Jump to content

Από πού πραγματοποιείτε περισσότερες αστρονομικές αγορές;


Από πού πραγματοποιείτε τις περισσότερες αστρονομικές αγορές σας;  

128 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Από πού πραγματοποιείτε τις περισσότερες αστρονομικές αγορές σας;

    • Ελλάδα
      85
    • Εξωτερικό
      18
    • Εξίσου και τα δύο
      25


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από πού πραγματοποιείτε τις περισσότερες αστρονομικές αγορές σας;

 

Το παρόν δημοψήφισμα δεν έχει κύριο σκοπό να καταγράψει τα υπέρ και τα κατά καθώς αυτά έχουν αναλυθεί εκτενώς σε πολλές θεματικές ενότητες αλλά κυρίως στοχεύει να δούμε τι κάνουν οι περισσότεροι!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο σκοπός ήταν να δούμε το εσωτερικό/εξωτερικό.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προτιμώ να αγοράζω απο Ελλάδα, πρώτον γιατί θεωρώ πως έχουν πέσει κάπως οι τιμές σε σχέση με πριν από 3-4 χρόνια

και δεύτερον αν κάτι δεν πάει καλά με την αγορά μου (ελαττωματικό προϊόν, κακή συσκευασία με αποτέλεσμα τη φθορά του κλπ.),

θέλω να βρω εύκολα τον πωλητή ώστε να του κοπανήσω το προϊόν στο κεφάλι!! :cheesy:

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέχρι τώρα υπερτερεί το εσωτερικό. Πολύ Πλανητάριο Θεσσαλονίκης, λίγο Νομικός Πειραιά, λίγο Lidl, πάρα πολύ Astrovox. Από έξω λίγο Optcorp και λίγο Astroshop. Ίσως αλλάξουν τα πράγματα μέσω Astromart.

Επίσης στην αρχή περισσότερα καινούρια. Κατόπιν, καθώς το κομπόδεμα ελάφρυνε και γνωριστήκαμε με τους εδώ θαμώνες, περισσότερα μεταχειρισμένα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελλάδα γιατί θέλω να έχω την δυνατότητα να πάω να επισκευάσω π.χ το τηλεσκόπιό μου (σε κάποιον που είναι ΕΙΔΙΚΟΣ σε αυτά).

Η ανθρωπότητα είναι φτιαγμένη από αστρική ύλη και κυβερνάται από συμπαντικούς νόμους.

Harlow Shapley 1962

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ

Στην αγορά των τηλεσκοπίων, αποκλειστικά Πλανητάριο - Ελλάδα 1. Για κάποια μικρά αξεσουάρ πάλι Πλανητάριο - Ελλάδα 2. Προσοφθάλμιους φακούς..OPT - USA, Αγγλία, Ιαπωνία,..οι διαφορές λόγω ισοτιμίας και μόνο είναι ακαταμάχητες! :mrgreen:

Χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν παρακολουθώ και αδιάκοπα και τις ελληνικές τιμές βέβαια.. =;

 

ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ

Προτιμώ το Astrovox και θα δούμε πως θα πάει και το Astromart όπου είμαι νεοεισερχόμενος (μόλις χθες γράφτηκα!) [-o< :mrgreen:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιά και καταθέτουμε εγγράφως απόψεις συμφωνώ με τους προλαλήσαντες για την αγορά του εσωτερικού.
Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από εκεί που συμφέρει περισσότερο την τσέπη μας!

Για αυτό και ψήφισα και από τα δύο.

 

Ο φθηνότερος κερδίζει. Τώρα όσο αφορά το αν είναι στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό δεν παίζει κανένα ρόλο... γιατί ότι μπορείς να κάνεις στο εξωτερικό άλλο τόσο μπορείς να κάνεις και στην Ελλάδα αν κάποια αγορά σου είναι ελατωματική.

 

Από τη μικρή μου ενασχόληση έως τώρα με αγορές, αυτό που βλέπω είναι ότι σε γεικές γραμμές αν υπάρχει κάτι στην Ελλάδα (σε καινούργιο πάντα) είναι στην ίδια τιμή αν όχι και φθηνότερο λόγο κόστους αποστολής.

Sequence Generator Pro v2.3, Pixinsight 1.8

 

1089626400_27_1_EUR_3_default.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To ισοζύγιο ισορροπεί τα μισά από Ελλάδα και τα μισά από το εξωτερικό, ανάλογα με τη περίσταση και το τύπο του εξοπλισμού.

Orion Amateur Observatory Langadas

GSO-ASTROTECH 16,

Meade LXD 55 S/N 8,

S/W ED 100,

William Optics Zenith Star

ED 70/420,

Guide Scope :Meade 70/600,

TS Guide Finder 9x60,

Celestron SkyMaster 15x70,

Bresser 10x50,

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με εκπλήσσει το γεγονός ότι οι περισσότεροι αγοράζουν από Ελλάδα. Εγώ τα περισσότερα τα έχω πάρει απ'έξω. Πρώτα όμως οφείλω να κοιτάξω και τις τιμές από Ελλάδα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελλάδα γιατί θέλω να έχω την δυνατότητα να πάω να επισκευάσω π.χ το τηλεσκόπιό μου (σε κάποιον που είναι ΕΙΔΙΚΟΣ σε αυτά).

 

 

Μην γράφετε τέτοια πράγματα,μας διαβάζουν και μικρά παιδιά.

 

Η προσωπική μου εμπειρία σε θέμα service...είναι για γέλια και για κλάματα.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ, την μία φορά που χρειάστηκε, έμεινα ικανοποιημένος. Ίσως άλλο να ισχύει για τα οπτικά και άλλο για τα ηλεκτρονικά.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κυρίως από Ελλάδα, για πολλούς λόγους, αλλά αν η διαφορά τιμής είναι σημαντική, τότε η αγορά απ' έξω είναι αναπόφευκτη. Για παράδειγμα, απ' όσα γνωρίζω κι από άλλους ερασιτέχνες, η ελληνική αγορά χάνει σημαντικές πωλήσεις από την εγχώρια τιμολόγηση αμερικανικών προϊόντων. Και τώρα που το δολλάριο ξαναέπεσε, η αγορές απ' ευθείας από Αμερική γίνονται πολύ δελεαστικές. Τουλάχιστον μέχρι να αντιδράσει η εγχώρια αγορά διορθώνοντας τις τιμές, μιας που έτσι κι αλλιώς δεν στοκάρει ακριβά προϊόντα...

Γενικά όμως μας συμφέρει να στηρίζουμε την τοπική αγορά και να διατηρούμε τον εγχώριο ανταγωνισμό και πωλήσεις.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ είμαι διατεθειμένος να στηρίξω την εγχώρια αγορά αρκεί η διαφορά τιμής να είναι σχετικά μικρή. Αν η διαφορά είναι πολύ μεγάλη, ψωνίζω από έξω. Σε γενικές γραμμές ψωνίζω εξίσου από εξωτερικό και Ελλάδα.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρέα, μια δημοσκόπηση για αγορά καινούριων- μεταχειρισμένων θα ήταν εξίσου ενδιαφέρουσα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην Ελληνική αγορά σίγουρα μπορείς να έχεις καλύτερη επικοινωνία και εξυπηρέτηση. Στα θέματα τιμών στην αμερικάνικη αγοράς υπάρχουν πολύ καλύτερες τιμές λόγω ισοτιμίας δολαρίου αλλά και με ρίσκο τον εκτελωνισμό. Στην ευρωπαϊκή αγορές οι τιμές είναι ανάλογες με την Ελλάδα και εάν κάπου δεν είναι φροντίστε εσείς να γίνουν ...

Για εμένα το πρόβλημα είναι ότι στην Ελληνική αγορά λόγω του περιορισμένου αγοραστικού κοινού δεν υπάρχουν καθόλου πολλά από τα εξειδικευμένα καλούδια που χρειαζόμαστε. Μην έχουμε όμως και υπερβολικές απαιτήσεις τρία - τέσσερα μαγαζιά δεν μπορούν να έχουν σύμβαση με όλες τις αντιπροσωπίες που είναι δεκάδες παγκοσμίως, σε μια χώρα που ασχολούνται συστηματικά λίγες εκατοντάδες άτομα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Όταν ξεκίνησα να ασχολούμαι με την Αστρονομία αγόραζα από Ελλάδα.

 

Ύστερα που έμαθα να κινούμαι πιο άνετα στις αγορές από το εξωτερικό, σε μεγάλες διαφορές τιμών σε σχέση με την εγχώρια αγορά, προτίμησα την Αμερική (Optcorp - Astromart) και λίγα απ'τη Γερμανία.

 

Δεν έχω μετανιώσει καμιά αγορά απ'το εξωτερικό μέχρι στιγμής.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης