Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε όλους. μήπως μπορει να μου εξηγησει κάποιος τι ακριβως είναι το exit pupil? ευχαριστω εκ των προτέρων.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπέρα σε όλους. μήπως μπορει να μου εξηγησει κάποιος τι ακριβως είναι το exit pupil? ευχαριστω εκ των προτέρων.

Είναι η διάμετρος της δέσμης φωτός που εξέρχεται από τον προσοφθάλμιο φακό του τηλεσκοπίου.

Όσο μεγαλύτερη, τόσο περισσότερο φως αντιλαμβάνεται το μάτι, αλλά μέχρι ένα όριο: το πόσο έχει διασταλεί η κόρη του, που δεν ξεπερνά τα 7mm (σε νεαρά άτομα).

Νομίζω ότι ο τύπος για να βρείς το exit pupil είναι:

εστιακό μήκος προσοφθάλμιου / εστιακό λόγο τηλεσκοπίου, πχ.

ένα τηλεσκόπιο f/10 με έναν προσοφθάλμιο 20mm δίνει exit pupil 2mm.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η κόρη εξόδου(Exit pupil) είναι ο λόγος: d=fe/f, όπου fe=εστιακή απόσταση προσοφθάλμιου και f=εστιακός λόγος του αντικειμενικού φακού ή κατόπτρου.

'Οπου(εστιακός λόγος τηλεσκοπίου) f=F/D, F=εστιακή απόσταση αντικειμενικού φακού ή κατόπτρου και D=άνοιγμα αντικειμενικού φακού ή κατόπτρου.Κάνε τις πράξεις σύμφωνα με τα δεδομένα στοιχεία του τηλεσκοπίου σου και θα καταλάβεις σε τι χρησιμεύει....!!!!!

Πέτρος Δεσύπρης

Corvus Eye Observatory

ATHENS / S Y R O S

 

http://www.pdesypris.com/

http://www.ceo-despet.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βέβαια από άνθρωπο σε άνθρωπο ο βαθμός διαστολής της κόρης του ματιού διαφέρει, αλλά αν είσαι πάνω από 35, θα σου φανούν χρησιμότερα - και για το μέλλον - προσοφθάλμια που σε συνδυασμό με το τηλεσκόπιό σου δίνουν κόρη εξόδου το πολύ γύρω στα 5-5,5 μμ.

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσον αφορά το μέγεθος της φυσικής διαστολής της κόρης του ματιού σε συνθήκες σκότους (scotopic pupil) αυτό ποικίλει από άνθρωπο σε άνθρωπο, αλλά μια μέση τιμή για νέους ενήλικες (18-35) είναι τα 7 χιλιοστά, όπως έγραψε και ο φίλος Μαρίνος πιο πάνω. Το μέγεθος μετράται με ένα ειδικό όργανο (Pupillometer) από ειδικούς. Δεν είναι ασύνηθες αρκετοί άνθρωποι να έχουν μέγεθος 8 χιλιοστά ή και περισσότερο. Με την πάροδο της ηλικίας (μετά τα 45 συνήθως) το μέγεθος μειώνεται (-1 εως -2 χιλιοστά), άρα λιγότερο φως μπαίνει στο μάτι. Την ημέρα το μέγεθος της κόρης είναι συνήθως 3,5 με 4 χιλιοστά, και μπορεί να κατέβει μέχρι τα 2 χιλιοστά σε εξαιρετικά φωτεινές συνθήκες.

 

Βασικά στα οπτικά όργανα θα πρέπει το exit pupil να είναι πάντα τουλάχιστο ίσο ή και μεγαλύτερο από το μέγεθος της κόρης του ματιού στις συνθήκες παρατήρησης.

 

Πληροφορίες και στο http://en.wikipedia.org/wiki/Exit_pupil

 

Φιλικά, Αργύρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 έτη αργότερα...

Καλησπέρα, έψαξα στα threads του φόρουμ αλλά και στο The Backyard Astronomers Guide που εχω, αλλά σνεχίζω να έχω μερικές απορίες όσον αφορά την κόρη εξόδου (exit pupil). Εχω το SW Dob 8" 1200/200, f6. Με τους εξής προσοφθάλμιους και τα δεδεομένα τους:

 

 

[/img]

 

 

Η ερώτηση είναι η εξής: Απ'οτι διάβαζω η καλύτερη κόρη εξόδου για DSO είναι 2mm, απ'την άλλη μια κόρη εξόδου 5,5-6mm σύμφωνα με την βιβλιογραφία εκμεταλέυεται στο μέγιστο την διεσταλμένη στο σκοτάδι κόρη ενός +40ρη.

 

Τελικά υπάρχει μια ιδανική κόρη εξόδου για πλανήτες, μια για DSO, μια για λεπτομέρειες νεφελωμάτων, μια άλλη για κάτι άλλο? Επίσης, η κόρη εξόδου αλλάζει με την προσθήκη Barlow?

 

Συγνώμη αν σας πρήζω με χαζές ερωτήσεις αλλά μέχρι να μάθω θα με υποστείτε :mrgreen: :mrgreen:

.thumb.jpg.49ee91742fa9e9a3c5f43684a00af834.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά υπάρχει μια ιδανική κόρη εξόδου για πλανήτες, μια για DSO, μια για λεπτομέρειες νεφελωμάτων, μια άλλη για κάτι άλλο? Επίσης, η κόρη εξόδου αλλάζει με την προσθήκη Barlow?

Δεν είναι ακριβώς ιδανική, μάλλον προτεινόμενη. Και δεν είναι ανελαστική, αλλά περισσότερο μια ζώνη προτίμησης. Πχ, για DSO με EP 5mm ο ουρανός δεν είναι πολύ μαύρος και, αν και το κοντράστ δεν θα αλλάξει μειώνοντας το EP μπορεί να βλέπεις το αντικείμενο μπροστά σε ένα ομορφότερο υπόβαθρο. Αλλά δεν είναι σώνει και καλά 2mm, είναι 3.5-1.5mm ανάλογα με τις συνθήκες. Σε μεγάλα όργανα, ή μεγάλη φωτορρύπανση, ακόμη και στα 2mm ο ουρανός φωτεινός θα είναι. Στους πλανήτες αναγκαστικά θα πας παρακάτω και για να έχεις μεγαλύτερη μεγέθυνση αλλά και επειδή η φωτεινότητά τους το επιτρέπει. Υπάρχει όμως ένα κατώτατο όριο, μεταξύ 0.9 και 0.5mm.

Όταν έχεις μεγάλο exit pupil ο αστιγματισμός μπορεί να δημιουργεί πρόβλημα. Όταν έχεις μικρό μπορεί να χαλάσει όλη η εικόνα από ένα floater (σημαδάκι μέσα στο υαλοειδές του οφθαλμού).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για την απάντηση, απ΄οτι καταλαβα, πέρα απο τα ξερά maths, παίζει ρόλο και ο ουρανός (seeing) στο πόσο μετράει η κόρη εξόδου. Ή μήπως κάνω λάθος ? :?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι. Στα σκοτάδια οι μεγάλες κόρες εξόδου είναι χάρμα οφθαλμών. Εξ' άλλου, όταν δεν βρίσκεσαι σε σκοτάδι ο οφθαλμός σου ουδέποτε μυδρίει τόσο ώστε να επιτύχει κόρη εισόδου της τάξης των 5-7 χιλιοστομέτρων.

Έχεις 1-4mm και είσαι επαρκώς καλυμμένος, ιδίως αν το Plossl σου είναι καλής ποιότητας. Μπορείς να δοκιμάσεις τον ES11 με barlow 2x (ο 14 που είχα τα πήγαινε μια χαρά με barlow) αλλά και να πάρεις έναν φακό 36mm περίπου για να πας μέχρι τα 6mm στο μέλλον. Η ES θα κυκλοφορήσει προσοφθαλμίους 68 μοιρών γεμισμένους με άζωτο, στα 40, 34, 28, 24, 20 και 16mm. Πρόκειται προφανώς για μια νέα σειρά αν κρίνουμε από τα μεγέθη και όχι απλή ενσάρκωση των Q70 όπως το 25mm που έχεις και τα 20, 15 και 10 που έχω εγώ (από Agena).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης