Jump to content

Γιατί το σωστό WB είναι αναγκαίο.....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

.....δημιουργηθήκανε τα λευκά G2V αστεράκια για να μας βοηθήσουν..... :cheesy: και τα φακελώσαμε.....να λοιπόν που μένουν και τι κάνουν....

http://www.gemini.edu/sciops/instruments/nir/specstandards/G2V.html

http://web.njit.edu/~gary/322/G2V_stars.html

 

και για να τα χρησιμοποιήσουμε σωστά ο αγαπητός Don Goldman της Astrodon μας δίνει μια χείρα βοηθείας...... :cheesy:

http://www.astrodon.com/Orphan/g2v_tutorial/

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οτι το εψαχνα, ειδικα το demo της Astrodon ειναι αναλυτικοτητο - ευχαριστουμε Παναγιωτη.

 

Αλήθεια, το AIP4WIN σου υπολογιζει βαση του υψους, αν δεν το εχεις που βρισκεις τους πινακες/υπολογισμους (αν και οσο πηγαινει, τοσο πειθομαι οτι το AIP4WIN αξιζει ολα τα λεφτα του και λεω να το αγορασω)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ποιο πανω ερωτηση γινεται ποιο επικαιρη: τραβηξα την Κυριακη RGB απο το ascc539 (HIP 705) μονο και μονο γιατι ητανε το ποιο ευκολο να εντοπισω. Φυσικα ειναι χαμηλα, οποτε το 0.93:1:1.15 που μου εβγαλε μαλλον δεν ειναι σωστο. Πως το διορθωνω για το υψος ;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Βρήκα το παρακάτω άρθρο του αγαπητού κου Rob Kantelberg "LRGB Imaging" που μέσα στα άλλα υπάρχει και διάγραμμα μεταξύ του ύψους και του συντελεστή διόρθωσης του χρώματος.

 

http://www.astro-imaging.com/Tutorial/LRGB_I.html

 

Στο τέλος του άρθρου υπάρχει για κατέβασμα εξελάκι το "RGB Weight Calculator"

στο οποίο ανάλογα με το ύψος και τον χρόνο έκθεσης υπολογίζεις την βαρύτητα μεταξύ των χρωμάτων και κατά συνέπεια τον χρόνο για κάθε ένα.

Στο τέλος υπάρχει και λίστα με G2V αστεράκια από τον κατάλογο Hipparcos.

Εδώ έχει και οδηγίες για το excel:

http://www.astro-imaging.com/Tutorial/LRGB/RGBcalTut.html

 

Θωμάς :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξερω ρε παιδια, η θεωρια λεει οτι εκτος απο το υψος, πρεπει να αφαιρεσεις και το χρωμα του background πριν παρεις τις αναλογιες απο το G2V. Βεβαια ο καιρος δεν μου εχει επιτρεψει να κανω αλλες δοκιμες, αλλα τοσο το spreadsheet που αναφερεις, οσο και το AIP4WIN (1.3 δανεικο για την ωρα) μου εχουν δωσει νουμερα που δεν μου πολυαρεσε το αποτελεσμα. Δεν ξερω αν το AIP4WIN κανει την αφαιρεση αυτοματα στην version 1.3 ή θελει version 2.x

 

ΙΜΗΟ η RGB εστρωσε μονο αφου την περασα απο adjust color background στο Nebulosity2 . Κανεις ποιο παλιος να μας δωσει τα φωτα του ;

 

 

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ! Ωπα, το αρθρο μιλαει για χρηση του iris και κανει median background, θα το δοκιμασω να δω τι θα βγαλει !!!

Αργοτερα: εβγαλε αναλογια 0.907:1:1.18, πιθανοτατα ποιο σωστη απο αυτη που ειχα χρησιμοποιησει. Πολύ ενδιαφερον το πρωτο sheet, που σου υπολογιζει χρονους, βαση της αναλογιας και του υψους του στοχου σου, αυτο μου ειχε διαφυγει και ειναι πολυ χρησιμο. Αντε να σταματισει να βρεχει καμια φορα να τα δοκιμασουμε

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ενδιαφερον το πρωτο sheet, που σου υπολογιζει χρονους, βαση της αναλογιας και του υψους του στοχου σου, αυτο μου ειχε διαφυγει και ειναι πολυ χρησιμο.

 

:evil: :evil:

Σου είχε διαφύγει;; :evil: :evil:

Μήπως το έχεις εδώ και καμιά 10αριά μέρες στο e-mail σου ;; :frown:

 

Αυτά τα συνεχόμενα ξενύχτια/τρέξιμο σε έχουν αποσυντονίσει, αλλά που θα πάει, θα έρθει και η εποχή που θα ξενυχτάς μαζί μας στο βουνό :D

 

Σχετικά με την αφαίρεση του χρώματος, ουσιαστικά αυτό που καταλαβαίνω είναι πως (αφού πρόκειται για μονοχρωματικά καρέ) πρέπει να αφαιρέσουμε το επίπεδο του sky background κοντά στον αστέρα...

Πάντως και εγώ που έκανα δοκιμές σε δυο G2V άστρα, τα αποτελέσματα που πήρα και διέφεραν σημαντικά και δεν με "πήγαν" κοντά στα χρώματα που περίμενα σε παλιότερα fits.. :-k

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σου είχε διαφύγει;; :evil: :evil:

Μήπως το έχεις εδώ και καμιά 10αριά μέρες στο e-mail σου ;; :frown:

Παντα πιστευα οτι ενα προγραμμα (spreadsheet οτιδηποτε) που δεν μπορεις να το χειριστεις με μια ματια, αλλα πρεπει να το ψαξεις πρωτα, ειναι defected. Δεν φταιει ο χρηστης [-X , ΠΑΝΤΑ φταιει το προγραμμα :mrgreen:

 

Αυτά τα συνεχόμενα ξενύχτια/τρέξιμο σε έχουν αποσυντονίσει, αλλά που θα πάει, θα έρθει και η εποχή που θα ξενυχτάς μαζί μας στο βουνό :D

:-# [-o< :cheesy:

ΑΧ, μονο ο Βασιλης με καταλαβαινει (τωρα με το γιο δηλαδη) :lol: , αλλα που θα μου πας, θα ερθει και η σειρα σου, θα τα πουμε τοτε (τοτε οι δικοι μου οι μουργοι θα ειναι μεγαλοι ηδη :mrgreen: )

 

Σχετικά με την αφαίρεση του χρώματος, ουσιαστικά αυτό που καταλαβαίνω είναι πως (αφού πρόκειται για μονοχρωματικά καρέ) πρέπει να αφαιρέσουμε το επίπεδο του sky background κοντά στον αστέρα...
Το iris τουλαχιστον το κανει, και μαλιστα επιβεβαιωσα και την φωτομετρηση με ακριβεια. Πιθανοτατα να το κανει και το MaximDL, δεν το δοκιμασα

 

Πάντως και εγώ που έκανα δοκιμές σε δυο G2V άστρα, τα αποτελέσματα που πήρα και διέφεραν σημαντικά και δεν με "πήγαν" κοντά στα χρώματα που περίμενα σε παλιότερα fits.. :-k

Ναι, ξερω, το ιδιο και εγω, κατι μας ξεφευγει εδω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπαρχει και η παρακάτω ενδιαφέρουσα παραλλαγή της διαδικασίας από τον Αντώνη Αγιομαμίτη που προτείνει ένα σύνολο από light frames 16 για την ακρίβεια! στακαρισμένα και καλιμπραρισμένα με dark flat darkflat και χρήση του AIP4Win.

Εν ολίγοις μία βραδιά φτάνει δεν φτάνει! Όρεξη να έχεις ... και χρόνο φυσικά! :mrgreen:

 

http://www.perseus.gr/Astro-Tips-G2V-Star-Calibr.htm

 

Θωμάς :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 μήνες αργότερα...

παιδιά, 2 ερωτήσεις!!

 

1. ξέρει κανείς κανένα γνωστό g2v αστέρι ή πρέπει να ψάξω από τον Hipparcos;

 

2 έχει κάνει κανείς τη διαδικασία με το icx285al (ATIK16HR, κτλ) ώστε να βρει τις βαρύτητες των καναλιών;

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη, τι ενοείς "γνωστο" ; Η λιστες που εδωσες ειναι αυτες που εγω εχω χρησιμοποιήσει. Και αν ενοεις κανενα απο τα μεγαλα, το βλέπω λιγο χλωμο, τα περισσοτερα ειναι ειτε κοκκινοι γιγαντες, ειτε μπλε.

 

Η διαδικασια δεν ειναι δεμενη με το CCD αλλα με το ολο συστημα ΜΑΖΙ με τα φιλτρα (κυρίως με τα φιλτρα). Εγω εχω το ιδιο τσιπ, αλλα με τι φιλτρα το παλευεις εσυ; αν και εδω που τα λεμε, με το "QA" που (ΔΕΝ) εφαρμοζεται σχεδον στα παντα την σήμερον ημέρα, ακομη και ιδια μαρκα να ειναι, παλι πρεπει να παρεις τις δικιές σου μετρήσεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη σε ευχαριστώ....

τώρα που τα λέγαμε με τον Κεχαγιά σε αυτά καταλήξαμε....οπότε μετρήσεις με κάθε ένα set up :frown:

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης