AstroVox :: Αστροφωτογραφίες
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Όλες οι δημόσιες φωτογραφίες του χρήστη
Αναζήτηση:  που περιέχει:   
Όλες οι δημόσιες φωτογραφίες του χρήστη
Καλησπέρα σε όλους! 
Αυτή είναι η 1η μου φωτό με το καινούριο σεταπ...
Παρά τα προβλήματα (εστίαση, πιθανό κρέμασμα του φακού, κτλ) βγήκε αρκετά καλή (ίσως να μην ενδείκνυται για pixel peepers-καταπιέζομαι να μην κοιτάω στο 400x zoom!). Στο στάδιο της επεξεργασίας δεν ήμουν ιδιαίτερα προσεκτικός, έφταιγε και το μεγάλο μέγεθος του fit αρχείου (drizzle+hdr=1.4gb!) που έκανε την διαδικασία χρονοβόρα.
Τα ελεγχόμενα τεστ που έκανα επιβεβαίωσαν τις πολύ καλές κριτικές του συγκεκριμένου φακού, οπότε πρέπει να ξαναδώ το δαχτυλίδι υποστήριξης καθώς και τι ακριβώς παίζει με το φίλτρο, στο f2 όλα είναι πολύ οριακά. Θα μπορούσα βέβαια να τον κλείσω αλλά έχω πεισμώσει!
Καλά να περνάμε!

ΥΓ. Το κρύο που έφαγα εκείνη τη μέρα είχα να το νιώσω από τον στρατό (Παντελής ακούει?), οπότε δεν προσπάθησα να δω τι ακριβώς έφταιγε για την κακή-μονόπλευρη εστίαση...

Τηλεσκόπιο-φακός: Samyang 135mm f2 ED UMC @ f2
Κάμερα: Canon 600d Baader mod cooled @ 3C
Φίλτρο: Hutech idas lps d1 clip eos
Στήριξη: SW HEQ5 Pro
Οδήγηση: SW 9x50 Finder + ZWO ASI120MC
Λογισμικό: BYEOS, PHD2 - Pixinsight

60x150s (2h 30min) iso800 dithered x 2
30x15s iso800 dithered x 1
30x1s iso800 dithered x 1
Drizzle x2, 0.9 drop shrink
60 flats
20x3 darks
100bias
Καλημέρα σε όλους!
Μια και ο καιρός δεν επιτρέπει κάτι άλλο είπα να ξαναπιάσω (ξαναεπεξεργαστώ) το Μ31, την 1η μου αστροφωτογραφία. (http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=19297)
Ένα χρόνο μετά λοιπόν, με τελείως διαφορετικό τρόπο σκέψης, με λίγο μεγαλύτερη εμπειρία και με τη βοήθεια στακαρισμένου αρχείου λήψεων 20s από ED80 (ευγενική χορηγία του Παντελή) για να «σώσω» τον πυρήνα, κατέληξα σε αυτή την έκδοση.
Ενώ πριν ένα χρόνο θα ήμουν υπερβολικά ικανοποιημένος τώρα έβρισκα θέματα, χρωματική εκτροπή, κακό collimation (ήμουν rookie!), μηχανικά θέματα του τηλεσκοπίου,κτλ τα οποία όμως δεν προσπάθησα να διορθώσω, δεν βρήκα το λόγο. 
Ελπίζω μόνο να μην ξαναέρθω αντιμέτωπος με τέτοια προβλήματα στο μέλλον...

Τηλεσκόπιο: SW 130pds + SW x0.9 coma corrector
Κάμερα: Canon 600d Baader mod
Λογισμικό: BYEOS, PHD2 - DSS, Pixinsight, PS
60x150s (2h 30min) iso1600 
+ 20x20s iso 1600 (ED80, Canon 100d mod) για πυρήνα, Credits στον Παντελή (Magicstar)!
20 flats
30 darks
30 bias
Καλησπέρα σε όλους!
Μετά από μια φοβερή γαστρεντερίτιδα που με ταλαιπώρησε τις τελευταίες μέρες και βλέποντας τον καιρό να μην αφήνει περιθώρια για να δοκιμάσω το καινούριο σεταπ (και έχοντας ελεύθερο χρόνο πριν αρχίσει πάλι η δουλειά) είπα να κάτσω να δω τι έβγαλε το εσπρί πριν πάρει το δρόμο της επιστροφής. Θα είναι πιστεύω και η μοναδική φωτό από εσπρι στο φόρουμ, έχει και αυτό την αξία του!
Η φωτό φυσικά δεν διεκδικεί δάφνες, μόλις 1 ώρα και κάτι με το τελευταίο μισάωρο μέσα στη φωτορύπανση σε μία όχι καλή βραδιά γενικά.
Από τα νεύρα μου φυσικά και δεν πήρα calibration frames και η επεξεργασία είναι ότι προχειρότερο έχω κάνει...

Καλή χρονιά σε όλους εύχομαι με υγεία πάνω απ''όλα!

Τηλεσκόπιο: SW Esprit80 ED Super triplet APO
Κάμερα: Canon 600d Baader mod cooled
Φίλτρο: -
Λογισμικό: BYEOS, PHD2 - DSS, Pixinsight
25x180s (1h 15min) iso1600
NO Darks, Flats, Bias
Μετά από 1 χρόνο συμβίωσης με τα νευτώνεια μου (130pds και 200pds) τα οποία και κατά τη γνώμη μου είναι ο ορισμός του vfm (ειδικά το 130) αποφάσισα να αλλάξω ρότα.
Η επιλογή ήταν το Skywatcher Esprit 80ED Super Apo Triplet (80/400, f5) και μένουν τα τέστ να δείξουν πώς αποδίδει... 
Ελπίζω να έκανα καλή επιλογή...
Τίτλος: Orion''s Belt-Sword
Χρήστης: StamosP
ID: 20360
Κατηγορία: Νεφελώματα
Δημοσιεύθηκε: 09/02/2017, ημέρα Πέμπτη και ώρα 16:11
Προβολές: 172
Σχόλια : 6
Τίτλος: M31 Andromeda (remake)
ID: 20337
Κατηγορία: Γαλαξίες
Δημοσιεύθηκε: 07/01/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 13:32
Προβολές: 326
Σχόλια : 7
Τίτλος: Veil Widefield
ID: 20318
Δημοσιεύθηκε: 28/12/2016, ημέρα Τετάρτη και ώρα 12:48
Προβολές: 138
Σχόλια : 2
Τίτλος: Αλλαξοπίστησα...
ID: 20113
Κατηγορία: Τηλεσκόπια και Εξοπλισμός
Δημοσιεύθηκε: 15/09/2016, ημέρα Πέμπτη και ώρα 17:41
Προβολές: 466
Σχόλια : 8
Τηλεσκόπιο: SW 130pds mod + SW x0.9 coma corrector
Κάμερα: Canon 600d Baader mod uncooled
21x600s (3h 30min) iso1600
40 flats
14 darks
100bias

Ο δεύτερος στόχος της 10ης ΠΕΕΑ
Πάλεψα αρκετά με τον θόρυβο, ειδικά τον chrominance, μια και το σήμα δεν ήταν τόσο ισχυρό όπως στην φωτό των Μ8-Μ20 παρά τον αρκετά μεγαλύτερο χρόνο που είχε η Ίριδα (http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=20014)
Το αποτέλεσμα με ικανοποίησε αρκετά, ειδικά όσον αφορά τα ifn.
Η επεξεργασία έγινε και αυτή σχετικά πρόχειρα (οι διακοπές δεν ενδείκνυνται τελικά!), ελπίζω να πήγε καλά. Τα προβλήματα κατά τη λήψη είναι τα γνωστά που είχα στον άλλο στόχο.
Αυτός τελικά ήταν το κύκνειο άσμα του εξοπλισμού στα χέρια μου με τη συγκεκριμένη μορφή.
Μπορώ να πώ ότι το 130αράκι απέδωσε πέραν του αναμενόμενου και σχεδόν λυπάμαι που το δίνω (αν και οι δρόμοι μας μπορεί να ξανασυναντηθούν στο μέλλον, ποτέ μη λές ποτέ...)
Καλά να περνάτε!
Κάμερα: Canon 600d Baader mod uncooled
26x300s (2h 10min) iso1600
40 flats
12 darks
100bias

Λοιποοοον....
Ένας από τους 2 στόχους της 10ης ΠΕΕΑ στον Πάρνωνα και μάλλον από τους τελευταίους αυτού του σεταπ μια και επίκειται αλλαγή πλεύσης (η συνέχεια τις προσεχείς μέρες στος αγγελίες!).
Στην εξόρμηση έμαθα πολλά πράγματα όπως για παράδειγμα ότι δεν είναι και πολύ καλό να αλλάζουμε 2 στόχους μέσα σε μια βραδιά οι οποίοι να απαιτούν φλιπ και οι 2. Έχασα στάνταρ ένα 2ωρο σε κάθε στόχο (ο άλλος είναι η Ίριδα, αυτή θα αργήσει να εκδοθεί).
Το άλλο που έμαθα είναι ότι οι στόχοι χαμηλά στον ορίζοντα είναι πολύ πιο ζόρικοι από οτι περίμενα και έτσι είχα ένα κάρο οπτικά σφάλματα και με παίδεψε πολύ στην εστίαση η οποία απέχει από το να χαρακτηριστεί καλή.
Τελοσπάντων, αυτή είναι η φωτό με επεξεργασία κυριολεκτικά στο πόδι στην μαγευτική Λήμνο χωρίς πολλούς ελέγχους σε όποιο ελάχιστο χρόνο μου έχει αφήσει ο μικρός.
Φυσικά το μεγαλύτερο κέρδος της ΠΕΕΑ είναι ότι γνώρισα πολλά παιδιά από εδώ και πραγματικά από αυτή την άποψη το φχαριστήθηκα!
Καλές διακοπές!
Κάμερα: Canon 600d Baader mod cooled@15C
Φίλτρο: Hutech IDAS LPS D1 2inch
33x240s (2h 12min) iso1600
30 flats
20 darks
80bias

Η πιο πρόσφατη φωτό μου...
Τη ιδέα την πήρα από την απίστευτη φωτογραφία του συνονόματου sheliak.
Κατά τη λήψη είχα τα περισσότερα προβλήματα από τότε που ξεκίνησα να ασχολούμαι με το χόμπι, κακή οδήγηση, κάποιο θεματάκι με collimation-τιλτάρισμα της κάμερας στον εστιαστή και όχι τέλεια εστίαση (+οτι έκανα την φοβερή πατέντα να πάρω flats με το καπάκι στο σωλήνα (!) και αναγκαστικά τα ξανατράβηξα την άλλη μέρα...) αλλά έγραψε αρκετή πληροφορία στα νεφελώματα που την λυπήθηκα και αποφάσισα να μην την πετάξω.
Ως συνήθως γνώμες-κριτικές ευπρόσδεκτες!
Φίλτρο: Hutech IDAS LPS D1 2inch
28x300s (2h 20min) iso1600
30 flats
18 darks
30 bias 

Αυτή είναι η τελευταία μου φωτό, M51 με καμιά 10αρια γαλαξιάκια για παρέα.
Οι στόχοι που προτιμώ (μεγάλα νεφελώματα) είναι είδος προς εξαφάνιση αυτή την περίοδο οπότε η απόφαση ήταν για κάποιο γαλαξία, προτίμησα το Μ51.
Η βραδιά είχε και τον χαρακτήρα του τέστ μια και ήταν η πρώτη τόσο για το μονταρισμένο μου πλέον 130pds (κόψιμο σωλήνα εστιαστή, μετακίνηση-επανατοποθέτηση της αράχνης και μεγαλύτερο 58αρι δευτερεύον κάτοπτρο) όσο και για το LPS D1 φίλτρο που κλήθηκε να αποδώσει σε broadband στόχο.
Το αποτέλεσμα με εξέπληξε ευχάριστα, τίποτα περίεργο δεν παρατήρησα λόγω της μεγαλύτερης κεντρικής παρεμπόδισης, και το κοντραστ ήταν πολύ καλό λόγω του φίλτρου. Τα άστρα πλέον δεν είναι ΄κομμένα΄ μια και ο εστιαστής δεν εξέχει πολύ μέσα στο σωλήνα και επιτέλους έχω συμμετρικά-καθαρά spikes των οποίων το μήκος μου φαίνεται έχει μειωθεί.
Φτάνοντας στην επεξεργασία πάλι ακολούθησα άλλη διαδρομή, κυρίως επειδή δεν έχω καταλήξει τι είναι καλύτερο για τον εξοπλισμό. Πρόβλημα με καμμένα άστρα έχω πάλι, πρέπει να βρω τρόπο να το διορθώσω (είτε με τον τρόπο του Άγγελου για διορθώσεις πυρήνων είτε λαμβάνοντας και μικρότερες εκθέσεις και συνδυάζοντάς τες με τις κανονικές).
Ελπίζω γενικά να τα πήγα καλά, η δυσχρωματοψία μου δεν βοηθάει καθόλου...
Φυσικά όποιες γνώμες-κριτικές είναι καλοδεχούμενες και επιθυμητές!
Τίτλος: Ngc 7023 - Iris Nebula
ID: 20054
Δημοσιεύθηκε: 22/08/2016, ημέρα Δευτέρα και ώρα 10:00
Προβολές: 238
Σχόλια : 10
Τίτλος: M8 - M20
ID: 20014
Δημοσιεύθηκε: 11/08/2016, ημέρα Πέμπτη και ώρα 8:52
Προβολές: 285
Σχόλια : 7
Τίτλος: IC 1318 - Sadr Region
ID: 19949
Δημοσιεύθηκε: 18/07/2016, ημέρα Δευτέρα και ώρα 12:28
Προβολές: 376
Σχόλια : 9
Τίτλος: M51 Widefield
ID: 19822
Δημοσιεύθηκε: 10/06/2016, ημέρα Παρασκευή και ώρα 13:08
Προβολές: 247
Σχόλια : 8
Τηλεσκόπιο: SW 200pds + SW x0.9 coma corrector
Οδήγηση:-
Λογισμικό: BYEOS, Pixinsight
1x1/250s iso100

Μια και ο καιρός δεν μας κάνει τη χάρη για έξοδο στα πέριξ και DSO βολευόμαστε με οτι έχουμε...
Αυτό είναι ένα καρέ, ελπίζω να μην το παράκανα στην επεξεργασία (αν και δεν δαπάνησα πάνω από ένα μισάωρο...)

48x90s (1h 12min) iso1600
20 flats
10 darks
40 bias 

Ο μεγάλος στόχος μου για φέτος...
Δεν πήγε πολύ καλά μια και υπήρχε σκόνη πολύ στην ατμόσφαιρα την Κυριακή 28/2 που δεν επέτρεψε μεγαλύτερες εκθέσεις (υπολογίζω με καλές συνθήκες θα πήγαινα άνετα σε 3λεπτες, μπορεί και παραπάνω) και εμφανίστηκαν πολύ νωρίς σύννεφα και η βραδιά έληξε άδοξα, μόνο 72 λεπτά συνολικά.
Ειδικά το θέμα με τη σκόνη ήταν μεγάλο, κάτω από τις 30-40 μοίρες στον άλλες φορές πολύ καλό δυτικό ουρανό του Άγιου Παντελεήμονα διακρίνονταν ελάχιστα άστρα.
Για αυτές τις συνθήκες το αποτέλεσμα μου φαίνεται συμπαθητικό...
35x360s (3.5h) iso800
30 flats
12 darks
40 bias 

Συμπληρώνω την πρώτη τριάδα φωτογραφιών μου με ένα σμήνος-νεφέλωμα ανάκλασης (μετά απο γαλαξία-Μ31 και νεφέλωμα εκπομπής-IC1805)...
Η επεξεργασία έγινε εξ ολοκλήρου στο pix και μπορώ να πω με παίδεψε πολύ. Mου αρέσει το τελικό αποτέλεσμα όσον αφορά το νεφέλωμα, πιστεύω όμως ότι τα άστρα θα μπορούσα να τα διαχειριστώ καλύτερα. Ιδιαίτερα η άλως στα πολύ φωτεινά με παίδεψε πολύ. 
Κάποιο θέμα με αvτανακλάσεις είχα πάλι αλλά ευτυχώς το μεγαλύτερο μέρος έφυγε στο στακάρισμα (το dithering να είναι καλά!)
Όποιες γνώμες-κριτικές ως συνήθως ευπρόσδεκτες!
Η πρώτη σοβαρή προσπάθεια σε νεφέλωμα. 
Φυσικά όλα στην αρχή πήγαν στραβά και μόνο όταν τελείωσα είδα ότι είχα κάνει πολική για τα πανηγύρια. Κοιτούσα τα setting circles στον RA άξονα των ωρών για το νότιο ημισφαίριο όταν έβαζα ώρα-ημερομηνία στην διόπτρα. 
Η οδήγηση πάλευε όλο το βράδυ (και δεν καταλάβαινα γιατί...)  και κατόρθωσα τελικά να πετάξω μόνο 5 καρέ των 10min τα οποία ήταν κουνημένα (πόσο να διορθώσει την στραβή πολική το phd...). Φυσικά 10λεπτες εκθέσεις πρώτη φορά έκανα και όσα καρέ κράτησα ήταν άψογα.
Ήταν πρώτη και για το UHC φίλτρο της Optolong, νομίζω ότι έκανε καλή δουλειά.
Όποιες παρατηρήσεις έχετε παρακαλώ να τις κάνετε, ο κύριος σκοπός που τις ανεβάζω είναι αυτός!
Ευχαριστώ και πάλι τον Γιώργο (scaff) για τις συμβουλές του!

Φίλτρο: 2\" Optolong UHC

11x600s + 2x480 (2h 6min) iso1600
20 flats
2 darks
30 bias
Τίτλος: Σελήνη 16/4/2016
ID: 19647
Κατηγορία: Σελήνη
Δημοσιεύθηκε: 21/04/2016, ημέρα Πέμπτη και ώρα 11:58
Προβολές: 170
Σχόλια : Χωρίς σχόλια
Τίτλος: Flame+horsehead
ID: 19542
Δημοσιεύθηκε: 08/03/2016, ημέρα Τρίτη και ώρα 12:02
Προβολές: 380
Σχόλια : 11
Τίτλος: M45
ID: 19494
Κατηγορία: Σμήνη
Δημοσιεύθηκε: 12/02/2016, ημέρα Παρασκευή και ώρα 12:50
Προβολές: 479
Σχόλια : 10
Τίτλος: Ic 1805
ID: 19350
Δημοσιεύθηκε: 08/12/2015, ημέρα Τρίτη και ώρα 9:27
Προβολές: 327
Σχόλια : 5
Ουσιαστικά η πρώτη μου φωτό...
Όλα δούλεψαν καλά και το αποτέλεσμα με ικανοποίησε αρκετά!

72x150s (3h) iso1600
20 flats
30 darks
30 bias
Τίτλος: Μ31 Andromeda Galaxy
ID: 19297
Δημοσιεύθηκε: 17/11/2015, ημέρα Τρίτη και ώρα 22:40
Προβολές: 452
Σχόλια : 4
Επέλεξε μέθοδο ταξινόμησης:  Σειρά:  
AstroVox Forum Αρχική σελίδα »  Αστροφωτογραφίες »  Όλες οι δημόσιες φωτογραφίες του χρήστη
Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Σελίδα 1 από 1

Photo Album Powered by Smartor

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης