Jump to content

Πώς μάθατε για το AstroVox;


Πώς μάθατε για το AstroVox;  

219 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πώς μάθατε για το AstroVox;

    • Από φίλο/γνωστό
      47
    • Από σύλλογο
      10
    • Από άλλο website
      69
    • Από Μ.Μ.Ε.
      5
    • Άλλο
      73
    • Δε θυμάμαι
      15


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Λοιπόν παιδιά άργησα λίγο να απαντήσω αλλά το θέμα είναι οτι εγώ εμαθα για το astrovox από το κανάλι mad.!!! :shock: Ναι ναι καλά διαβάσατε!!Είχε κάνει μαλιστα ολόκληρη παρουσίαση του forum σε μια απο τις εκπομπές που είχε σχέση με internet.Βέβαια έχουν περάσει μερικα χρόνια απο τότε :cheesy: .
Άλεξ Λομπάνοβ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρεα, το site το εμαθα απο εναν φιλο τελειως τυχαια. Ηταν η εποχη που ειχε προσφορα το Lidl, το Bresser Skylux 70/700. Αφου πηρα το τηλεσκοπιο, αρχισα να συζητω για το διαστημα με φιλους μηχανικους στο γραφειο. Και ο ενας μου ειπε οτι υπαρχει ενα ελληνικο site με πολυ καλο υλικο που θα με βοηθουσε για τα περαιτερω...

 

Και ακομα με βοηθαει, και θα με βοηθαει και θα με βοηθαει...! =D> =D> =D>

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τυχαια ψαχνοντας για στο Google για τηλεσκοποια και αστρονομικα θεματα!
ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 8 μήνες αργότερα...

βασικα ειχα βαλει αναζητηση στο google αστρο* χωρις να ψαχνω κατι ιδιαιτερο απλα και μονο επειδη εχω μια μανια με τα αστρα.. :cheesy:

 

αρχισα να διαβαζω απο περιεργια τα οσα συζητατε και μου "κολλησε" η ιδεα να παρω τηλεσκοπιο (κατι το ποιο παντα το ηθελα αλλα ποτε δεν το ειχα δει ζεστα)

μετα αοπο καιρο γραφτηκα σαν μελος και αρχισα να σας 'ζαλιζω" για την επιλογη του τηλεσκοπιου μου... :-note :-note

 

να ειστε καλα για την υπομονη και την συμπαρασταση που μου δειξατε και θα μου δειξατε ακομα... :mrgreen: :mrgreen:

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας παιδιά !!!!!!! Τι γίνεται ?

Λοιπόν εγώ το astrovox το έμαθα μετά την πρώτη μου επίσκεψη στο Αστεροσκοπείο Λάρισας. Βασικά ρώτησα τα παιδιά εάν υπάρχει κάποιο site με ανθρώπους που αγαπούν και αυτοι την αστρονομία και έτσι μου είπαν για αυτό το εδώ. Δεν έχασα καθόλου χρόνο και πολύ γρήγορα έγινα μέλος του astrovox για να μπορώ να μοιράζομαι και με άλλους το ενδιαφέρον μου για την αστρονομία !!!!!! :)

ΑΣΤΡΟΝΌΜΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Εντελως τυχαια....Εψαχανα κατι στο google για τηλεσκοπια...και βρηκα μια σελιδα με το αστροβοξ..... :D

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...
τυχαια απο φιλο..κ κυριως εξαιτιας της αναγκης να μεινω σε επαφη με ατομα που γνωρισα στο ΠΣΕΑ κ κυριως με τα παιδια απτον οριωνα .. :D

οταν πεινας απο ψηλα μοιαζει η γη με πιπερια... :-note

"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wild(e)

φιλικα γιωργος :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ηθελα να ενημερωθω σχετικα με την αστρονομια και τα τηλεσκοπια και κανοντας αναζητηση στο google ή ακομα και σε αλλα websites εμαθα για το astrovox το οποιο μπορω να πω οτι ειναι καλα σχεδιασμενο και ενημερωμενο
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο περί αστρονομικών θεμάτων βρήκα στην αναζήτηση το astrovox και από τότε έγινα οπαδός του!!!! :cheesy:
Με εκτίμηση tsan
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

εγω μια φορα που εψαξα για την Αστρονομια μου εβγαλε και το Astrovox.

Οταν ειδα οτι ηταν Forum για την Αστρονομια τοτε εγινε και εγω μελος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω εκανα μια εργασια πριν απο κανα δυο χρονια για το μαθημα στης αστρονομιας και χρησιμοποιησα κατι πληροφοριες για τα τηλεσκοπια που εχει στο πορταλ. Τωρα που μπηκα πολυτεχνειο, εχω χρονο και αρχισα να ασχολουμαι, το θυμηθηκα και ηρθα και γραφτηκα.

Περικλης

 

ΔS>0: A change we can believe in.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χμμ..προσωπικα ειμουν μια μερα σε site καποιων σχολειων.. και στο school.gr -οποτε μεσα απο αλλα φορουμ και συζητησεις "thnx god" το βρηκααα :mrgreen: :cheesy:
Τα παντα ρει... :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω το βρηκα πριν απο αρκετο καιρο ,ψαχνοντας στο νετ...!(ευτυχως)

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψάχνοντας τι τηλεσκόπιο να αγοράσω, αναζητώντας στο google για celestron, έπεσα πάνω του (νομίζω ήταν το επικό review του Σοφολόγη για τους zoom, ή η σελίδα ''αγορά τηλεσκοπίου στην Ελλάδα'')

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα με πήρε τηλέφωνο μια φορά ο Θανάσης και μου λέει ανακάλυψα ένα ωραίο site για την αστρονομία, μπές να το τσεκάρεις.

 

Μπήκα και...κόλλησα :mrgreen:

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν περίπου 25 χρόνια, ίσως και περισσότερο, όταν στην Ελλάδα είχε μόνο ένα κατάστημα που πωλούσε Αστρονομικά είδη (Photo Olympia) στην Ακαδημίας (πρέπει να το γνωρίζουν αυτό πιστεύω οι παλαιότεροι), είχα ένα μικρό κατοπτρικό 4,5 ιντσών το οποίο μου είχαν φέρει από την Γερμανία. Σταμάτησα το χόμπι μόλις πέρασα στο Πανεπιστήμιο και έκτοτε προ δύο περίπου ετών εντελώς τυχαία ψάχνοντας από περιέργεια στο διαδίκτυο για τηλεσκόπια, είδα το site του Astrovox και έτσι μπήκα πάλι χαλαρά στο χόμπι.

Orion Amateur Observatory Langadas

GSO-ASTROTECH 16,

Meade LXD 55 S/N 8,

S/W ED 100,

William Optics Zenith Star

ED 70/420,

Guide Scope :Meade 70/600,

TS Guide Finder 9x60,

Celestron SkyMaster 15x70,

Bresser 10x50,

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 έτη αργότερα...

Απάντησα "Άλλο" αφού κι εγώ το AstroVox το βρήκα τυχαία, ψάχνοντας κάτι μάλλον 'άσχετο' (με φόρουμ) στο ίντερνετ.

Μπήκα, γράφτηκα και να 'μαι! (και σχετικά πρόσφατα, όλο αυτό!

Η καρδιά & το μυαλό είναι σαν τα αλεξίπτωτα:

Για να λειτουργήσουν, θέλει να είναι α ν ο ι χ τ ά !!!

 

Are you SIRIUS ..?!! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης