Jump to content

Τι θα μπορούσα να κάνω με το τηλεσκόπιό μου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και χρόνια πολλά!

Είμαι ένα νέο μέλος του site και ένας σχετικά καινούριος, αλλά πολύ άπειρος 'paratiritis' του ουρανού. Για αυτό θα ήθελα, αν μπορείτε [-o< , να με βοηθήσετε σε κάποιους προβληματισμούς μου #-o .

Διαθέτω ένα τηλεσκόπιο Celestron Firstscope 114 (τουλάχιστον αυτό γράφει πάνω του) το οποίο αγόρασα πριν από 2 περίπου χρόνια. Μου είπαν, όταν το αγόραζα, ότι ήταν ένα απλό κατοπτρικό τηλεσκόπιο χωρίς ιδιαίτερες δυνατότητες. Μαζί πήρα και 3 φακούς: 45x, 90x και έναν Barlow. Από τότε παρατήρησα αρκετές φορές διάφορα ουράνια αντικείμενα. Μέσα από αυτές τις παρατηρήσεις διαπίστωσα τα εξής:

1) Χρησιμοποιώντας τη μέγιστη δυνατή μεγέθυνση (180x) τα αντικείμενα πάντοτε φαίνονται θολά. Παρόλο δηλαδή που προσπαθώ να εστιάσω καλά σε αυτά δεν επιτυγχάνω ικανοποιητική εστίαση. Για αυτό φταίει η ποιότητα του τηλεσκόπιου, οι φακοί ή κάτι άλλο, π.χ. η ατμόσφαιρα της γης;

2) Αλλά και στην περίπτωση που αυτό διορθωθεί η μεγέθυνση 180x μου φαίνεται πολύ λίγη. Θα ήθελα να βλέπω μεγαλύτερα τα ουράνια σώματα που παρατηρώ: Άρη, Δία, Κρόνο κ.ά. Θα έπρεπε να αγοράσω επιπλέον φακούς ή ήρθε η ώρα για νεό τηλεσκόπιο;

Και κάτι ακόμα: Οι αστέρες και οι γαλαξίες με τι μεγεθύνσεις περίπου γίνονται ορατοί ως κάτι παραπάνω από μια μικρή βουλίτσα;

Το ξέρω ότι σας κούρασα για αυτό και σταματάω εδώ (για την ώρα ελπίζω :wink: ).

Καλή χρονιά σε όλους! Μακάρι ο νέος χρόνος να φέρει νέες ενδιαφέρουσες ευκαιρίες για παρατήρηση!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Nightwatch και...ξερό ψωμί :D :D :D
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξεκινα μ ενα καλο βιβλιο.Παρε το Nightwatch οπως σου ειπε κ ο Παναγιωτης.Περιπου 35 ευρω απ τον παπασωτηριου.Ειναι ευκολοδιαβαστο κ θα σου μαθει πολλα.

 

Η γνωμη μου ειναι να συνεχισεις με το τηλεσκοπιο που εχεις.Δεν ειναι κ τοσο κακο.Μικρο ναι αλλα κακο οχι.Οταν μαθεις περισσοτερα τοτε ψαχνεσαι για καλυτερο.

 

Για τα προβληματα που αναφερεις θα αφησω να σου απαντησει καποιος πιο εμπειρος απο μενα.Παντως να ξερεις οτι σε φθηνα τηλεσκοπια οι κατασκεβαστες δε βαζουν ποτε καλους προσοφθαλμιους.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ξέρεις επίσης ότι τα άστρα φαίνονται πάντα σαν τελείτσες, ακόμα και με υπερβολικές μεγεθύνσεις. Πάρε οπωσδήποτε το Nightwatch ή παρόμοιο εισαγωγικό εικονογραφημένο βιβλίο, γιατί οι απορίες που πρέπει να λύσεις σ΄αυτή τη φάση είναι πολυάριθμες και δεν λύνονται μόνο με ερωταπαντήσεις. Ωστόσο, εμείς εδώ είμαστε...

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες!!!

 

Το nightwatch είναι ΚΟΡΥΦΑΙΟ!!!

 

Στο ξαναλέω για να μην το παραλέιψεις....

 

Καλό θα ήταν και κανα περιοδικό αστρονομίας,για να ενημερώνεσαι για θέσεις πλανητών κ.α.

 

Καλές παρατηρήσεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές σας. Από ότι κατάλαβα το πρώτο που έχω να κάνω είναι να προμυθευτώ το Nightwatch. Όσο για τις θέσεις των πλανητών διαθέτω το Celestron's the sky, πρόγραμμα για τον υπολογιστή, που μου το έδωσαν μαζί με το τηλεσκόπιο. Μου φαίνεται αρκετά καλό και πλούσιο σε περιεχόμενο. Εσείς τι λέτε;

Ελπίζω με τον καιρό να βελτιωθώ και να ενταχθώ στην παρέα σας, ως έμπειρος πλέον.

Ευχαριστώ για το θερμό καλωσόρισμα.

Χρόνια πολλά και πάλι και καλή χρονιά!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης