Jump to content

πολική διόπτρα HEQ5 ρύθμιση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

η πολική διόπτρα της ΗΕQ5 δεν είναι απαραίτητα ρυθμισμένη εξαρχής να κεντράρει πολικό.

 

για τη ρύθμισή της απαιτείται οπωσδήποτε να προηγηθεί πολική ευθυγράμμιση με τα αστέρια.(drift alignment) (βλ. επομενο post και εδω

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=1418&highlight=drift

http://www.astrosurf.com/re/polar.html

 

αφου επιτευχθεί αυτό, ρυθμίζουμε τη διόπτρα έτσι ώστε να έχει στο κέντρο της τον πολικό,

για να διευκολυνόμαστε σε μελλοντικές πολικές ευθυγραμίσεις.

 

ρύθμιση πολικής διόπτρας ΗΕQ5

1.ο άξονας στήριξης αντιβάρων έξω.

2. ο άξονας declination σε τέτοια θέση ώστε να ελευθερωθεί το άνοιγμα της διόπτρας (3)

Pc090001.jpg.469a2df494c41afb3f10b9c832fcd0c9.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

η πολική διόπτρα αποτελείται από ένα φακό πακτωμένο στο εσωτερικό της διόπτρας,

ένα φακό προσοφθάλμιο (που ξεβιδώνει)

και ένα τζαμάκι με σταυρό και σχέδιο αμέσως πριν το προσοφθάλμιο.

 

 

ΥΓ το σχέδιο μάλλον εικονίζει την κατσαρόλα της Μεγ Αρκτου, αλλά δεν καταλαβαίνω σε τι χρησιμεύει

Pc090003.jpg.c3751ff25e726fa91cb5a5c08d069d1d.jpg

Pc090002.jpg.66253d46578a6a078184bc00b8b2a345.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αν ξεβιδώσουμε το προσοφθάλμιο, διαπιστώνουμε ότι το τζαμάκι με το σταυρό (σημαδεμένο με κόκκινες βούλες

στη φωτο) συγκρατείται από τρεις αλενόβιδες (η μια φαίνεται στο βελάκι) και μπορεί με το ανάλογο

βίδωμα-ξεβίδωμα των βιδών να μετακινηθεί μέσα στο σώμα της διόπτρας (κύκλος σημαδεμένος με πράσινες βούλες)

 

ΠΡΟΣΟΧΗ χαλαρώνουμε ελαφρά μια αλενόβιδα και σφίγγουμε την απέναντι. ΑΝ ΟΙ ΒΙΔΕΣ ΧΑΛΑΡΩΣΟΥΝ ΠΟΛΥ

ΤΟ ΤΖΑΜΑΚΙ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΚΑΤΩ !

 

αφου πετύχετε πολική ευθυγράμμιση με τη μέθοδο drift alignment, κεντράρετε τον πολικό στη διόπτρα (χαλαρώνοντας

και σφίγγοντας τις ανάλογες αλενόβιδες) είτε στο κέντρο του σταυρού, είτε στο κυκλάκι ανάμεσα στο 60΄και το 40΄

Pc090005.jpg.00b154a62d39ff8cd44f69da88a13724.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

 

πριν από περίπου ένα χρόνο που πήρα το τηλεσκόπιο, ο αλουμίνιος βαθμονομημένος δίσκος της ορθής αναφοράς της HEQ5 ήταν χτυπημένος. Έτσι, μικρός και άπειρος που ήμουν, είπα να λύσω την πολική διόπτρα για να τον φτιάξω... και ξαφνικά απέκτησα ένα παζλ από τα κομμάτια της πολικής διόπτρας συμπεριλαμβανομένου και του τζαμιού, το οποίο και έφυγε τελείως από την θέση του.

 

Τέλος πάντων, ψάχνωντας, βρήκα το παρακάτω μέρος από ένα manual της VIXEN, το οποίο λέει πώς να ευθυγραμμίσεις, να ρυθμίσεις και να χρησιμοποιείς την πολική διόπτρα.

 

http://www.vixenamerica.com/Pdf/Mounts/VixenNorthAmerica_GP_GPDX_Part_02_Equatorial_PolarScope_Circles.pdf

 

Μπορεί να φανεί χρήσιμο σε κάποιον

 

Φιλικά,

Γιώργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μηπως κοιτας να ευθυγραμμισεις πρωτα τη κατσαρολα της Αρκτου και το Σταυρουδακι που υποτιθεται οτι ειναι για το Πολικο κεντραρεται στην ουσια μερικα λεπτα πιο διπλα που ειναι η πραγματικη θεση του πολικου??

 

Καταλαβατε ελπιζω τι εννοω.. :?

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύμφωνα με τα όσα έχω διαβάσει, αρχικά τοποθετείς την βάση έτσι ώστε ο πολικός αστέρας είναι κοντά στον σταυρό της διόπτρας. Στην συνέχεια, περιστρέφεις την βάση κατά την ορθή αναφορά, ώστε η πραγματική θέση των αστεριών κατά την στιγμή της πολικής ευθυγράμμισης, να ταιριάζει με αυτήν που απεικονίζεται στο γυαλί. Στην συνέχεια κλειδώνεις την Ο.Α. και χρησιμοποιώντας τις ρυθμιστικές βίδες της κεφαλής της βάσης (όχι την απόκλιση και την ορθή αναφορά) φέρνεις τον πολικό μέσα στο κυκλάκι που βρίσκεται στην μία από τις ευθείες του σταυρού.

 

Δεν ξέρω εάν το manual της βάσης που έχετε γράφει τίποτε από αυτά, αλλά αυτό που πήρα εγώ μαζί με την βάση (μεταφρασμένο) δεν έγραφε τίποτα οπότε ότι έχω διαβάσει το έχω βρει σε manuals της ORION (USA), της VIXEN και της SKYWATCHER (μοντέλα με την ΗEQ-5 αλλά και την 6).

 

Φιλικά,

Γιώργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης