Jump to content

Μουσικη και Παρατηρηση!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατά τη γνώμη μου η απόλυτη μουσική για παρατήρηση είναι η κλασική.Τίποτα και κανένας τραγουδιστής δε συγκρίνεται με το άκουσμα μιας ωραίας ορχήστρας ή ενός πιάνου. Ειδικά για πλανήτες το θέμα δε θέλει ερώτημα. Το έργο του Holst , ''The planets'' έχει ένα κομμάτι για κάθε πλανήτη. Και ταιριάζει απολύτως. Δοκιμάστε το και δε θα χάσετε. Τώρα που το σκέφτομαι, είχα ακούσει πως οι Levy-Shoemaker όταν ανακάλυψαν τον κομήτη που θα πεφτε στο Δία άκουγαν την 9η συμφωνική, και μάλιστα τη στιγμή της ανακάλυψης στο αρνητικό έλεγε ο Levy ότι μόλις άρχιζε το κυρίως μέρος που είναι φανταστικό.
IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

MAX εισαι ο ανθρωπος μου!!!!!!! :D σε παω!!! :mrgreen:

 

guardian το ανθρωπακι πως μπορω να το κατεβασω??

 

αν και η καλυτερη μουσικη ειναι κρυμμενη στα αστρα... :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η πανεμορφη Ρόδος ειναι απο τα νησιά που δεν έχω επισκεφτεί ακόμη.

Ως εκ τούτου φίλε Mosquito θα τα πούμε κι απο κοντα!!!

Φιλε IfiKratis η αξια και η διαχρονικότητα της κλασσικής ειναι αδιαμφισβήτητες και μη διαπραγματεύσιμες έννοιες!!!

Φυλάω τους δίσκους κλασσικής σαν τα μάτια μου!

Γι αυτο ακριβώς και τους περναω σιγα-σιγα σε CD με τη βοήθεια του SOUND FORGE 6 !!!

Το έχετε ακουστα???

Aπο τα φοβερότερα προγράμματα ψηφιακής επεξεργασιας ήχου!!!

******************************************************

Αντε να φτιάξει ο καιρός παιδιά να ξαναβγάλουμε τα αστροσυμπραγκαλάκια μας(και τις μοτοσυκλετίτσες μας!) έξω.Μέχρι τοτε πάντως ας ψιλοκουτσομπολέψουμε για διάφορα θέματα :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Iced Earth

The glorius Burden.

Απλά Τ Ε Λ Ε Ι Ο .

Πολύ καλό!! Εγώ σήμερα το άκουσα πρώτη φορά και το έψαξα λόγω τής αναφοράς του εδώ! Έχω κολήσει πολύ με το Declaration Day

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η πανεμορφη Ρόδος ειναι απο τα νησιά που δεν έχω επισκεφτεί ακόμη.

Ως εκ τούτου φίλε Mosquito θα τα πούμε κι απο κοντα!!!

Φιλε IfiKratis η αξια και η διαχρονικότητα της κλασσικής ειναι αδιαμφισβήτητες και μη διαπραγματεύσιμες έννοιες!!!

Φυλάω τους δίσκους κλασσικής σαν τα μάτια μου!

Γι αυτο ακριβώς και τους περναω σιγα-σιγα σε CD με τη βοήθεια του SOUND FORGE 6 !!!

Το έχετε ακουστα???

Aπο τα φοβερότερα προγράμματα ψηφιακής επεξεργασιας ήχου!!!

******************************************************

Αντε να φτιάξει ο καιρός παιδιά να ξαναβγάλουμε τα αστροσυμπραγκαλάκια μας(και τις μοτοσυκλετίτσες μας!) έξω.Μέχρι τοτε πάντως ας ψιλοκουτσομπολέψουμε για διάφορα θέματα :)

 

 

και με μενα να τα πεις αν παιζει να ερθεις εδω 8) κερναω καφεδακι!

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε maxplanck εμεις θα τα πουμε απο κοντα κατα τις 3 "η 4 Φεβρουαριου? Λιγο νωρις θα μου πεις αλλα ακομη πιο νωρις χρονια νωριτερα κανονιζουμε να δουμε καμια εκλειψη ,διαβαση κ.λ.π.
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 έτη αργότερα...

Η κλασσική μουσική, ταιριάζει απόλυτα με την Αστρονομία, αυτή είναι η αποψή μου.

Παίζοντας πιάνο για 15 χρόνια (από τα 5 μου μέχρι και τα 20-21 μου) νομίζω ότι τίποτα δε θα μπορούσε ποτέ να συγκριθεί με μερικά αργά κομμάτια κλασσικο-ρομαντικής μουσικής, και ιδιαίτερα Σοπέν - ο αγαπημένος μου συνθέτης από το είδος της μουσικής αυτής -. Το άκουσμα των αργών κομματιών του (και το λέω γιατί έχω παίξει αρκετά έργα Σοπέν και ειδικά Νοκτούρνες) νομίζω ότι θα μπορούσε να χαρακτηριστει κάτι παραπάνω από ονειρικό. Το αγαπημένο μου κομμάτι: Nocturno No 8 in D Flat Major (Ρε ύφεση μείζονα - για όσους δεν είναι και τόσο εξοικιωμένοι με μουσικούς ορισμούς κλιμάκων). Το κομμάτι, είναι πραγματικά ουράνιο.......... σε ταξιδεύει κανονικά. Καθώς και ένα κομμάτι ακόμα, το δεύτερο καλύτερό μου, του Λιστ, το Κονσολασιόν Νο 3, το οποίο είναι γραμμένο στην ίδια κλίμακα με το προαναφερθέν του Σοπέν.

Επίσης, αλλά λίγο λιγότερο συχνά, σε μερικές παρατηρησιακές νύχτες, βάζω και λίγο Σούμπερτ, ιδιαίτερα τα Impromptu (που από τα έργα του τα θεωρώ κορυφαία).

Στο σύμπαν τίποτα δεν υπάρχει τυχαία, και τίποτα από ό,τι υπάρχει δεν είναι τυχαία μοναδικό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι η κλασσικη μουσικη πιστευω οτι ειναι αρκετα κοντα στην αστρονομια μιας και την ωρα της παρατηρησης θελεις ηρεμια και χαλαρωση ωστε να συγκεντρωθεις στον στοχο...αλλα ο καθενας βεβαια μπορει ακουει οτι μουσικη του αρεσει!

 

Εγω βεβαια προτιμώ τους ηχους της φυσης! τι πιο ομορφο απο τον ηχο των φυλλων των δεντρων οταν τα ακουμπαει το ελαφρυ αερακι, τον ηχο απο την Κουκουβαγια (οπου σε στελνει με την μια στο νεφελωμα της) και το βελασμα των κατσικιων που βοσκουν πιο κατω, την κουδουνα της αγελάδας οπου καποιος σκυλος την ξυπνισε με τον γαβγισμα του...(και αμεσως γυριζεις το τηλεσκοπιο στον Μεγα Κυων) και οταν τα Κοκορια αρχιζουν να λαλουν τοτε ξερεις οτι θα πρεπεις να βιαστεις γιατι σε λιγη ωρα το Αστρο της ημερας θα'ρθει ξανα και η μαγια του νυχτερινου ουρανου θα χαθει.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω ακουω την μουσικη μου... :cheesy: :cheesy:

 

ενα κομματι δικο μου απο μια παραγωγη παλια που εφτιαξα :cheesy:

http://www.youtube.com/watch?v=9BDV3Kd6LqY

σας το αφιερωνω σε ολους.

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και σε εμενα αρεσει η παρατηρηση μετα μουσικης

 

και ως μαθητης της παλαιας σχολης θα προτιμουσα κατι σε Pink Floyd

και Rare Earth

 

Γενικοτερα χαλαρη μουσικη!!!!

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω ακουω την μουσικη μου... :cheesy: :cheesy:

 

ενα κομματι δικο μου απο μια παραγωγη παλια που εφτιαξα :cheesy:

http://www.youtube.com/watch?v=9BDV3Kd6LqY

σας το αφιερωνω σε ολους.

Σωτηρη το κομματάκι ειναι πολυ καλο Μπραβο!! =D>

Κατι ματαξυ Rock και Αρχαιο Ελληνικο!

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω, το μονο που θυμαμαι παλια ηταν οτι αυτο ηθελα να καταφερω, να συνθεσω ενα κομματι που να σου δινει την αισθηση μιας αρχαιας ελλαδας.... οπως ηταν παλια, το κομματι στην αρχη το ειχα ονομαση Μ.Αλεξανδρος αλλα τελευταια στιγμη αλλαξε και εγινε coming in.

χαιρομαι που σου αρεσε...

:cheesy:

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Holst Για μας τους ερ. αστρονόμους ,με αγάπη . Ακούστε τα όλα! =D>

 

Holst- Mars, the Bringer of War- The Planets Suite

 

Holst- Venus, the Bringer of Peace- The Planets Suite

 

Holst- Mercury, the Winged Messenger- The Planets Suite

 

Holst- Jupiter, the Bringer of Jollity- The Planets Suite

 

Holst- Saturn, The Bringer of Old Age- The Planets Suite

 

Holst- Uranus, the Magician- The Planets Suite

 

Holst- Neptune, the Mystic- The Planets Suite

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΣΙΣΜΑΝΗΣ

Ομάδα Αστροπαρατήρησης Θράκης - Ο.Α.Θ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Εγω βεβαια προτιμώ τους ηχους της φυσης! τι πιο ομορφο απο τον ηχο των φυλλων των δεντρων οταν τα ακουμπαει το ελαφρυ αερακι, τον ηχο απο την Κουκουβαγια (οπου σε στελνει με την μια στο νεφελωμα της) και το βελασμα των κατσικιων που βοσκουν πιο κατω, την κουδουνα της αγελάδας οπου καποιος σκυλος την ξυπνισε με τον γαβγισμα του...(και αμεσως γυριζεις το τηλεσκοπιο στον Μεγα Κυων) και οταν τα Κοκορια αρχιζουν να λαλουν τοτε ξερεις οτι θα πρεπεις να βιαστεις γιατι σε λιγη ωρα το Αστρο της ημερας θα'ρθει ξανα και η μαγια του νυχτερινου ουρανου θα χαθει.

 

+ τον απαλό ήχο από τα τριζόνια τις καλοκαιρινές νύχτες! Η απόλυτη ψυχική αγαλίαση και ηρεμία!

Παρόλ΄αυτά, σε μια εξόρμηση, κάποιος έβαλε τη μουσική του Jean Michel Jare, και μπορώ να πω ότι τέριαζε αρκετά!!

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Πολύ καλο Σωτηρη ,συγχαρητηρια ως συναδελφος μουσικος καταλαβαινω την αξια του ,και παλι μπραβο!!

 

Η γνωμη μου παντως ειναι οτι παρατηρηση χωρις μουσικη δεν υπαρχει....

συνηθως ακουω Chris Botti ή Garry Moore..

:mrgreen:

:-({|= . I LOVE MUSIC -SPACE- XTREME LIFE. :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω πολυ, οπως ειπες λιγοι καταλαβαινουν καποιες αξιες.

και συμφωνω και στο δευτερο, μουσικη χωρις παρατηρηση προσωπικα για μενα = 0

χαιρομαι που σαρεσε ειλικρινα. :D

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλό το βιντεάκι πολλά μπράβο blackholesun!! =D> =D> :mrgreen: :mrgreen: Πολύ δημιουργική δουλειά!!!

 

Μπορεί να μην είμαι ειδική στη μουσική ή να μην είμαι μουσικός,αλλά όποτε κάνω παρατήρηση βάζω και λίγη μουσική... :mrgreen:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης