Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι φρέσκος και αρχάριος στον τομέα. Μ'αρέσει να χαζεύω το νυχτερινό ουρανό και τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι σοβαρά ν'αγοράσω ένα τηλεσκόπιο. Έχω καταλήξει στο Meade DS2114, πειθώμενος απο διαφημήσεις και reviews οτι είναι αρκετά καλό για αρχάριους, και μέσα στον προϋπολογισμό μου.

Είναι όντως καλή επιλογή ή θα το μετανοιώσω;

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Βαγγέλη,

Πιστεύω ότι το DS-2114 είναι ένα από τα καλύτερα για αρχάριο. Εγώ έχω ένα DS-114 EC το πήρα πριν περίπου 2 χρόνια. Θέλω να σε ρωτήσω τι θέλεις να βλέπεις (Σελήνη, Πλανήτες, Νεφελώματα) διότι θα χρειασθείς και ανάλογο εξοπλισμό; (η αξία του εξοπλισμού που χρειάσθηκα ήταν τελικά 1,5 φορά την αξία του τηλεσκοπίου).

Τι εξοπλισμό σκέφτεσαι να πάρεις ; Θα σου πρότεινα να πάρεις οπωσδήποτε το AUTOSTAR μαζί με την αρχική αγορά. Είναι κάτι που θα χρειασθείς σίγουρα για να μπορέσεις να στοχεύσεις σωστά.

Μια παροιμία λέει "μην μετανιώσεις ποτέ για κάτι που έκανες αφού όταν το έκανες πίστευες ότι άξιζε τον κόπο να το κάνεις".

Καλή επιτυχία. Τα λέμε πάλι.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Δημήτρη,

Σ'ευχαριστώ κατ'αρχην για το ενδιαφέρον σου.

Για να σου πώ την αλήθεια δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις. Βασικά αυτά που μ'ενδιαφέρουν είναι ακριβώς αυτά που ανέφερες! Η σελήνη, οι πλανήτες, οι τεχνητοί δορυφόροι, ο γαλαξίας της Άνδρομέδας, ισως και κάποια νεφελώματα, καθώς και επίγειες παρατηρήσεις! (μένω σε σπίτι με αρκετά καλη θέα)

'Οσο για εξοπλισμό, σίγουρα θα πάρω και το Autostar, αν και έχω την εντύπωση οτι συμπεριλαμβάνεται στάνταρ στο πακέτο με το τηλεσκόπιο. Όσον αφορά τους προσοφθάλμιους, ακομα δεν ξέρω τι θα χρειαστώ. Θα πρεπει πρώτα να μελετήσω τα χαρακτηριστικά του τηλεσκοπίου, καθως και να δω με τι προσοφθάλμιους θα είναι εξοπλισμένο.

Και πάλι σ'ευχαριστώ που ασχολήθηκες.

Γειά χαρά!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Βαγγέλη,

ζήτησε από την αντιπροσωπία της MEADE να σου στείλουν ένα έντυπο με όλο τον έχτρα εξοπλισμό για όλα τα τηλεσκόπια. Δεν ξέρω αν το autostar τo δίνουν μαζί με το τηλεσκόπιο ( άλλο το autostar και άλλο το EC (elecronic controler) του τηλεσκοπίου.) Να το προσδιορίσεις αυτό σίγουρα.

Πάλι καλή επιτυχία και καλή επιλογή.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Δημήτρη,

Τα χαρακτηριστικά του τηλεσκοπιου, έτσι όπως τα δίνει το μαγαζί απ'οπου σκέφτομαι να το αγοράσω (απο το UK όπου και σπουδάζω) είναι τα παρακάτω:

 

Aperture = 114mm

Focal Length = 1000mm

Focal Ration = f/8

Aluminum tube assembly

Rack-and-pinion focuser with 1.25" and 2" eyepiece-holders

Alt/Azimuth mount with locks on both axes

#494 Autostar Electronic Control System

9-speed drives on both axes

StarNavigator

Full-length adjustable aluminum field tripod with accessory shelf

6 x 30mm viewfinder

Two eyepieces 1.25" MA25mm, MA9mm

 

Έχω στην κατοχή μου και το Starry Night Pro 4 το οποίο δε σου κρύβω οτι με "έψησε" για να αποφασίσω να αγοράσω το τηλεσκόπιο.

 

Και πάλι να'σαι καλά για το ενδιαφέρον και τη διευκρίνιση για το Autostar.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Βαγγέλη,

 

δεν θυμόμουν καλά τους κωδικούς που έχουν.

Να ρωτήσεις αν το #494 Autostar έχει GOTO MODE. Αυτό σημαίνει ότι όταν το εκπαιδεύσεις το τηλεσκόπιο σωστά , και του μάθεις ένα ή δύο άστρα στον ουράνιο θόλο τότε μπορείς να του ζητήσεις να κάνει GOTO σε ένα άλλο αντικείμενο.

Να ρωτήσεις αν έχει καταχωρημένα objects. Αν έχει τότε σίγουρα είναι το Autostar που θα χρειασθείς. Εγώ έχω #495-Autostar (1,500 objects). To EC που σου είχα αναφέρει είναι το #492-Dual Motor EC System το βρήκα στα στοιχεία του τηλεσκοπίου. Πάντως να ξέρεις ότι μου ήταν κάπως δύσκολο να το δουλέψω στην αρχή. Τώρα τα καταφέρνω καλά.

Τα #494 και #495 πρέπει να είναι τα ίδια περίπου και φυσικά δεν πρέπει να έχουν καμία σχέση με το #492 που είναι κατώτερο. Εύχομαι να βοήθησα.

Αν θέλεις νεφελώματα και γαλαξίες θα χρειασθείς οπωσδήποτε το 50mm(2") (eyepiece) και κάποια φίλτρα. Τα παίρνεις και αργότερα δεν είναι πρόβλημα. Φιλικά.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη/Βαγγέλη,

 

Παρόλο που είμαι παιδί της Celestron, θα σου προτείνω να κοιτάξεις να πάρεις το Autostar 497 και όχι το 494. Με το Autostar 497 μιλάμε για GOTO και βάση δεδωμένων 30.000 αντικείμενων.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Geia file Vagelh!

 

Mhn petas ta lefta sou ws arxarios.Pare kati aksioprepes.Ena dobsonian 8" px xwris goto klp na matheis kai ton ourano.To thleskopio pou les

einai poly mikro gemato plastiko me panalafro tripoda.Tha to xarakthriza epipedou department store kai epipleon plhrwneis kai ta hlektronika tou.An den exeis thn oikonomikh eyxeria gia dobsonian 8" perimene ligo akoma na mazepseis ta xrhmata.Oso gia to autostar kai 500.000 antikeimena database na exeis kai loipon ? posa tha fainontai apo ayto to thleskopio??

 

Filika

Giorgos

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης