Jump to content

Γνώμες για το Skywatcher Dob Truss 130mm


Jack Ch

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά. Είμαι και εγώ ένας απο τους νέους που μαγεύτικαν απο την στρονομία και αποφάσισαν να αρχίσουν να ασχολιούνται :D. Ετσι αφού ακόμα μαθαίνω βασικά πράγματα για τον ουρανό λέω να αγοράσω και ενα αρκετά φθηνό και εύκολο τηλεσκόπιο για να κάνω και πρακτική. Επεσα πάνω σε αυτο το τηλεσκόπιο

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1691

 

Τι γνώμη έχετε γι αυτό το τηλεσκόπιο; Θα ασχοληθώ μόνο με παρατήρηση και όχι αστροφωτογράφηση (προς το παρον τουλαχιστον).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όσο & αν φανεί παράξενο εγώ σε κάποιον που δεν έχει σχέση ακόμα με την αστρονομία & δεν ξέρει κατά πόσο θα τον ενδιαφέρει θα πρότινα αυτό;

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1716

 

Πάρα πολύ μικρό κόστος για τις δυνατότητές του & πολύ καλύτερο από κυάλια.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και το τηλεσκοπιο που προτεινει ο babgia και αυτο που σκεφτηκε ο Jack Ch ειναι της ιδιας λογικης.

Αλλα εφοσον Jack Ch εχεις 200 ευρω, δωσε 340 να παρεις το 8αρι dob...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο & αν φανεί παράξενο εγώ σε κάποιον που δεν έχει σχέση ακόμα με την αστρονομία & δεν ξέρει κατά πόσο θα τον ενδιαφέρει θα πρότινα αυτό;

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1716

 

Πάρα πολύ μικρό κόστος για τις δυνατότητές του & πολύ καλύτερο από κυάλια.

 

To συγκεκριμένο το έχει φίλος μου και πράγματι έχει δυνατότητες. Δηλαδή είναι τουλάχιστον αυτό που σου ...λέει, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Για πλανητική είναι μια χαρά μπορώ να πω.

 

Θα το πρότεινα σε κάποιον που δεν έχει καμμία πρότερη σχέση με την αστροπαρατήρηση. Στην περίπτωση που ο ενδιαφερόμενος είναι πιο σίγουρος για το τι πάει να κάνει: Dob 8". (είτε gso, είτε sw)

Γιατί, αλήθεια, Ελευθερία, γεννημένη από σεισμούς, είναι έξω από τα κράτη κι έξω από τους θεσμούς. Έχει από τον ήλιο κάτι κι από τους αστερισμούς...

 

Μ.Χ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ φίλοι μου για τις απαντήσεις σας! :) Τελικά αποφάσισα (ως εντελώς αρχάριος) να πάρω το Celestron Firstscope 76/300 που πρότεινε ο babgia.

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1716

και να αρχίσω με αυτό τις περιπλανήσεις μου. Aργότερα σκέφτομαι να αναβαθμιστώ με ενα Dob 8". Τυχαίνει να έχει κανείς το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο (celestron firstscope) ; Τα προσοφθάλμια του είναι καλης ποιότητας ή καλύτερα να αγοράσω άλλα;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ φίλοι μου για τις απαντήσεις σας! :) Τελικά αποφάσισα (ως εντελώς αρχάριος) να πάρω το Celestron Firstscope 76/300 που πρότεινε ο babgia.

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1716

και να αρχίσω με αυτό τις περιπλανήσεις μου. Aργότερα σκέφτομαι να αναβαθμιστώ με ενα Dob 8". Τυχαίνει να έχει κανείς το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο (celestron firstscope) ; Τα προσοφθάλμια του είναι καλης ποιότητας ή καλύτερα να αγοράσω άλλα;

 

Φίλε Jack όλα εξαρτώνται από το τι ψάχνεις εσύ.

Τα προσοφθάλμιά του είναι μέτριας ποιότητας, όπως αυτά που δίνουν όλα τα χαμηλού κόστους τηλεσκόπια μαζί.

 

Επειδή σε ακούω έτοιμο να "επενδύσεις" (νέα προσοφθάλμια κλπ) θα σου έλεγα να το ξανασκεφθείς. Δεν είναι τηλεσκόπιο που αξίζει τόσο να "χτίσεις" πάνω σε αυτό.

 

Υπάρχουν 2 πράγματα που πρέπει να σκεφθείς:

 

1)Χώρος

2)Κόστος

 

Επομένως, τα ερωτήματα είναι:

 

Που μένεις (πόλη ή επαρχία;) ?

Θα το μετακινείς?

Έχεις όχημα?

 

Έχε υπόψιν ότι το 8άρι Dob κοστίζει μαζί με 2 προσοφθάλμια περί τα 340-350. Ο εξοπλισμός αυτός θα σε βγάλει για αρκετό καιρό μέχρι να μάθεις τι σου αρέσει, και τι αναζητάς.

 

Στα "συν" του firstscope είναι σίγουρα η χρηστικότητα (βάρος, μέγεθος) και το χαμηλό κόστος. Και όπως είπα και πριν για πλανήτες/σελήνη είναι μια χαρά.

 

Αν σε ενδιαφέρει ωστόσο αργότερα να δεις βαθύ ουρανό, (και πιο καθαρές εικόνες από πλανήτες) δε θα μπορείς να το κάνεις με αυτό.

 

Βέβαια αν το δίλημμα είναι μεταξύ του 130mm dobson και αυτού, θεωρώ πιο καλή επένδυση αυτό για τη φάση που είσαι.

 

Θα έλεγα λοιπόν να το σκεφτείς λίγο καλύτερα

 

 

 

 

8)

Γιατί, αλήθεια, Ελευθερία, γεννημένη από σεισμούς, είναι έξω από τα κράτη κι έξω από τους θεσμούς. Έχει από τον ήλιο κάτι κι από τους αστερισμούς...

 

Μ.Χ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πες μας μερικα πραγματα για σενα, ηλικια, οικονομικη κατασταση κτλ μηπως μπορουμε να σε βοηθησουμε περισοτερο...

Τι να αναβαθμισεις τα προσοφθαλμια :lol:

Ενα προσοφθαλμιο κοστιζει περισοτερο απο αυτο το τηλεσκοπιο :lol:

Το κακο του να παρεις κατι τοσο βασικο ειναι μηπως απογοητευτεις πολυ απο τις εικονες και δεν παρεις ποτε στην ζωη σου κατι αλλο...

Γιαυτο λεμε για ντομπ 8 που ειναι δοκιμασμενη λυση για ενα αρχικο τηλεσκοπιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα εαν αγοράσω πχ ενα barlow x2 (ώστε να φτάσω στο μέγιστο 150x που μπορώ να πάρω απο το firstscope ) δεν θα μπορώ να το τοποθετήσω και σε ένα μεγαλύτερο τηλεσκόπιο στη συνέχεια;

Οπως επίσης και ένα -καλύτερο- προσοφθάλμιο που ανέφερα;

Προτιμώ να περάσω μερικούς μήνες με αυτό το μικρό που δεν μου είναι μεγάλη επιβάρυνση και οικονομικά (δεδομένου ότι είμαι και φοιτητής) και έπειτα πάω για μεγαλύτερο. Κατέληξα δλδ σε αυτή την απόφαση.

Είμαι σε πόλη αλλα μπορώ να φεύγω προς το εξωχικό μας όπου έχει σαφώς μικρότερη φωτορύπανση. Ναι, σκέφτομαι να το μετακινώ και διαθέτω όχημα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα εαν αγοράσω πχ ενα barlow x2 (ώστε να φτάσω στο μέγιστο 150x που μπορώ να πάρω απο το firstscope ) δεν θα μπορώ να το τοποθετήσω και σε ένα μεγαλύτερο τηλεσκόπιο στη συνέχεια;

Οπως επίσης και ένα -καλύτερο- προσοφθάλμιο που ανέφερα;

Προτιμώ να περάσω μερικούς μήνες με αυτό το μικρό που δεν μου είναι μεγάλη επιβάρυνση και οικονομικά (δεδομένου ότι είμαι και φοιτητής) και έπειτα πάω για μεγαλύτερο. Κατέληξα δλδ σε αυτή την απόφαση.

Είμαι σε πόλη αλλα μπορώ να φεύγω προς το εξωχικό μας όπου έχει σαφώς μικρότερη φωτορύπανση. Ναι, σκέφτομαι να το μετακινώ και διαθέτω όχημα.

 

το μέγιστο 150x δύσκολα θα το φθάσεις, έχοντας εννοώ ποιοτικό αποτέλεσμα.

τον barlow ωστόσο (85+ ευρώ υπολόγιζε. μην κοιτάς του φθηνότερους) ναι φυσικά και θα μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις αργότερα, όπως και ένα προσοφθάλμιο.

Αυτό που σου λέω απλά είναι ότι fistscope+barlow+καλός προσοφθάλμιος = ενδεχομένως (ανάλογα με τον προσοφθάλμιο kaiτον barlow) ακόμα και μεγαλύτερο κόστος κι από το dob8".

 

α και μια ακόμη σημείωση: το firstscope ΔΕΝ έχει ερευνητή. διατίθεται μόνο σε upgrade kit το οποίο ΔΕΝ έρχεται στην Ελλάδα. Μπορείς βέβαια να βάλεις έναν ελαφρύ ερευνητή εσύ.

Γιατί, αλήθεια, Ελευθερία, γεννημένη από σεισμούς, είναι έξω από τα κράτη κι έξω από τους θεσμούς. Έχει από τον ήλιο κάτι κι από τους αστερισμούς...

 

Μ.Χ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παντως θα σου προτεινα να παρεις ενα Dob 8" κι ετσι καθαριζεις μια και καλη..

Αν παλι βαρεθεις και δεν εχεις διαθεση να ασχοληθεις περαιτερω με την αστροπαρατηρηση

(που δεν το νομιζω γιατι με ενα Dob 8" μπορεις να δεις πολλα...), βαζεις μια αγγελια

εδω στο astrovox και σε χρονο μηδεν το εχεις πουλησει, εχοντας μαλιστα χασει μικρο μερος των χρηματων που διεθεσες,

μιας και το Dob 8" ειναι το δημοφιλεστερο τηλεσκοπιο χαμηλου κοστους στους ερασιτεχνες αστρονομους.

Οπως ειπα και παραπανω ομως, δυσκολα αποχωριζεσαι ενα τηλεσκοιο (κυριως απο 8" και πανω),

ακομη κι αν το χρησιμοποιεις μονο μια φορα το χρονο..

 

Η αποφαση δικη σου! :)

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάλι (ταπεινή μου γνώμη) θα προτιμούσα ένα truss από το κλασσικό . Μπορεί να είναι 3 ίντσες μικρότερο αλλά υπερέχει του κλασσικού σε κάποια σημεία όπως

-μεταφορά (βάρος, κατασκευή)

-ταχύτητα προσαρμογής στο περιβάλλον

 

Παρόλα αυτά το συγκεκριμένο δε μαρέσει σαν ιδέα. Είναι λίγο χοντροκομμένο και άσχημο :mrgreen: Εδώ το manual που βρήκα τυχαία αν σε ενδιαφέρει ακόμα : http://www.skywatchertelescope.net/swtsupport/Instruction_Manuals/Dob130-101209V1.pdf

 

Κοίταξε και μη-dobsonian τηλεσκόπια, δε σε βιάζει κανείς :mrgreen: Πολλοί προτείνουν ένα καλό ζευγάρι κυάλια για αρχή, κοίτα παλιά θέματα. Μήπως γλυτώσεις έτσι χώρο και χρήματα .

 

Μα καλά από το 5ιντσο πάει 10ιντσο truss;; Δε βλέπω καμιά μέση λύση στο πλανητάριο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 8ιντσο είναι ένα πολύ σοβαρό εργαλείο που μπορεί να σε κρατήσει απασχολημένο για πολύ καιρό. Εγώ το έχω τώρα 2 χρόνια και προχτές παρήγγειλα το μικρό. Αυτό είναι για άλλους στόχους μεγάλους επειδή είναι γρήγορο. Στην πανελλήνια συνάντηση είχαμε δει και τα 3 κομμάτια του veil στο ίδιο πεδίο. Θέλω να πω πως μπορείς να τα έχεις και τα 2. Το μικρό μπορείς να το πάρεις στις διακοπές χωρίς σκέψη.

 

Πάρε όποιο θες αλλά να ξέρεις, το 8ιντσο κάποια στιγμή θα το πάρεις. :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό το DOBSONIAN FirstScope 76 σε σχέση με κυάλια τί λέει;

Επειδή το βλέπω μικρό και άρα εύχρηστο, τί θα λέγατε σε σύγκριση με ένα ζευγάρι Nikon 16 X 50 ACTION VII CF ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ φίλε μου Jack (καλώς ήρθες!!) και λοιποί αστροσκονισμένοι φίλοι,

 

Επιτρέψτε μου να εκφέρω και εγώ μια γνώμη μιας και το έχω το SW Dob Truss 130mm. Το πήρα πρόσφατα μιας και ήθελα ένα 2ο καλό τηλεσκόπιο κλασσικής διαμέτρου και με πολύ καλή μεταφερσιμότητα, μετά τον "Cosma" :mrgreen: :mrgreen: (cosmos...cosmas!) που είναι και το πρωταρχικό μου (SW Flextube Dob 12 ιντσών) Απόκτησα λοιπόν...το cosmaki!! :D :D με τις 5.1 ίντσες του...

 

Λοιπόν,

Το SW Dob Truss 130mm είναι, σας διαβεβαιώνω, ένα πολύ καλό τηλεσκόπιο το οποίο μου έχει δώσει στη λίγη χρήση του μέχρι τώρα (13 νύχτες) πολύ καλές εικόνες! Μάλιστα τόσο ανέλπιστα καλές που δεν το περίμενα! Το πρώτο φως το είδε πρόσφατα στις διακοπές μου στην Αστυπάλαια, η οποία σημειωτέον, έχει από τους πιο σκοτεινούς ουρανούς, όντας στην μέση του πουθενά στο Αιγαίο! Πολύ καλή Πλανητική παρατήρηση και αρκετά ικανοποιητικά και τα φωτεινά αντικείμενα Βαθέως Διαστήματος (Ανδρομέδα, Μ13, M57 κλπ.) Όταν το δεις το Truss 130mm είναι εύκολο (και όλοι την πατάνε) να το υποτιμήσεις..η πράξη λέει άλλα όμως..επίσης είναι πανάλαφρο στα 6.5 κιλά, το έβαλα με τη βασούλα του σε ένα σακίδιο και έφυγα!

 

Ένα θεματάκι έχει, που λύνεται όμως!

Πρέπει οπωσδήποτε να καλυφθεί το κενό από το δευτερεύον κάτοπτρο προς τον κύριο σωλήνα με κάποιο χειροποίητο φωτοχιτώνιο γιατί το δευτερεύον είναι ακάλυπτο εντελώς από υγρασία και ξέμπαρκο φως..μόλις γίνει αυτό...το τηλεσκόπιο πραγματικά δείχνει τι μπορεί να κάνει! Πολύ σημαντικό βήμα!

Αλλιώς μπορεί να παίξει και "γυμνό" αλλά...σε απόλυτο σκοτάδι!

Το δικό μου το έδωσα σε μια μοδίστρα (!!!!) :lol: :lol: :lol: του πήρε μέτρα και του φτιάχνει αυτές τις μέρες φωτοχιτώνιο από καραβόπανο!!

Όσο ήμουνα Αστυπάλαια, αγόρασα μάυρη φόδρα από τοπικό μαγαζί, λάστιχα και κάλυψα μόνος και πρόχειρα το κενό..μια χαρά ήτανε!!!

Όπως βλέπετε και στα χαρακτηριστικά του είναι μια κλασσική διάμετρος 5.1" με εστιακή 650mm και λόγο f5. Είμαι σίγουρος ότι είναι κλάσεις ανώτερο από το firstscope το οποίο δεν θα στο πρότεινα για τόσο αρχή... φίλε Jack..

 

Ένας αρχάριος άνθρωπος στην Αστρονομία, έχει ανάγκη για να παραμείνει στο χόμπυ..το αποτέλεσμα! Δεν νομίζω πως θα τα καταφέρεις να έχεις σοβαρό αποτέλεσμα το οποίο θα σου κρατήσει ζωντανό το ενδιαφέρον με το firstscope..

 

Από την άλλη το dob 130mm είναι ένα πολύ καλό τηλεσκόπιο ΑΛΛΑ...τη συγκεκριμένη στιγμή θα σου έλεγα τελικώς και εγώ να ακολουθήσεις τον δρόμο (μάλλον μονόδρομο!) για το 8 Dob (SW ή GSO) το οποίο στην τιμή του έχει ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΛΟΓΟ ΤΙΜΗΣ ΠΡΟΣ ΑΠΟΔΟΣΗ!

 

Αποκτάς πολύ καλές και δοκιμασμένες 8 ίντσες (δεν είναι τυχαίο που είναι best seller, πίστεψε με και ας έχω το 12ιντσο εγώ!) με πολύ καλή τιμή, έτοιμος να μπεις και στον απαιτητικό τομέα του Βαθέος διαστήματος (DSO) με αξιώσεις!

Θα μου πεις, "τόση ώρα μου εκθειάζεις πόσο καλό είναι το Dob truss 130mm, πως μου προτείνεις στο τέλος να πάρω το 8ιντσο;"

 

Λογική και εύλογη η απορία αλλά..θεωρώ ότι το SW Dob truss 130mm είναι καλό (κατά τη γνώμη μου πάντα, έτσι; ) για δεύτερο και φορητό τηλεσκόπιο, όχι για πρώτο, εφ'οσον λάβουμε υπόψη τα κόστη ΚΑΙ των 2 ΚΑΙ τις ίντσες.:wink:

 

Καλές και συνετές αγορές!

Τάσος

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Τάσο σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου! Οπως και τους άλλους αστρονόμους της κοινότητας :) Τις σκέφτηκα επαρκώς, Καταρχήν θέλω να πώ ότι χαίρομαι για την ανταπόκριση που έχετε σε αρχάριους! Μετα απο συζήτηση που είχα με τους γονείς μου (διότι όπως είπα είμαι φοιτητής και αυτοί με στηρίζουν οικονομικά - δεν έχω οικονομική ανεξαρτησία) αποφάσισα με τα 140ε που διαθέτω αυτή τη στιγμή να αγοράσω το Celestron firstscope και τα υπόλοιπα χρήματα θα μπούν στην άκρη για την αγορά του Dob 8". Και αυτό γιατί δύσκολα θα μάζευα σύντομα τα υπόλοιπα για το Dob 8" αφου δεν θέλω να τους ζορίσω περαιτέρω (λόγω αγοράς αυτοκινήτου κα). Οπότε ας αρχίσω άμεσα ( αφου δεν κρατιέμαι κιολας :mrgreen: ) με το μικρό και μετά ως πιο έμπειρος έφυγα για το Dob 8" και κρατάω το firstscope σαν δευτερεύον/μινιατούρα. Ελπίζω να μην απογοήτευσα πολλούς απο την επιλογή μου :mrgreen:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@Jack Ch

 

Κυκλοφορεί σε δύο εκδόσεις, μία σαν Celestron νομίζω χωρίς προσοφθάλμια & μία σαν SkyWatcher νομίζω με δύο απλά προσοφθάλμια.

 

Το τηλεσκόπιο το έχει ο Θέμης αλλά νομίζω είναι σε άδεια. Είδα από αυτό στη Ανάβρα & μου άρεσε δεν είναι τίποτε φοβερό, από χοντρό χαρτόνι είναι αλλά για την τιμή του νομίζω καλό & για αρχή για κάποιον που δεν ξέρει κατά πόσο θα ασχοληθεί.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και το Celestron δίνει 2 προσοφθάλμια.

Γιατί, αλήθεια, Ελευθερία, γεννημένη από σεισμούς, είναι έξω από τα κράτη κι έξω από τους θεσμούς. Έχει από τον ήλιο κάτι κι από τους αστερισμούς...

 

Μ.Χ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μικρό είναι ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ και ΘΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΘΕΙΣ. Προτείνω το 130μμ.

 

Φιλικά,

angelos

 

(ο δικηγόρος του διαόλου :mrgreen: )

Αν είναι να πάρεις το 130mm πάρε το Dob 8" .

 

Γενικά, αν θες να πάρεις μια ιδέα από την αστροπαρατήρηση, το firstscope θα σου τη δώσει. Οι αρχές λειτουργίας του είναι ίδιες με τα μεγάλα κατοπτρικά.

 

Αν ωστόσο θες εργαλείο που θα σου μείνει και θα σου χαρίζει εικόνες για χρόνια τότε ... 8".

Γιατί, αλήθεια, Ελευθερία, γεννημένη από σεισμούς, είναι έξω από τα κράτη κι έξω από τους θεσμούς. Έχει από τον ήλιο κάτι κι από τους αστερισμούς...

 

Μ.Χ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 μήνες αργότερα...

Tο firstscope ίσως να φαίνεται στα μάτια κάποιου αρχάριου ως κατάλληλο για το ξεκίνημά του στην ερασιτεχνική αστρονομία, αλλά δεν καλύπτει τις απαιτήσεις ενός πραγματικού τηλεσκοπίου, έστω εισαγωγικού, για την σύγχρονη εποχή.

Και εξηγούμαι ( http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1716 ):

 

- «Διάμετρος : 76 mm ( 2,99″ )»… Πολύ μικρή διάμετρος σωλήνα, ιδίως αν αφαιρέσουμε και την κεντρική παρεμπόδιση του δευτερεύοντος κατόπτρου. Άρα, δεν κάνει για αντικείμενα βαθέως ουρανού (αστρικά σμήνη, γαλαξίες, νεφελώματα - ούτως ή άλλως και οι 3 ίντσες είναι λίγες για τέτοια δουλειά).

 

- «Εστιακή Απόσταση : F 300 mm»… Πολύ μικρή εστιακή απόσταση. Άρα, δεν ενδείκνυται για πλανητική παρατήρηση.

 

-«Εστιακός Λόγος : f/ 3.95»… Πολύ γρήγορο τηλεσκόπιο. Άρα, απαιτεί πολύ καλά και ακριβά προσοφθάλμια, αλλιώς θα δίνει προβληματικές εικόνες στα άκρα του οπτικού πεδίου (τουλάχιστον).

 

Κατά τα λοιπά, δεν διαθέτει ερευνητή, γιατί απλά… δεν τον χρειάζεται. Είναι το ίδιο ερευνητής.

Συμπερασματικά, το τηλεσκόπιο αυτό θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί μόνο για παρατήρηση ευρέως πεδίου, όπως δηλαδή ένα ζευγάρι κιάλια. Προσωπικά, θα το αγόραζα μόνο για «μπιμπελό» στο γραφείο μου. Το Πλανητάριο έχει πολλά άλλα αξιόλογα τηλεσκόπια για να διαλέξει κανείς, μεταξύ των οποίων και αυτά τα δύο που ήδη αναφέρθηκαν (των 5 και 8 ιντσών), τα οποία τα αξιολογώ ως άκρως δελεαστικά, από πλευράς απόδοσης / τιμή.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, οντως και εμενα η ψηφος μου θα πηγαινε κατα του Firstscope: ειναι πολυ μικρο. Μου φαινεται ειναι πιο καλο να το βλεπεις απεξω παρα να βλεπεις μεσα απο αυτο.

 

Τα κιαλια τα σκεφτηκες? Πολυ νομιζουν οτι δεν κανουν για αστρονομια, αλλα αυτο ειναι μυθος:βλεπεις πραγματα και θαυματα!

 

Απο προσωπικη εμπειρια, σου λεω οτι η μεταπηδηση απο το τιποτα σε τηλεσκοπιο(εννοωντας χωρις το μεταβατικο σταδιο των κιαλιων) μπορει να ειναι απογοητευτικη. Κατι σαν να παιρνεις αυτοκινητο σε μια πολη που μολις μετακομισες: Δεν ξερεις του δρομους, και ενω μπορεις να πας εκει που θες δεν ξερεις πως...

Περικλης

 

ΔS>0: A change we can believe in.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο & αν φανεί παράξενο εγώ σε κάποιον που δεν έχει σχέση ακόμα με την αστρονομία & δεν ξέρει κατά πόσο θα τον ενδιαφέρει θα πρότινα αυτό;

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1716

 

Πάρα πολύ μικρό κόστος για τις δυνατότητές του & πολύ καλύτερο από κυάλια.

 

Εγώ θα πω & πάλι ότι για αυτόν που δεν έχει σχέση με την αστρονομία είναι καλό.

Βέβαια πάντα ο εχθρός του καλού το είναι το καλύτερο.

Και σαφώς το 130 αίναι πολύ καλύτερο.

Και θα μου επιτρέψετε να λέω (πιστεύω) 'οτι είναι πολύ καλύτερο από κυάλια για την αστρονομία.

Άλλο 75€ για δοκιμή & άλλο ΧΧΧ€

 

Γεγονός είναι οτι ο κάθε ένας κρίνει από το Βαλάντιό του.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης