Jump to content

Κάλεσμα αστροφωτογράφων!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από καιρό, μαζί με 2-3 φίλους, έχουμε προβληματιστεί σχετικά με την συγκρότηση μιας ομάδας αστροφωτογραφίας με σκοπό την κατ'αρχάς διαμοίραση και εμπλουτισμό της εμπειρίας μας γύρω από την δραστηριότητα αυτή.

 

Μέσα από την σποραδική συζήτηση στο forum, την προσωπική μελέτη άρθρων και βιβλίων, τις αμέτρητες ώρες δοκιμών που έχουμε κάνει ο καθένας μας, τις συμβουλές από πολύ ικανούς (δυστυχώς) απόντες αστροφωτογράφους και πάνω από όλα μέσα από το μεράκι μας, πιστεύω πως έχουμε συγκεντρώσει σημαντική και πολύπλευρη γνώση που πρέπει (α) να οργανωθεί, (β) να καταγραφεί και (γ) να διαμοιραστεί σε όλους τους ενδιαφερόμενους.

 

Δυστυχώς δεν ζούμε σε τόπους όπου αυτό συμβαίνει, όπως η Αγγλία και η Αμερική, όπου λαμβάνουν χώρα τακτικά εξειδικευμένα σεμινάρια αστροφωτογραφίας με τη συμμετοχή των εμπειρότερων αστροφωτογράφων παγκοσμίως. Ζούμε όμως σε μια εποχή πραγματικής επανάστασης στον ερασιτεχνικό εξοπλισμό καθώς και στην πρόσβαση στην πληροφορία και έχουμε την ευκαιρία να κάνουμε σημαντικά βήματα γρηγορότερα από προηγούμενες εποχές. Δεν μπορώ να ξεχάσω τις τόσο γοητευτικές "επαγγελματικές" φωτογραφίες που είδα στο καταπληκτικό βιβλίο 'Cosmic Journey' του Hartmann και έμεινα με ανοιχτό το στόμα 10 χρόνια πριν οι οποίες τώρα θεωρούνται τυπικές για τον εξοπλισμό ενός μέσου αστροφωτογράφου.

 

Είμαι της γνώμης πως μια ομάδα είναι κάτι πολύ περισσότερο από το άθροισμα των μελών της, νομίζω πως έχουμε πολλά να κερδίσουμε και να ανταλλάξουμε, πέρα από την ευχάριστη παρέα!

 

Όσοι πιστοί καταθέσατε τις ιδέες σας!

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 393
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καταπληκτική ιδέα που αξίζει θερμών συγχαρητηρίων και υποστήριξης για την υλοποίηση της.

 

Είνα απίστευτο αυτό που γίνεται εδώ μέσα μ εσάς παιδιά που ασχολείστε με την αστροφωτογραφία. Η διάθεσή σας να μάθετε , να διδάξετε , να δημιουργήσετε και τελικά να παρακινήσετε κι όσους δεν είχαν κατά νου να ασχοληθούν με την αστροφωτογραφία, είναι μια ανιδιοτελής προσφορά που ξεπερνάει κάθε προσδοκία. Είναι ένα μεγάλο δώρο που δε θα πρέπει να αφήσει κανείς ανεκμετάλευτο.

 

Δε σας κρύβω πως μέχρι τώρα ο γράφων, ένας αμετανόητος εραστής του του dobsonian :) ετοιμάζεται να κάνει τα πρώτα του βήματα στην αστροφωτογραφία. Αισθάνομαι όμορφα που μου δίνεται αυτη η δυνατότητα γιατί έχω την εντύπωση πως ολοκληρώνομαι ως εραστιτέχνης αστρονόμος. Κι αυτό, παρακινούμενος απ τον ενθουσιασμό σας και θαυμάζοντας τα αποτελέσματα των επίπονων,μερικές φορές, προσπαθειών σας.

Να είστε καλά.

 

ΥΓ. Δεν ξεχνώ την τεράστια προσφορά και πολλών άλλων που κρατούν το astrovox σε υψηλά επίπεδα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειμαι θετικος σε τετοιου ειδους σκεψεις (βλεπε Project για μοσαικο)

ομως παρατηρω το εξης οτι δηλαδη θα γραψουν ενα σορο ατομα πως "ναι παμε να το κανουμε" και απο αυτους θα ερθουν το 1/3 και ουτε.

Το να ποσταρουμε κατι ετσι για να φανουμε και να εντυπωσιασουμε δεν φτανει παιδια και ελπιζω να μην φανω τοσο κακος με τα λογια μου :twisted: αλλα πιστευω να καταλαβαινετε τι θελω να πω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

..δηλαδη θα γραψουν ενα σορο ατομα πως "ναι παμε να το κανουμε" και απο αυτους θα ερθουν το 1/3 και ουτε.

 

Δεν πειράζει :D, αυτοί που θα μαζευτούμε-μείνουμε είναι σίγουρο πως θα είμαστε όσοι έχουν όρεξη να το κάνουν. Ο αριθμός δεν έχει σημασία (αρκεί να είναι > 1 :cheesy:).

 

Το να ποσταρουμε κατι ετσι για να φανουμε και να εντυπωσιασουμε δεν φτανει παιδια

 

Κανείς δεν εντυπωσιάζει μόνο με μια δήλωση, έτσι και αλλιώς αν και όταν έχουμε κάποιο υλικό έτοιμο θα είναι σε όλους γνωστό ποιοι το δούλεψαν και ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματα του.

 

Εξάλλου εδώ δεν ανοίξαμε βήμα διακηρύξεων αλλά ένα κάλεσμα!

 

Απλά σκεφτείτε, σας γεμίζει περισσότερο να βγάλετε μια ωραία φωτογραφία με μυστικά που μάθατε σιγά-σιγά και να εισπράξετε το 'μπράβο' και τούμπαλιν, ή να κουβεντιάσετε για το πως την βγάλατε και τι λάθη κάνατε, να ανταλλάξετε απόψεις για τι καλύτερο θα μπορούσατε να έχετε κάνει και να παρακινήσετε και άλλους να το δοκιμάσουν;

 

Το ερώτημα δεν είναι καθόλου απλό και παρακαλείται ο καθένας μας να απαντήσει ειλικρινά στον εαυτό του (και όχι σε άλλους).

Ο καθένας μας έχει το δικαίωμα να θεωρεί 'κατάκτηση' τις γνώσεις που που απέκτησε σταδιακά και να θέλει να διατηρήσει το 'πλεονέκτημα', για κάποιον μπορεί να είναι δύσκολο να παραιτηθεί από αυτό σκεφτόμενος 'εγώ γιατί κόπιασα για να φτάσω εδώ;; ας κάνουν και οι άλλοι το ίδιο'. Ο τρόπος που αντιμετωπίζεις αυτό το ερώτημα καθορίζει σε μεγάλο βαθμό και την πορεία σου σε μια κοινότητα.

 

Αυτά.

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άλλος ένας ενδιαφερόμενος :D :D :D

 

Άγγελε, είναι πολλοί οι παράγοντες που λειτουργούν αποτρεπτικά πχ η απόσταση.

Αν γίνουν 3 συναντήσεις στην Αθήνα εγώ θα προσπαθήσω να έρθω σε μία (οικογένεια, επάγγελμα κτλ)

Όπως καταλαβαίνεις δεν εξαρτάται μόνο από εμάς και ας έχουμε καλή διάθεση.

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι αστροφωτογράφοι,

Η σκέψη αυτή υπάρχει στο μυαλό μας εδώ και μερικούς μήνες .

Βλέποντας το έντονο ενδιαφέρον & το επίπεδο των "νέων" αστροφωτογράφων - όπως και το ότι αυτή η φουρνιά αστροφωτογράφων που συμετέχουν στο astrovox δεν δείχνει να έχει βλέψεις σε αθέμητους ανταγωνισμούς. Πιστεύω ότι η συγκρότηση μιας άτυπης - στην αρχή - ομάδας συνεργασίας και ανταλλαγής γνώσεων θα ανέβαζε αισθητά το ατομικό μας επίπεδο όπως και το συνολικό της χώρας.

Σε αυτή την ομάδα πιστεύω χρειάζεται η συμετοχή όλων παλιοί και νέοι ανεξαρτήτος επιπέδου, όλοι θα έχουν κάτι θετικό να πάρουν.

Χαίρομαι ιδιαιτερος που ήδη αποκρίθηκαν θετικά αστροφωτογράφοι όπως ο Γιώργος Βίδος και o Παπαδημόπουλος Δημήτρης.

Το πρόβλημα συμετοχής παιδίων μακριά από την την Αθήνα για συναντήσεις είναι υπαρκτό αλλά πιστεύω ότι με καλή θέληση και με την χρήση της τεχνολογίας ( ιντερνετ , τηλεδιασκεψη) θα έιναι εφικτή η συμετοχή τους. Περιμένουμε να ακούσουμε και τις γνώμες και των άλλων παιδιών.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

η εύκολη απάντηση είναι η πρώτη συνάντηση να γίνει σε ένα καφέ, να γνωριστούμε κιόλας.

 

Προσωπικά προτιμώ να οργανώσουμε μία βραδυά είτε σε βουνό, είτε καλύτερα

σε κάποιον που έχει χώρο και καλό ουρανό για να φωτογραφίσουμε.

 

Ας ξεκινήσουμε κάτι και πιστεύω ότι θα βρεθούν τρόποι και για τα παιδιά που είναι μακρυά από Αθήνα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι μια πολύ όμορφη πρωτοβουλία και μακάρι να προχωρήσει. Δηλώνω μέσα και είμαι σίγουρος ότι θα ωφελήσει. Τουλάχιστον θα γνωριστούμε από κοντά όπως είπε και ο Γιώργος.

 

=D> =D> =D>

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια γι αυτήν την πρωτοβουλία. Θα ήθελα να δηλώσω κι εγώ συμμετοχή αν και βρίσκομαι μακρυά από την Αθήνα. Πιστεύω ότι η συμμετοχή σε μια τέτοια ομάδα θα μας βοηθήσει όλους -και ειδικότερα εμάς που τώρα ξεκινάμε- να γίνουμε καλύτεροι.Και πάλι συγχαρητήρια.
http//www.ethaleia.gr/ , http//astrochania.blogspot.gr/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραία ιδέα. Δεν είναι ανάγκη να γίνει σε βουνό κλπ. Για αρχή μία συνάντηση για καφέ είναι καλή και έπειτα να κανονίσουμε να μαζευτούμε σε ένα μερός να βρούμε και κάποιον προτζέκτορα ίσως όπου όσοι θέλουν θα παρουσιαζουν τεχνικές και ιδέες. Σε βουνό είναι καθαρά το τεχνικό μέρος της λήψης των φωτογραφιών.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ως μέρος συνάντησης - τουλάχιστον για συναντήσεις που χρειάζεται στημένος εξοπλισμός - μπορώ να το κανονίζω Σαβατοκύριακα στο εξοχικό μου στην Κερατέα.

Είναι μόλις 50 χλμ από το κέντρο και έχουμε και έτοιμο στημένο εξοπλισμό (βλέπε Mauna Keratea) για θέματα εξοπλισμού & λήψεων, διαθέσιμο ρεύμα για τα laptop ( το κατάστημα προσφέρι και καφέ :) και προάυλιο χώρο για στήσιμο εξοπλισμού.

Φυσικά σε πρώτη φάση όπως προτεινε και ο Γιώργος μπορούμε να συναντηθούμε σε κάποια καφετέρια ωστε να γνωριστούμε και να σηζητήσουμε για τα επακόλουθα. Θεωρώ λίγο δύσκολο να συναντηθούτμε σε βουνό αυτή την εποχή ώστε να μπορούμε να σηζητήσουμε άνετα ή και να έχουμε διαθέσιμους υπολογιστές για θέματα επεξεργασίας.

Τους καλοκαρινούς μήνες έχουμε και την λύση για συναντήσεις στον Πάρνωνα , όπου έτσι και αλλιώς αρκετοί από εμάς πηγαίνουμε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω και εγώ πως τουλ. η πρώτη συνάντηση βολεύει καλύτερα να γίνει σε ένα αστροκαφέ να τα πούμε σε χαλαρό ύφος.

Αντώνη, μιας και πρώτος εσύ έχεις συλλάβει την ιδέα πριν λίγο καιρό, δικαιούσαι επάξια τον ρόλο του συντονιστή :D , εκτός και αν βέβαια υποχρεώσεις και χρόνος (ή άλλοι λόγοι) δεν στο επιτρέπουν.

Γιώργο Βίδο και Δημήτρη Παπαδημόπουλε δεν έχω τα τηλέφωνα σας, παρακαλώ αν θελετε στείλετε μου τα (π.χ. με πμ) για να σας καλέσω ώστε να έχουμε μια πρώτη κουβέντα.

Ζητώ την κατανόηση σας για αυτή την εβδομάδα μιας και ένα προγραμματισμένο θέμα υγείας δεν θα μου επιτρέψει να δραστηριοποιηθώ.

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειμαι μεσα παρ ολες τις δυσκολιες λογω αποστασης ισως τις παρακαμψουμε .... =D>
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για δες καιρό που διάλεξε, η πατρίδα να με πάρει,

τώρα που οι φίλοι οι καλοί μαζεύονται για ένα αστροσεμινάρι!!!

 

Παιδιά δεν έβγαινε ομοιοκαταληξία τι να κάνω!!! :mrgreen: :mrgreen:

Θα ήθελα πολύ να συμμετέχω και εγώ αλλά δυστυχώς, δεν θα μπορέσω, η σκέψη και το μυαλό μαζί σας παιδιά!!! Καλή αρχή =D> =D>

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω ούτε τις γνώσεις ούτε και το εξοπλισμό για να συμμετάσχω σε κάτι τέτοιο, αλλά χάρηκα πραγματικά όταν διάβασα τα περί του καλέσματος ομαδικής αστροφωτογραφίας! Η ομαδικότητα, η ευγενή άμιλλα, η ανταλαγή απόψεων ιδεών και γνώσεων σε έναν τέτοιο τομέα νομίζω ότι θα είναι ότι καλύτερο μπορεί να συμβεί τόσο για όσους θα συμμετάσχουν όσο και για εμάς τους «απέξω» που θα περιμένουμε να μάθουμε τις εξελίξεις μιας πραγματικά υπέροχης ομαδικής προσπάθειας!

 

Συγχαρητήρια στους εμπνευστές και καλή συνεργασία! =D>

...κοσμοκράτωρ σφαιρηδόν ελισσόμενος περι γαίαν, οίκε θεών μακάρων, ρόμβου δίνησιν οδεύων... (Απόσπασμα ορφικού ύμνου ΟΥΡΑΝΟΥ)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η σκεψις και η υλοποιηση να δωσετε πλουσιοπαροχα ανιδιοτελως αυτα που με τοσο κοπο και χρονο μαθατε αποτελει την υψιστη προσφορα με συγκινηση του ανθρωπου προς τον ανθρωπο ισως ενα απλο ευγε δεν αρκει

αλλα ας μου επιτραπει να σας θυμησω την ρησιν του Αποστολου των Εθνων

προς κορινθιους Α' επιστολη

Η αγαπη μακροθυμει ( μεγαλοψυχει)

Ου φυσιουται ( δεν αλαζονει)

Ου ζητει τα ευατης ( δεν συμφεροντολογει )

κλπ κλπ κλπ............

 

Πολλα μπραβο για την ιδεα ειμαστε και εμεις η τριτη γενια με ακουραστο

ενδιαφερον για την αστροφωτογραφια αρχαριοι οι λιγο αρχαριοι αν μας

θελετε

Παντος το 1ον pdf για τα ψευδοφλατ ειναι απιθανο περιμενουμε και αλλα

τρικ ( τωρα στα γεραματα μαθε γερο γραμματα ) ας ειναι η ελπιδα πεθαινει τελευταια

 

Αγγελε σε ευχαριστω (μελοντικε συνταξιουχε)

 

φιλικα =D> =D> =D> =D> :D

Αντωνης Κουκουλας

Μελος EAE

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι που ανταποκριθήκατε στο "Κάλεσμα αστροφωτογράφων"

ήρθε η ώρα να κανονίσουμε τη 1η συνάντηση.

Όπως πρώτος ο Γιώργος Βίδος πρότεινε και συμφωνήσατε οι περισσότεροι η πρώτη συνάντηση θα γίνει σε μία καφετέρια των Αθηνών.

Σκοπός της θα είναι καταρχάς η γνωριμία (όσων δεν γνωριζόμαστε) αλλά και να γίνει συζητήσει για το τι δραστηριότητες θα μπορεί να έχει αυτή η ομάδα.

Ύστερα και τηλ. επικοινωνία που είχαμε με κάποια από τα παιδιά και κυρίως τα παιδιά από Κόρινθο και το Ναύπλιο που έχουν να κάνουν μεγάλη διαδρομή

προτείνουμε η πρώτη συνάντηση να γίνει την ερχόμενη Τετάρτη 18/11 στις 7 μμ. Το μέρος δεν έχει ακόμα αποφασιστεί , προτείνω να γίνει κοντά κάπου σε μετρό για διευκόλυνση. Εάν γνωρίζετε κάποιο κατάλληλο μαγαζί μπορείτε να το προτείνεται.

Τέλος για όσα παιδιά επιθυμούν να έρθουν αλλά δεν θα τα καταφέρουν - ότι συζητηθεί θα προσπαθήσουμε να το μεταφέρουμε επιγραμματικά και όσο πιστότερα γίνεται μέσω αυτού του post.

Όποιος θέλει κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας ας μου στείλει π.μ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρ'όλο που δεν έχω σχέση με την Αστροφωτογράφιση θα προσπαθήσω να έρθω.

Αφού θέλετε κάπου κοντά σε μετρό και γενικά κάπου κεντρικά που θα βολεύει τους περισσότερους, προτείνω περιοχή Μοναστηράκι-Θησείο όπου υπάρχει μετρό/ηλεκτρικός και καφετέριες με άπλα χώρου.

 

Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία!

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν γινόταν Παρασκευή 20/11 θα ήμουν μέσα γιατί όλη την υπόλοιπη εβδομάδα είμαι εκτός λόγω δουλειάς. :(

 

Εννοείται ό,τι πει η πλειοψηφία και οι φιλοξενούμενοί μας. Αν δεν τα καταφέρω, εύχομαι να περάσετε καλά, που θα περάσετε και θα είμαι νοερά μαζί σας.

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επι της Ανδριανου εχει οθκ ολιγες καφετεριες αλλα υπαρχει στο Μοναστιρακι στα Σουβλακια του Σαββα το παταρι οπου περνει 20 ατομα

και μεταξυ σουβλακιου,πιτας,παστουρμαλι,και μπυρας μπορει να γινει η

εναρκτηριος συγκεντρωση (μαζωξη) και να τα πουμε αν και ειμαι αρχαριος

στο ειδος θα εχει ενδιαφερον εκτος αν βαλετε οριο ηλικιας οποτε βγαινω

αουτ #-o στο παταρι δεν προκειται να ενοχληση κανεις :-note

Συνονοματε παρε το παιχνιδι με ζηλο για να μπη τριποντο :D

φιλικα

Αντωνης Κουκουλας

Μελος EAE

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης