Jump to content

North America piggyback


andrewmil10

Canon AE-1, φακός Cannon 50mm, φιλμ Fuji Sensia 400, στήριξη HEQ5, έκθεση 10 λεπτών. Ελαφρά επεξεργασία στο Photoshop.

Το Sensia φαίνεται ότι έχει αρκετά καλή χρωματική ισορροπία.


From the category:

Υπόλοιπα Deep Sky

· 379 images
  • 379 images
  • 1001 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Ευχαριστώ Παναγιώτη! Αυτή τη φωτογραφία την πήρα μαζί με μερικές άλλες από το πιο σκοτεινό μέρος που έχω πάει μέχρι τώρα, στη νότια πλευρά του Παναχαϊκού, στη Ρακίτα. Αν και δεν είχα μηδενική φωτορύπανση στις κατευθύνσεις της Πάτρας και του Αιγίου, η εικόνα προς το ζενίθ ήταν πολύ καλύτερη, όπως φαίνεται και στη φωτογραφία.
Σύνδεσμος για σχόλιο

Εκπληκτική φωτογραφία, Ανδρέα !!

Έχεις δίκιο για τη χρωματική ισορροπία του Fuji Sensia 400.

Θα μπορούσες βέβαια να τη μεγεθύνεις λιγάκι παραπάνω.

 

 

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ανδρέα,

 

Μπράβο σου!!!! Οι piggyback φωτογραφίσεις από σκοτεινό ουρανό είναι το αγαπημένο μου θέμα.

 

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ανδρεα,

 

Πολυ ωραια φωτογραφια. Πιστευω να γνωριζεις οτι εχεις καταγραψει και πολλα αντικειμενα σκοτεινων νεφελωματων τυπου Barnard!

 

Αντωνης.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Σας ευχαριστώ πολύ όλους! Χαίρομαι πολύ που σας αρέσει η φωτογραφία γιατί έτσι ξέρω ότι μπορώ να συνεχίσω τις προσπάθειές μου. Όσον αφορά τα σχόλια: Άρη, το μέγεθος της φωτογραφίας είναι όντως μικρότερο από το επιτρεπόμενο από το astrovox. Στον υπολογιστή μου έχω το σκαναρισμένο καρέ σε πολύ μεγαλύτερο μέγεθος. Για να μην τη συμπιέσω πολύ (και χαθεί εντελώς η καθαρότητα), αποφάσισα να "ανεβάσω" μια λίγο μικρότερη εικόνα, αλλά με μικρότερη συμπίεση. Όσον αφορά την παρατήρηση του Αντώνη, η απάντηση είναι ότι δεν είχα ιδέα! Είναι προφανές ότι υπάρχουν πολλά νεφελώματα εκπομπής, τα οποία αναγνωρίζει κανείς με ένα χάρτη, αλλά και αρκετές "σκοτεινές" περιοχές πάνω στο φόντο του γαλαξία που ποτέ μέχρι τώρα δεν έχω καθήσει να τις μάθω. Θα σου ήμουν υπόχρεος, Αντώνη, αν μπορούσες να μου πεις τι ακριβώς φαίνεται στη φωτογραφία! Απ' ότι θυμάμαι από τα posts σου έχεις ξεκινήσει τη φωτογράφηση των αντικειμένων Βarnard :)

Θα ήθελα ακόμα να πω ότι το δυσκολότερο κομμάτι της διαδικασίας λήψης ήταν...το ταξίδι μιάμισης ώρας για να φτάσω στα σκοτάδια! Δυστυχώς η φωτοπύπανση είναι πολύ άσχημη κοντά στην Πάτρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης