Jump to content

SkyWatcher Truss (Heritage) P130


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 141
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το Heritage κατασκευάστηκε για widefield και δεν νομίζω να προβλέφθηκε ένας Ortho 2.5mm! Στα 65x με τον Pentax XW τα πράγματα είναι απολαυστικά καθώς δεν προβληματίζει η παρακολούθηση.

 

Ποιος είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για να πετύχουμε τα 260Χ που είναι η μέγιστη μεγέθυνση σύμφωνα με την εταιρεία; Υπάρχει κάποιος προτιμότερος τρόπος; Αναρωτιέμαι αν ο XW ταιριάζει με Barlow. Θα δοκιμάσω σήμερα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Heritage κατασκευάστηκε για widefield και δεν νομίζω να προβλέφθηκε ένας Ortho 2.5mm! Στα 65x με τον Pentax XW τα πράγματα είναι απολαυστικά καθώς δεν προβληματίζει η παρακολούθηση.

 

Ποιος είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για να πετύχουμε τα 260Χ που είναι η μέγιστη μεγέθυνση σύμφωνα με την εταιρεία; Υπάρχει κάποιος προτιμότερος τρόπος; Αναρωτιέμαι αν ο XW ταιριάζει με Barlow. Θα δοκιμάσω σήμερα.

 

260x είναι μέσα στα θεωρητικά όρια, αλλά παράγει exit pupil 0.5mm, αρκετά σκοτεινό, ιδίως με ένα μικρό όργανο. Φυσικά για πλανήτες μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Όμως στα 130x θα έχεις τετραπλάσια φωτεινότητα με exit pupil 1mm.

Όμως δεν μιλούσα τόσο για την κόρη εξόδου, όσο για το πεδίο. Με ortho 2.5mm 40 μοιρών, έχεις πεδίο 0.15 μοιρών. Το να κρατήσεις τον στόχο στο πεδίο αυτό με μία χειροκίνητη βάση Dobson είναι ακροβατική επιχείρηση. Ακόμη και με το Nexstar που έχει autotracking πρέπει να διορθώνω πότε πότε με το χειριστήριο για να μην φύγει ο στόχος από το πεδίο. Στα 130x με τον Pentax 70 μοιρών και Barlow θα έχει μικρότερο είδωλο αλλά άφθονο χώρο ώστε να ασχοληθείς περισσότερο με την παρατήρηση και λιγότερο με την διατήρηση του στόχου στο πεδίο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχθές νομίζω ήταν μία αποδοτική νύχτα, η πρώτη από την αγορά του τηλεσκοπίου..

Ξεκίνησα με τον Κρόνο σε 130Χ (με Barlow) και 260Χ. Στα 260Χ τον εντόπιζα πιο εύκολα και τον παρακολουθούσα επίσης καλύτερα (πάλι όμως υπήρχε σχετική ταλαιπωρία) (εδώ να αναφέρω ότι ο Τάσος με ενημέρωσε για αυτό το πρόβλημα πριν την αγορά του φακού, για την οποία πάντως δε μετανιώνω).

Μετά είδα αρκετά DSO: Ξεκίνησα πάνω από τον Τοξότη: Μ28, Μ22, Μ8 (μάλλον) (ήταν αυτό που είχε ένα νεφέλωμα και ένα αστρικό σμήνος δεξιά σχεδόν ενωμένα) και αρκετά άλλα στην ίδια περιοχή, που όμως επειδή ήταν πολλά και κοντά, δεν ξέρω ποια ήταν.

Στην Κασσιόπη Μ52, στον Ηρακλή το Μ13, στη Μεγάλη Άρκτο το διπλό αστέρα Mizar-Alcor. Αυτά θυμάμαι.

Προσπάθησα να βρω το Μ51, αλλά δεν είδα κάτι. Φαίνεται κάτι ιδιαίτερο με το τηλεσκόπιό μου; Γενικά γαλαξίες μπορώ να δω; Εννοώ όχι σαν κουκίδα, αλλά να θυμίζει η δομή κάπως γαλαξία.

 

Εχθές γεννήθηκαν οι πρώτες σκέψεις-επιθυμίες για μεγαλύτερες, φωτεινότερες και λεπτομερέστερες εικόνες, άρα καλύτερο/μεγαλύτερο τηλεσκόπιο.. :?

Τα συστήματα με GOTO έχουν τέτοια ακρίβεια ώστε να μπορούν να στοχεύσουν χωριστά τα διάφορα DSO στον τοξότη σε μεγάλη μεγέθυνση;

 

Σας ευχαριστώ για όλες τις συμβουλες, τη βοήθεια και τις γνώσεις που μου δώσατε, που μου επέτρεψαν να δω όλα τα παραπάνω εχθές, που ομολογώ ότι με εντυπωσίασαν!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικά γαλαξίες μπορώ να δω; Εννοώ όχι σαν κουκίδα, αλλά να θυμίζει η δομή κάπως γαλαξία.

 

Ορισμένους (Messier), από πολύ σκοτεινό ουρανό.

 

Εχθές γεννήθηκαν οι πρώτες σκέψεις-επιθυμίες για μεγαλύτερες, φωτεινότερες και λεπτομερέστερες εικόνες, άρα καλύτερο/μεγαλύτερο τηλεσκόπιο.. :?

 

Και εδώ ο σκοτεινός ουρανός είναι σημαντικότερος από το τηλεσκόπιο. Ο Messier και ο Γαλιλαίος είχαν κατώτερα τηλεσκόπια από το δικό σου. Αλλά παρατηρούσαν σε μαύρα σκοτάδια. Φυσικά αν διπλασιάσεις τις ίντσες σε 10, τετραπλασιάζεται η φωτεινότητα και κερδίζεις 1.5 μεγέθη, αλλά και πάλι θα χρειαστείς σκοτάδι. Έχω χρησιμοποιήσει το 130 τον Φλεβάρη στο Αλεποχώρι μετά από μια καταρρακτώδη βροχή και εκστασιάστηκα. Ο Τάσος μου διηγήθηκε ανάλογη εμπειρία σε κάποιο νησί και πρόσφατα το 6''ρι μου μου έδειξε τόσα πράγματα που δεν μπορούσα να δω σε πόλη, αφού το ανέβασα σε ένα βουνό. Αν πας διακοπές πάρε μαζί σου το Heritage και τον Pentax σου. Βρες ένα σκοτεινό σημείο, προσάρμοσε τα μάτια σου και απόλαυσε.

 

Τα συστήματα με GOTO έχουν τέτοια ακρίβεια ώστε να μπορούν να στοχεύσουν χωριστά τα διάφορα DSO στον τοξότη σε μεγάλη μεγέθυνση;

 

Αυτό ακριβώς κάνουν. Και αφού τα βρούν τα παρακολουθούν αυτόματα.

Η ακρίβεια είναι τέτοια που να βάζουν το αντικείμενο στο πεδίο ενός Ploss 25mm. Αλλά στην τελευταία εξόρμηση που έκανα άριστη ευθυγράμμιση τα έβαζε στο πεδίο του ES100 9mm (ισοδύναμο με Plossl 18mm) δηλαδή μου τα έβρισκε το Nexstar σε μεγέθυνση 200x!!! Έτσι έκανα ελάχιστες αλλαγές φακών και κυρίως παρατηρούσα.

Αν πάρεις κάποια GOTO ισημερινή ή υψαζιμουθιακή με έναν βραχίονα σαν του Nexstar θα μπορείς να χρησιμοποιείς και το Heritage με αυτήν.

 

Σας ευχαριστώ για όλες τις συμβουλες, τη βοήθεια και τις γνώσεις που μου δώσατε, που μου επέτρεψαν να δω όλα τα παραπάνω εχθές, που ομολογώ ότι με εντυπωσίασαν!

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν πάρεις κάποια GOTO ισημερινή ή υψαζιμουθιακή με έναν βραχίονα σαν του Nexstar θα μπορείς να χρησιμοποιείς και το Heritage με αυτήν.

 

Αξίζει τον κόπο να το κάνω αυτό με αυτό το τηλεσκόπιο; Ποιες βάσεις ταιριάζουν; Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως δεν χρειάζεται και τόσο GOTO με αυτό το τηλεσκόπιο αν το χρησιμοποιήσεις σαν ευρέως πεδίου. Με τον Pentax 10 XW που δίνει ιδανικό exit pupil 2mm έχεις μια ολόκληρη μοίρα πεδίο. Αν χρησιμοποιούσες έναν SWA 24mm (εγώ έχω τον Hyperion, υπάρχουν και οι Televue Panoptic και σε λίγο οι Explore Scientific 68 ), τότε θα έβλεπες 2.5 ολόκληρες μοίρες του ουρανού. Είναι δύσκολο να σου ξεφύγει κάτι. Το πρόβλημα είναι ο σωλήνας που αποτρέπει την εγκατάσταση ενός ερευνητή Rigel και είμαστε περιορισμένοι στον RDF.

Το τηλεσκόπιο είναι ελαφρύ και το σηκώνει κάθε ρομποτική στήριξη.

Λέω να αποφύγεις το επίπεδο Celestron SLT ή Nexstar 4/5 ή Skywatcher EQ3 καθώς δεν θα σηκώνουν τίποτε άλλο αν θέλεις να αναβαθμιστείς.

Το επόμενο επίπεδο (κλάση των 700 ευρώ) περιλαμβάνει τις Nexstar 6/8 που έχω και εγώ και Celestron CG5 ή Skywatcher EQ5

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=2120

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=962

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1376

Σε αυτές μπορείς να βάλεις αργότερα ένα SCT 8'' ή ένα Νευτώνιο 8'' (στις ισημερινές).

Αν υπάρχει πιθανότητα να αναβαθμιστείς περισσότερο από 8'' ή να αστροφωτογραφίσεις θα ανέβεις στην κλάση των 1000-1200 ευρώ (EQ6) εκτός αν πάρεις ένα Dob. Πρέπει να σκεφτείς αρκετά τι θα κάνεις στο μέλλον.

Στις υψαζιμουθιακές υπάρχει και μια εναλλακτική από το εξωτερικό που είναι ανώτερη και ακριβότερη από τις Nexstar, η iOptron MiniTowerPro http://www.ioptron.com/index.cfm?select=productdetails&phid=fb41a1c0-2526-4a20-a0ac-1045d25b0651

Φυσικά το Heritage το σηκώνει και η Cube/ Cube Pro αλλά δεν θα αναβαθμιστείς σημαντικά με αυτές.

Εγώ προτείνω να ασκηθείς με το Heritage έως ότου αποφασίσεις το επόμενο βήμα σου. Το τι θέλεις να κάνεις στο μέλλον δηλαδή. Άλλος δρόμος είναι ένα μεγαλύτερο Dob με Goto και άλλος μια βαριά ισημερινή

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ για τον ερευνητή. Πάντως στο Πλανητάριο ο Telrad είναι στα προαιρετικά αξεσουάρ: http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1691 παρ' όλο που από ότι διάβασα σε ποστ εδώ στο φόρουμ δεν ταιριάζει...

 

Η βάση θα χρησίμευε σχεδόν μόνο για εύκολη παρακολούθηση πλανητών και εύκολο εντοπισμό DSO (προτιμώ να παιδευτώ να μάθω να τους βρίσκω μόνος μου προς το παρόν). Ας μείνω έτσι για κάποιο διάστημα, να μάθω κάποια πράγματα παραπάνω και να δώσω χρόνο στον εαυτό μου σχετικά με το αν θα προχωρήσω σε κάποια αναβάθμιση τηλεσκοπίου και ποιο θα είναι αυτό.

 

Αυτό που σκέφτομαι για τώρα είναι μήπως πρέπει να γεφυρώσω το κενό από τα 10mm στα 2.5 με κάποιο φακό στα 5 ή να χρησιμοποιήσω τη λύση 10+barlow, που δε μου πολυαρέσει (φασαρία, πιο σκοτεινό είδωλο). Προτάσεις;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χάρη, δεν αφήνεις πολλά περιθώρια με τον Pentax XO 2.5 και τον Pentax XW 10mm. Ο Pentax XW 5mm είναι η προφανής απάντηση, εκτός αν τα βολεύεις με τον ορθοσκοπικό τόσο καλά που θέλεις τον XO 5mm.

Αν τώρα αποφάσισες να το ρίξεις στην οικονομία, υπάρχει ο Explore Scientific 82 4.7mm και ο Hyperion 5mm. Υπάρχουν και οι Nagler και Radian, υπάρχουν και οι Celestron Xcel LX και οι Meade 60HD. Υπάρχει και ο Vixen LVW ο οποίος όμως δεν είναι ανώτερος του Hyperion σε αυτή την εστιακή σύμφωνα με κάποια αξιόπιστη συγκριτική δοκιμή. Δεν σου αναφέρω άλλα καθώς δεν έχεις λόγο να πέσεις κάτω από 100 ευρώ, δεν υπάρχει περίπτωση να δεις από κατώτερο φακό μετά τον XW και να συνεχίσεις να τον χρησιμοποιείς.

Εγώ πήρα τον Explore Scientific και είμαι υπερευχαριστημένος. Εάν όμως είχα αρχίσει με Pentax θα συνέχιζα με Pentax και όχι μόνο από ιδεοληψία αποθησαύρισης.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ για τον ερευνητή. Πάντως στο Πλανητάριο ο Telrad είναι στα προαιρετικά αξεσουάρ: http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1691 παρ' όλο που από ότι διάβασα σε ποστ εδώ στο φόρουμ δεν ταιριάζει...

 

Χάρη, θα τον βάλω εγώ τον Telrad στο heritage σε λίγες ημέρες και θα ανεβάσω και φωτογραφίες...θα ταιριάξει ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!! Έχω πάρει 2η βάση και περιμένει την επικόλλησή της... :mrgreen: :mrgreen: =P~ =P~ :cheesy: :cheesy:

Θα με βοηθήσει φυσικά το ιδιοφυές φωτοχιτώνιο του Κώστα, από Kydex που είναι σκληρό και με υποστήριγμα τον έναν από τους 2 πόλους θα κρατήσουν τον Telrad και την βάση του με αξιώσεις...θα σας το δείξω σύντομα... O:) 8)

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι Χάρη, το kydex φωτοχιτώνιο είναι άκρως απαραίτητο αν είναι να μπει ο Telrad...αδύνατο να στηριχθεί διαφορετικά... :roll:
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Δεν έχω δει από άλλο τηλεσκόπιο, όμως είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από τη συγκεκριμένη επιλογή. Το επέλεξα με βασικό κριτήριο τη φορητότητα και ευκολία στο στήσιμο. Άλλος λόγος επιλογής είναι η καταπληκτική σχέση απόδοσης/τιμής (όπως όλα τα dob).

Μέχρι στιγμής έχω δει αρκετά αντικείμενα βαθέως ουρανού (σφαιρωτά/ανοιχτά σμήνη, νεφελώματα) και δύο πλανήτες, τον Κρόνο και το Δία. Και φυσικά τη Σελήνη.

Όσα αντικείμενα Messier έψαξα, τα βρήκα με εξαίρεση γαλαξίες (Μ81, Μ82 κλπ), που δεν έχω εντοπίσει κάποιον. Η εικόνα που βλέπω θεωρώ ότι είναι πολύ καλή ή μάλλον άριστη, αν υπολογίσουμε το κόστος (199€).

Ο φακός που χρησιμοποιώ περισσότερο είναι ο Pentax XW 10mm, που δίνει μεγέθυνση 65Χ, αφού νομίζω ότι συνδυάζει μεγάλο πεδίο και φωτεινότητα στον ιδανικό βαθμό. Σε 130Χ πχ η μεγέθυνση είναι καλύτερη, αλλά η φωτεινότητα σαφώς μειωμένη. Έτσι επιβεβαιώνεται το Backyard Astronomer's Guide, που γράφει ότι για τηλεσκόπιο με τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, ο 10mm είναι αυτός που θα χρησιμοποιηθεί περισσότερο.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα για να κάνει κάποιος τα πρώτα αστρονομικά βήματα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eαν το είχε το κατάστημα στην Πανεπιστημίου που πήγα το Σάββατο, θα το είχα τσιμπήσει κι εγώ. Ένα ανοιγμένο στη Σαλόνικα έχει μείνει οπότε δεν...

Στην αναμονή για παραλαβή κομματιών λοιπόν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν πιστεύω πως το έχει αξιοποιήσει κάποιος περισσότερο από εσένα Χάρη το τηλεσκόπιο αυτό, με φακούς που κοστίζουν πολλά περισσότερα από ολόκληρο το σύστημα. Ασχέτως αν πρέπει να είναι Pentax ή όχι, τόσο η θεωρία, όσο και η δική μου προσωπική εμπειρία προβλέπουν πως ο πλέον χρήσιμος φακός βρίσκεται στην περιοχή των 2mm κόρης εξόδου (ας πούμε 1.5-3mm) και για ένα f/5 τηλεσκόπιο αυτό σημαίνει 10mm. Και αν είναι 12 ή 8 δεν χάλασε ο κόσμος. Με βράχυνση των πόλων ώστε να εστιάζει ο Baader Hyperion Zoom σε αυτήν την περιοχή κινούμαι, 12-8mm.

Εγώ το χρησιμοποιώ πολύ τον χειμώνα, ενώ το καλοκαίρι ασχολούμαι με τα μεγαλύτερα. Και φέτος τον χειμώνα λοιπόν προβλέπεται να κάνει πολλές ουράνιες καταδρομές εκμεταλλευόμενο ημίωρα ελεύθερα υποχρεώσεων και στιγμιαία ανοίγματα στα σύννεφα. Commando!

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προχθές είδα τα Μ31, που όμως δεν έμοιαζε με γαλαξία, αλλα με νεφέλωμα (υποθέτω χρειάζονται περισσότερες ίντσες για να φανεί η δομή του γαλαξία) και Μ27.

Εξακολουθώ να μην μπορώ να βρω τα Μ81, Μ82..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προχθές είδα τα Μ31, που όμως δεν έμοιαζε με γαλαξία, αλλα με νεφέλωμα (υποθέτω χρειάζονται περισσότερες ίντσες για να φανεί η δομή του γαλαξία) και Μ27.

Εξακολουθώ να μην μπορώ να βρω τα Μ81, Μ82..

 

Έτσι φαίνεται και με 6ρι και 8ρι η Ανδρομέδα.

Τα Μ81-Μ82 τα έχω δει με το 6ρι μόνο από πολύ σκοτεινό ουρανό, παρόλο που τα έχω ψάξει αρκετές φορές. Μια φορά με το 130 και μερικές με το C6 έχω δει τον Μ81 από λιγότερο σκοτεινές περιοχές.

Με το 12ρι του Μάνου και το 9.25 του Δημήτρη αντιθέτως τους έχω δει μεγαλοπρεπέστατους στο ίδιο πεδίο, ένα υπέροχο θέαμα.

Άρα καλό είναι να δοκιμάσεις ξανά σε σκοτεινό ουρανό και μην περιμένεις υπερθέαμα, οι γαλαξίες θέλουν ίντσες, ακόμη και οι σχετικά φωτεινοί.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Διάβαζα το topic και το heritage μου κίνησε το ενδιαφέρον. Πώς λειτουργεί ο εστιαστής; Αλλάζει;
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διάβαζα το topic και το heritage μου κίνησε το ενδιαφέρον. Πώς λειτουργεί ο εστιαστής; Αλλάζει;

 

Όχι δεν αλλάζει. Είναι φιξαριστός και ελικοειδής. Δηλαδή αφού βάλεις το προσοφθάλμιο, το περιστρέφεις για να εστιάσει, δεν έχει κοχλίες εστίασης ξεχωριστούς..προσοφθάλμια ΜΟΝΟ 1.25" παίρνει..

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Καλήμέρα,

Έχει αλλάξει κανείς τις βίδες του δευτερεύοντος; Αν ναι, από που τις αγοράσατε; Από τον φίλο μας τον Bob; :D Στο site του δεν είδα να έχει για το Heritage. Έίναι ίδιες με του 8ιντσου;

ΥΓ. Αυτό το μικρό (στο μάτι) με έχει εντυπωσιάσει!!!! :cheesy: Αστέρι !!!!

 

-------------------------

 

*Μα πού κοίταγα τελικά!!!!! Τις βρήκα!! (είχα το link του παλιού site) :) Thanks!!!!

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πήρες και εσύ;

Είναι πράγματι εντυπωσιακό. Αν και τους τελευταίους 4 μήνες έχω κάνει το 12ρι grab n' go, αλλά ευθύνεται απλώς ο ενθουσιασμός της αρχής. Θα επιστρέψω σε αυτό το Mighty Mouse σίγουρα.

Τι φακούς του βάζεις;

ΥΓ: Άσε, το είδα, Full Vixen Jacket.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα Κώστα,

 

Ναι, ήταν το δώρο των Χριστουγέννων μου :wink: Ήθελα ένα πραγματικά grub n' go τηλεσκόπιο που να χωράει στο πορτμπαγκάζ του ΚΙΑ Picanto :) για μόνιμη εγκατάσταση (Picanto mobile Observatory) :) . Δε λέω καλό και το Celestron-ακι μου (80/900 ΕQ) , αλλά πολλά τσουμπελεκια βρε παιδί μου, μέχρι να το βγάλεις από το κουτί στίσε τρίποδα, βαράκια κτλ. :mrgreen:

 

Το Kydex από που το πήρες; Στείλε αν μπορείς την διεύθυνση του καταστήματος.

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από ένα No Name κατάστημα στρατιωτικών ειδών στον Λιμένα Πειραιά. Πάρε αυτούς να ρωτήσεις http://www.survival.gr/contact_us.php και θα περάσω και εγώ από το λιμάνι να δω αν έχει το μαγαζί άλλα.

Δες και εδώ για εναλλακτικές http://www.astronomyforum.net/skywatcher-telescopes-forum/110126-light-shroud-heritage-130p.html

Off topics: Πες μας και πως τα πήγε ο Vixen 30mm.

Φτιάξε και την υπογραφή σου.

Κάνε και μια τούμπα :P

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ Κώστα,

 

off-topic: ο 30mm NLVW είναι τέλειος σε 8" και 10" ίντσες αλλά στο 12-αρί υποφέρει από την καμπυλότητα πεδίου. Έχει διαφορετική εστίαση στο κέντρο απ' ότι στα άκρα. Στην αρχή νόμιζα ότι χρειαζόμουν περισσότερο in-travel στον εστιαστή αλλά έκανα λάθος. γενικά όμως αν κάποιον δεν τον ενοχλεί, στο κέντρο είναι τέλειος!!!. κάποια στιγμή αν βρώ χρόνο θα διορθώσω το παλιό post...

 

sorry για την συνέχεια του off-topic :oops:

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης