Jump to content

ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ


pascal32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΙΤΟ ΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΝΑ ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ;

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ;

Ολα ειναι ΧΩΜΑ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο ότι έχω ακούσει είναι προσιτό να φτιάξει κανείς ραδιοτηλεσκόπιο αλλα δεν ξέρω τι βαθμό δυσκολίας έχει και τι χρειάζεται.Είχα ψαξει και εγώ πριν 2 χρόνια αλλα δεν είχα βρει πληροφορίες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγω στο παρελθόν έψαξα να βρω τι χρειάζεται για να κατασκευαστεί ενα ραδιοτηλεσκόπιο και κατέληξα πως για να ασχοληθεί κανείς χρειάζεται να έχει άριστες γνώσεις στην κατασκευή ηλεκτρονικών κυκλωμάτων. Πραγματικά χωρίς το παραπάνω εφόδιο, γίνεται πολύ δύσκολή η οποιαδήποτε ενασχόληση με το αντικείμενο.

 

Ο εξοπλισμός που απαιτείται (κεραίες) είναι σχετικά απλός, καθώς η κατασκευή μιας παραβολικής κεραίας δεν απαιτεί την ακρίβεια ενός κατόπτρου για οπτική παρατήρηση και η οδήγηση δεν έχει καμμία σχέση με αυτήν της οπτικής παρατήρησης. Επίσης το πλεονέκτημα είναι πως η παρατήρηση δεν τελειώνει καμμία φορά ανεξαρτήτως καιρικών συνθηκών και γίνεται άνετα την ημέρα.

 

Είναι ενα πάρα πολύ ενδιαφέρον πεδίο που όμως η μεγάλη του δυσκολία έχει αφήσει μακριά αρκετούς ερασιτέχνες αστρονόμους.

 

Ελπίζω αν ασχοληθείς να τα καταφέρεις και σε κάποιο μελλοντικό συνέδριο ερασιτεχνικής αστρονομίας να μας παρουσιάσεις να αποτελέσματά σου.

 

Φιλικά

Εμμανουηλίδης Κωνσταντίνος

Ερασιτεχνικό Αστεροσκοπείο Κ(Α)ΣΤΡΟ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ.

ΓΙΑ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ

ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ ΣΧΕΔΙΑ, ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ Κ.Τ.Λ.;

Ολα ειναι ΧΩΜΑ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ pascal32,

 

πράγματι η κατασκευή και η συντήρηση ενός ραδιοτηλεσκοπίου χρειάζεται πολλές γνώσεις ηλεκτρονικής και ψηφιακών καθώς και γνώση μεθόδων ανάλυσης σημάτων.

Σίγουρα θα έχεις δεί τη ταινία "Τhe Contact" και την "Η Άφιξη". Εκεί φαίνεται τι περίπου χρησιμοποιείται σε επαγγελματική βάση για αυτό το σκοπό.

Επειδή κι εγώ έχω ψάξει για σχετικές πληροφορίες, το καλύτερο μέρος που βρήκα ήταν το εξής "Society of Amateur Radio Astronomers" (SARA) στο ακόλουθο website: www.qsl.net/SARA/educ/index.html

Στο site αυτό θα βρεις Links στη Nasa και αλλού που περιγράφουν πολλές πτυχές του θέματος. Δες και στο www.qsl.net/SARA/projects/index.html στο οποίο δίδονται ακόμη και κατασκευαστικές πληροφορίες με λεπτομέρειες.

Πάντως, αν πέρα από μια απλή αναζήτηση ασχοληθείς περισσότερο με το θέμα, θα ήθελα να με ενημερώσεις. Ενδιαφέρει κι εμένα και ίσως μπορώ να βοηθήσω σε ότι αφορά ηλεκτρονικά, ψηφιακά και επεξεργασία σημάτων.

 

Καλή τύχη,

 

Μαρίνος StarGuider

Φιλικά,

 

Μαρίνος - Starguider

http://uk.geocities.com/starguider1/astro.htm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι

Έχει συζητηθεί ξανά το θέμα στο forum.

 

κοιτάξτε αυτό το site http://radiojove.gsfc.nasa.gov/

στο οποίο διαφημίζεται πλήρης κατασκευή+software με κάπως πρωτόγονες δυνατότητες για επιστημονική έρευνα, με κόστος περίπου 130 $.

Απο ότι καταλαβαίνω, η ευαισθησία του φτάνει ίσα-ίσα για να διακρίνει κανείς εκπομπές απο τον Ήλιο και τον Δία, δλδ τίποτα σπουδαίο.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 έτη αργότερα...

Τι ξέθαψα τώρα.

Τέλος πάντων έχει ασχοληθεί κανείς με το συγκεκριμένο σπορ?

Υπάρχουν έτοιμα κιτ για αγορά?

Τι πρέπει να προσέξουμε?

Πόσο μακριά μπορούμε να φτάσουμε?

Είναι εφικτό για ερασιτέχνη?

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι ξέθαψα τώρα.

Τέλος πάντων έχει ασχοληθεί κανείς με το συγκεκριμένο σπορ?

Υπάρχουν έτοιμα κιτ για αγορά?

Τι πρέπει να προσέξουμε?

Πόσο μακριά μπορούμε να φτάσουμε?

Είναι εφικτό για ερασιτέχνη?

 

Εχω 2 ετοιμα σχεδια στα σκαρια , αλλα η υλοποιηση ειναι αλλο θεμα :P

 

Δεν εχω ιδιαιτερες γνωσεις ηλεκτρονικων , αλλα για παρατηρηση του Δια και του Ηλιο στα 20,1MHz τα πραγματα ειναι πιο ευκολα για να κατασκευαστουν .

 

Υπαρχει ενας ετοιμος δεκτης

 

http://astrochat.co.uk/forum/viewtopic.php?t=14386&highlight=altronics

 

Εδω θα δειτε μια πολυ εντυπωσιακη κατασκευη απο ερασιτεχνη αστρονομο , ο οποιος ομως ηταν ηλεκτρονικος στο επαγγελμα , οποτε δε δυσκολευτηκε και πολυ

 

http://astrochat.co.uk/forum/viewtopic.php?t=14425&highlight=radio+telescope

 

Κι εδω θα δειτε οτι "επιασε¨μια εκλαμψη .

 

http://astrochat.co.uk/forum/viewtopic.php?t=14806&highlight=type+iii

 

Για φασματογραφους υπαρχουν κι απλα σχεδια , εξαρταται απο το τι θελει ο καθενας .

 

Καλα Χριστουγεννα :D

 

Αλέξανδρος

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα παιδια και χρονια πολλα.Σιγα σιγα εδω και πολυ καιρο μαζευω τα υλικα για την κατασκευη

ενος ραδιοτηλεσκοπιου.Εχω εξασφαλιση προς το παρων το LNA και τον προενισχυτη χαμηλου θορυβου

στην περιοχη 1,2-1,4 GHZ(υδρογονου).Μεσα στον μηνα περιμενω το πιατο διαμετρου 3 μετρων.Δεκτες

για αρχη εχω καθως ραδιοερασιτεχνης O:) \:D/ .Μολις τα παραλαβω ολα και ξεκινησω θα σας ενημερωσω.Αντε να δουμε τι θα κανουμε. ](*,) O:) .

73 SV1EIH

Δεληγεωργόπουλος Δημήτριος

www.edsro.eu

sw1eih@yahoo.gr

GSO 6\" RC-CCD67 FR

ATIK 16 HR

ASI 120 mc ccd

NIKON D-7000

CANON EOS 500D(mod)

HEQ5 SKYSCAN PRO GOTO

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλη συνεχεια με τη κατασκευη :D

 

Αν δε κανω λαθος χρειαζεται αδεια ραδιοερασιτεχνη για εγκατασταση τετοιων συσκευων σε σπιτια .

Κυριε Δημητρη θα φτιαξετε και κατευθυνομενη στηριξη ;

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η κατασκευη ενος απλου ραδιοτηλεσκοπιου ειναι σχετικα ευκολη, με τις προυποθεσεις μιας σχετικα καλης γνωσης ηλεκτρονικης, ικανοτητας στις ηλεκτρονικες κατασκευες, χωρου για εγκατασταση κεραιων, και τελος χαμηλης ραδιορυπανσης . Απλα ραδιοτηλεσκοπια που δεν απαιτουν κινηση στην κεραια (εκμεταλευονται την κινηση της γης ) μπορουν να κατασευαστουν στην περιοχη των βραχαιων κυματων. Ενα τετοιο κατασκευασμα ειχα βρει πριν απο μερικα χρονια στο περιοδικο Wireless World.

Επροκειτο για σχολικο project..........

Ενα πολυ απλο ραδιοτηλεσκοπιο που ακουει ευκολα τον ηλιο στην περιοχη των 3cm (10-12 Ghz), μπορει να κατασκευαστει με ενα δορυφορυκο πιατακι, ενα lnb, ενα φιλτρο ghz, και ενα microwave microwattmeter που μπορει να βρει στην ebay.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ολο ενχειρημα θα γινει στο κτημα που εχω μιας και εκει φτιαχνω και ενα μικρο παρατηρητηριο

για το τηλεσκοπιο μου.Ειναι απομωνομενο μερος με σκοτεινο ουρανο και ελαχιστο <<θορυβο>>.

Οπως ειπε και ο φιλτατος sv1bke απλα ραδιοτηλεσκοπια ειναι ευκολο να φτιαξεις για να ακους Δια

και τον ηλιο.Αυτο που θελω να κανω εγω ειναι να ακουσω τα (δυνατα) pulsars.Το ξερω οτι ειναι πολυ

δυσκολο και θελει πολυ δουλεια αλλα μετα απο ψαξιμο στο διαδυκτιο μερικοι το εχουν καταφερει.Φιλε

βολιωτη το πιατο εχει βαση ετοιμη απλα θελει τα μοτερ και τους controlers.Θα το παω σιγα σιγα και

βλεπουμε.Το πολυ πολυ να φτιαξω ενα super πιατο για nova.!! :P :P :P :P

73 SV1EIH

Δεληγεωργόπουλος Δημήτριος

www.edsro.eu

sw1eih@yahoo.gr

GSO 6\" RC-CCD67 FR

ATIK 16 HR

ASI 120 mc ccd

NIKON D-7000

CANON EOS 500D(mod)

HEQ5 SKYSCAN PRO GOTO

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 7 έτη αργότερα...

Επαναφέρω το άρθρο στην επιφάνεια μιας και βοηθάω στη κατασκευή ενός ραδιοτηλεσκοπίου.

 

Η απορία μου όπως και τότε είναι πως θα ξέρω σε ποιο σημείο του ουρανό κοιτάζει το radio "scope". Στα οπτικά τηλεσκόπια βάζουμε έναν ερευνητή και ξέρουμε, με ραδιοτηλεσκόπιο τι κάνουμε? Βάζουμε πάλι ερευνητή? Και αν ναι τότε πως τον ευθυγραμμίζουμε?

 

Thanks!

Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης