Jump to content

Ευθυγράμμιση κατοπτρικού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας. :D

Τελικά κατάφερα να πάρω ενα dob skywatcher 6" :D :D :D :D

Τις πρώτες νύχτες ήταν τέλεια αλλά τώρα τελευταία η είκονα είναι θολή.

Τι μπορεί να φταίει.Αν είναι τα κάτοπτρα πως μπορώ να το φιάξω.(αν υπάρχει ηδι θέμα πείτε μου)

 

Ευχαριστώ.

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εάν τα άστρα παρουσιάζουν μια κόμη,τότε χρειάζεται ευθυγράμμιση.Σε κάθε άλλη περίπτωση εικάζω πως θα είναι λόγω υγρασίας.
12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να είναι η υγρασία γιατί των τελευταίο καιρό ειχε αρκετή.

κόμη?

 

Ευχαριστώ :cheesy:

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άσε το καπάκι ανοικτό μέσα στο σπίτι με το τηλεσκόπιο σε ανύψωση 45-60 μοίρες για αρκετή ώρα. Δες τον καθρέπτη, όταν μαζεύει υγρασία μοιάζει με τον καθρέπτη του μπάνιου μετά από ζεστό ντους τον χειμώνα, ή με τα τζάμια του αυτοκινήτου που θαμπώνουν όταν έχει πολλά άτομα μέσα. Αλλιώς είναι γυαλιστερός σαν... καθρέπτης.

Έχεις ευθυγραμμίσει τα κάτοπτρα; Ήταν καινούριο ή μεταχειρισμένο το τηλεσκόπιο; Αν ήταν καινούριο θα ήταν σχετικά ευθυγραμμισμένο (μάλλον).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να δεις αν χρειάζεται να ευθυγραμμίσεις τα κάτοπτρα σου κάνε star test!!!

Δηλαδή εστίασε και αφεστίασε σε ένα λαμπρό Άστρο αν η εικόνα που θα λάβεις είναι κάπως έτσι τότε δεν χρειάζεσαι

 

perfect.gif

 

Αν είναι κάπως έτσι τότε χρειάζεσαι

 

coma.gif

Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καινούργιο είναι το τηλεσκόπιο.Υγρασία δεν πρέπει να φταίει γιατί δεν είναι ετσι θολός ο καθρέπτης.

Τώρα για το star test θα δώ.Τελικά πως κάνουμε ευθυγράμμιση?κάθε πότε θέλει περίπου?

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όποτε χαλάει. Όχι και πολύ συχνά πάντως. Κάνε την πρώτη και μετά θα γνωρίζεις πότε θα χρειαστεί ξανά: http://andysshotglass.com/Collimating.html

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης