Jump to content

Νέος Αστρόφιλος!!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλήμερα και από εμένα.....Μόλις μπήκα στον υπέροχο κόσμο των αστεριών και όπως ειναι φυσικο οι αποριές.....άφθονες!!!!

 

Έχω ένα κατοπτρικό MEADE DS2114ATS με AUTOSTAR όποτε πιστεύω ότι θα με διευκολύνει αρκετά!!!!!

 

Ξεκινώ να διαβάσω τα θέματα του Forum και θα τα πούμε στην συνέχεια............!!!!!!!! :D :D

 

(Επίσης ασχολούμε και με τους εξομειωτές πτήσεις και συγκεκριμένα με το Falcon 4)

 

Σε περίπτωση που δεν έπρεπε να ποστάρω στη συγκεκριμένη ενότητα παρακαλώ τον διαχειριστώ να με μετακινήσει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ!!!

 

Με λύπη μου διάβασα ότι δεν ειναι και η καλύτερη επιλογή το τηλεσκόπιο μου..........αλλά στην παρούσα φάση νομίζω ότι με καλύπτει με δεδομένο ότι σε βάθος χρόνου θα υπάρξει αναβάθμιση συσκευής!!!!

 

Ερωτήσεις:

1. Φοράω γυαλιά, όταν παρατηρώ τα βγάζω ή τα φοράω;;;;

2. Ευθυγράμμιση άστρων πρέπει να κάνω ΚΑΘΕ νύχτα που βγαίνω για παρατήρηση ή μέσω του AUTOSTAR το κρατάει στην μνήμη;;; (είπαμε αρχάριος.....)

3. Επίσης το πίσω μέρος του σωλήνα όπου βρίσκεται το κάτοπτρο παρατηρώντας το εξωτερικά, πρέπει να ειναι πλήρως καλυμενο από πλαστικό πώμα;;; Υπάρχει ενας δακτύλιος που καλύπτει εν μερει το κάτοπτρο και βλέπω το ασημένιο σώμα του που είναι καθρέπτης (κατασκευαστική απορία). :? :? :? :? :?

4. Ακόμα όταν κάνεις ευθυγράμμιση κατόπτρων.......τον "εστιαστή" το εκτεινεις προς τα έξω ή προς τα μέσα ώστε να τερματισει;;;; (τι ειπα τωρα;;) :shock: :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ!!!

 

Με λύπη μου διάβασα ότι δεν ειναι και η καλύτερη επιλογή το τηλεσκόπιο μου..........αλλά στην παρούσα φάση νομίζω ότι με καλύπτει με δεδομένο ότι σε βάθος χρόνου θα υπάρξει αναβάθμιση συσκευής!!!!

 

Ερωτήσεις:

1. Φοράω γυαλιά, όταν παρατηρώ τα βγάζω ή τα φοράω;;;;

2. Ευθυγράμμιση άστρων πρέπει να κάνω ΚΑΘΕ νύχτα που βγαίνω για παρατήρηση ή μέσω του AUTOSTAR το κρατάει στην μνήμη;;; (είπαμε αρχάριος.....)

3. Επίσης το πίσω μέρος του σωλήνα όπου βρίσκεται το κάτοπτρο παρατηρώντας το εξωτερικά, πρέπει να ειναι πλήρως καλυμενο από πλαστικό πώμα;;; Υπάρχει ενας δακτύλιος που καλύπτει εν μερει το κάτοπτρο και βλέπω το ασημένιο σώμα του που είναι καθρέπτης (κατασκευαστική απορία).

:? :? :? :? :?

 

Καλως ηρθες κ απο μενα φιλε!!! :D

 

θα απαντησω στην 1η ερωτηση σου γτ τις αλλες δν τις γνωριζω..

 

1)μπορεις να βγαλεις τα γυαλια σου οταν παρατηρεις,μονο που θα ρυθμισεις αλλιως τον εστιαστη σου απ'οτι θα το ρυθμιζε καποιος που δν φοραει γυαλια.

οταν λεω ρυθμιση μν κανεις καμια τρελα κ παιζεις με τις βιδες! :D

απλα θα κουνας το ροδελακι μεχρι το δικο σου ματι να βλεπει καθαρα το αντικειμενο. :wink:

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1. Φοράω γυαλιά, όταν παρατηρώ τα βγάζω ή τα φοράω;;;;

Καλωσόρισες στο Forum και στην ερασιτεχνική αστρονομία.

Απαντώ στο παραπάνω ερώτημά σου σαν διοπτροφόρος κι εγώ. Αν δεν έχεις αστιγματισμό μπορείς να βγάζεις τα γυαλιά.Ο εστιαστής θα σε φέρει στα σωστά. Αν όμως έχεις και αστιγματισμό, θα πω από ίδια πείρα περισσότερο από 1 με 1,5 βαθμό, τότε θα πρέπει να παρατηρείς με γυαλιά.Σ'αυτή την περίπτωση θα επιδιώκεις να έχεις προσοφθάλμιους με όσο το δυνατό μεγαλύτερο eye relief δηλαδή να επιτρέπουν να παρατηρείς από κάποια απόσταση χωρίς να είναι εις βάρος του πεδίου. Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

Φιλικά

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως παιδιά η παρατήρηση χωρίς γυαλιά για όσους έχουν μυωπία είναι πρόβλημα, όταν πάς να κοιτάξεις τον ουρανό με γυμνό μάτι.

Εγώ αρχικά κρέμαγα τα γυαλιά μου με κορδονάκι από τον λαιμό και τα φόραγα όταν δεν κοίταζα από το προσοφθάλμιο και τα ξανάβγαζα για να δω μέσα από αυτό. Αρκετά δυσάρεστο...

Μέχρι που αποφάσισα και πήρα φακούς επαφής μιας χρήσης και όποτε βγαίνω για παρατήρηση τους φοράω.

Παύλος Θωμαΐδης

Φυσικός Καθηγητής Μ.Ε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ!!!

 

.................

 

Ερωτήσεις:

1. Φοράω γυαλιά, όταν παρατηρώ τα βγάζω ή τα φοράω;;;;

2. Ευθυγράμμιση άστρων πρέπει να κάνω ΚΑΘΕ νύχτα που βγαίνω για παρατήρηση ή μέσω του AUTOSTAR το κρατάει στην μνήμη;;; (είπαμε αρχάριος.....)

3. Επίσης το πίσω μέρος του σωλήνα όπου βρίσκεται το κάτοπτρο παρατηρώντας το εξωτερικά, πρέπει να ειναι πλήρως καλυμενο από πλαστικό πώμα;;; Υπάρχει ενας δακτύλιος που καλύπτει εν μερει το κάτοπτρο και βλέπω το ασημένιο σώμα του που είναι καθρέπτης (κατασκευαστική απορία). :? :? :? :? :?

4. Ακόμα όταν κάνεις ευθυγράμμιση κατόπτρων.......τον "εστιαστή" το εκτεινεις προς τα έξω ή προς τα μέσα ώστε να τερματισει;;;; (τι ειπα τωρα;;) :shock: :shock:

 

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!!!!!

 

Παραμένει όμως η απορία μου για την 4ή ερώτηση!! Όποιος γνωρίζει ας με ενημερώσει.........

 

:arrow: NIVAM.....μήπως έχεις σχέση με e-haf????

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παραμένει όμως η απορία μου για την 4ή ερώτηση!! Όποιος γνωρίζει ας με ενημερώσει.........

 

Το Celestron collimator που έχω γράφει στις οδηγίες του να κατεβάζεις τον εστιαστή εντελώς κάτω (μέσα)

Φιλικά

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης