τα καιω και αυτο το καταφερνω κανοντας μικρες εκθεσεις ισα ισα να φτιαξω υποβαθρο .Στα narrowband φιλτρα μου αφαιρω τα αστερια και το κοκκινο η πρασινο background και κοβω με το λασο μονο την πληροφορια που θελω σαν extra layers.Θα ελεγα να δοκιμασεις και αυτη την επεξεργασια και θα δεις τα αστερια σου να ειναι πιο σωστα και μικροτερα.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Aγαπητε Ηλια.

Δουλεψες κανενα low pass (kernel ή fft) ?

H μεθοδος που προτεινει ο Αγγελος δεν ειναι μια απλη ιδεα.Ειναι κατα την γνωμη μου ο ΚΑΝΟΝΑΣ.Δεν υπαρχει περιπτωση να συνθεσουμε μια αστροφωτο τετοιων εκθεσεων με ενα "layer".Θελουμε πολλα και διαφορα.Αλλο για το υποβαθρο αλλο για το dso και παει λεγοντας. Η πληροφορια που μαζεψες πολυ καλη.Και η φωτο (δοκιμασα περυσι και ξερω) πολυ καλη φιλε μου.Η προβοσκιδα εμφανεστατη και με ενα glow γυρω της που μ αρεσει πολυ.Απο εκει και περα ολοι μας κατι πρεπει να κανουμε με το πεδιο του ed80.Αυτα τα αστρα γυρω γυρω δεν παλευονται με τιποτα.Ειναι αμαρτια να χανουμε τοσο εκει.Πιστευω οτι θελουμε flateners επειγοντως.

Πολλα μπραβο Ηλια.Πολυ καλη φωτο.Να σαι καλα.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Άχ, πότε θά έρθω καί εγώ στόν Πάρνωνα !;

Ζωντανή ή προβοσκίδα :-) Εύγε!

 

Θά συμφωνήσω μέ τόν Γιώργο. Ένα κλίκ λιγότερο deconvolution γιά τά άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Η ερώτηση είναι απλή.

Ποιός μπορεί να μετρήσει τα άστρα :?:

Μπράβο Ηλία!

Πάντως πήρε φωτιά ο ουρανός.. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Ohhhhhhhhhh, Ηλία είναι από τις καθαρότερες εικόνες που έχω δει. Υπάρχει ένας "crispy" χαρακτήρας που είναι συγκλονιστικός. Μράβο σου μεγάλε αστροφωτογράφε, ο συνδυασμός Πάρνωνας, πάθος και μαστοριάς κάνουν την φωτογραφία αυτή μοναδική στο είδος της. Good job my friend!
Σύνδεσμος για σχόλιο

Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια!

Γιώργο, Άγγελε και Στέλιο έχετε δίκιο, ο τρόπος που κάνω το DDP μάλλον δημιουργεί τα άγρια άστρα, χρειάζονται layers.

Ανυπομονώ να ξανακάνω την ίδια φωτό με το νέο μου σωλήνα!

 

Καλή συνέχεια σε όλους!

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης