Jump to content

Θεωρείτε την ερασιτεχνική αστρονομία ακριβή ενασχόληση;


Θεωρείτε την ερασιτεχνική αστρονομία ακριβή ενασχόληση;  

278 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Θεωρείτε την ερασιτεχνική αστρονομία ακριβή ενασχόληση;

    • Ναι
      115
    • Οχι
      22
    • Ούτε ακριβή, ούτε φθηνή
      43
    • Εξαρτάται
      98


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι έγινε για 15 μέρες με 550 ευρώ για κιάλια, τρίποδα και βιβλία σε ενα κτήμα χωρίς ρεύμα στη δυτική Λευκάδα πάνω από την παραλία Ενγκρεμνοί, όπου 10 άτομα σαν μικρά παιδιά άρπαζαν τα κιάλια ο ένας από τον άλλον για να δουν τον ήλιο να δύει, τον Δία, τον τριπλό του Κύκνου...

Το SkyWatcher είχε την τιμητική του κάθε βράδυ ενώ καθένας προσπαθούσε να βρεί κάτι για πρώτη φορά :lol:

Λοιπόν αυτή η χαρά στοίχιζε

550€ :15 μέρες = 36€ : 10 άτομα = μόνο 3,6€ ημερησίως!!!

=D> =D> =D>

Βέβαια τα 550 τα πλήρωσα μόνος μου αλλά το χάρηκα.

 

Καθαρούς ουρανούς σε όλους μας!

 

Μ'αρέσεις! Φίλε Γιάννη αυτό είναι το μυστικό της ευτυχίας και της μακροζωϊας, θετική σκέψη. Σωστός! :wink: :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κοιτάξτε.....Αν η ερώτηση ήταν "Ειστε διατεθιμένοι να επενδύσετε πολλά χρήματα για να κάνετε το hobby σας" θα συμφωνούσα με όλους τους προλαλήσαντες.Βεβαίως η αγάπη για την αστρονομία, βεβαίως το πάθος για τις έναστρες νύχτες και φυσικά όταν κάνεις κάτι που αγαπάς πολύ "το χρήμα δεν το λογαριάζεις....". ΟΜΩΣ....

Η αστρονομία είναι ακριβή και ας μη γελιώμαστε. Ενα ΚΑΛΟ τηλεσκόπιο κοστίζει χρήμα και ανεξάρτητα με το αν είμαστε ή οχι διατεθημενοι να το δώσουμε. Πόσοι απο εμάς δεν ξεροσταλιάζουν στην θέα ενός Tacahashi, ενος AP ενός Lightbridge 16", μιας SBIG, μιας (φτηνα-φτηνα) EQ6, ενός Nagler;

Για πόσους απο εμάς οι Hyperion ή οι Ultima ή οι Lanthanum ή η Atic 16 είναι το όριο (και πολλές φορές πέρα και απο αυτό) που οικονομικά μπορούμε να φτάσουμε;

Και βέβαια, στο δικό μας το Hobby, η περίπτωση λάθους επιλογής είναι συχνότατο φαινόμενο. Πόσοι απο εμάς δεν αγόρασαν τηλεσκόπιο ή εξοπλισμό τον οποίο τελικά δεν άφησαν σ μία γωνία να σκονίζεται ή δεν τον σκότωσαν για να τον ξεφορτωθούν;

Η έννοια "Ακριβό" ή "Φτηνό" να με συγχωρήσετε αλλα δεν είναι υποκειμενική. Εφόσον υπάρχουν παρελκόμενα που δεν μπορεί να τα αγοράσει η πλειοψηφεία των ενασχολουμένων, τοτε είναι ακριβή.

Γιατί στην ίδια λογική, το να βολευόμαστε με το ATOS και να λέμε ότι η αγορά αυτοκινήτου δεν είναι ακριβή, είναι σαν τους τύπους στην εθνική που τους προσπερνά η Mercedes και κοιτάνε απο την άλλη.

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Οπως σε ολα τα χομπυ το κοστος εξαρταται απο το μεγεθος του παθους.Προσωπικα πιστευω οτι για να ασχοληθει κανενας σοβαρα και να εχει αποτελεσματα και στην παρατηρηση και στην αστροφωτογραφηση πρεπει να διαθεσει αρκετα.Το κακο ειναι οτι ειναι τα καλα "εργαλεια"ειναι

και πανακριβα!! :cry: :cry: :cry: :cry:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι έγινε για 15 μέρες με 550 ευρώ για κιάλια, τρίποδα και βιβλία σε ενα κτήμα χωρίς ρεύμα στη δυτική Λευκάδα πάνω από την παραλία Ενγκρεμνοί, όπου 10 άτομα σαν μικρά παιδιά άρπαζαν τα κιάλια ο ένας από τον άλλον για να δουν τον ήλιο να δύει, τον Δία, τον τριπλό του Κύκνου...

Το SkyWatcher είχε την τιμητική του κάθε βράδυ ενώ καθένας προσπαθούσε να βρεί κάτι για πρώτη φορά :lol:

Λοιπόν αυτή η χαρά στοίχιζε

550€ :15 μέρες = 36€ : 10 άτομα = μόνο 3,6€ ημερησίως!!!

=D> =D> =D>

Βέβαια τα 550 τα πλήρωσα μόνος μου αλλά το χάρηκα.

 

Καθαρούς ουρανούς σε όλους μας!

 

Μ'αρέσεις! Φίλε Γιάννη αυτό είναι το μυστικό της ευτυχίας και της μακροζωϊας, θετική σκέψη. Σωστός! :wink: :D

Μπραβο Γιαννη αυτη η χαρα δεν πληρωνεται με τιποτα,σε ενα χομπυ πολυ μοναχικο σαν το δικο μας. =D> =D> =D> =D> =D> :lol: :lol: :lol: :lol:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Μου αρέσετε όλες και όλοι! =D>

Βρίσκω τα επιχειρήματα σας πειστικότατα, όσων ψηφίσαν σε όλες τις κατηγορίες απαντήσεων. Είναι αλήθεια πως η ερασιτεχνική αστρονομία μπορεί να είναι το πιο φθηνό χόμπι στον κόσμο για κάποιον που ανεβαίνει στην ταράτσα του σπιτιού του για να θαυμάσει τους ουρανούς με μοναδικό εξοπλισμό... τα μάτια του. Μπορεί να γίνει όμως και το πιο ακριβό, αν ο στόχος είναι η αστροφωτογράφιση επιπέδου.

 

Προσωπικά ψήφισα ότι είναι ένα ακριβό χόμπι διότι εκτιμώ ότι η πλειονότητα των ανθρώπων που ασχολούνται με την ερασιτεχνική αστρονομία τείνουν να ξοδεύουν περισσότερα σε σχέση με αυτούς που ασχολούνται με διάφορα κατά τεκμήριο οικονομικά χόμπι (σκάκι, πεζοπορία, ομαδικά αθλήματα κλπ).

 

Είναι στη φύση μας να θέλουμε περισσότερα, πράγμα που όχι μόνο δεν το κατακρίνω αλλά θεωρώ ότι αποτελεί την βάση της εξέλιξης μας. :idea:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Η αληθεια ειναι οτι μολις ανακαλυψα την ενοτητα δημοψηφισματα....

Λοιπον:

Α! Καλή ερώτηση! Είναι πολύ πιο φθηνά από όσο φαντάζεσαι. Μπορείς να πάρεις ένα πάρα πολύ καλό όργανο με μόλις 300 ευρώ!

 

-Τί;; Τόσο ακριβά;;;

Τι ακριβα βρε 300 ευρω, τι ακριβα?

Το θεμα ξερεις ποιο ειναι?

Οτι ολοι αυτοι που βρισκουν τα 300 ευρω ακριβο ποσο (και δεν ενοοω φοιτητες και μαθητες που το ξερουμε δεν τα εχουν) δεν εχουν κανενα απολυτως χομπι. Αλλιως θα ξεραν οτι καθε ασχολια κοστιζει κατι τις...

Η ακομα καλυτερα ενω διαθετουν 200 και 300 ευρω για κινητο τηλεφωνο, δεν εχουν καμια διαθεση να ασχοληθουν με την αστροπαρατηρηση και οταν τους λες για 300 ευρω αμεσως εχουν στο στομα τους την λεξη, ακριβο!

Μα αφου δεν θελουν να ασχοληθουν και δεν ενδιαφερονται, φυσικα γιαυτους ενα τετοιο αχρηστο πραγμα φαινεται ακριβο.

Αλλο παραδειγμα: Οι περισσοτεροι σημερα εχουν Η/Υ. Περιπου 700 ευρω η αγορα. Τους φανηκε ακριβο? Μαλλον οχι γιατι το θεωρουν χρησιμο....

Εγω οταν πηρα το τηλεσκοπιο μου ειχα λιγα λεφτα τυχαια απο δουλεια του ποδαριου στην τραπεζα... Οταν εμαθα οτι ενα τηλεσκοπιο σαν το δικο μου μπορει να κοστιζει μονο 500 ευρω ενθουσιαστικα! Με goto, αστροστατη κτλ.

Ενας φιλος μου βρηκε τα 500 ευρω ακριβο ποσο... Του λεω αν θες να ασχοληθεις, να, παρε κιαλια με 80 ευρω. Ελα μωρε κυαλια τωρα... Τηλεσκοπιο ειπαμε...

 

Τελως παντων!

Εχω βαρεθει τους ανθρωπους που δεν εχουν καμια ασχολια στην ζωη τους... Που νομιζουν οτι θα την βγαλουν, ετσι, χωρις να γνωρισουν τιποτα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αληθεια ειναι οτι μολις ανακαλυψα την ενοτητα δημοψηφισματα....

Λοιπον:

Α! Καλή ερώτηση! Είναι πολύ πιο φθηνά από όσο φαντάζεσαι. Μπορείς να πάρεις ένα πάρα πολύ καλό όργανο με μόλις 300 ευρώ!

 

-Τί;; Τόσο ακριβά;;;

Τι ακριβα βρε 300 ευρω, τι ακριβα?

Το θεμα ξερεις ποιο ειναι?

Οτι ολοι αυτοι που βρισκουν τα 300 ευρω ακριβο ποσο (και δεν ενοοω φοιτητες και μαθητες που το ξερουμε δεν τα εχουν) δεν εχουν κανενα απολυτως χομπι. Αλλιως θα ξεραν οτι καθε ασχολια κοστιζει κατι τις...

Η ακομα καλυτερα ενω διαθετουν 200 και 300 ευρω για κινητο τηλεφωνο, δεν εχουν καμια διαθεση να ασχοληθουν με την αστροπαρατηρηση και οταν τους λες για 300 ευρω αμεσως εχουν στο στομα τους την λεξη, ακριβο!

Μα αφου δεν θελουν να ασχοληθουν και δεν ενδιαφερονται, φυσικα γιαυτους ενα τετοιο αχρηστο πραγμα φαινεται ακριβο.

Αλλο παραδειγμα: Οι περισσοτεροι σημερα εχουν Η/Υ. Περιπου 700 ευρω η αγορα. Τους φανηκε ακριβο? Μαλλον οχι γιατι το θεωρουν χρησιμο....

Εγω οταν πηρα το τηλεσκοπιο μου ειχα λιγα λεφτα τυχαια απο δουλεια του ποδαριου στην τραπεζα... Οταν εμαθα οτι ενα τηλεσκοπιο σαν το δικο μου μπορει να κοστιζει μονο 500 ευρω ενθουσιαστικα! Με goto, αστροστατη κτλ.

Ενας φιλος μου βρηκε τα 500 ευρω ακριβο ποσο... Του λεω αν θες να ασχοληθεις, να, παρε κιαλια με 80 ευρω. Ελα μωρε κυαλια τωρα... Τηλεσκοπιο ειπαμε...

 

Τελως παντων!

Εχω βαρεθει τους ανθρωπους που δεν εχουν καμια ασχολια στην ζωη τους... Που νομιζουν οτι θα την βγαλουν, ετσι, χωρις να γνωρισουν τιποτα...

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 7 μήνες αργότερα...
  • 10 μήνες αργότερα...

300 ευρο για ενα καλο τηλεσκοπιο μπορει να μην ειναι πολλα... Ομως δεν ειναι μονο αυτα... Ειναι ολα τα βιβλια, ειναι διαφορα αλλα gadjetακια... Ειναι αρκετα ακριβη ενασχολιση...

Εγω ως μαθητης, δεν εχω την δυνατοτιτα να δωσω τοσα λευτα. Απο την αλλη, αν ητανε η πρωταρχικη μου ενασχολιση, θα μπορουσα να δωσω 400-500 ευρο...

Εξαρτατε παντα για τι τριβι με το αντικειμενο μιλαμε... Γιατι ενας που πραγματικα ασχολιτε, κανει και μια ποσβεση, ενω καπιος που θα δωσει ενα σεβαστο ποσο για ενα σεβαστο τηλεσκοπιο και θα το χρησιμοποιησει κανα 2 φορες τον χρονο, δεν κανει αποσβεση...!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οικονομική απόσβεση, εφόσον δεν χρησιμοποιείς το τηλεσκόπιο επαγγελματικά, δεν θα κάνεις ποτέ. Ψυχολογική, ναι.

Όσον αφορά το αν είναι ακριβό χόμπι ή όχι.. ο καθένας ξεχωριστά μπορεί να το κάνει ακριβό ή φτηνό. Σε όλα τα χόμπι αυτό ισχύει. Κάποιος που δεν ασχολείται με ένα χόμπι δεν μπορεί να εκτιμήσει τι είναι ακριβό σε αυτό. Όπως σε κάποιον τα 300€ φαίνονται πολλά σε κάποιον άσχετο έτσι και σε μένα πχ μου φαίνονται πολλά να δώσω 1000€ για μια εξάτμιση αυτοκινήτου. Θα πρέπει κανείς να ασχοληθεί με το αντικείμενο για να αποκτήσει μια ιδέα των τιμών που παίζουν. Από κει και πέρα ο καθένας επενδύει με βάση την τσέπη του και την αγάπη του για το χόμπι. Προσωπικά την αστροπαρατήρηση την συγκαταλέγω στα ακριβά χόμπι λόγω των απαιτήσεών μου - άσχετα αν ακόμα δεν έχω αποφασίσει τί θέλω..

That which does not kill you

makes you stronger..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αποσβεση με την ενοια επιστροφη των χρηματων, ναι, ενοειτε οτι δεν θα σου κανει αν δεν ειναι επαγκελματικη η χρηση...! Αυτο που ενοουσα ειναι οτι δινεις καπια λευτα, αλλα πραγματικα "ξεζουμιζεις" αυτο που σου προσφερουν, οποτε λες οτι αξιζαν... Ισως ειναι αυτο που ονομαζεις ψυχολογικη αποσβεση...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Laskos,

 

έγραψες σε αυτό το ποστ! έγραψες!!!!! =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Εύγε!

Το είδα αργά βέβαια και εγώ αλλά...καρασυμφωνώ μαζί σου!!!!

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για μενα δεν ειναι ουτε φτηνο το χομπυ ουτε ακριβο και μαλλον θα ελεγα οτι ειναι και απο τα φτηνα σε σχεση με την αλλη μου αγαπη την μουσικη.

Και εξηγω για το studio μου εχω δαπανησει για ενα και μονο synthesizer 2600€ και 350€ για τα καλωδια του.Και τι να βαλω την 24αρα κονσολα τα μονιτορ ηχεια και τα καλωδια τους τα αλλα 5 synthesizer που εχω,την καρτα ηχου που στοιχιζει γυρω στο 1000ρικο τους ενυσχυτες τους convertor για τον ηχο,τις μοναδες εφε,ηχομονοσεις και κατασκευη χωρου....ξεφυγαμε.

Τωρα θα μου πεις ολα αυτα κανουν οσο μια ακριβη ισημερινη...το θεμα ειναι τι θελεις να δωσεις και τι θελεις να παρεις με αυτο.

Πιστευω στο χομπυ τις αστρονομιας με 1000€ εχεις ενα πολλυ καλο συνολο αξιοπιστο με πολλα παρελκομενα για να ευχαριστιεσε ομορφα βραδια τις εσχατιες του συμπαντος.Φυσικα για καποιους το 1000αρικο ειναι υπερβολικο...και για μενα το 1000αρικο το χρονο για τσιγαρα ειναι επισης υπεςρβολικο οπως και το 1000αρικο για ποτα και καφεδες το χρονο παλι υπερβολικο,οπως και το 1000αρικο το χρνο για να πηγαινω στο γηπεδο να βλεπω 22 μαντραχαλαδες με σορτσακιια να κλωτσανε μια μπαλα και εναν τυπο με μαυρα και σφυριχτρα να σου σπαει τα νευρα σε καθε φαση....HELLLOOOOOO

 

 

ΥΓΑνεβαζω μια φωτογραφια ενος HOME STUDIO.Οτι βλεπετε που περνει ρευμα ή ηχο εχει απο χιλιαρικο και πανω.(Με πολλη λιγες εξαιρεσεις).Κι`αυτο δεν ειναι τιποτα μπροστα σε κατι αλλα δωματια που ξερω.

Η φωτο δεν ειναι δικη μου.[/img]

kid606studiol.jpg.04f218679ff90f344781a280e6cbfdb4.jpg

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστευω στο χομπυ τις αστρονομιας με 1000€ εχεις ενα πολλυ καλο συνολο αξιοπιστο με πολλα παρελκομενα για να ευχαριστιεσε ομορφα βραδια τις εσχατιες του συμπαντος.Φυσικα για καποιους το 1000αρικο ειναι υπερβολικο...και για μενα το 1000αρικο το χρονο για τσιγαρα ειναι επισης υπεςρβολικο οπως και το 1000αρικο για ποτα και καφεδες το χρονο παλι υπερβολικο,οπως και το 1000αρικο το χρνο για να πηγαινω στο γηπεδο να βλεπω 22 μαντραχαλαδες με σορτσακιια να κλωτσανε μια μπαλα και εναν τυπο με μαυρα και σφυριχτρα να σου σπαει τα νευρα σε καθε φαση....HELLLOOOOOO

 

Λύθηκα στα γέλια. Πολύ σωστός! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι είναι δύσκολο το θέμα που μας έχεις βάλει, Ανδρέα, γι' αυτό και απεύφευγα τόσο καιρό να εκφράσω άποψη. Γιατί κατά τη γνώμη μου έχει πολλές παραμέτρους και αφού το ακριβό και το φθηνό είναι μάλλον υποκειμενικές έννοιες.

Νομίζω ότι συνήθως όταν λέμε ότι κάτι είναι ακριβό δεν το λέμε σε συνάρτηση με στοιχεία όπως: κόστος κατασκευής, υλικά, σχέση τιμής-ποιότητας, περιθώριο εκμετάλλευσης του προιόντος κ.λ.π. Στην καλύτερη περίπτωση έχουμε στο μυαλό μας την φίρμα, αλλά κυρίως έχουμε στο μυαλό μας τα έσοδά μας και με βάση αυτά νομίζω ότι κρίνουμε το ακριβό και το προσιτό.

Το θέμα λοιπόν δεν είναι αν εμείς που ασχολούμαστε είμαστε διατεθειμένοι να δώσουμε αυτά τα χρήματα. Αφού έχουμε την «τρέλα», εννοείται ότι τα δίνουμε και ψάχνουμε να βρούμε τρόπους να δώσουμε κι άλλα, προκειμένου να απολαύσουμε περισσότερο το χόμπυ μας.

Το ερώτημα είναι αν η αστρονομία είναι αντικειμενικά ακριβό χόμπυ.

Σ’αυτό το σημείο θα έλεγα ότι ΟΛΑ τα χόμπυ είναι ακριβά, ίσως γιατί πάντα η πολιτεία έχει την άποψη ότι είναι πολυτέλεια, μια και ξεφεύγει απ’τα όρια δουλειά-δουλειά-ύπνος-δουλειά, και επομένως μπαίνουν ανάλογοι δασμοί, ώστε να ανεβαίνει και η τιμή των προιόντων.

Και ίσως γιατί και οι προμηθευτές αναγκάζονται να κρατάνε τις τιμές λίγο πιο ψηλά, εξ’αιτίας του ότι απευθύνονται σε περιορισμένο κοινό, άρα ο τζίρος είναι περιορισμένος. Π.χ. ασχολούμαι λίγο και με το μπόουλινγκ. Αν ασχολείσαι λίγο πιο σοβαρά μ’ αυτό, είναι κι αυτό άλλη «φαγάνα». (μπάλλες, σέρβις της μπάλλας, εξοπλισμός...) Αν ασχολείσαι με το σκάκι, πρέπει να αγοράζεις βιβλία, να ενημερώνεσαι, να έχεις σχετικό software κ.λ.π.

Εν ολίγοις ότι κι αν σκεφθείτε, κοστίζει.

Σίγουρα στην περίπτωσή μας παίζει ρόλο και το ότι χρησιμοποιούμε όργανα που είναι υψηλής τεχνολογίας, άρα στοιχίζουν και ανάλογα.

Στο ερώτημα λοιπόν αν η αστρονομία είναι ακριβό χόμπυ, θα έλεγα, ναι,

Στο ερώτημα αν είναι ακριβή σε σχέση με τον βασικό μισθό του Έλληνα, θα έλεγα και πάλι, ναι.

Στο ερώτημα αν είναι ακριβότερη από άλλα, θα έλεγα, σαφώς όχι, μια και υπάρχουν κι άλλα που κοστίζουν το ίδιο ή και περισσότερο.

Και βέβαια θα ήταν προς όφελος του forum να αποφύγουμε να μπούμε στην ελιτίστικη λογική του «Ναι, αλλά εμείς ασχολούμαστε με κάτι σοβαρό και μαθαίνουμε και κάτι», γιατί κι εκείνος που ασχολείται με το ψάρεμα, σοβαρό το θεωρεί και σε επαφή με τη φύση.

Δε λέω ότι το έκανε κανείς, λέω απλά να το αποφύγουμε.

Βέβαια υπάρχει και η σκέψη που λέει, ότι εξαρτάται πόσο μακριά θέλεις να φτάσεις. Άλλα αν ασχολείσαι με κάτι και σου αρέσει, δεν θέλεις να φτάσεις όσο πιο μακρυά μπορείς; Να το "ρουφήξεις όλο", να φτάσεις ως το τέρμα αν θα ήταν δυνατόν;

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

μπορει η παρακολούθηση των αστρων να είναι λίγω ακριβη αλλα αφου αγοράσεις κατι το εχεις σχεδον για πάντα.

Για παράδειγμα εγω ασχολούμαι με τα τηλεκατευθηνόμενα και δεν φαντάζεστε τι πληρώνω για συντηρηση

 

Λαστιχα 40€ τα δυο και κρατάνε άντε 1 μηνα (με κανονικές ταχύτητες)

αυτοκινητάκι 280€+

βενζινη 10 το λίτρο και αλλα πολλά

seagal.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γιατι βρε παιδια ειναι ακριβο\

200 Ευρω ενα τηλεσκοπιο χαρτεσ προγραμματα, ολα τσαμπα τι τρεχει?? αν γινετε επειδη ειμαι νεος ασ μου εξηγησει καποιος

AstroFighter
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας παιδια!! Εγω ψηφισα εξαρταται...

Το θεμα ειναι ποσο συνειδητοπιημενος - η ειναι ο ενδιαφερομενος - η με το τι θελει να κανει.. Αν πραγματικα ξερεις τι θελεις και μεχρι που θελεις να φτασεις , χωρις βιασυνη και με σωστη ενημερωση δε θα ξοδεφτουν πολλα χρηματα.. Σιγουρα οι περισσοτεροι λενε οτι οι ιντσες ποτε δεν ειναι αρκετες, και εγω συμφωνω, αλλα ας μη ξεχναμε οτι σπουδαιοι αστρονομοι στην ιστορια εκαναν μελετες και ανακαλυψεις με τηλεσκοπια απο 6 εως στην καλυτερη περιπτωση 12 ιντσων..

Το καλοκαιρι διαβαζα για τον μαθηματικο-αστρονομο γκαους.. με 6 ιντσες για πολυ καιρο στην αρχη εκανε μελετες σε επιστημονικο επιπεδο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
ψηφισα ακριβο..και αυτο γιατι ανηκω στην κατηγορια που ολοι ξερουμε πως δεν τα εχουν...μαθητης..κ ευελπιστω σε λιγους μηνες φοιτητης..(που και παλι δεν θα εχω...)παρολαυτα να πω πως τα ομορφα και χρησιμα πραγματα σαυτη τη ζωη(ευτυχως η δυστυχως..)ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ

οταν πεινας απο ψηλα μοιαζει η γη με πιπερια... :-note

"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wild(e)

φιλικα γιωργος :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα πάντα είναι σχετικά…..μπορείς να ασχοληθείς με την αστρονομία και με λίγα λεφτά αλλά εάν έχεις απαίτησης τότε θα τα χώσεις. Τώρα όσο εάν είναι και από τα ακριβότερα χόμπι εγώ θα έλεγα πως όχι. θα σας πω ένα απλό παράδειγμα, εγώ είμαι λάτρης τις θάλασσας και όπως είναι φυσικό ασχολούμαι με θαλάσσια χόμπι όπως ψάρεμα όπου εκεί θέλεις από 300 μέχρι και 2000 για σύνεργα, ασχολούμαι με τις καταδύσεις όπου και εκεί θέλεις από 500 μέχρι 1000 ευρω, εάν επίσης έχεις και σκάφος το οποίο έχω εγώ να σας πω τιμή?????????...25.000 ευρω, θα μου πείτε είσαι παλαβός ε ναι λιπών είμαι όπως είμαι και με την αστρονομία και εάν όλα πάνε καλά κάποια στιγμή θα προσπαθήσω να αποχτήσω τον εξοπλισμό που έχω κατά νου…….κοινός θα τα χώσω χονδρά…..μήπως τελικά είμαι για τα σίδερα? :-k
Φιλικα Χρηστοs.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χεχε ναι εισαι λιγο για τα σιδερα...αλλα μαζι σου!αμα τα εχεις..ειναι προτιμοτερο να τα ριχνεις γερα σε τοσο ενδιαφεροντα πραγματα..παρα να τα σπαταλας στο τιποτα..η να τα μαζευεις λες και θα τα παρεις μαζι σου!:P

οταν πεινας απο ψηλα μοιαζει η γη με πιπερια... :-note

"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wild(e)

φιλικα γιωργος :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης