Jump to content

Τι σημαίνει για εσάς η ενασχόλησή σας με την ερ. αστρονομία;


Bi2L

Τι σημαίνει προσωπικά για εσάς η ενασχόλησή σας με την ερασιτεχνική αστρονομία;  

133 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Τι σημαίνει προσωπικά για εσάς η ενασχόλησή σας με την ερασιτεχνική αστρονομία;

    • Απλά ένα χόμπι
      12
    • Κάτι παραπάνω από ένα χόμπι
      51
    • Από τα σημαντικότερα πράγματα στη ζωή μου
      64
    • Ευκαιρία για συνεισφορά στην επιστήμη ή την κοινωνία
      6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι σίγουρος ότι η Αστρονομία για τον κάθε ένα από εμάς είναι κάτι το διαφορετικό, άλλοι την βιώνουμε σαν ένα απλό Χόμπι όπως όλα τα άλλα, ενώ για κάποιους η ενασχόληση με την ερασιτεχνική Αστρονομία μπορεί να είναι τρόπος ζωής... Τι σημαίνει λοιπόν προσωπικά για εσάς η ενασχόλησή σας με την ερασιτεχνική αστρονομία;

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω λόγους να υποπτεύομαι πως τα περισσότερα χόμπυ, εάν όχι όλα, είναι κάτι παραπάνω από ένα χόμπυ και, ενίοτε πολύ παραπάνω. Όπως είπε και ο Bill Shankly, "Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that."

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα από τα σημαντικότερα πράγματα στη ζωή μου ...

Η αστρονομία είναι τρόπος ζωής ...

Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αγαπημένη μου ασχολία στον ελεύθερο χρόνο μου!!!

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ότι είναι για μένα η επιστήμη της Αστρονομίας, περιγράφεται πολύ επιτυχημένα μέσα στα ακόλουθα λόγια του Carl Sagan, του ανθρώπου που αποτέλεσε την δυνατότερη έμπνευση που θα μπορούσα να έχω ποτέ, για να ασχοληθώ με το όλο θέμα.

 

Παρμένο από το Pale Blue Dot...

 

"It has been said, that Astronomy is a humbling and character-building experience"

Αυτό είναι για μένα, χτίζει χαρακτήρα, σε κάνει ταπεινό.

 

Σε κάνει να ταξιδεύεις ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ πάνω στο Διαστημόπλοιο Γη, σε κάνει να ξέρεις την θέση σου στο Σύμπαν, σε μαθαίνει να εκτιμάς την γαλάζια και εύθραυστη μπαλίτσα που σε κουβαλάει, σου δίνει ελπίδα κοιτάζοντας ψηλά τους μακρινούς εκείνους κόσμους, ό,τι κάποια μέρα, θα φτάσουμε στα άστρα και εμείς.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο δεν έχω παρα να συμφωνήσω μαζί σου,

...σίγουρα η ενασχόληση με την Αστρονομία έχει να προσφέρει στην καθέναν μας άπειρες εμπειρίες και γνώσεις αλλά αυτή η ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ του ταξιδιού πάνω στο Διαστημόπλοιο Γη και φυσικά όλου Κόσμου που μας περιβάλει είναι κάτι μοναδικό.

 

 

 

Έχω λόγους να υποπτεύομαι πως τα περισσότερα χόμπυ, εάν όχι όλα, είναι κάτι παραπάνω από ένα χόμπυ και, ενίοτε πολύ παραπάνω. Όπως είπε και ο Bill Shankly, "Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that."
Κώστα έτσι ακριβώς είναι, για αυτό και η ερώτηση είναι σε προσωπικό επίπεδο, άλλοι ζουν μια μια ποδοσφαιρική στιγμή, άλλοι για μια δόξα άλλη για την τιμή κτλ. για εμάς, όχι βέβαια όλους, η Αστρονομία είναι απο σημαντικότερα πράγματα στη ζωή μας όπου πραγματικά μας είναι κατι παραπάνω απο Χόμπι, και γιατί όχι κάποιες φορές είναι και μια ευκαιρία για συνεισφορά στην επιστήμη και την κοινωνία :wink: Σίγουρα για κάποιους αυτή η κατάσταση μπορεί να αλλάξει στο μέλλον αλλά για τους περισσότερους όχι, ο χρόνος βέβαια θα δείξει.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με εκφράζει απολύτως μια ρήση του Kelvin:

 

"When you can measure what you are speaking about, and express it in numbers, you know something about it"

 

Το αρχικό εναρκτήριο λάκτισμα, αρκετές δεκαετίες πριν, ήταν αυτό που αποτυπώνεται στην υπογραφή μου: το θαύμα της ατένισης του κόσμου - αλλά και της ενατένισης του ατενίζοντα.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σημαίνει ότι ακριβώς και η Ποίηση για μένα: ένα παράθυρο στο Σύμπαν!

Ένα παράθυρο που, κάθε φορά που μια πόρτα στη ζωή μου κλείνει, ανοίγει διάπλατα φρεσκάροντάς την με δροσερό αεράκι και ενίοτε με θυελλώδεις ανέμους..

Ένα δυνατό βαρίδι στη ζυγαριά της ζωής μου, ώστε να ισορροπώ τις καθημερινές της αδικίες..

Μια ζεστή - Ελεύθερη - λυτρωτική αγκαλιά, σαν αυτή της μάνας Θάλασσας..

Ένα αέναο ταξίδι χωρίς λιμάνι(ευτυχώς)..

Ένα ασφαλές κράτημα στη μοναξιά..

Μια σιγοψιθυριστή υπενθύμιση στ’ αυτί, ότι η πορεία είναι «ad astra per aspera»..

Μια διαρκής, αποστασιοποιημένη προσπάθεια κατανόησης, του πιο αλλόκοτου «είδους» του πλανήτη μας, δηλαδή του ανθρώπου!

Μια σταθερή πηγή ελπίδας, ότι aut viam inveniam aut faciam, ή θα τον βρούμε το δρόμο ή θα τον φτιάξουμε..

Πολύ δύσκολο, να φανταστώ τη μελλοντική μου ζωή χωρίς την Ποίηση της ερασιτεχνικής αστρονομίας!

292971687_CE95CEB9CEBACF8CCEBDCEB19.jpg.2e1a7c919be68fa8a20a6fd22e570195.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα ο άνθρωπος είναι μονογονικό παιδί του Σύμπαντος. Έχει κοσμική ταυτότητα και συμπαντική ψυχή. Φυσικό επακόλουθο είναι να στραφεί στα άστρα κάποια στιγμή. Οπότε αυτή η ενασχόληση δεν μπορεί παρα να είναι σημαντικότατη.
Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενα απο τα σημαντικότερα..

Αν και οι προλαλήσαντες το περιέγραψαν πλήρως, εγω θα προσθέσω οτι πολύ λίγα χόμπυ, φτιάχνουν χαρακτήρα όπως η αστρονομία.. καθώς σε μαθαίνει ποιός είσαι, και πού είσαι! :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οταν η αστρονομια σου δινει , ψυχικη γαληνη, ηρεμια, γνωσεις για το αγνωστο.., φαντασια , και το σημαντικοτερο για μενα φυσιολατρεια, τοτε τα λογια ειναι περιτα, ειναι απο τα λιγα χομπυ που πραγματικα σε παει σε ανωτατο επιπεδο πολυμορφικων διαστασεων... Προσωπικα γνωριζω πολυ καλα στο βαθος μου και λεω με βεβαιοτητα οτι την αστρονομια δεν θα την παρατησω ποτε οσο θα ζω. Κυριολεκτικα ειναι τροπος Ζωης κυριοι μου. :)

 

Εκτος εξαιρεσεων βεβαια, για παραδειγμα αν μας φορολογησουνε και για τα mag του ουρανου ε! Θα τα παρατησω τοτε!!!

:twisted:

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αστρονομία για μένα αναδίδει την ασημαντότητα και ταυτόχρονα σημαντικότητα του ανθρώπου μέσα στο σύνολο που λέγεται Σύμπαν, ή τέλος πάντων ότι αντιλαμβανόμαστε από αυτό. Ασημαντότητα γιατί είμαστε πολύ μικροί σε μέγεθος και αν την επόμενη μέρα δεν υπάρχουμε ποσώς θα επηρεαστεί το Σύμπαν από αυτό (ή τουλάχιστον έτσι αντιλαμβανόμαστε οπότε για εμάς ισχύει). Και τέλος σημαντικό γιατί μέσα από αυτό αντιλαμβανόμαστε καλύτερα τον εαυτό μας (Γνώθι σ' εαυτόν, όπως έλεγαν και παλαιότερα).

 

Θεωρώ λοιπόν ότι είναι τρόπος ζωής διότι μέσω αυτού αποδίδουμε και την ανάλογη ανάδραση στο περιβάλλον και στους γύρω μας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λογω ιδιοσυγκρασιας , αλλα και λογω συνθηκκων, εμελε για μενα η αστροπαρατηρησιακη αστρονομια

να γινει μια εντελως μοναχικη ενασχοληση. Κατι σαν να διαβαζω βιβλια. Διοτι εδω που μενω στη

Σαρωνιδα και με κυριο τοπο παρατηρησης την περιοχη του Σουνιου,αποιροελαχιστες ειναι οι φορες

που συνεβει να εχω παρεα.

Κοιταζοντας πισω 12 με 13 χρονιαενασχολισης. διαπιστωνω καταπληκτος, οτι στην πραγματηκοτιτα

ουτε στιγμη υπηρξα μονος κατω απο τ'αστερια! Ισως γιατι οποιος διαβαζει ενα βιβλιο δεν ειναι μανος.

Ισως γιατι ακομα κι αν μεγαλωσα φροντισα να κρατισω ζωντανη την παιδιαστικη αντιλιψη που ειχα

για τ'αστερια. <<Δεν ειναι μονα τους στον ουρανο. Μαζι με αυτα υπαρχουν καιοι γραμμες που τα ενωνουν>>.

Ισως γιατι αποπουδηποτε κι αν κοιταξα τ'αστερια τα ιδια ηταν. Ισως δεν ξερω.

Παντως οταν κουραζομε να κοιτω με το τηλεσκοπιο καθομαι διπλα του. Το εχω συντροφια. Αναβω

ενα τσιγαρο και κοιτοντας τον νυχτερινο εναστρο ουρανο με τα ματια μου,διαφορες σκεψεις "η"

φαντασιωσεις ξεπιδουν απο το μυαλο μου.

Φανταξομαι λεει το Ιππαρχο να μας θωρει μεσα απο τα βαθη των χιλιετιων,και παροτι,γεροντας και

σοφος,τα ματια του ειναι αγοριστικα γεματα εξαψη κι αφιβολια να μας ρωτα,αν οντως ανακαλιψε

και εν σσυνεχια υπολογισε σωστα την ματαπτωση των αστερισμων.

Δεν ξερω γιατι αλλα τετοιου ειδους σκεψεις για μενα εχουν μεγαλη σημασια και σαν να μην φτανει

αυτο,οταν αυτες γινοντε κατω απο τον εναστρο ουρανο αποκτουν και νοημα.Σαφεστατο διαφανο

και λογικοτατο.

Ναι.Και για μενα η ενασχολιση με την ερασιτεχνηκη αστρονομια,ειναι κατι παραπανω απο μια απλη

συλλογη παρατηρισιακου εξωπλησμου.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον καιρό που ταξίδευα στο εμπορικό ναυτικό ενα κομμάτι της αστρονομίας - η αστροναυτιλία - ηταν το βασικωτερο μέρος της δουλειάς μου. Στην δεκαετία του '80 ο Rigel, o Betelgeuse ο Σείριος, ο Πολικός και πρωτα απ' όλα ο Ηλιος μας, ηταν σημεία αναφοράς απο το λυκαυγές μεχρι το λυκοφως. Υπολογισμοί θέσης με χαρτί και μολύβι. Εξαντας, χρονόμετρο, αστρονομικές εφημερίδες και πίνακες οι καλύτεροι μου φίλοι.

Στα τέλη της δεκαετίας του '80 με αρχες της δεκαετίας του '90 το GPS τα παρόπλισε όλα αυτά αλλα ακόμα βλέπω με τη φαντασία μου μεσα απο το εξαντα τον Σειριο να γλύφει τον ορίζοντα.

Εγκατέλειψα το υγρο στοιχείο λίγο μετά την ελευση του GPS και δεν ξανασχολήθηκα με τον ουρανό μεχρι πριν απο 5-6 χρονια.

Η αστροπαρατήρηση είναι πλέον ενα χομπυ - ισως και κατι παραπάνω αλλα μεχρι εκεί.

Δεν είναι τρόπος ζωής, μου προσφέρει όμως μοναδικές στιγμές ηρεμίας και ομορφιάς.

Και καλής παρέας οταν βρισκομαστε σε κάποιο βουνό.

 

Φιλικά

Μιχάλης - CptFurz

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχοντας συμπληρώσει περισσότερα από 10 χρόνια ενασχόλησης με την αστρονομία, για εμένα προσωπικά δεν είναι απλά ένα χόμπι.

Αναμφίβολα πρόκειται για ένα από τα σημαντικότερα πράγματα στη ζωή μου. Έχει μπει πλέον για τα καλά στην καθημερινότητα μου

με διάφορους τρόπους και θα ήθελα να έχω την δυνατότητα να ασχολούμαι με την αστρονομία για όλη την υπόλοιπη ζωή μου.

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Εγώ έχω πάρα πολλά χόμπι, η αστρονομία δεν είναι απλά ένα χόμπι όπως τα υπόλοιπα είναι για τα καλά στην καθημερινότητα μου και σημαντικότατο στην ζωή μου.Υ.Γ. Δεν υφίσταται ταξίδι με την οικογένεια χωρίς να πάρουμε μαζί το nexstar 8i. :D
Φιλικα Χρηστοs.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους..:D

 

Ένα από τα σημαντικότερα πράγματα στη ζωή μου (αλλά και ευκαιρία για συνεισφορά στην κοινωνία)..

Όταν αγαπάς κάτι και σε γεμίζει απίστευτα δεν είναι δυνατόν να μη προσπαθήσεις να το μοιραστείς και με άλλους.. :cheesy:

 

Στα υπόλοιπα απλά θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους!! :-#

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
αν θεωρουσα πως η ερασιτεχνικη αστρονομια ηταν ενα απλο χομπυ σαν ολα τα αλλα νομιζω πως θα μου ειχε φυγει το ενδιαφερον εδω και καιρο,επειδη παντα θα υπαρχουν αναπαντητα αστρονομικα και υπαρξιακα ερωτηματα για τον καθενα μασ ειναι κ αυτος ενας μικρος λογος απο τους παρα πολλους που με κανει κ κανει κ πολλους να γινονται ολο και περισσοτερο παθιασμενοι με την αστρονομια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα από μικρό μου άρεσε η αστρονομία. Στην αρχή ήταν απλά ένα χόμπι, παρατήρηση με κιάλια 10-15 λεπτά, συνήθως σελήνη. Από τότε που πήρα όμως τηλεσκόπιο και παρατήρησα με μεγάλη μεγέθυνση, Δία , Σελήνη και νεφέλωμα Ωρίωνα κατάλαβα ότι δεν πρόκειται απλά για ένα χόμπι. Ελπίζω και ότι μετά από 20-30 χρόνια να μου αρέσει ακόμα τόσο πολύ η αστρονομία όπως σήμερα.
GeorgeXiro
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για εμένα η ενασχόληση με την αστρονομία είναι η πύλη της ενασχόλησης με τις περισσότερες θετικές επιστήμες και όχι μόνο. Αυτό θα έλεγα ότι βοηθάει στην κατανόηση του χώρου και τον χρόνου που υπάρχουμε. Θα έλεγα ότι η αστρονομία κάνει καλό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Για μενα η Αστρονομια ειναι ενα χομπυ,μια ευκαιρία να ξεφυγω και να κοιταξω σε μερη πιο μακρινα απ'οτι μπορει να φτασει το μυαλο.Μια ευκαιρια να διαβασω για νεα πραγματα που ενω φαινονται τοσο μακρινα στον μεσο ανθρωπο,εντουτοις ειναι τοσο κοντινα,τοσο ανθρωπινα,τοσο μεγαλειωδη.Μια ευκαιρεια να μαθω απο που προερχομαστε,που παμε και πως θα τελειωσουν ολα.Αστρονομια δεν ειναι μονο το τηλεσκοπιο,ειναι και τα βιβλια που εχει διαβασει καποιος και αν και με το τηλεσκοπιο εχω επαφη οσο συχνοτερα μπορω,με τα βιβλια εχω καθημερινη επαφη και ταξιδευω...
Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για μενα ειναι σαν να κοιταζω απο το φινιστρι ενος διαστημοπλοιου το οποιο εχει βγει εξω απο το ηλιακο μας συστημα και ταξιδευει προς το απεραντο συμπαν οταν μαλιστα παρατηρεις μεσα απο κατασκοτεινο ουρανο τοτε..... τα ξεχνας ολα τα γηινα
Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
θα ελεγα πως πολυ αρκετα πανω απο ενα χομπυ
ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αστρονομία προσφέρει στον άνθρωπο την επίγνωση της ασημαντότητάς του. Πως μπορεί κάποιος να αυταπατάται λέγοντας πως οι "ανθρώπινες αξίες" έχουν νόημα, αφού πρώτα έχει ατενίσει αντικείμενα και κόσμους τόσο ασύλληπτων διαστάσεων, όσο το -άπειρο- σύμπαν; Και από την άλλη, αφού ο μικροσκοπικός άνθρωπος είναι μέρος αυτού του συνόλου, και το σώμα και το μυαλό του έχουν δημιουργηθει από αυτό και διέπονται από τους ίδιους νόμους, πως μπορεί το "πνεύμα" να αποτελεί παραλογισμό; Ειδού το παράδοξο: στρέφεσαι εναντίον της φιλοσοφίας με φιλοσοφικό τρόπο. Όλα εξαρτώνται από τις παραδοχές στη σκέψη μας. Κοινώς, η αστρονομία προσφέρει ένα παράθυρο στην ψυχή μας. Μας κάνει να προβληματιζόμαστε. :lol: :lol: :lol:

Τέλος πάντων, ΚΑΘΑΡΟΥΣ ΟΥΡΑΝΟΥΣ & "ΑΝΟΙΧΤΑ" ΜΥΑΛΑ!!! :cheesy:

\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

I don't care about hobbies because I'm not from around here ...

 

Χομπυ είναι μια ασχολία που αυτοπροσδιορίζεται μέσω της χαράς που σου προσφέρει .

Αντιθέτως δια της συμπαντικής μελέτης αυτοπροσδιορίζεται το ΕΙΝΑΙ στο ΟΛΟΝ

... αντικρίζοντας το σύμπαν , αντιλαμβάνεσαι τη θέση σου .. και συνάμα , πόσα ακόμα να ψάξεις ...

με την αβίαστη μελέτη Του .. χωρίς αγκυλώσεις , ιχνηλατείς στις εσχατιες του πεπερασμένου απείρου Σου ...

 

www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης