Jump to content

Συνέντευξη του Μάνου Δανέζη στο AstroVox


astrovox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πίσω από το αίτιο κάθε φυσικού γεγονότος κρύβεται ένα άλλο αίτιο και αν συνεχίσουμε να ζητάμε το αίτιο κάθε αιτίου πιστεύω ότι πρέπει να οδηγηθούμε σε ένα και πρωταρχικό αίτιο. Το αίτιο του Όλου, του Ενός. Αν αυτό το Ένα και μοναδικό Αίτιο, το Αίτιο όλων των αιτίων, κάποιος θέλει να το λέει Δημιουργό γιατί να έχω κάποια ένσταση;

Η παραπάνω απάντηση του κου Δανέζη ουσιαστικά είναι διατύπωση της τρίτης απόδειξης που ονομάζεται 'Η πρώτη αιτία' του Θωμά Ακινάτη ο οποίος τον 13ο αιώνα παρουσίασε 5 αποδείξεις περί υπάρξεως του θεού.

Παραθέτω την διατύπωση της 3ης αιτίας του Θωμά Ακινάτη συνοπτικά.

<<Τίποτα δεν προκαλείται από μόνο του. Κάθε αιτιατό έχει και ένα πρότερο αίτιο , πράγμα που μας ωθεί ξανά σε αναδρομή . Τούτη η αναδρομή πρέπει να τερματιστεί σε μια πρώτη αιτία την οποία ονομάζουμε Θεό.>>

Εγώ το μόνο που θέλω να σχολιάσω είναι, ότι για να τερματίσουμε αυτή την άπειρη αναδρομή δεν είναι απαραίτητο να εφεύρουμε αυθαίρετα, κάποια αρχική αιτία που ονομάζουμε δημιουργό.

Στην ουσία αν το κάνουμε αυτό πιστεύω ότι μάλλον εισάγουμε περισσότερα προβλήματα από αυτά που προσπαθούμε να λύσουμε.....

Πιστεύω ότι η λύση στο παραπάνω πρόβλημα είναι μια άπειρη ακολουθία αλληλένδετων γεγονότων, αιτιών και αποτελεσμάτων, που στο σύνολό της δεν χρειάζεται καμιά εξήγηση για την ύπαρξή της.

 

Αγαπητέ geonik συμφωνώ στην άποψη ότι είσαγοντας περίσσοτερα γιατί?(αιτίες) παρουσιάζονται περισσότερα προβλήματα και δυσκολίες στην επίλυση και στην εύρεση λύσης.Η παραπάνω άποψη πάντως δεν με παραπέμπει όχι τόσο σε θρησκευτική αντίληψη όσο σε φιλοσοφική αντίληψη.Τα παραπάνω λόγια που αναφέρει ο κ. Μάνος Δανέζης θεωρώ πως σχετίζονται περισσότερο με τον Ντετερμινιστική θεώρηση, ότι όλα όσα συμβαίνουν στον κόσμο γίνονται βάσει κάποιας αιτίας, την οποία αναγκαστικά ακολουθεί ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα ή τα φυσικά φαινόμενα καθορίζονται αιτιωδώς από τα προηγούμενα. Μάλιστα ο Ντετερμινισμός συνδέεται άμεσα με την Νευτώνια Φυσική και αυτό μπορεί εύκολα να το αντιληφθεί εάν πάρουμε ως παράδειγμα ένα μπιλιάρδο που προσπαθούμε να βάλουμε τις μπάλες μέσα στις τρύπες.

Μάλιστα από τον Καρτέσιο ως τον Εινσταίν όλες οι φυσικές θεωρίες στηρίχταν στον Ντετερμινισμό.Ότι όλα έγιναν από μια αιτία που προκάλεσε ένα αποτέλεσμα και καθέ εξής το ίδιο. Πάλι όμως, δεν πιστεύω ότι θα λυθεί το πρόβλημα αυτό εάν όλα τα θεωρήσουμε ότι είναι μια αλληλένδετη ακολουθία αιτίων και αποτελεσμάτων διότι υπάρχει και ο παράγοντας της τυχαιότητας και των πιθανοτήτων.

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ geonik συμφωνώ στην άποψη ότι είσαγοντας περίσσοτερα γιατί?(αιτίες) παρουσιάζονται περισσότερα προβλήματα και δυσκολίες στην επίλυση και στην εύρεση λύσης.Η παραπάνω άποψη πάντως δεν με παραπέμπει όχι τόσο σε θρησκευτική αντίληψη όσο σε φιλοσοφική αντίληψη.Τα παραπάνω λόγια που αναφέρει ο κ. Μάνος Δανέζης θεωρώ πως σχετίζονται περισσότερο με τον Ντετερμινιστική θεώρηση, ότι όλα όσα συμβαίνουν στον κόσμο γίνονται βάσει κάποιας αιτίας, την οποία αναγκαστικά ακολουθεί ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα ή τα φυσικά φαινόμενα καθορίζονται αιτιωδώς από τα προηγούμενα. Μάλιστα ο Ντετερμινισμός συνδέεται άμεσα με την Νευτώνια Φυσική και αυτό μπορεί εύκολα να το αντιληφθεί εάν πάρουμε ως παράδειγμα ένα μπιλιάρδο που προσπαθούμε να βάλουμε τις μπάλες μέσα στις τρύπες.

Μάλιστα από τον Καρτέσιο ως τον Εινσταίν όλες οι φυσικές θεωρίες στηρίχταν στον Ντετερμινισμό.Ότι όλα έγιναν από μια αιτία που προκάλεσε ένα αποτέλεσμα και καθέ εξής το ίδιο. Πάλι όμως, δεν πιστεύω ότι θα λυθεί το πρόβλημα αυτό εάν όλα τα θεωρήσουμε ότι είναι μια αλληλένδετη ακολουθία αιτίων και αποτελεσμάτων διότι υπάρχει και ο παράγοντας της τυχαιότητας και των πιθανοτήτων.

 

 

Μαρία το θέμα είναι τεράστιο και βαθύ όσο το σύμπαν, και εγώ δεν έχω τις απαντήσεις για τους άλλους.

Μόνο συνθέτω απόψεις που διαβάζω από δώ και από κεί και ψάχνω να βρω την δική μου απάντηση. Αυτή που μου ταιριάζει καλύτερα.

Λοιπόν αφού το σκάλισες το θέμα να σου πω, ότι η αυθαίρετη εισαγωγή ενός δημιουργού

που λύνει όλα τα αδιέξοδα, ποτέ δεν μου πήγαινε και όπως έγραψα αυτό και μόνο εμένα μου δημιουργεί πολύ περισσότερα ερωτηματικά από όσα μου λύνει.

Θα αναφερθώ στην αναδρομή του Ακινάτη (Το κινούν ακίνητον) γιατί αυτό στην ουσία διατυπώνει ο κος Δανέζης.

Λοιπόν αυτός ο ισχυρισμός περιέχει την αθεμελίωτη παραδοχή ότι ο ίδιος ο δημιουργός εξαιρείται από την αναδρομή.

Στην συνέχεια έρχονται τόσες καταιγιστικές ερωτήσεις , όπως που υπάρχει αυτός ο δημιουργός, είναι έξω από το χρόνο και τότε που πηγαίνει η αιτιότητα αφού από την φύση της είναι δράση μέσα στον χρόνο....και δεν έχει τέλος αυτή η ιστορία.

Γι αυτό όπως έγραψα προτιμώ μια άπειρη ακολουθία αιτιών και αποτελεσμάτων που στο

σύνολό της δεν χρειάζεται καμιά εξήγηση για την ύπαρξή της.

Τώρα όσον αφορά τον ντετερμινισμό σε γενικές γραμμές φαίνεται ότι ζούμε σε ένα μακροσκοπικά αιτιοκρατικό σύμπαν και λέω φαίνεται γιατί η κβαντική φυσική έχει ακόμη προβλήματα σε αυτόν το τομέα (εικονικά σωματίδια ξεπηδούν από το πουθενά χωρίς καμιά αιτία δανείζονται λίγο ενέργεια και εξαφανίζονται λες και δεν υπήρξαν ποτέ).

Γιώργος Νικολιδάκης

Μέλος ΕΑΕ.

We count the time scale and analyze the creation mechanisms, trying to catch in mind the invisible.

http://geonik.homeip.net

http://astronomia.org.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν εννοείται πώς κανείς δεν έχει απαντήσεις.Απλά είναι τόσο ενδιαφέρουσες αυτές οι συζητήσεις που πραγματικά αξίζει να το ερευνάς.Λοιπόν, θα συμφωνήσω ως προς το πρώτο κομμάτι της απάντηση σου.Όντως πότε δεν θα μπορέσουμε να απαντήσουμε ποιά ήταν η πρωταρχική αιτία ενός προβλήματος γιατί πολύ απλά θα προστίθενται άλλα.

Απλά το συνδύασα με την Ντετερμινιστική θεωρία διότι εξηγεί περίπου το ίδιο θέμα με μια πιο φιλοσοφική αντίληψη.

Όμως εάν θεωρήσουμε ότι όλα είναι μια ατέρμονη αλυσιδα αιτιών και αποτελεσμάτων δεν θα υπάρξει κίνδυνος να βγούμε σε κάποιο αυθαίρετο συμπέρασμα αν δεν λάβουμε υπόψιν μας τις πιθάνοτητες ή την τυχαιότητα ενός γεγονότος??

Γιατί εάν το σκέφτούμε ότι όλα είναι αίτιο- αποτέλεσμα δεν θα γνωρίζαμε από πριν το μέλλον του σύμπαντος με βάση τις γνώσεις που έχουμε ήδη για το παρελθόν του??

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν εννοείται πώς κανείς δεν έχει απαντήσεις.Απλά είναι τόσο ενδιαφέρουσες αυτές οι συζητήσεις που πραγματικά αξίζει να το ερευνάς.Λοιπόν, θα συμφωνήσω ως προς το πρώτο κομμάτι της απάντηση σου.Όντως πότε δεν θα μπορέσουμε να απαντήσουμε ποιά ήταν η πρωταρχική αιτία ενός προβλήματος γιατί πολύ απλά θα προστίθενται άλλα.

Απλά το συνδύασα με την Ντετερμινιστική θεωρία διότι εξηγεί περίπου το ίδιο θέμα με μια πιο φιλοσοφική αντίληψη.

Όμως εάν θεωρήσουμε ότι όλα είναι μια ατέρμονη αλυσιδα αιτιών και αποτελεσμάτων δεν θα υπάρξει κίνδυνος να βγούμε σε κάποιο αυθαίρετο συμπέρασμα αν δεν λάβουμε υπόψιν μας τις πιθάνοτητες ή την τυχαιότητα ενός γεγονότος??

Γιατί εάν το σκέφτούμε ότι όλα είναι αίτιο- αποτέλεσμα δεν θα γνωρίζαμε από πριν το μέλλον του σύμπαντος με βάση τις γνώσεις που έχουμε ήδη για το παρελθόν του??

Δεν γνωρίζω να πω πως ορίζεται η τυχαιότητα ενός γεγονότος στην φυσική.

Στο θέμα των πιθανοτήτων γνωρίζω ότι παρόλο που σε μικροσκοπικό επίπεδο,

η θέση ενός σωματιδίου ορίζεται από μια πιθανοσυνάρτηση, εντούτοις σε μακροσκοπικό επίπεδο η συμπεριφορά των μαζών είναι απόλυτα προβλέψιμη.

Γιώργος Νικολιδάκης

Μέλος ΕΑΕ.

We count the time scale and analyze the creation mechanisms, trying to catch in mind the invisible.

http://geonik.homeip.net

http://astronomia.org.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα την συνέντευξης.

Μπραβο παιδια.

Να αναμένουμε συνέχεια και με άλλους λαμπρούς Έλληνες όπως ο κ.Δανέζης???

Παρακαλαμε να μην βρεξει για να μην πνιγουμε...

παρακαλαμε να βρεξει να εχουμε νερο να πιουμε...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα την συνέντευξης.

Μπραβο παιδια.

Να αναμένουμε συνέχεια και με άλλους λαμπρούς Έλληνες όπως ο κ.Δανέζης???

 

Εγω θα ήθελα να αναμενω συνεχεια χωρις περιορισμους σε συνορα. Κύριε Παπαλαμπρου μας ακούτε??

 

Ωστοσο, ως ερασιτεχνης αστρονομος και μελος αυτου του φορουμ (ερασιτεχνικης αστρονομιας) θα ήθελα να δω συνεντευξεις οχι μονο απο Αστροφυσικους και Αστροναυτες αλλα (κυριως) απο κατασκευαστες/σχεδιαστες τηλεσκοπιων/οπτικων μερων και απο αλλους ερασιτεχνες αστρονομους που σημαδεψαν το χομπυ μας με τη συνεισφορα τους.

 

Ναι θα ηθελα να δω στο αστροβοξ καποια στιγμη τον Roland Christen, Al Nagler, Marcus Ludes, Andy Lunt (και βεβαια πολλους αλλους) ή και λιγοτερο γνωστα ονοματα που θα εδιναν πολυτιμες τεχνικες πληροφοριες στην κοινοτητα.

 

Ναι θα ηθελα να δω τον Jack Newton, Damian Peach, Cristopher Go, Greg Piepol (και πολλους αλλους) να μιλησουν για το χομπυ στη γλωσσα μας, για τις επιλογες τους, τις δυσκολιες τους και πως τις ξεπερασαν.

 

Η ελπιδα πεθαινει τελευταια, οποτε καιρος να δοκιμασουμε νεες συνταγες δε νομιζετε?

φιλικα Βαγγελης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πραγματικά θα ήθελα να δω συνέντευξη του κ.Σταμάτιου Κριμιζή ή άνθρωπων που έχουν κατασκευάσει,σχεδιάσει διαστημόπλοια και με την συμβολή τους έχουμε φτάσει πιο κοντά στα άστρα!!! :cheesy:

 

Ελπίζω να δω σύντομα τέτοιες συνεντεύξεις!!! [-o< \:D/

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης