Jump to content

Πώς θα βρω τη μεγέθυνση;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και καιρό, έχει πέσει στα χέρια μου ένα ρώσσικο μονοκυάλι. Για την ακρίβεια δεν είναι ολόσωμη η κατασκευή αλλά είναι ένας σωλήνας μήκους 20 cm περίπου και πάχους 1.5 cm περίπου πάνω στον οποίο υπάρχει ένας προσοφθάλμιος. Στην άλλη άκρη του προσαρμόζεται φακός από φωτογραφική μηχανή. Έτσι το όλο σύστημα γίνεται μονοκυάλι.

Μήπως μπορεί κάποιο παλικάρι να σκεφτεί ένα τρόπο να υπολογίσω τη μεγέθυνση που μου δίνει βάσει αυτών που βλέπω μέσα από το μονοκυάλι και μιας μετροταινίας ή κάτι ανάλογο?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι άλλος ένας τρόπος:

 

Στήριξε καλά το κυάλι σ' ένα τρίποδα. Στόχευσε κάτι που να έχει πολλές γραμμές σε σταθερή απόσταση μεταξύ τους (σταθερά διαστήματα) όπως τα κάγγελα ενός μπαλκονιού, τις βέργες μιας σιδερόπορτας, τα κεραμίδια μιας στέγης κλπ. Παρατήρησε το στόχο σου με το κυάλι έχοντας όμως και το άλλο μάτι ανοιχτό να κοιτάζει το στόχο χωρίς εμπόδιο. Με λίγη προσπάθεια θα καταφέρεις να βλέπεις δύο εικόνες, τη μία επάνω στην άλλη: τη μεγενθυμένη και την απλή. Πόσα διαστήματα της απλής εικόνας βλέπεις να «χωράνε» σε ένα διάστημα της μεγεθυνμένης; Αυτή είναι και η μεγέθυνση του κυαλιού (με το συγκεκριμένο φωτογραφικό φακό που χρησιμοποίησες).

 

Αντί για κάγγελα ή κεραμίδια μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις γραμμές των εκατοστών μιάς μετροταινίας που θα τοποθετήσεις σε όσο μεγαλύτερη απόσταση μπορείς, που να σου επιτρέπει όμως να τη διαβάζεις και με γυμνό μάτι. Αλλιώς, με δύο μανταλάκια σημάδεψε μιά απόσταση πχ. 50cm στην ταινία, και «μέτρησέ τη» σε εκατοστά κοιτώντας τη με τον παραπάνω τρόπο. Κάνε τη διαίρεση 50/μέτρηση και το βρήκες.

 

Φιλικά, Στέφανος

 

ΥΓ. Επειδή οι Ρώσοι είναι πολύ πρακτικοί στις κατασκευές οπτικών, υπάρχει μια πιθανότητα το σύστημα που περιγράφεις να έχει εστιακή απόσταση 10mm. Αν είναι έτσι, ένας 50άρης φακός θα δώσει μεγέθυνση 5Χ, ένας 200άρης θα δώσει 20Χ, κοκ.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γεία σου Στέφανε,

 

.. μου εφερες πίσω μερικές μνήμες από τα πρώτα τηλεσκοπια μου...

 

κάναμε πειράματα... παίρναμε προσοφθάλμια από μικροσκόπια, και

με το τηλεσκόπιό μας βρίσκαμε την μεγέθυνση τους - χρησιμοποιώντας τη μέθοδο που περιγραψες - με τον υπολογισμό των τούβλων σε ένα κτήριο .. .

 

Καλλη μέθοδο !!

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου Frank!

 

Good old days! Αν δεν τα περάσουμε αυτά δε μαθαίνουμε! Άλλωστε το χόμπυ μας είναι τέτοιο που απαιτεί δοκιμές και επινοητικότητα. Πάντως αυτή η περίοδος ήταν πολύ ευχάριστη και ενδιαφέρουσα!

 

Χαιρετισμούς, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης