Jump to content

για παρατήρηση γαλαξία ανδρομέδας π.χ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλή μέρα σας

 

η ερώτηση μου είναι, τι προσοφθάλμια χρειάζεται κάποιος για να παρατηρήση κάποιον γαλαξία π.χ ανδρομέδας????

 

πέρα απο το τηλεσκόπιο που έχω 8'' dobsonian έχω ακόμα τα δύο προσοφθάλμια που υπήρχαν μαζί ένα 25mm & 10mm και επιπλέον ένα 6,3 και ένα barlow 2X.

 

χρειάζομαι κάποιον άλλο για να εντοπίσω τον συγκεκριμένο γαλαξία??? ή κάποιον άλλο γαλαξία???

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To γαλαξία της Ανδρομέδας μπορείς να τον εντοπίσεις με γυμνό οφθαλμό σε σχετικά σκοτεινούς ούρανούς και πολύ εύκολα με κυάλια. Οι προσοφθάλμιοι που αναφέρεις μαζί με το τηλεσκόπιο σου και υπομονή θα σου αποκαλύψουν πολλούς γαλαξίες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στους γαλαξίες γενικά ισχύει το όσο μεγαλύτερη διάμετρος τόσο καλύτερα (ισχύει και γενικότερα). Χρειάζεσαι προσοφθάλμιο που να έχει μεγάλο οπτικό πεδίο και μεγάλη φωτεινότητα. Αν χρησιμοποίησης μικρής εστιακής απόστασης προσοφθάλμιο δεν θα μπορείς να εντοπίσεις τον γαλαξία και αν τον εντοπίσεις θα βλέπεις μόνο τον πυρήνα του (εκτεταμένο αντικείμενο στο τηλεσκόπιο). Ο γαλαξίας της Ανδρομέδας είναι πολύ εύκολος και τον βλέπω από την ταράτσα μου στην Αθήνα με 6" κατοπτρικό και τον εντοπίζω με τον ερευνητή 6χ30... Στην αρχή βέβαια παιδεύτηκα αλλά μετά από καμιά ώρα έμαθα να τον βρίσκω σε δευτερόλεπτα μέσα από ένα μονοπάτι αστεριών. Μέσω της Κασσιόπης βρίσκω τον almach, κινούμε στον mirach δεξιά, ανεβαίνω δύο φωτεινά αστέρια κάθετα στον αστερισμό της Ανδρομέδας με κατεύθυνση στη μεριά της Κασσιόπης και δεξιά του δεύτερου αστεριού είναι μια θαμπάδα. Και ιδού ο γαλαξίας της Ανδρομέδας. Στην αρχή δεν θα το βρεις εύκολο αλλά μετά θα πετάς.

Είδα το m57 από Αθήνα, που δεν το είχα δει ποτέ ξανά από τη Αθήνα, αφού το είχα βρει σε σκοτεινό ουρανό και ήξερα πως να το βρω...

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι οι περισσότεροι που δεν βλέπουν ευκολα πράγματα όπως ο Μ31 υποφέρουν από δύο πράγματα:

 

1. Δεν έχουν μάθει να διακρίνουν τέτοια πράγματα στον ουρανό, ιδίως χωρίς καλή νυχτερινή όραση

2. Υπάρχει πολύ μόλυνση φωτός. Χρειάζεται ένα LPR filter.

 

Αν έχει κανείς ρομποτικό όργανο, βοηθάει πολύ το κόλπο της Celestron με το Precise GoTo. Δείχνεις σε ένα κοντινό φωτεινό αστέρι, κεντράρεις και μετά πάει μόνο του με μεγάλη ακρίβεια. Έτσι ακόμα και αν δεν φαίνεται καλά το αντικείμενο, με προσπάθεια (στο μάτι) το βλέπεις.

"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου XLOOK,

 

η ερώτηση μου είναι, τι προσοφθάλμια χρειάζεται κάποιος για να παρατηρήση κάποιον γαλαξία π.χ ανδρομέδας????

 

Ο γαλαξίας της Ανδρομέδας είναι ο μοναδικός που φαίνεται μέσα από την Αθήνα με γυμνό μάτι, με μία προϋπόθεση: Η τεράστια φωτορύπανση της πόλης να μην ενισχύεται από αυξημένη υγρασία (τότε ούτε τους αστερισμούς δεν θα βλέπεις καλά – καλά). Το αν ο ουρανός θα έχει υγρασία, το καταλαβαίνεις αν, πριν νυχτώσει, ο ουρανός δεν έχει το καθαρό και βαθύ μπλε χρώμα του, αλλά δείχνει ξεθωριασμένος προς το λευκό. Κατά τα λοιπά, ο γαλαξίας της Ανδρομέδας είναι τεράστιος για να χωράει εύκολα σε τηλεσκόπια. Αν παρατηρείς μέσα από πόλη, ο 25mm μπορεί να βοηθήσει, γιατί έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να δεις τον γαλαξία στην πλήρη έκτασή του. Για να το πετύχεις αυτό χρειάζεσαι σκοτεινό ουρανό, όπως και για τα υπόλοιπα DSO (Deep Sky Objects).

 

πέρα απο το τηλεσκόπιο που έχω 8'' dobsonian έχω ακόμα τα δύο προσοφθάλμια που υπήρχαν μαζί ένα 25mm & 10mm και επιπλέον ένα 6,3 και ένα barlow 2X.

χρειάζομαι κάποιον άλλο για να εντοπίσω τον συγκεκριμένο γαλαξία??? ή κάποιον άλλο γαλαξία???

 

Eίσαι σε γενικές γραμμές καλυμμένος. Προσπάθησε να μάθεις τον ουρανό και το τηλεσκόπιο σου. Μόνο έναν 32mm θα σου πρότεινα, για να κάνεις παρατήρηση ευρέως πεδίου, μεγαλύτερη από αυτήν που παρέχει ο 25mm. Έτσι θα μπορείς να κεντράρεις τους στόχους σου μετά την χρήση του finder, ενώ θα παρατηρείς πιο άνετα ανοικτά αστρικά σμήνη. Αξίζει. Ο 25mm μόνος ή μαζί με τον barlow θα σου δίνει ενδιάμεσες μεγεθύνσεις και μαζί με τον 10mm θα παρατηρείς τα περισσότερα DSO. Στην πλανητική παρατήρηση θα χρησιμοποιείς αρχικά τον 10mm, και ανάλογα με το seeing και την ευθυγράμμιση των οπτικών σου, θα παρατηρείς με τον 6.3mm και θα προσπαθείς μετά να τους συνδυάζεις με τον barlow, αν ο τελευταίος είναι καλής ποιότητας.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλη μέρα,,

και σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες,,,,

 

αν και χθες δεν κατάφερα να βρω την ανδρομέδα (επειδεί στον πάνω όροφο είχαν ανοιξει την τέντα :-))) πήγα ανατολικά στην τζαμαρία :-)) και είδα για πρώτη φορά το νεφέλωμα του ωριώνα....... τα λόγια είναι περιττά πάλι νόμιζα όπως με τον κρόνο οτι κάποιος μου έκανε πλάκα οτι έβαλε μια α/μ φώτο ή αφίσσα μπροστά στο τηλεσκόπιο...

 

ευχαριστώ και πάλι,,,,,,,,,

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

???? Παρατηρούσες μέσα από τζαμαρία? Εύχομαι πως όχι. Ούτε μέσα από ανοικτό παράθυρο ή πόρτα δεν παρατηρούμε γιατί μας αλλοιώνονται τα είδωλα λόγω θερμοκρασιακών διαφορών μεταξύ του εσωτερικού και του εξωτερικού χώρου.

 

Ο Ωρίωνας πράγματι είναι ένα από τα διαμάντια του ουρανού. Πάντα στρέφω το τηλεσκόπιο προς αυτόν. Δοκίμασε να δεις το νεφέλωμα σε υψηλές μεγεθύνσεις. Τα νέφη βγάζουν αρκετή ανάλυση. Πρόσφατα κυριολεκτικά «κόλλησα» επάνω του παρατηρώντας το με το bionviewer μου. Ήταν η πρώτη φορά που το χρησιμοποιούσα με τον αστερισμό ψηλά, καθότι αγόρασα το bino φέτος το καλοκαίρι. Μέσα από την Αθήνα, μπορούσα να διακρίνω τα 6 άστρα του τραπεζίου, ενώ και τα νέφη τριγύρω ήταν πολύ εντυπωσιακά. Ανυπομονώ να τον παρατηρήσω σε σκοτεινό ουρανό!

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

έτσι είναι η ανατολική θέα που έχω είναι υποχρεωτικά μέσα απο τη τζαμαρία, το είχα διαβάσει στο nightwatch αλλά τι να κάνω???

 

 

καμιά φορά γελάω και εγώ με τη κατάσταση αλλά!!!

 

φοβερό πάντως το συναίσθημα όταν βλέπεις όλα αυτά που συμβαίνουν εκεί πάνω, περιμένω την επόμενη εκδρομή που θα μπορέσω να βρεθώ σε καλύτερες συνθήκες,,,,,,, επίσης,,,

 

ευχαριστώ για το ενδιαφέρων,,,

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης