Jump to content

Η Θάλασσα του Sadr (ic1318)


raxxla

Επιστροφή στη Θάλασσα του Sadr την ξελογιάστρα, από τότε που την πρωτοδοκίμασα με την Canon μου ορκίστηκα να την κηνυγήσω όσο μπορώ ... :)

 

Televue NP101is

QHY9

100 λ με Ηα (7nm) σε Bin1x1

Οδήγηση με QHY5+MaximDL

 

Εκμεταλλεφθείτε το σημερινό βράδυ όσο έχουμε άνοιγμα!! :)


From the category:

Νεφελώματα

· 5206 images
  • 5206 images
  • 26765 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Σε χαιρομαι εχεις φτιαξει ωραιο συστηματακι και πεταει μπραβο Ηλια ομως :twisted:

τελος τα ψεματα μαστορα σημερα το βραδι μαλλον θα σου απαντησω σε ολα αυτα τα :evil: υδρογοοονααα :evil: που μας φλομωσες.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Αλλος ενα στοχος που μου εχει μηνει αχτι ....

 

Μεγια η 5. Τωρα για την φωτο , τι να πουμε, τα εχουμε πει, χαμος :)

 

Αλλα εχω και μερικες αποριες (για να μαθαινουμε):

α) αρχισες να βαζεις πετονια μπροστα ;

β) χρησιμοποιεις star mask ;

γ) εστω και με τετοια καμερα, ΠΩΣ στο καλο εχεις τοσο καθαρο σημα στα μαυρα μεσα απο Αθηνα ;

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ο μάγος των νεφελωμάτων ξανα(ματαξανα)χτυπά........

 

Υπέροχο Ηλία, συγχαρητήρια. Άντε με το καλό να βγεις έξω να μαζέψεις και χρώμα... :wink:

 

Δυστυχώς από ό,τι φαίνεται έχεις δίκιο. Σήμερα και αύριο ό,τι γίνει αλλιώς μετά τις 2 Νοέμβρη και αν...... Χάλια ο καιρός.

 

Υ.Γ. Μεγειά το autoguider.... Super :!:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Wooow, Ηλία! Τελικά κατάφερες να φέρεις το σύστημα όπως το ήθελες. Η φωτογραφία σου αυτή είναι ένα ψεγάδι γεμάτο λεπτομέρειες. Αυτό που μου αρέσει είναι η σωστή αντίθεση μεταξύ νεφελώματος και ουρανού. Πάμεεεεε Ηλία, προχώρα κιάλο βγάλε πράμα!
Σύνδεσμος για σχόλιο

Είναι αξιοθαύμαστο το τι μπορεί "πιάσει" ένα ευαίσθητο ccd στα χέρια ενός μάστορα φυσικά!!! :D

Το εν λόγω νεφέλωμα στο γ κύκνου η Sadr η ουρανομετρία το χωρίζει σε πέντε κομάτια (a,b,c,d,e), προφανώς Ηλία πρέπει να έχεις πάρει ένα τμήμα στην κεντρική περιοχή.

Επειδή δοκίμασα με την Canon(όπως και εσύ άλωστε) κατάλαβα ότι είναι ένας πάρα πολύ δύσκολος στόχος τουλάχιστον για τα δεδομένα της Canon. :cry:

Η κάμερά σου και τα δικά σου "δεδομένα" αποκαλύπτουν τρομερή λεπτομέρια με πολύ εντυπωσιακό κοντράστ. :shock:

Για άλλη μια φορά Μπράβο σου :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο

Αφοσίωση, μεράκι και εντυπωσιακό αποτέλεσμα ως συνήθως!

Η επιλογή του κάδρου προσδίδει επιπλέον ενδιαφέρον, μπράβο Ηλία..

Πολύ θα ήθελα να το δω και σε έχρωμο, δεν ξέρω όμως αν προλαβαίνεις με τον παλιόκαιρο τώρα τελευταία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Άκρως εντυπωσιακό, Ηλία. Είσαι δεινός υδρογονολήπτης. Κυριολεκτικά υδρογονοφάγος. Εκπληκτική SADRoθάλασσα, εύγε!!
Σύνδεσμος για σχόλιο

Μαγευτική αστροθάλασσα μέσα στην καρδιά της Αθήνας! :shock: Σύντομα και οι χρωματιστές πινελιές!

Τηλεσκόπιο + CCD + φωτογράφος, μοναδικός συνδυασμός :!:

Σύνδεσμος για σχόλιο

Σας ευχαριστώ ειλικρινά και εύχομαι στον καθένα σας ξεχωριστά αξέχαστες φωτογραφήσεις! :P

 

Γιάννη, δεν βάζω πετονιά ούτε star mask, αυτό το εφφέ προκύπτει μόνο του σε όλες μου τις φωτογραφίες μάλλον από κάποιο σκουπιδάκι στο φίλτρο ή κάποια άλλη παρενέργεια διάθλασης από το φίλτρο ή το τελάρο του (;;). Για την ώρα δεν το θεωρώ πρόβλημα αλλά ευπρόσδεκτο εφφέ! Σχετικά με το υπόβαθρο, είμαι "τυχερός" διότι τα νεφελώματα που δοκιμάζω αυτό τον καιρό είναι στο ζενίθ (=λιγότερη φωτορρύπανση) και στο DDP προσέχω ώστε το υπόβαθρο να μην τονιστεί παραπάνω από το όριο που κρύβει το γκρενάρισμα.

 

Κώστα, πράγματι το νεφέλωμα του γ του Κύκνου είναι μια εκτεταμένη περιοχή της οποίας ένα μικρό μέρος συνέλλαβα. Το άνω δεξιά "νησί" είναι το IC1318C ενώ δεξιά του Sadr και στο κέντρο είναι το κομμάτι IC1318B. Το ανοιχτό σμήνος NGC6910 είναι στο κάτω μέρος ενώ μακρυά, νοητά κάτω αριστερά έξω από την φωτογραφία είναι το τμήμα IC1318A, σχεδόν 200εφ από το C.

Το συγκεκριμένο τμήμα είναι πράγματι απαιτητικό στην DSLR (τουλ. στην 350D που δοκίμασα), είναι όμως σχετικά εύκολο για μια CCD μιας και είναι ιδιαίτερα λαμπρό.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Συγχαρητήρια και από ΄μένα , Ηλία. Εντυπωσιάζουν τα είδωλα των αστέρων , το κοντράστ, η ευκρίνεια , τα πάντα .

Μπράβο και πάλι και καλή συνέχεια !

 

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Ηλία, έχω την εντύπωση ότι τα spikes προέρχονται από τα microlens πάνω στο chip, το οποίο effect αυξάνεται με την εστιακή. Επίσης έχω την εντύπωση πάλι ότι υπάρχει έτοιμο action στο PS για την αφαίρεσή τους αν σε ενοχλούν.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Πάρα πολύ ωραίο αποτέλεσμα Ηλία! Η συγκεκριμένη περιοχή είναι όλη ένα μεγάλο νεφέλωμα και έχεις πιάσει ένα αρκετά μεγάλο μέρος του.
Σύνδεσμος για σχόλιο

Ηλία πάρα πολύ καλή!!!!

Αυτό που παρατηρώ στις φωτό είναι τα πολύ καλά αστέρια!!έχω πρόβλημα σε αυτό, όσο καλή και να είναι η οδήγηση μου βγαίνουν σαν καμένα...όχι μόνο από την Ακρόπολη αλλά και από Κρυονέρι, δηλαδή δεν είναι θέμα ουρανού....τι FWHM έχεις;και τι image scale;

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης