Jump to content

Ο 57 του Κύκνου


raxxla

Η γοητεία που μου ασκούν τα νεφελώματα είναι έκδηλη :)

Ιδού λοιπόν μια από τις αγαπημένες μου περιοχές, γεμάτη μυστήριο και γοητεία, η γειτονιά του 57 του Κύκνου, ανάμεσα στα νεφελώματα του Πελεκάνου και της Β.Αμερικής.

Ασπρόμαυρο, έτσι όπως το φαντάζομαι να φαίνεται μέσα από το προσοφθάλμιο ενός γιγάντιου τηλεσκοπίου..

 

Μια προσπάθεια από τον Κορυδαλλό, μιας και με αυτό τον καιρό που να βγεις να πας.

 

NP101is + HEQ5pro

QHY9 -10βκ

70λ Ηα (Baader 7nm)

SPC900NC, PHD quide, MaximDL και Photoshop


From the category:

Νεφελώματα

· 5206 images
  • 5206 images
  • 26765 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Ήλία, κοίτα σύμπτωση, βγάλαμε τον ίδιο στόχο και τον τιμήσαμε ιδιαιτέρος. Πολύ καλό το όλο σύνολο που έχεις πάρει. Το μαύρο πέπλο στο ενδιάμεσο είναι φοβερό και το έπιασες το θέμα για τα καλά. Προσπάθησε να πάρεις χρώμα αυτήν την φορά γιατί αξίζει ο στόχος αυτός το τρισδιάτατο σκηνικό του. Μπράβο!
Σύνδεσμος για σχόλιο

NP101is + HEQ5pro

QHY9 -10βκ

 

 

Όπα να πούμε και επίσημα καλορίζικη η 9άρα;;;;;;;;; :lol:

 

Μπράβο φίλε, συγχαρητήρια.... Όντως το θέμα το έπιασες και το ξέσκισες.... Πλατεία το πεδίο του ΝΡ και της 9άρας.... Ο συνσυασμός είναι φτιαγμένος για εσένα.

 

Ανεβάζω μια χαζομάρα που είναι κομμάτι του δικού σου αριστουργήματος... :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ναι, που να πας με τετοιο χαλια καιρο, ....αναρωτιεμαι γιατι ειναι τοσο χαλια ο καιρος,

οοοοπςςς, τσαακ, να η QHY9 :) παει ολο το ΣΚ στραφι :lol:

και απο οτι φενεται και αυτον το χειμωνα δεν θα σταυρωσουμε νυχτα για νυχτα :lol:

 

ΜΕΓΑΛΕ ΜΕΓΙΑ !!!! Να την καταευχαριστηθεις, να μας χαρισεις απιθανες φωτογραφιες :shock: :shock: :shock: :shock:

 

(και αν ποτε αποφασισεις να την πουλησεις, κατα προτιμηση σε πολύ χαμηλη τιμη , ξερεις :D :D )

 

Παντως ακομη μας χρωστας εκεινο το παζλ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Καλορίζικη Ηλία. Να την χαρείς και να την αξιοποιήσεις στο έπακρο. Όσο για τη φωτογραφία τι να πούμε ...Το καλλίτερο ξεκίνημα που θα μπορούσες να κάνεις. Συγχαρητήρια.
Σύνδεσμος για σχόλιο

Καλημέρα παιδιά!

Ευχαριστώ πολύ!

Δεν φταίω εγώ για τον καιρό βρε παιδιά :oops: :oops:

Η κάμερα είναι "δανεική", θα την δοκιμάσω και αν μου αρέσει θα αποφασίσω τι θα κάνω.

 

Γιάννη, το παζλ προχωράει :D

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ααα, βιαστηκαμε να φαμε κυδωνακι για κερασμα :lol:

Εγω παντως νομιζω οτι αυτη η φωτο εχει απογειωσει το οργανο.

Θες σπονσορες ή το ελυσες αυτο; :)

Σύνδεσμος για σχόλιο

Απίστευτη φωτό Ηλία.. :shock:

Το συγκεκριμένο νεφέλωμα το προσπάθησα κι εγώ το καλοκαίρι με την dslr κι έφαγα τα μούτρα μου.. :oops: Μεγιά για την καινούργια σου κάμερα.

Απίστευτο πεδίο και εκπληκτική λεπτομέρεια.

Και πάλι μπράβο φίλε γιατί πραγματικά το αξίζεις. :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο

Καταπληκτική είναι Ήλία σε όλα της και κυρίως στο καδράρισμά της!!!

Δεν λέω για λεπτομέρια και ποιότητα, τα έχουμε ξαναπεί!!! Πολλά Μπράβο!

Υ.Σ. Αλήθεια τα αστεράκια δεξιά και αριστερά στο πάνω μέρος της γιατί έχουν ουρίτσες?

Σύνδεσμος για σχόλιο

Μπράβο Ηλία πολύ ωραία,

τώρα τελευταία μόνο ΗΑ βλέπουμε. ΄Ώρα να πάρεις και κάνα OIII & SII να δούμε και λίγο huble χρώμα από τον Κορυδαλλό.

 

Υ.Γ. Κώστα τι το ήθελες αυτό με τις ουρίτσες θες να μην κοιμηθεί όλο το βραδύ ψάχνοντας και κάνοντας πειράματα; :)

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ηλία σου εύχομαι και δημοσίως καλορίζικη η κάμερα και να την τιμήσεις στο έπακρο!

Όσο για τη φωτό τα λόγια είναι περιττά. Επαγγελματική δουλειά με τον ενθουσιασμό ενός ερασιτέχνη! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης