Jump to content

Το Πρώτο τηλεσκόπιο ενός Ερασιτέχνη!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι έτοιμος για την αγορά του πρώτου τηλεσκοπίου μου και απο τι το συζήτησα με κάποια παιδιά απο εδώ ενα Dobson είναι το κατάλληλο για αρχή!Συγκεκριμένα άκουσα πολύ καλές κριτικές για το TS GSO 8E και θα ήθελα να μου πείτε και κάποιοι άλλοι την γνώμη σας.Αν συμφωνείτε εγινα καπνός και πάω να το πάρω αλλιώς αν έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο είμαι όλος αυτιά!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή Μέρα και καλή Χρονιά.

Γίνε καπνός και πάρ' το.

Θα σε κρατήσει ικανοποιημένο για πολλά χρόνια.

Επίσης αν μπορείς να πάς Θεσ/νίκη, στην ΑΚΤΙΣ θα μπορέσεις να κάνεις και παρατήρηση με το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο πριν το αγοράσεις.

Φιλικά

Δημήτρης

 

CELESTRON Dob

 

www.medicalmarket.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλη χρονια και απο εναν αλλο αρχαριο,

 

καλη επιλογη το dob για αρχη, φανταζομαι οτι εχεις "υπολογισει" και το μεγεθος του ε? εαν δεν εχεις προβλημα με τις διαστασεις του, γινε καπνος και παρτο, οπως ειπε και ο προηγουμενος φιλος!!

 

Νικος

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δέν γνωρίζω τις ακριβείς διαστάσεις του μοντέλου αλλά αμφιβάλλω αν θα είναι πρόβλημα(πόσο δηλαδή μπορεί να είναι το μεγεθός του?)!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ο σωληνας ειναι περιπου 1.15 μετρα μηκος.

δεν στο λεω για να σε αποθαρρυνω, ισα-ισα, αλλα πρεπει μαλλον να το δεις πριν το αγορασεις μηπως σου δημιουργησει προβλημα χωρου και μετακινησεις του!!

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην φοβασε δεν ειναι μεγαλο ουτε βαρυ και εχει καλα οπτικα.

Αλλα τα Orion ειναι μια κλαση πανω (μην σου πω και δυο) σε οπτικα

Αν μπορεις παρε το δευτερο δεν προκειται ποτε να το μετανιωσεις.

 

 

Φιλικα θεμης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε nickthegreek13_7 εχει δικιο ο Θεμης.Αν μπωρεις να δωσεις αυτα τα χρηματα(809 ευρω) τοτε παρε το orion optics.

Eχει πολυ καλυτερα οπτικα κ βαση.

Δες το http://www.aktistar.gr/ κ σκεψου.Ισως μια μικρη αποταμιευση για λιγο καιρο να σε οφελησει.

Εχεις εμπειρια με κιαλια?Αν οχι τοτε παρε κιαλια κ οσο καιρο θα μαθαινεις τον ουρανο θα μπορεσεις να μαζεψεις τα παραπανω χρηματα για το orion.Αν παλι δεν μπωρεις να μαζεψεις αυτα τα χρηματα ](*,) τοτε μην το σκεφτεσε κ πολυ.Παρε το TS GSO 8E \:D/

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ο σωληνας ειναι περιπου 1.15 μετρα μηκος.

δεν στο λεω για να σε αποθαρρυνω, ισα-ισα, αλλα πρεπει μαλλον να το δεις πριν το αγορασεις μηπως σου δημιουργησει προβλημα χωρου και μετακινησεις του!!

 

σιγα ρε παιδια!τι ειναι 1.15μετρο?

εδω κτ αλλοι κουβαλανε κτ τερατα!!

εγω το δικο μου που ειναι 900mm το βλεπω σαν κυαλι πια μπροστα στα θερια! :mrgreen:

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια ειναι προβλημα να κουβαλας το σωληνα απο εδω και απο εκει,

βγαλε τον απο τη βαση,βγαλε τη βαση στο μπαλκονι,φερε το σωληνα και παλι το αναποδο για να το βαλεις μεσα.

 

Και η αποσταση ειναι κατι λιγοτερο απο 10 μετρα,αλλα με καποιες φορες το σκεφτομαι και απογοητευομαι(για αυτο σκεφτομαι ενα truss ) αλλα μου λεει ο giorgosgr οτι θελει συνεχεια collimation με το λυσε δεσε και το ξανασκεφτομαι...

 

Εγω εχω και μικρο αμαξι και ειναι λιγο πακετακι να το βαζω και να το βγαζω(οσοι ηταν στο Παρνωνα και ετυχε να με δουν να φευγω με τον quendi καταλαβαινουν)

 

Εχω βεβαια κ 10'',μετραει στι βαρος σχετικα.

 

Παντως εχε στο νου σου το μεγεθος,

αλλα σχετικα με αυτα που βλεπεις απο εκει μεσα...

θα κουβαλαγα 14'' στην πλατη μου στην ερημο....

8) 8)

 

Νικος

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

(οσοι ηταν στο Παρνωνα και ετυχε να με δουν να φευγω με τον quendi καταλαβαινουν)

 

:lol: :lol: :lol: Tι μου θυμισες τωρα Νικο..πισω καθισμα ριγμενο κ η μια ακρη του σωληνα στερεωμενη αναμεσα στις δυο μπροστινες θεσεις!! \:D/ :idea: Τι να κανουμε,αρκει να παμε για παρατηρηση.Ας ειναι με καθε κοστος αυτο φιλοι μου!! :D

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και πως φαινομασταν απ΄εξω,οπως περιεγραψε ο Παναγιωτης

(ουδεν σχολιον)..

20.jpg.895cdedde5afefb26efa46be1306024f.jpg

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού να φανταστείτε, τα παιδιά επέστρεψαν στην Πάτρα με πρώτη, τρίτη και πέμπτη ταχύτητα! Η δευτέρα και η τετάρτη έβρισκαν στο 10ιντσο. Ο Παναγιώτης σκέφτεται να πάρει 8ιντσο, για να μπαίνουν το ένα μέσα στο άλλο και να τους χωράει ένα αυτοκίνητο!

 

Νίκο, Παναγιώτη, ανυπομονώ να σας ξαναδώ το καλοκαίρι στο βουνό!

 

Φιλικά, Στέφανος.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού να φανταστείτε, τα παιδιά επέστρεψαν στην Πάτρα με πρώτη, τρίτη και πέμπτη ταχύτητα! Η δευτέρα και η τετάρτη έβρισκαν στο 10ιντσο. Ο Παναγιώτης σκέφτεται να πάρει 8ιντσο, για να μπαίνουν το ένα μέσα στο άλλο και να τους χωράει ένα αυτοκίνητο!

 

:lol: :lol: :lol: =D> =D> Γεια σου βρε Στεφανε με το χιουμορ σου!!

 

Νίκο, Παναγιώτη, ανυπομονώ να σας ξαναδώ το καλοκαίρι στο βουνό!

 

Κ μεις το ιδιο Στεφανε!!! Αν εχει μεινει κατι απ τον Παρνωνα περα του τρομερου ουρανου κ της παρατηρησης,ειναι η απιστευτη παρεα!! :wink:

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο (skywalker), οι εικόνες είναι ανεκδιήγητες!!! :o

Χρειάζεσαι μεγαλύτερο αυτοκίνητο!!!

Και καλή χρονιά, γιατί δεν τα 'χουμε πει! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης