Jump to content

Διορθώνοντας το βινιετάρισμα. Αξίζει;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχικά θα ήθελα να ξαναπώ ένα μπράβο σ όλα τα παιδιά που μοιράζονται τις γνώσεις τους,τις αστροφωτογραφικές κι όχι μόνο, με μας τους υπόλοιπους. =D> =D>

 

Το θέμα μου είναι η διόρθωση του βινιεταρίσματος με χρήση της διαδικασίας remove gradient.

 

Η εμπειρία μου στο θέμα της αστροφωτογραφίας είναι μηδενική. Αυτό με έκανε να διστάσω να μιλήσω δημόσια για τη διόρθωση του βινιεταρίσματος. Παρατηρώντας όμως ξανά και ξανά το αποτέλεσμα, διαπίστωνα πως δεν εμφανίζονταν οι "κακές παρενέργειες" της μεθόδου με το ψευδοφλατ. Έτσι ξεπέρασα του όποιους δισταγμους μου και να μαι. :)

Οι αντιρρήσεις που ακούστηκαν για το ψευδοφλατ εστιάζονταν κυρίως στο γεγονός οτι η διαδικασία αυτή αφαιρεί σήμα απ τη φωτογραφία, υποβιβάζοντας την ποιότητά της και δε μας επιτρπεπει να τη χρησιμοποιήσουε για φωτομετρία. Βελτιώνει αισθητικά το αποτέλεσμα αλλά τη σκοτεινιάζει.

 

To remove gradient τώρα, δεν τις κάνει τέλειες, αλλά νομίζω πως, τουλάχιστον, αξίζει τον κόπο να αναφερθεί ως μέθοδος βελτίωσης του βινιεταρίσματος χωρίς απώλεια (φαινομενικά, εσείς θα το κρίνετε) σήματος.

 

Θά παραθέσω μερικές φωτογραφιες απ αυτές που χρησιμοποιήθηκαν και εδώ αλλά και σ άλλους ιστότοπους για να κρίνεται αν αξίζει η μέθοδος ή όχι.

%5B/img%5D%5Bimg%5D[/img]

 

Δεν έχουν υποστεί καμμιά άλλη επεξεργασία photosphop κλπ. Τι λέτε;

 

Φιλικά

Βασίλης

after4.jpg.11eb1c71676bef7dadfc6f2bcd783294.jpg

before4.jpg.3373fbdec9c25b78aa4f6f0f2c29bd6b.jpg

before3.thumb.jpg.e9252cbeaa8d7b3a8b4083dd51eec861.jpg

475633240_after3.thumb.jpg.68199704ff7f48743d5d98362cfd7af4.jpg

183866091_before1.thumb.JPG.412a5d51ebcd76bd4aef7f76f9a13cab.JPG

66959313_after1.thumb.jpg.da25350b2f2ae647c130502f9b523ab8.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάποιος έμπειρος να πει τη γνώμη του;

Άντε για να μη σας φάω το χρόνο στην πρώτη συνάντηση των αστροφωτογράφων :mrgreen:

Αν χρειάζονται κι άλλες φωτογραφίες για σύγκριση θα κοιτάξω να βρω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η μεθοδος τον ψευδοflat βοηθαει αρκετα αν δεν γνωριζεις να βγαλεις Flats .Βλεπω ομως πως το προβλημα σου ειναι αρκετα σοβαρο και ισως και να μην σου κανει δουλεια.

Θα δοκιμασω οποτε μπορεσω μια απο τις φωτο σου να δω και εγω τι μπορω να κανω.

Απο εκει και περα διαβασε και τον οδηγο του Ιφικρατη http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=11020

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης