Jump to content

Δοκιμή Skywatcher Dob 10"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν αρκετό καιρό αποφάσισα να αγοράσω ενα μεταχειρισμένο Sky-Watcher Dob 10'' με σκοπό την άμεση μεταφορά του προς χρήση στο εξοχικό μου στην Άνδρο. Όταν εμφανίστηκε η αντίστοιχη αγγελία στο astrovox, κανονίστηκε ένα ραντεβού με τον ιδιοκτήτη, για να μετρήσω τις διαστάσεις του σωλήνα, ώστε να κατασκευάσω ένα κιβώτιο φύλαξης-μεταφοράς (νοβοπάν/αφρολέξ). Η κατασκευή έγινε άμεσα, και η ασφαλής μεταφορά/φύλαξη στην Άνδρο, έγινε πραγματικότητα. Έκτοτε, λίγο οι δουλειές, λίγο ο καιρός, λίγο η αφηρημάδα (μια φορά ξέχασα τα προσοφθάλμια στην Αθήνα), λίγο η περιστασιακή επιπόλαιη χρήση, δεν μου επέτρεψαν να αποκομίσω ολοκληρωμένη άποψη για το τηλεσκόπιο. Στην τελευταία επίσκεψή μου επιτέλους μου δόθηκε η ευκαιρία να τεστάρω αυτό το ιδιαίτερα εμπορικό προϊόν. Εκτός του τηλεσκοπίου, είχα μαζί μου τη βαλίτσα με τα προσοφθάλμια (επιτέλους), τον καινούριο Telrad (επιτέλους, αγορασμένος εδώ και ένα χρόνο!),τον "Sky Atlas 2000 II field ed.", το προσοφθάλμιο ευθυγράμμισης οπτικών (επιτέλους). Αυτά που παρατήρησα εγώ (και ο μέσος χρήστης θέλω να πιστεύω) συνοψίζονται στα επόμενα "σκόρπια" σχόλια και παρατηρήσεις.

 

 

1.ΒΑΣΗ

 

Η βάση είναι κατασκευασμένη από μελαμίνη 18μμ, με ταινία PVC στα περιθώρια, και λαστιχένια ταινία στα δυο κυκλικά τμήματα του εδράνου (κινητό και σταθερό). Έχει αρκετά μεγάλη διάμετρο (γύρω στα 55εκ) και εδράζεται στο έδαφος με 3 πλαστικά ποδαράκια, πράγμα που την καθιστά αρκετά σταθερή εμπνέοντας σιγουριά , ακόμα και σε εδάφη με μικροανωμαλίες. Η κατασκευή της είναι αρκετά "δεμένη" και στιβαρή, και γενικώς διαχειρίζεται τον όγκο και το βάρος του σωλήνα ικανοποιητικά. Το φινίρισμά της είναι άνω του μετρίου... φθηνά υλικά μεν, άριστα εφαρμοσμένα, όποτε το τελικό αποτέλεσμα είναι θετικό. Διαθέτει μια λειτουργική πλαστική χειρολαβή για εύκολη μεταφορά, μια βάση για προσοφθάλμια 1,25'' και 2'' (την όποια δεν εκτίμησα ιδιαίτερα) στην εμπρός επιφάνεια της βάσης, και ένα σύστημα μεταβλητής τριβής στον άξονα ύψωσης (tension control), πράγμα που αποδείχτηκε σωτήριο κατά τη χρήση βαρέων προσοφθαλμίων. Η εύκολη περιστροφή/ύψωση επιτυγχάνεται μέσω τριών πλακιδίων teflon στη βάση(περιστροφή), και των γνωστών κυλινδρικών εδράνων teflon όσον αφορά τις πλευρικές στηρίξεις (στον άξονα ύψωσης). Χωράει οριακά στο πίσω κάθισμα ενός συνηθισμένου αυτοκίνητου,(όχι στο πορτ μπαγκαζ) δεδομένου του αυξημένου ύψους της. (δε νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που θα επιχειρεί λύσιμο-δέσιμο σε κάθε εξόρμηση) Συμπέρασμα... Το "φορητό" είναι πολύ σχετικό... Απαιτείται όλος ο χώρος ενός αυτοκίνητου τελικά (για μεταφορά της βάσης στο κάθισμα συνοδηγού, και τον σωλήνα στα πίσω καθίσματα. Αν υπάρχουν και μέλη οικογένειας, έστω και ένα, πολύ απλά το τηλεσκόπιο μένει ΕΚΤΟΣ. Η μόνη λύση είναι η κατασκευή κιβωτίου και μεταφορά στη σχάρα μαζί με τη βάση. Το έκανα εγώ και δεν προβληματίστηκα καθόλου για τον χώρο και την ασφάλεια του τηλεσκοπίου).

 

 

2.ΣΩΛΗΝΑΣ

 

Ο σωλήνας κερδίζει τις εντυπώσεις γρήγορα. Όμορφη βαφή (λευκό σατινέ), καλή συναρμολόγηση, προσεγμένο φινίρισμα, ικανοποιούν άμεσα μετά την πρώτη επιθεώρηση-"αστραπή". Τεχνικώς τα καλά νέα συνεχίζονται... κατ αρχήν οι διαστάσεις είναι αρκετά περιορισμένες (112 εκ μήκος, και μόλις 29 εκ πλάτος), γεγονός που καθιστά τον σωλήνα αρκετά... κομψό και εύκολα αποθηκεύσιμο. Το σύστημα έδρασης του πρωτεύοντος είναι καλομελετημένο, με μεγάλες βίδες χειρός όσον αφορά την διαδικασία ευθυγράμμισης(δεν απαιτείται εργαλείο). Στην πρώτη ευθυγράμμιση που έκανα (και τελευταία, δεν χρειάστηκε άλλη), η όλη διαδικασία κράτησε λιγότερο από ένα λεπτό, και αποδείχτηκε, εκτός από εύκολη , και αρκετά σταθερή. Θεωρώ ότι σύστημα με περισσότερα σημεία έδρασης στο κάτοπτρο θα ήταν μάλλον υπερβολή. Το πρωτεύον είναι αρκετά "στριμωγμένο" στη βάση του σωλήνα, λόγω προσπάθειας διατήρησης περιορισμένων διαστάσεων. Ο κύκλος στο κέντρο του είναι αρκετά ευκρινής, και ορατός ακόμα και σε συνθήκες περιορισμένου φωτισμού. Η βάση του δευτερεύοντος στηρίζεται σε τέσσερα ελάσματα (αράχνη) αρκετά μεγάλων διαστάσεων, αλλά με πολύ λεπτό προφίλ, πράγμα καλοδεχούμενο για ευνόητους λόγους(contrast, spikes). Τα spikes στα φωτεινά άστρα είναι εμφανή, αλλά δεν νομίζω να τίθεται θέμα ελαχιστοποίησης του φαινομενου (τουλάχιστον με αράχνες ευθειών βραχιόνων). Το δευτερεύον εδράζεται στο γνωστό πλευστό σύστημα με μια κεντρική βίδα σύσφιξης, και τρεις περιφερικές ρύθμισης της κλίσης. Δεν επενέβην στη ρύθμιση του δευτερεύοντος μια που δεν απαιτήθηκε. Τα οπτικά του γενικώς ήταν σε πολύ καλή κατάσταση ευθυγράμμισης από κατασκευής. Ο εστιαστής (crayford) λειτουργούσε αρκετά ομαλά και γενικώς εναρμονιζόταν με την όλη κατασκευαστική φιλοσοφία του τηλεσκοπίου. Σε χρήση του όμως με τον βαρύ 31 Nagler, φάνηκε ελαφρώς ανεπαρκής με φαινόμενα μικρο-ολισθήσεων κατά την ανύψωση. (το πρόβλημα γνωστό όπως και η αντιμετώπισή του. Η επίπεδη πατούρα την οποία προωθεί το στέλεχος του χειροστροφάλου, δεν είναι ακριβώς "επίπεδη" αλλά ελαφρώς κοίλη. Λίγο βρεγμένο ντουκόχαρτο 1000αρι, και λίγη προσοχή στη λείανση, και η επιφάνεια τριβής αυξάνεται, όπως και η αποδοτικότητα του εστιαστή). Πολύ άσχημο σημείο κατά τη χρήση, αποτελούν τα απαράδεκτα δακτυλίδια / αντάπτορες 1,25'' και 2''. Ενώ σε όλα τα τηλεσκόπια, ο εστιαστής είναι 2'', και δέχεται προσθήκη μειωτή ώστε να δηχθεί αξεσουάρ 1,25'', στο τηλεσκόπιο αυτό, για να βάλεις προσοφθάλμια 2'', πρέπει να ξαναβάλεις αντάπτορα 2'', και για να βάλεις προσοφθάλμια 1,25'', πρέπει αντιστοίχως να βάλεις αντάπτορα 1,25''. Πολύ περίεργο, δύσχρηστο, εκνευριστικό και άχρηστο χαρακτηριστικό... Κατά τα άλλα, δεν παρουσίασε προβλήματα, ακόμα και σε συνθήκες μικρορύθμισης σε πλανητική παρατήρηση... Ο ερευνητής είναι καλής ποιότητας, με πολύ ευκρινές σταυρόνημα, έχει αρκετά μεγάλο βραχίονα και σε σωστή θέση (κατά τη γνώμη μου) έτσι ώστε καθίσταται αρκετά εύχρηστος. Όσο καλοσχεδιασμένος όμως και να είναι, σε σύγκριση με έναν Telrad, δεν έχει καμία απολύτως τύχη. Από την πρώτη στιγμή που εγκατέστησα τον Telrad, ο εργοστασιακός τέθηκε σε απόλυτη αχρηστία (βοήθησαν φυσικά και οι εξαιρετικές συνθήκες κατά την παρατήρηση).

 

 

3.ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ

 

Τα πράγματα ειναι υπεραπλουστευμένα σε αυτήν την περίπτωση. Μεταφορά βάσης "κάπου στο χωράφι", μεταφορά σωλήνα, μεταφορά Προσοφθαλμίων – φακού - χάρτη, ευθυγράμμιση, και αναμονή για το σκοτάδι (και σχετική επίτευξη θερμοκρασίας). Με την εμφάνιση του Αρκτούρου, έγινε ένας εύκολος παραλληλισμός τηλεσκοπίου και ερευνητών, και ο ουρανός δεν άργησε να γεμίσει άστρα. Δεν χρειάζεται να αναφερθώ σε βαρετές λεπτομέρειες, η φιλοσοφία του συγκεκριμένου τηλεσκοπίου είναι διαφορετική άλλωστε. Απλώς, η εξίσωση...... (σκοτεινός ουρανός) +(10 ΠΟΛΥ καλές Κινέζικες ίντσες)+(Nagler 31)+(Telrad)+(καλός χάρτης)=μόνιμο χαμόγελο και υπερδιέγερση. Σε λιγότερο από μισή ώρα, εντοπίστηκαν ακαριαία και πέρασαν από εμπρός μου όλα τα διαθέσιμα Messier. Ο πιο κοφτερός Μ81 που είδα ποτέ..., το πιο όμορφο M27... M81,82 (μέσα στο ιδιο πεδίο) Μ97, 101 (μέσα στο ίδιο πεδίο) Μ108 Μ106 Μ51 Μ53 Μ63 Μ57( εδώ χρησιμοποίησα και τον Nagler 9mm type 6 με πολύ καλά αποτελέσματα) Μ27 Μ29. Brochis cluster M13 (επίσης με Nagler 9mm type 6)και άλλα πολλά... η υγρασία δεν μου επέτρεπε από ένα σημείο και μετά να κρατάω σημειώσεις και σχόλια. Το τηλεσκόπιο τηρεί τον κανόνα των Κινεζικών προϊόντων Synta. Προσφέρει πολλά περισσότερα (απόδοση) από όσα ζητά (δαπάνη αγοράς). Δεν με απασχόλησε ΚΑΘΟΛΟΥ η παραμόρφωση του πεδίου,(την εντοπίζεις μόνον αν την αναζητήσεις) και χαίρομαι που δεν προχώρησα στην αγορά ενός comma corrector (ένα μαρκούτσι παραπάνω... αυτό μας έλειπε σε ένα on-off τηλεσκόπιο). Η παρακολούθηση των στόχων ήταν σχετικά εύκολη υπόθεση, εκτός από τις περιπτώσεις που η μεγέθυνση υπερέβαινε τις 200Χ. Εκεί η κίνηση, ιδιαιτέρως καθ' ύψωση, γινόταν με εκνευριστικά "μικροαλματάκια". Σε τόσο στενά πεδία δε, ο μηχανισμός tension control αποκαλύπτει την αδυναμία του. Κεντράρεις τον πλανήτη στο πεδίο, σφίγγεις για να εστιάσεις μπας και δεις καμία ζώνη παραπάνω, και η ελαστικότητα του συστήματος "κατεβάζει" το σωλήνα εκτός στόχου. Η "βαριά" λειτουργία του επίσης, καθιστά το τηλεσκόπιο αναποτελεσματικό ως προς την άνετη παρακολούθηση. Τέλος πάντων... προκειμένου να μην υπήρχε καθόλου... πάλι καλά. Αν ο Δίας ήταν λίγο πιο ψηλά, ίσως να μην απαιτείτο τόσο μεγάλο σφίξιμο στο σύστημα σταθερότητας. Το τηλεσκόπιο πάντως αξίζει "επένδυσης", και ένα σύστημα αντίβαρων μεταβλητής θέσης, θα αποτελεί μεγάλη αναβάθμιση, δεδομένου ότι θα εξασφαλίζει απόλυτη ισορροπία, ανεξαρτήτως βάρους στον εστιαστή, και χωρίς ημίμετρα τύπου "tension control". Κάτι καλό ελπίζω να κατασκευάσω, και θα το δημοσιοποιήσω σίγουρα στο astrovox. Δυστυχώς, γύρω στις 12.30' (απόλυτο σκοτάδι, απόλυτη προσαρμογή στο σκότος, είχε ανατείλει η Κασσιόπη, ο Κύκνος ήταν σε τέλεια θέση) και ενώ είχα αρχίσει να ξαναπερνώ ένα-ένα όλα τα αντικείμενα ενδιαφέροντος (συν ορισμένους διπλούς) η υγρασία είχε μετατραπεί σε πολύ μεγάλο πρόβλημα. Οι σελίδες του χάρτη έτρεχαν νερό κυριολεκτικά, και ο Telrad καθε 20'' ήθελε σκούπισμα, αλλιώς ήταν αδιάφανος(στην αρχή νόμιζα ότι χάλασε)! Μια γρήγορη μάτια (πάνω στο μάζεμα των υλικών) στον Δια με ένα UO HD 5mm μου (γύρω στα 250Χ) αποκάλυψε 4 ζώνες και μια πολύ ευκρινη κηλίδα. Η αποκατάσταση των υλικών ήταν ταχύτερη από το στήσιμο. Σε 5-6 λεπτά τα πάντα ήταν ταχτοποιημένα και έτοιμα για την επόμενη φορά!

 

 

Αν έπρεπε να βαθμολογήσω το τηλεσκόπιο δεδομένης της τιμής του, δεν θα έβαζα τίποτα λιγότερο από 8/10! Αξίζει τα χρήματά του 100%, και θεωρώ (όπως πολλοί άλλοι ερασιτέχνες) πως αποτελεί την ασφαλέστερη και αποδοτικότερη αστρο-επένδυση. Όταν δε διατίθεται σαν μεταχειρισμένο, δεν τίθεται θεμα... Δεν νομίζω πως υπάρχει ερασιτέχνης με κάποιο σπίτι στην ύπαιθρο, που δεν θα ήθελε να έχει μονίμως αποθηκευμένο και διαθέσιμο ένα τέτοιο αξιόλογο όργανο παρατήρησης, χωρίς κουβάλημα κόπο και προβληματισμό. Τελικά καταφέρνει και επιτυγχάνει το δυσκολότερο στόχο, πράγμα ανέφικτο για πολύ ακριβότερα όργανα... Να μας φτιάχνει τη διάθεση!!!

skywatcher_10dob_review1.thumb.jpg.ee972489d98f7db8d89adb8f1a9e17b4.jpg

skywatcher_10dob_review2.thumb.jpg.e11222b8afb7aab9e63454798a8ff547.jpg

skywatcher_10dob_review3.jpg.f15c9f167b3587edd563b55d682848ec.jpg

skywatcher_10dob_review4.jpg.bb7743a070d281cab866bb36b38a07cc.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Κώστα! Εξαιρετική παρουσίαση! =D> =D>

Οι 10 ίντσες είναι από πολλές απόψεις ο ιδανικός συμβιβασμός στη διάμετρο: πολύ-πολύ βολικό στη μεταφορά και αρκετό άνοιγμα για να "βλέπεις" αντικείμενα στο βαθύ ουρανό.

Και πάλι συγχαρητήρια!

ΥΓ. Γι αυτό βρε δεν ήλθες χθες στην εξόρμηση; Έφτιαχνες το review; :mrgreen: :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτσι επιτέλους και μια κριτική γραμμένη για τα "λαϊκά" dob της skywatcher

και ειδικά για το δεκαρι. Μπράβο εύγε καλή συνεχεία . απλώς σκέφτομαι κάτι άλλο έτσι από περιέργεια . Καλά ρε τόσοι οκταριδες εδώ μέσα και δεν έγραψε κανένας μας μια κριτική για το ρημάδι το προσφιλές οκταρι ;; Η τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται. ελπιζω να γραψω μια εγω αν προλαβω απο τον καλοκαιρινο φορτο εργασιας,παντως ευγε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΓΝΩΣΗ

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗΝ ΕΝΩΣΕΙ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλια συμφωνω οσον αφορα το λογο αποδοση/μεταφορα/ευκολια χειρισμου.

Ασε.....στην εξορμηση δεν (ξανα)ηρθα, για τις γνωστες υποχρεωσεις.... ](*,)

Ευελπιστω να κανονιστει κατι το Σαββατοκυριακο.

Τα "λαικα" τηλεσκοπια της "λαικης" Κινας, φερανε ιντσες με το...τσουβαλι στους ερασιτεχνες.Θυμαμαι οτι καποτε, η κατοχη ενος 8αριου Ντομπ, ηταν πολυ σοβαρη και αρκετα δαπανηρη επενδυση... :-k

Το εχουμε ξαναπει πολλες φορες νομιζω....τα Κινεζικα 8'' και 10'' Ντομπ, καθως και το 80αρι ED (επισης Synta), ειναι οτι ελκυστικοτερο οσον αφορα το λογο value/money, και γι αυτο σχεδον μονοπωλουν στην κατηγορια τους.

8)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρα πολύ ωραία παρουσίαση =D> =D> =D> Μπορείς να μου πείς που

θα βρώ ντουκόχαρτο αν δεν κάνω λάθος και αν έχεις αλλάξει τον

μανίσιο εστιαστή..

Ευχαριστώ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ο εστιαστης ειναι ο εργοστασιακος.

Η διαδικασια της αναβαθμισης του ειναι απλη, αλλα εχει 2-3 λεπτομεριες που βοηθουν.

Θα αναφερθω αναλυτικοτερα στο μαστροβοξ αν ειναι απαραιτητο, γιατι σκοπευω να "ανεβασω" λιγο και τον crayford στο Equinox 120 που εχω, γιατι σε μεγαλες υψωσεις τα βρισκει σκουρα με την φωτογραφικη μηχανη

:-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα και λοιποί Αστροβοξίτες..

 

εγώ έχω το SW 12" Dob Flextube, και μόλις άλλαξα τον εργοστασιακό αντάπτορα για 1.25" προσοφθάλμια και τις κλασσικές βίδες συγκράτησης με αυτό...από την Baader..

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1459

 

Καταπληκτικό αξεσουάρ! Συγκρατεί πανεύκολα, πανίσχυρα και ταχύτατα τα προσοφθάλμια 1.25" και μου έλυσε τα χέρια!! Ούτε βίδες να εξέχουν ούτε τίποτα. :mrgreen: Ακόμη καλύτερο και από τους μπρούτζινους δακτύλιους σύσφιγξης..σας το συνιστώ με κλειστά μάτια.:wink: :wink:

Συγχαρητήρια στην Baader =D> =D> =D>

Αξίζει τον κόπο και νομίζω ότι έχει και καλή τιμή.. :cheesy:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο ενδιαφέρον ακούγεται. Αλλά με τα προσοφθάλμια 2" τι γίνεται;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη με τα 2"...χρησιμοποιείς τον μαμίσιο αντάπτορα..ο συγκεκριμένος που πήρα είναι μόνο για τα 1.25" :( Υπάρχει όμως και για 2" !! Απλώς επέλεξα αυτόν τον τύπο για τον οποίο έχω και τα περισσότερα προσοφθάλμια...ακόμη όμως και αν χρειαστεί να πάρω επιπρόσθετα κάποτε και τον 2"...αξίζει!!!

Κάνεις μια απλή πανεύκολη περιστροφική κίνηση και είναι βράχος ο φακός!! \:D/ \:D/ Τι να σου πω..δεν το περίμενα τόσο καλό, είμαι κατενθουσιασμένος :cheesy: :cheesy:

 

Δεν γυρνάω στο παλιό απορρυπαντικό...εεεε αντάπτορα θέλω να πω, με τίποτα!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :lol: :lol: :lol: :lol:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οντως το click lock κάνει πολύ καλή δουλειά.Ηθελα να το πάρω κ εγώ αλλά δεν μου έδινε τους πόντους που ήθελα για να εστιάσω οπότε κατέληξα στην παραδοσιακή λύση.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Εξαιρετική παρουσίαση φίλε συγχαρητήρια αλλά από την άλλη μας άνοιξες την όρεξη να πάρουμε και εμείς ένα δεκάρι η ακόμη και ένα δωδεκάρι και να δώσουμε το 8!!!

Well done!!!!

www.retrovisions.gr

www.retrosystem.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης