Jump to content

Autoalign


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις είδα το νέο automatic alignment procedure της Meade. Άραγε να δουλεύει, ή θα είναι όπως και πολλά άλλα της Meade, hype; Και αν δουλεύει, δουλεύει παντού ή μόνο North America; Μου φαίνεται λίγο κουφό το τηλεσκόπιο να είναι Pre-aligned για οποιοδήποτε μέρος του κόσμου.

 

Φαντάζεστε πάντως ένα τηλεσκόπιο με ενσωματωμένο το Skyscout της Celestron, έτσι ώστε να καταλαβαίνει το μηχάνημα τι "βλέπει"; Υποθέτω η Cel θα το βγάλει κάποια στιγμή και ενσωματωμένο στα high-end τηλεσκόπιά της. Που θα φτάσουν τα πράγματα;

"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχθές έκανα την αναβάθμιση αυτή της Meade μόλις το δοκιμάσω θα σας πω τα νέα. Γενικά έχω ένα άλλο πρόβλημα παρατήρησα ότι στον RA axis έχω ένα τζόγο του 1mm περίπου και δεν μου αρέσει το πρόσεξα τώρα αν και το έχω από τον Αύγουστο γιατί το θεωρούσα σαν δεδομένο αλλά καθώς είδα ενός φίλου που έχει Celestron SC 8" σειρά Advance ότι είναι τελείως σταθερό χωρίς τζόγο. Πιστεύω ότι επειδή μέχρι τώρα δεν ασχολήθηκα με βαθύ ουρανό αλλά μονάχα με Πλανητική φωτογράφηση το πρόβλημα δεν είναι εμφανές. Μήπως έχει κάποιος φίλος την στήριξη της σειράς LXD-75, μονάχα κάποιος που την έχει θα μπορούσε να με βοηθήσει. Στον άξονα Dec δεν έχει πρόβλημα είναι σταθερό. Μπορεί να είναι πρόβλημα σε όλη την σειρά.

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έκανα την ίδια ερώτηση στο Nexstar forum του Yahoo και είχα κάποιες απαντήσεις. Φαίνεται ότι το "νέο" AutoAlign της Meade είναι απλώς νέα ονομασία υπάρχουσας λειτουργικότητας την οποία βελτίωσαν λίγο και το βγάλανε σαν κάτι νέο, για να αντισταθμίσουν το πραγματικά νέο SkyAlign της Celestron. Οι γνώμες των χρηστών στο group που έχουν δει και τα δύο είναι ότι το SkyAlign είναι πιο εύχρηστο και πιο ακριβές. Αν οι γνώμες αληθεύουν και δεν είναι προκατάληψη από χρήστες pro-Celestron, φαίνεται ότι για άλλη μια φορά η Meade μάλλον πουλάει όνομα και φούμαρα.

 

Δείτε:

 

http://groups.yahoo.com/group/nexstar/message/81813

"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έκανα την ίδια ερώτηση στο Nexstar forum του Yahoo και είχα κάποιες απαντήσεις. Φαίνεται ότι το "νέο" AutoAlign της Meade είναι απλώς νέα ονομασία υπάρχουσας λειτουργικότητας την οποία βελτίωσαν λίγο και το βγάλανε σαν κάτι νέο, για να αντισταθμίσουν το πραγματικά νέο SkyAlign της Celestron. Οι γνώμες των χρηστών στο group που έχουν δει και τα δύο είναι ότι το SkyAlign είναι πιο εύχρηστο και πιο ακριβές. Αν οι γνώμες αληθεύουν και δεν είναι προκατάληψη από χρήστες pro-Celestron, φαίνεται ότι για άλλη μια φορά η Meade μάλλον πουλάει όνομα και φούμαρα.

 

Δείτε:

 

http://groups.yahoo.com/group/nexstar/message/81813

 

dkef τι τηλεσκόπιο έχεις ? πάντως εγώ με το align δεν εχω κανένα πρόβλημα. και εχω δουλέψει και με celestron. θα έλεγα ότι δεν είδα διαφορά. απεναντίας είδα διαφορά στην εικόνα, με afocal φωτογράφηση. και τα προσοφθάλμια της meade ήταν σαφώς καλύτερα.

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω ένα AS-C8-NGT. Δεν λέω ότι έχεις πρόβλημα με το alignment, απλώς η ερώτησή μου (καθαρά στα πλαίσια του να παρακακολουθώ τι γίνεται στην αγορά) είναι αν ξέρει κανείς αν το AutoAlign της Meade είναι κάτι νέο που κάνει διαφορά στην ακρίβεια και την ταχύτητα του assisted alignment ή όχι, όπως διαβάζω ότι κάνει το επίσης νέο SkyAlign της Cel.

 

Νομίζω πάντως πως το πόσο καλό auto alignment κάνει ένα τηλεσκόπιο δεν έχει σχέση με την ποιότητα της εικόνας και της φωτογραφίας πέρα από το κατά πόσο επιρεάζει το tracking, αν και νομίζω πως καλό tracking γίνεται μόνο με auto-guiding και ισημερινή ευθυγράμιση, στα οποία ούτως η άλλως δεν παίζουν ρόλο αυτά τα νέα alignment functions.

"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω ένα AS-C8-NGT. Δεν λέω ότι έχεις πρόβλημα με το alignment, απλώς η ερώτησή μου (καθαρά στα πλαίσια του να παρακακολουθώ τι γίνεται στην αγορά) είναι αν ξέρει κανείς αν το AutoAlign της Meade είναι κάτι νέο που κάνει διαφορά στην ακρίβεια και την ταχύτητα του assisted alignment ή όχι, όπως διαβάζω ότι κάνει το επίσης νέο SkyAlign της Cel.

 

Νομίζω πάντως πως το πόσο καλό auto alignment κάνει ένα τηλεσκόπιο δεν έχει σχέση με την ποιότητα της εικόνας και της φωτογραφίας πέρα από το κατά πόσο επιρεάζει το tracking, αν και νομίζω πως καλό tracking γίνεται μόνο με auto-guiding και ισημερινή ευθυγράμιση, στα οποία ούτως η άλλως δεν παίζουν ρόλο αυτά τα νέα alignment functions.

 

Έτσι ακριβώς είναι αλλά το tracking παίζει ρόλο μεγάλο στην εικόνα και νομίζω ότι η αναβάθμιση μαζί και με την προηγούμενη που είχε βοηθούσε στην καλύτερη παρακολούθηση της Σελήνης. Ύστερα δεν ξέρω εάν το δικό σας μενού έχει επιλογή για calibration motors, κάτι θα έλεγα σημαντικό για να βρίσκει ανά κάποια διαστήματα το τηλεσκόπιο τα προβλήματα στα γρανάζια της οδήγησης. Και καλά κάνεις και τα αναφέρεις απλά και εγώ που δούλεψα με ένα σαν την δική σου στήριξη αλλά SC δεν έμεινα ευχαριστημένος τα πιο μεγάλα π.χ 9.25" και 12" φυσικά τα οπτικά τους δεν παίζονται.

 

Φιλικά πάντα Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης