Jump to content

Κάλεσμα αστροφωτογράφων!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Θησείο είναι μια καλή περιοχή. Συμφωνώ για μια ήσυχη καφετέρια ώστε να μπορούμε να συζητήσουμε άνετα. Προτείνω την γωνιακή καφετέρια ΑΘΗΝΑΙΩΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ Ακάμαντος 1 & Αποστόλου Παύλο, στο πατάρι ή στον τρίτο που καθημερινές έχει συνήθως λίγο κόσμο.

Για σουβλάκια άμα μας ανοίξει η όρεξη πάμε και μετά ! :wink:

Βασίλη καλό θα ήτανε να μπορούσαμε όλοι την ίδια μέρα αλλά δυστυχώς πάντα κάποιος λόγω υποχρεώσεων δεν θα μπορεί . π.χ. Παρασκευή εγώ δεν θα μπορώ καθότι εάν έχει καλό καιρό θα είμαι Κερατέα για φωτογράφιση :) .

Πάντος στην συνέχεια θα προτείνω οι συναντήσεις να γίνονται Σ.Κ. και εάν είναι προγραμματισμένες χωρίς εξοπλισμό π.χ. για επεξεργασία όχι τις νυχτερινές ώρες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 393
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά, η ιδέα είναι πολύ καλή και νομίζω ανταποκρίνεται πλήρως στο καλό αστροφωτογραφικό κλίμα που διακρίνω. Καλή επιτυχία εύχομαι, ελπίζω να είναι η αρχή καλών συνεργασιών και πηγή εμπλουτισμού γνώσεων για όλους! Εμείς εδώ είμαστε για ό,τι θελήσετε. Αστροφωτογραφικά δεν μπορώ να συνεισφέρω ακόμα αλλά έχω αρχίσει διάβασμα :)
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για βοηθεια, αν συμφωνησετε στον χωρο συναντησης, ΑΘΗΝΑΙΩΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ

:)

 

2.thumb.jpg.c265b2481611bd4a6abd784bcc029e01.jpg

ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ (ΗΣΑΠ)ΘΗΣΕΙΟΥ

 

1.thumb.jpg.7e144d69dd4aa12e6a455683603d1ff7.jpg

Η ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ΑΘΗΝΑΙΩΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά, που θα παρκάρουμε εκεί?

Κανά MALL ή κανά Aveneu που βολεύει και εμάς για να μη μπούμε κέντρο?

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά, κάποιος στον τομέα της παρατήρησης, σκοπεύει να μείνει;; :roll: :? :-k

 

Καλά να περάσετε!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παρκινγκ εχει κατω απο την γεφυρα στην αρχη του πεζοδρομου,στο καινουργιο παρκο απεναντι απο το γκαζι, ανεβαινοντας το πεζοδρομο συναντας την καφετερεια, επισης ακολουθης τον δρομο προς πετραλωνα

στριβης αριστερα προς θησειο περνας μπροστα απο την καφετερεια εαν βρης παρκινγκ εχει καλως προχωρης προς τον περιφερειακο του φιλοπαππου εκει μπροστα στο σχολειο και στης πολυκατικιες εργατικες

υπαρχουν θεσεις [-X [-X

 

πιστευω να βοηθησα

 

Δημητρη Καπετανακη αυτο το μαθημα ειναι δευτερη επιλογη η πρωτη

ειναι τα διπλα και τριπλα σταθερα :-$ :-$

 

φιλικα

Αντωνης Κουκουλας

Μελος EAE

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά, που θα παρκάρουμε εκεί?

Κανά MALL ή κανά Aveneu που βολεύει και εμάς για να μη μπούμε κέντρο?

 

Γιατί να μπεις κέντρο με το αυτοκίνητο ο ηλεκτρικός βολεύει πολύ καλά.

Εγώ πχ από Νέα Μάκρη πάω Δουκίσης Πλακεντίας με το αυτοκίνητο & μετά με ηλεκτρικό. Δεν έχεις πουθενά στάση ηλεκτρικού να βολεύει;

 

@alepohori

Φυσικά & η παρατήρηση είναι η συνηθισμένη αποσχόλησή μου, αλλά θα ήθελα να ξέρω & το πως & γιατί γίνεται με κάποιο τρόπο η σωστή φωτογράφιση, Κατα τα άλλα ομολογώ την βαριέμαι γιατί θέλει πολύ χρόνο.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ καλη κινηση, και θα βοηθησει ολους μας. Αλλα δυστηχως εγω θα σας "φτυσω", δεν θα ερθω. Και για να μην θεωρηθει οτι σνομπαρω την κινηση του Ηλια, ( αν και δεν θεωρω οτι ειμαι αστροφωτογραφος , ιτς α λονκ γέϊ του τιπερερ'μ για αυτο :lol: ), απλα οι υποχρεωσεις μου δεν θα μου αφησουν χρονο. Κρατήστε μας ενημερους εδω, οποτε μπορει ο καθενας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά, κάποιος στον τομέα της παρατήρησης, σκοπεύει να μείνει;; :roll: :? :-k

Δημήτρη όσο με κρατάνε τα πόδια μου, θα μείνω σθεναρά στην "αντίσταση".

Εύχομαι καλή επιτυχία στους αστροφωτογράφους και καλή υπομονή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για οπιαδήποτε εποικοινωνία από Κυριακή απόγευμα,

στον Πάρνωνα δεν έχει internet , έχει όμως σκοτεινό ουρανό (ελπίζω....) \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τυχερά παιδιά που διαμένετε "στο κλινόν άστυ η παραπλεύρως αυτού"...!!

Πολύ ωραία η συνάντησή σας και δεν σας κρύβω την λύπη μου που είμαι πολύ μακρυά και δεν θα έχω την τύχη και την χαρά να παρευρεθώ, να σας γνωρίσω να με γνωρίσετε και να ανταλλάξουμε πολύ χρήσιμες απόψεις. :(

Θέλω να προτείνω λοιπόν κάποιος που δεν θα βαριέται να κάνει τον κόπο να μας ενημερώσει για τα της συνάντησης.

Μπράβο στον Ηλία για την πρωτοβουλία του :!:

Ισως κάποια άλλη φορά να είμαι πιο τυχερός :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γεια σας και απο μενα. δυστυχως εγω δεν θα μπορεσω να ελθω στην συναντηση αυτη, απλα θα ηθελα να σας πω ενα δυο πραγματα που σκεφτηκα.

 

μιας και αρκετοι απο εμας που ειναι επαρχια και θελεουν να μαθουν περισσοτερα ''μυστικα'' σχετικα με την αστροφωτογραφια μηπως μια μελλοντικη συναντηση να παρει μερος μεσω ιντερνετ με μορφη καποιου chat ή τηλεδιασκεψης με μια webcam ωστε ολοι οσοι ενδιαφερονται να μπορουν να παρακολουθησουν και να βελτιωσουν τις τεχνικες τους.

 

επισης ενα τελευταιο το οποιο το βαζω σαν προταση ειναι (αν και λιγο Off topic), εαν ειναι εφικτο και το θελει και η πλειψηφια φυσικα, ειναι καθε μηνα να εχουμε ενα διαγωνισμο φωτογραφιας για αρχαριους, μεσους και επαγγελμαιτιες αστροφωτογραφους και μετα απο ψηφοφορια των μελων να μπαινει σε ενα hall of fame οι τρεις καλυτερες φωτογραφιες και φυσικα και οι χρηστες

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αρχάριους , μέσους και ¨επαγγελματίες ¨ αστροφωτογράφους .

Δηλαδή υπάρχουν επαγγελματίες αστροφωτογράφοι στην μεγάλη μας παρέα ?

Μήπως , εννοείς ¨έμπειροι - προχωρημένοι ¨ ή κάτι τέτοιο ? Γιατί να βγάζει κάποιος το ψωμί του απο την αστροφωτογράφηση μου ακούγεται κάπως .

MASTERED by desire impulsive By a mighty inward urging

I am ready now for singing Ready to begin the chanting

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η συνάντηση οριστικοποιήθηκε για την Τετάρτη στις 7 μμ.

Θα συναντηθούμε έξω από την καφετέρια ΑΘΗΝΑΙΩΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ώστε να τσεκάρουμε ότι έχει τον απαιτούμενο χώρο. Για όποιον καθυστερήσει καλό είναι να έχει κάποιο τηλέφωνο εποικοινωνίας σε περίπτωση που τελικά πάμε κάπου αλλού.

Καλή αντάμωση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάτι μπορεί να αλλάξει στο πρόγραμμα της δουλειάς και είναι εξαιρετικά πιθανό να έρθω. \:D/

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλοι!!

 

Μετά από μια μικρή απουσία λόγω (επαν)επέμβασης στο αριστερό μάτι, επιστρέφω 'coma free'!! Ναι! Ο γιατρός μου μου είπε πως με την εν'λόγω 'διαθλαστική' επέμβαση διόρθωσε, μεταξύ άλλων εκτροπών, και κόμη! :cheesy:

 

Με μεγάλη χαρά βλέπω πως η πρώτη συνάντηση αστροφωτογράφων θα γίνει σύντομα πραγματικότητα! Από καιρό σκεφτόμουν πως τίποτα δεν υποκαθιστά την εμπειρία που έχει αποκτηθεί από τον καθένα με κόπο και πολύ κρύο και γι'αυτό είμαι ιδιαίτερα ευτυχής που θα βρεθώ στο ίδιο τραπέζι με ανθρώπους που έχουν 'γράψει πολλές ώρες στο τιμόνι', όπως ο Σταμάτης, ο Ανδρέας, ο Αντώνης, ο Άγγελος, ο έτερος Ηλίας, ο Γιώργος, ο Δημήτρης. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Αντώνη που ανέλαβε το συντονισμό κατά την απουσία μου και βέβαια σε όλους σας για την ανταπόκριση!

 

Εύχομαι η επόμενη συνάντηση να έχει τη συμμετοχή και μακρινών (γεωγραφικά) φίλων και αυτό είναι και ένα από τα θέματα που θα συζητήσουμε.

 

Τα υπόλοιπα στον καφέ!

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

περιμενουμε εντυπωσεις απο την πρωτη συναντηση αστροφωτογραφων!

αντε και καλια βολια ευχομαι τωρα που αρχιζετε και οργανωνεστε ολοι μαζι!

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η πρώτη συνάντηση αστροφωτογράφων του astrovox με σκοπό την δημιουργία ομάδας συνεργασίας έγινε εχτές όπως είχε προγραμματιστεί.

 

Η προσέλευση ήταν καλύτερη των προσδοκιών μας με παρουσία και τριών παιδιών εκτός Αθηνών ( Ναύπλιο, Άργος & Κόρινθο). Αφού γνωριστήκαμε όσοι δεν είχαμε ήδη γνωριστεί ξεκινήσαμε την συζήτηση για τις πρώτες δραστηριότητες μας.

 

Εν ολίγης συζητήθηκαν και προτάθηκαν τα εξής :

 

1) Να κανονίζουμε συνάντηση μία φορά τον μήνα.

Οι συναντήσεις θα γίνονται είτε σε κάποιο σπίτι για θέματα που χρειάζονται laptop , projector ... είτε σε χώρους για φωτογράφηση για θέματα ανταλλαγής γνώσεων και εμπειριών στησίματος εξοπλισμού (ζύγισμα, πολική ευθυγράμμιση, εστίαση, τρόπου λήψεων κ.λ.π.)

2) Να γίνει καταγραφή του εξοπλισμού και των λογισμικών όλων των συμμετεχόντων με ανάλυση για τα πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα που έχουμε διαπιστώσει από την χρήση τους. Στις επόμενες συναντήσεις να γίνει παρουσίαση και πρακτική χρήση των λογισμικών από αυτούς που τα ξέρουν καλύτερα ώστε να καταλήξει ο καθένας μας ποιο λογισμικό θα χρησιμοποιεί για κάθε δουλειά

3) Να γίνει καταγραφή εγχειριδίων όπως

α) Εξοπλισμού για αστροφωτογραφία (ελάχιστου και πιο advanced)

β) Προετοιμασίας - στήσιμο εξοπλισμού (π.χ. πολική ευθυγράμμιση, ζύγισμα,εστίαση, χρήση φίλτρων, Calibration frames κλπ.)

γ) Επεξεργασίας εικόνων

 

4) Συζητήθηκε χωρίς να οριστικοποιηθούν οι λεπτομέρειες το να γίνεται μια καταγραφή και δημοσίευση των πιθανόν στόχων ανά περίοδο, με μία αναφορά στον προτεινόμενο εξοπλισμό που θα είχε τα καλύτερα αποτελέσματα τους χρόνους λήψεων κ.λ.π. ώστε να γίνεται ορθότερη επιλογή .

 

Ύστερα από συνεννόηση με τον διαχειριστή του forum Κο Ανδρεά Παπαλάμπρου – τον οποίο τον ευχαριστούμε για την άμεση και θετική του απόκριση - όλα τα παραπάνω δεδομένα εξοπλισμού & λογισμικού, εγχειρίδια και ότι άλλο προκύψει στο μέλλον από αυτή την ομαδική συνεργασία, αφού καταγραφούν, συζητηθούν και πάρουν την τελική τους μορφή θα δημοσιεύονται προς κάθε ενδιαφερόμενο σε ειδικό χώρο στο Astrovox.

 

Περιμένω στο email μου afarmakopoulos@gmail.com - όπως ήδη έχουμε συνεννοηθεί - δεδομένα περί εξοπλισμού και λογισμικού ώστε να αναρτηθούν μόλις ετοιμαστεί ο χώρος στο Forum. ( τα έχω ήδη λάβει από δύο παιδιά και ετοιμάζω και τα δικά μου)

 

Εννοείται ότι σε όσα αναφέραμε μπορούν να συμμετέχουν και όσοι αστροφωτογράφοι του forum είναι θετικοί σε αυτή την προσπάθεια αλλά δεν κατάφεραν για διάφορους λόγους να παρευρεθούν σε αυτήν την πρώτη συνάντηση.

 

Τέλος εύχομαι και ελπίζω η πορεία αυτής της προσπάθειας να είναι δημιουργική και αποδοτική για όλους μας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη, χαίρομαι για την όρεξη που δείχνετε και την άμεση δραστηριοποίηση. Σε λίγες ημέρες θα υπάρχει έτοιμη μια ζεστή γωνιά για να φιλοξενήσει τα άρθρα, αναμείνατε.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη και λοιποί αστροφωτογράφοι, σ΄αυτή την όμορφη πρωτοβουλία ευχόμαστε κάθε πρόοδο και επιτυχία! Η συλλογική προσπάθεια και το ομαδικό πνεύμα μπορούν να παράγουν σημαντικό έργο και να βοηθήσουν πολύ όχι μόνο τους συμμετέχοντες αλλά και όσους θα παρακολουθούν τα άρθρα και τα αποτελέσματά σας. Χαίρομαι ιδιαίτερα στην ιδέα ότι οι αστροφωτογράφοι της ομάδας θα συνεργάζονται και θα έχουν διάθεση για ευγενή άμιλλα σε αντιδιαστολή με τον εγωιστικό ανταγωνισμό που συχνά και ακατανόητα ταλαιπώρησε τον χώρο της αστροφωτογραφίας στην Ελλάδα. Συγχωρέστε μου αυτή την αναφορά αλλά νομίζω πως αυτή η αντίληψη πρέπει να είναι δεδομένη για όποιον θέλει να συμμετάσχει επιτυχημένα και μακρόχρονα σε μια τέτοια προσπάθεια.

 

Καλή συνέχεια και καθαρούς ουρανούς!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης