Jump to content

Κιαααάλη μεγένθυνση!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέτα απο τις δύο παρατηρήσεις που έκανα με το Dobsonian μου στην σελήνη κατέληξα στο συμπέρασμα οτι ο Προσοφθάλμιος Plossl των 25 mm που έχω δεν είναι αρκετός και χρειάζομαι κάτι ακόμα πιο δυνατό.Επικοινώνησα με την A K T I S και ο NexStar Ploessl των 40 mm που ζαχάρωνα δεν είναι δυστιχώς διαθέσιμος! 'Εχετε να μου προτείνεται τίποτα άλλο ανάλογο σε προσιτή τιμή ?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επς περίμενε!!! =P~ =P~ Αν θές περισσότερη μεγέθυνση πρέπει να πάρεις προσοφθάλμιο λιγότερων χιλιοστών, πρακτικά η μεγέθυνση είναι αντιστρόφως ανάλογη αυτού του αριθμού (εστιακό μήκος) του προσοφθάλμιου. Με τον 40mm θα έχεις μικρότερη μεγέθυνση και πιο ευρύ πεδίο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:oops: :oops: :oops: :oops: 1000 ευχαριστώ για την παρέμβαση!!!Τουλάχιστον τώρα λυθηκέ οριστικά η απορία μου για τους προσοφθάλμιους :cheesy: ! Ξαναρωτάω λοιπόν...ποιόν προσοφθάλμιο λιγότερων χιλιοστών θα μου προτείνατε ? :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

4-5mm (μεγάλη μεγέθυνση)

10-15mm (μεσαία μεγέθυνση)

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κανονικα πρεπει να χεις εναν για καθε μεγενθυνση..

μικρη,μεσαια,μεγαλη..

μιας κ εχεις εναν 25mm παρε ακομη εναν 9mm κ εναν 6 ή 4.

αργοτερα περνεις κ αλλους... :wink:

 

οι plossl ειναι αρκετα καλοι,αλλα οσο μικραινεις σε χιλιοστα,μικραινει κ το πεδιο που βλεπεις..αν θες να παιζεις σε μεγαλη μεγενθυνση κ μεγαλο πεδιο :D .....τοτε orthoscopic. :wink:

 

γτ δν κοιτας τα βαλιτσακια που εχει η ΑΚΤΙΣ?

εγω εχω ενα της celestron κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος... :mrgreen:

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνο με τον amgamer!!!! Εχω παρει το σετ της TS απο την ΑΚΤΙΣ και ειμαι πολυ :cheesy: Περιεχει τα ακολουθα...

 

Προσοφθαλμια

-32mm

-15mm wide angle (ΤΕΛΕΙΟ!)

-9mm

-6mm

 

Eνα Barlow 2x

 

Σετ με 6 φιλτρα

-Κοκκινο

-Ελαφρυ κιτρινο

-Σκουρο κιτρινο

-Μπλε

-Πρασινο

-Γκριζο

 

Ενα ανταπτορα για φωτογραφηση

 

Ολα αυτα για 150ευρω

 

Δεν ειναι και ασχημα, μαλιστα πιστευω οτι ειναι και πολυ καλη προσφορα..

Για ποιοτητα δεν το συζητω ειναι πολυ καλυτερα απο αυτα που ερχονται με τα τηλεσκοπια..Δινει παρα πολλες επιλογες σε μεγεθυνσεις και το συνιστω ανεπιφυλακτα..δεν θελω να νομισετε οτι κανω διαφημιση απλα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την αγορα μου αυτη!

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνο με τον amgamer!!!! Εχω παρει το σετ της TS απο την ΑΚΤΙΣ και ειμαι πολυ :cheesy: Περιεχει τα ακολουθα...

 

Προσοφθαλμια

-32mm

-15mm wide angle (ΤΕΛΕΙΟ!)

-9mm

-6mm

 

Eνα Barlow 2x

 

Σετ με 6 φιλτρα

-Κοκκινο

-Ελαφρυ κιτρινο

-Σκουρο κιτρινο

-Μπλε

-Πρασινο

-Γκριζο

 

Ενα ανταπτορα για φωτογραφηση

 

Ολα αυτα για 150ευρω

 

Δεν ειναι και ασχημα, μαλιστα πιστευω οτι ειναι και πολυ καλη προσφορα..

Για ποιοτητα δεν το συζητω ειναι πολυ καλυτερα απο αυτα που ερχονται με τα τηλεσκοπια..Δινει παρα πολλες επιλογες σε μεγεθυνσεις και το συνιστω ανεπιφυλακτα..δεν θελω να νομισετε οτι κανω διαφημιση απλα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την αγορα μου αυτη!

 

Μήπως η τιμή αυτή ισχύει για αγορά μαζί με τηλεσκόπιο? (Αν όχι θα το σκεφτώ πολύ σοβαρα :D )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους! :D

Φίλε Vasiamits η τιμή του πακέτου που πρότεινε ο φίλος Foehammer δεν είναι συνδοιασμός προσφοράς με τηλεσκόπιο!!

Δυστυχώς όμως στο site της AKTIS δε το έχει στα "άμεσα διαθέσιμα"... Μπες στο www.aktistar.com και ρίξε μια ματιά... Για ότι θέλεις πάρε τον κύριο Ηλιόπουλο ένα τηλέφωνο!! Είμαι σίγουρος πως θα το έχει αρκετά γρήγορα αν ενδιαφέρεσαι... :wink:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω για την επισημανση Αργυρη\:D/ . Ουτε εγω νομιζω να ειναι προσφορα μαζι με τηλεσκοπιο αν και εγω το πηρα μαζι με το τηλ. μου και το τροφοδοτικο..να ρωτησουμε να μαθουμε! 8) Τωρα μιας και δεν το εχει στα αμεσα διαθεσιμα, ουτε αυτο ουτε το celestron, μαλλον θα θελει παραγγελια. Μικρο το κακο ομως...

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης