Jump to content

Επηρεάζει η οικον. κρίση την ενασχόλησή σας με την ερ.Αστρ;


Bi2L

Έχει επηρεάσει η οικονομική κρίση την ενασχόλησή σας με την ερασιτεχνική αστρονομία;  

150 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Έχει επηρεάσει η οικονομική κρίση την ενασχόλησή σας με την ερασιτεχνική αστρονομία;

    • Ασχολούμαι περισσότερο από όσο πριν
      10
    • Δε την έχει επηρεάσει καθόλου
      18
    • Ασχολούμαι με τον ίδιο ζήλο αλλά έχω περιορίσει τις αγορές μου
      101
    • Αρκετά, πλέον το σκέφτομαι πριν πάω για αστροπαρατήρηση
      22


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς η χώρα μας είναι σε μια δύσκολη κατάσταση και η οικονομική κρίση μας έχει αγγίξει όλους, άλλους περισσότερο και άλλους λιγότερο, πόσο όμως έχει επηρεάσει η οικονομική κρίση την ενασχόλησή σας με την ερασιτεχνική αστρονομία;

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά ασχολούμαι με τον ίδιο ζήλο αλλά δυστυχώς όπως είναι φυσικό επακόλουθο έχω περιορίσει τις αγορές μου. Ας ελπίσουμε λόγο οικονομικής κρίσης να μειωθούν οι τιμές στα είδη αστρονομίας (πράγμα που χλωμό το βλέπω).
Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μεγκενη η υποθεση,ψαξιμο αρκετο,σουρωτηρι, και μεταβαση σε Σρκουτζ χαρακτηρα. Ξεσουμισμα του υπαρχον εξοπλισμου και αρκετη σκεψη πριν την αναγκαια αγορα. Σκεψη,σκεψη....με το καλο και φιλοσοφοs. :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως τους περισσότερους φαντάζομαι με έχει επιρρεάσει αλλά δεν πρόκειται να με κάνει να σταματήσω την αστροφωτογράφηση μου!

Ίσως περιοριστώ στα ταξίδια μου (ΜΑΛΛΟΝ ΣΤΑ ΜΑΚΡΙΝΑ)αλλά υπάρχουν όμορφα τοπία και θέματα και σε κοντινότερες αποστάσεις!!

Με το εξοπλισμό σίγουρα θα περιοριστώ (άν και τις περισσότερες αγορές μου τις έχω είδη κάνει απο πέρσι :D ) αλλά απο τώρα και μετά πολύ θα το σκέπτομαι για αναβαθμίσεις :-k

Γενικά πιστεύω ότι ο κόσμος τόσο του astrovox όσο και όλλων των ερασιτεχνών αστρονόμων θα βρεί σύντομα και πάλι το κέφι του για να ασχοληθεί όπως και πρίν ίσως και πιό ζεστά !! \:D/

ΣΤΑΥΡΟΣ ΧΙΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα με έχει επηρεάσει. Επηρέασε και τις αγορές αλλά και τις μετακινήσεις! Αγορές προσοφθαλμίων , ταξιδιωτικών τηλεσκοπίων , φίλτρων , βιβλίων , χαρτών . Με φειδώ πια και μόνο για ότι είναι αναγκαίο ξοδεύουμε. Η όρεξη για παρατήρηση βέβαια ανεβαίνει με γεωμετρική πρόοδο τουλαχιστον :D :cheesy:
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν το κρύβω ότι με έχει επηρεάσει αλλά περισσότερο από ψυχολογικής πλευράς. Δηλαδή ο φόβος της απώλειας της δουλειάς με κάνει να σκέφτομαι τα έξοδα μου για διάφορες δραστηριότητες περισσότερο από πριν. Βέβαια έχω να αγοράσω πάρα πολύ καιρό αστρονομικό εξοπλισμό αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με την κρίση αλλά του ότι έχω ότι χρειάζομαι για να κάνω μια εξόρμηση, οπότε τα έξοδά μου είναι μόνο η βενζίνα που θα κάψω για να πάω στο βουνό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, έχω περιορίσει αισθητά τις αγορές, ωστόσο ο εξοπλισμός που αγόρασα τα τελευταία μερικά χρόνια πριν την κρίση είναι ικανός για να ευχαριστηθώ την ενασχόληση για πολύ καιρό ακόμα. Και επειδή συχνά πέφτουμε στην παγίδα να δίνουμε πολλά λεφτά για πράγματα που μετά χρησιμοποιούμε λίγο, προσπαθώ να δω το ζήτημα από την όψη της ευκαιρίας αξιοποίησης του υπάρχοντος εξοπλισμού στην πράξη, λιγότερες αγορές αλλά περισσότερη παρατήρηση.

 

Πάντως, μια απώλεια που με έχει στενοχωρήσει λίγο είναι η έκλειψη ηλίου στην Αυστραλία φέτος το Νοέμβριο. Πριν 2 χρόνια ήμουν σίγουρος ότι θα πάω και το ονειρευόμουν, πέρυσι έλεγα ότι θα κάνω ό,τι μπορώ για να πάω, φέτος πρέπει να παραδεχτώ πως δε γίνεται να πάω....

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η διάθεση είναι που λείπει παιδιάααααα. Το χρήμα βέβαια παίζει εξαιρετικά σημαντικό ρόλο, αλλα όταν βλέπεις τη ζωή σου να σωριάζεται γύρω σου την αστρονομία θα σκεφτείς; Εγώ μετά την κλοπή αντί να περιμένω να βρώ τα όσα χρειάζονται για καινούργιο χειριστήριο, την πούλησα την EQ-6. Μου κρέμασαν τα ΄χερια ρε παιδιά...

Χέστα

Δημήτρης

 

Α....Μιάς και δεν υπάρχει η επιλογή, ψηφίζω ολογράφως: ΜΑΣ ΠΗΡΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΣΗΚΩΣΕ

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα κείμενο που ανέβηκε στοδιαδίκτυο σις 19 Νοεμβρίου του 2011 ;

http://orionamateurobservatory.blogspot.com/2011/11/blog-post_5338.html

Orion Amateur Observatory Langadas

GSO-ASTROTECH 16,

Meade LXD 55 S/N 8,

S/W ED 100,

William Optics Zenith Star

ED 70/420,

Guide Scope :Meade 70/600,

TS Guide Finder 9x60,

Celestron SkyMaster 15x70,

Bresser 10x50,

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η κρίση μ'έχει επηρεάσει αισθητά όσον αφορά κυρίως τις αγορές μου, οι οποίες πλέον έχουν περιοριστεί σε βιβλία και οδηγούς παρατήρησης. Ευτυχώς ο εξοπλισμός που πρόλαβα να αποκτήσω επαρκεί και με το παραπάνω γι αυτό που μ'ενδιαφέρει, την οπτική παρατήρηση.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, έχω περιορίσει αισθητά τις αγορές, ωστόσο ο εξοπλισμός που αγόρασα τα τελευταία μερικά χρόνια πριν την κρίση είναι ικανός για να ευχαριστηθώ την ενασχόληση για πολύ καιρό ακόμα. Και επειδή συχνά πέφτουμε στην παγίδα να δίνουμε πολλά λεφτά για πράγματα που μετά χρησιμοποιούμε λίγο, προσπαθώ να δω το ζήτημα από την όψη της ευκαιρίας αξιοποίησης του υπάρχοντος εξοπλισμού στην πράξη, λιγότερες αγορές αλλά περισσότερη παρατήρηση.

 

Πάντως, μια απώλεια που με έχει στενοχωρήσει λίγο είναι η έκλειψη ηλίου στην Αυστραλία φέτος το Νοέμβριο. Πριν 2 χρόνια ήμουν σίγουρος ότι θα πάω και το ονειρευόμουν, πέρυσι έλεγα ότι θα κάνω ό,τι μπορώ για να πάω, φέτος πρέπει να παραδεχτώ πως δε γίνεται να πάω....

 

Να πας..θα το μετανιώνεις μια ζωή!!

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι δύσκολο να μείνει κανείς ανεπηρέαστος από αυτή τη κακή συγκυρία. Όλοι έχουμε επηρεαστεί είτε ψυχολογικά είτε οικονομικά.

Για εμένα όμως η αστρονομία αποτελεί ένα "καταφύγιο" όπου για λίγες ώρες μπορώ να ξεφεύγω από τα καθημερινά προβλήματα.

 

Στον τομέα των αγορών έχω περιοριστεί κάπως, κάνοντας κυρίως πιο προσεκτικές επιλογές στο θέμα του νέου εξοπλισμού. Πριν από λίγο καιρό αγόραζα οτιδήποτε μου άρεσε έστω και αν η χρησιμότητα του ήταν μικρή ή αμφίβολη. Τώρα το ψάχνω περισσότερο και αγοράζω μόνο αυτά που θεωρώ πως είναι σίγουρα αποτελεσματικά.

 

Ελπίζω να καταφέρει η χώρα μας να βγει σύντομα από αυτή τη θλιβερή κατάσταση και να μπορούμε πιο ανέμελα να απολαμβάνουμε το χόμπι μας.

 

Α! και κάτι που εφαρμόζω τον τελευταίο μήνα και με βοήθησε πολύ ψυχολογικά .... ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΗΝ TΗΛΕΟΡΑΣΗ και ανακάλυψα τα επιτραπέζια παιχνίδια....

“The Truth Is Out There”

 

"Stardust" Observatory - Chalkidiki

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήθελα να θέσω το ερώτημα αυτό από καιρό και μάλιστα σε μια περίπτωση το έγραψα αλλά μετάνιωσα και δεν επέλεξα την υποβολή. Ο λόγος που ήθελα να ρωτήσω είναι προφανής. Ο λόγος που δεν το έκανα ο εξής: στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σχοινί. Κάποιος θα ρωτούσε ωστόσο και είναι περισσότερο δέον η ερώτηση να γίνει από διαχειριστή.

Στην πράξη δεν με επηρέασε η οικονομική κρίση καθώς άρχισα να ασχολούμαι μέσα στην οικονομική κρίση. Ο ουσιαστικός περιορισμός του εισοδήματος άρχισε προ έτους αλλά φέτος θα γίνει περισσότερο εμφανής, οπότε είχα την δυνατότητα να αποκτήσω όπως λέει και ο Ανδρέας όλα όσα χρειάζομαι και πλέον κάνω κάποιες αναδιατάξεις χρησιμοποιώντας τα χρήματα από πράγματα που δεν χρειάζομαι πλέον για να πάρω ορισμένα που νομίζω πως τα χρειάζομαι. Κατά τ' άλλα ασχολούμαι το ίδιο, είτε βγάζοντας έξω ένα τηλεσκόπιο, είτε ενασχολούμενος με τον εξοπλισμό, είτε διαβάζοντας, είτε μιλώντας με συνασθενείς για πτυχές της αρρώστιας μας όπως κάνουν οι γέροι έξω από το -πάλαι ποτέ- ΙΚΑ, είτε διαδικτυοδιφώντας, είτε επικοινωνώντας στο forum.

Σίγουρα είναι πιο δύσκολο να ξεκινήσει κάποιος τώρα και βλέπω με μεγάλη συμπάθεια τους άλλους αρχαρίους που προσπαθούν να αποκτήσουν τα βασικά διαβάζοντας για εξοπλισμό που συνέλεξαν οι υπόλοιποι σε εποχές που η κρίση δεν είχε κτυπήσει. Είναι μια ευκαιρία για επιστροφή στις βασικές αξίες. Ένα όργανο (τηλεσκόπιο ή κιάλια), ένα πλανησφαίριο ή χάρτης και άφθονο δωρεάν υλικό από το διαδίκτυο αλλά πάνω απ' όλα ο υπερπολύτιμος ουρανός απλόχερα δοσμένος, άνευ τιμήματος, στον βασιλιά και τον δούλο, στον αστό και τον χωρικό (ακόμα πιο χουβαρντάς προς τον δεύτερο), στον επιστήμονα και τον Ιορδάνη της αυλής των θαυμάτων, τον Καραγκιόζη της παράγκας, τον αλήτη του πάρκου. Ο ουρανός είναι η τελευταία περιουσία όλων μας, αυτή που μόνο ο θάνατος μπορεί να μας κλέψει. Και ο ήλιος λάμπει για όλους. Και κάτω από τον ουρανό όλοι είμαστε ίσοι.

Δώστε του να καταλάβει παιδιά.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τις παρατηρήσεις τις έχω περιορίσει τώρα τελευταία αλλά δε μπορώ να κατηγορήσω την κρίση γι'αυτό .

Πιο πολύ έχω επηρεαστεί στις αγορές μου . Αυτά τα ωραία προσοφθάλμια με τις 82 μοίρες μάλλον θα περιμένουν για το καλοκαιράκι ενώ το μεγάλο τηλεσκόπιο που διπλώνει αναβάλλεται μέχρι νεοτέρας .

Καλό ξεζούμισμα στο δεκάρι μου εύχομαι και με το καλό να ανοίξει ο καιρός για να ξανανεβούμε στο Κιθαιρώνα .

Εκεί πάνω όλα φαίνονται καλύτερα .

MASTERED by desire impulsive By a mighty inward urging

I am ready now for singing Ready to begin the chanting

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρτε το λιγάκι θετικά.

 

Αρκετοι είχαμε συσσωρευσει εξοπλισμό επηρεασμένοι απο αυτα που διαβαζουμε και βλεπουμε. Ωρα να τον αξιοποιήσουμε πλήρως. Οι νέες αγορές ας περιμένουν.

 

Ισως δοθεί και ενα μικρο μαθηματάκι σε καποια μαγαζιά που δεν ξερουν τι χρεώνουν, αφού ο καθένας απο μας το ψαχνει πλεόν παρα πολύ πριν βάλει το χερι στην τσεπη.

 

Οσο για τους νέους στο αθλημα: παιδιά δεν πρόκειται κανείς να σας αρνηθεί μια ματιά απο το τηλεσκόπιο του. Μετρείστε τις οικονομικές αντοχές σας και αν σας παίρνει κυτάξτε για κατι μεταχειρισμένο. Κυκλοφορουν διαμάντια σε προσιτες τιμές.

 

Και κατι θετικώτερο: Κλειστε την τηλεόραση που μας κάνει την ψυχολογία κομμάτια και κοιτάξτε το μεγαλείο του Ωρίωνα. Αυτός θα είναι εκει και αύριο και για πολλά πολλά χρονια ακόμα .... σε αντίθεση με τους πολιτικούς μας ..

 

Φιλικά

Μιχάλης - CptFurz

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρτε το λιγάκι θετικά.

 

Αρκετοι είχαμε συσσωρευσει εξοπλισμό επηρεασμένοι απο αυτα που διαβαζουμε και βλεπουμε. Ωρα να τον αξιοποιήσουμε πλήρως. Οι νέες αγορές ας περιμένουν.

 

Ισως δοθεί και ενα μικρο μαθηματάκι σε καποια μαγαζιά που δεν ξερουν τι χρεώνουν, αφού ο καθένας απο μας το ψαχνει πλεόν παρα πολύ πριν βάλει το χερι στην τσεπη.

 

Οσο για τους νέους στο αθλημα: παιδιά δεν πρόκειται κανείς να σας αρνηθεί μια ματιά απο το τηλεσκόπιο του. Μετρείστε τις οικονομικές αντοχές σας και αν σας παίρνει κυτάξτε για κατι μεταχειρισμένο. Κυκλοφορουν διαμάντια σε προσιτες τιμές.

 

Και κατι θετικώτερο: Κλειστε την τηλεόραση που μας κάνει την ψυχολογία κομμάτια και κοιτάξτε το μεγαλείο του Ωρίωνα. Αυτός θα είναι εκει και αύριο και για πολλά πολλά χρονια ακόμα .... σε αντίθεση με τους πολιτικούς μας ..

 

Φιλικά

Μιχάλης - CptFurz

 

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

+1

JUST FOR FUN...... :-note
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρτε το λιγάκι θετικά.

 

Αρκετοι είχαμε συσσωρευσει εξοπλισμό επηρεασμένοι απο αυτα που διαβαζουμε και βλεπουμε. Ωρα να τον αξιοποιήσουμε πλήρως. Οι νέες αγορές ας περιμένουν.

 

Ισως δοθεί και ενα μικρο μαθηματάκι σε καποια μαγαζιά που δεν ξερουν τι χρεώνουν, αφού ο καθένας απο μας το ψαχνει πλεόν παρα πολύ πριν βάλει το χερι στην τσεπη.

 

Οσο για τους νέους στο αθλημα: παιδιά δεν πρόκειται κανείς να σας αρνηθεί μια ματιά απο το τηλεσκόπιο του. Μετρείστε τις οικονομικές αντοχές σας και αν σας παίρνει κυτάξτε για κατι μεταχειρισμένο. Κυκλοφορουν διαμάντια σε προσιτες τιμές.

 

Και κατι θετικώτερο: Κλειστε την τηλεόραση που μας κάνει την ψυχολογία κομμάτια και κοιτάξτε το μεγαλείο του Ωρίωνα. Αυτός θα είναι εκει και αύριο και για πολλά πολλά χρονια ακόμα .... σε αντίθεση με τους πολιτικούς μας ..

 

Φιλικά

Μιχάλης - CptFurz

 

1000 μπραβο σου...

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι μακρινές μετακινήσεις έχουν μετριαστεί. Δεν είναι μόνο τα έξοδα, είναι και η ψυχολογία κάπως πεσμένη...

Δε βαριέσαι...

Τα πρώτα 100 χρόνια είναι δύσκολα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η οικονομική κρίση σίγουρα μας έχει επηρεάσει (σχεδόν) όλους στο θέμα των αγορών τουλάχιστον. Οι περισσότεροι από εμάς

αγοράζουμε πλέον μόνο ότι πραγματικά "χρειαζόμαστε" (για αστρονομικό εξοπλισμό μιλώ πάντα) κι αρκετοί έχουν παγώσει κάθε σκέψη

για αγορά επιπλέον αστρονομικού εξοπλισμού. Για παράδειγμα, είχα προγραμματίσει να φτιάξω το δικό μου παρατηρητήριο, αλλά το

ανέβαλλα επ αόριστον.. πέρα από την αβεβαιότητα η οποία υπάρχει και πραγματικά δεν ξέρει κανείς τι του ξημερώνει, θεωρώ πως

είναι κάπως πεσμένη και η διάθεση.. σε κάθε χόμπι παίζει ρόλο και το "shoping therapy" για να κρατηθεί το ενδιαφέρον σε

υψηλά επίπεδα κι όταν αυτό δεν είναι εφικτό, μόνο θετικό δεν είναι. Προσωπικά λοιπόν, ναι, με έχει επηρεάσει η οικονομική

κρίση στο θέμα των αγορών, το ενδιαφέρον μου όμως για παρατήρηση αλλά και ενασχόληση γενικότερα με το χόμπι παραμένει αμείωτο

κι αυτό οφείλεται στο ότι πρόλαβα να αποκτήσω τον βασικό εξοπλισμό τον οποίο ήθελα.

 

Όπως πολύ σωστά ειπώθηκε από τους προλαλήσαντες, η οικονομική κρίση ίσως είναι μια ευκαιρία να αναθεωρήσουμε πολλές

από τις απόψεις μας και να μάθουμε να εκτιμούμε περισσότερο αυτά τα οποία έχουμε κι όχι αυτά που θα θέλαμε να έχουμε.

Ας ελπίσουμε όλοι μας σε ένα καλύτερο αύριο, μιας και η ελπίδα είναι το μόνο όπλο που μας έχει απομείνει...

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν η οικονομικη κριση επηρεαζει ; μαλιστα... Πολυ σχετικη ερωτηση με πολυπλευρες απαντησεις.

 

Αν εισαι στο σταδιο του αρχαριου στο οποιο συμπεριλαμβανει καποια στιγμη και την αγορα του εξοπλισμου παρελκομενων κτλ , πραγμα αναποφευκτο δηλαδη , ε ναι ειναι πολυ δυσκολο για ενα τετοιο ξεκινημα. Οχι απατηλο ονειρο ομως.. Θα ελεγα ζορικο μεχρι να επιτευχθει!

 

Αν ανηκεις πλεον στους normal ερασιτεχνες αστρονομους κομπλε με τον εξοπλισμο τους τα συμπρακαλακια τους , τις γνωσεις κτλ, και σευχαριστει η παρατηρηση απο το σπιτι κτλ, τοτε σε αυτο το σταδιο πιστευω οτι δεν επηρεαζει καθολου η κριση, νταξ αν θελεις που και που να παρεις ενα προσοφθαλμιο παραπανω μαζευεται.

 

Εαν εισαι ομως Ερασιτεχνης.Α που πηγαινει στα βουνα και στα λαγκαδια για να ευχαριστηθει mag , και στατιστικα το κανουνε οι ποιο πολλοι, τα δρομολογια , βενζινες , φθορες κτλ ειναι πλεον ενα αρκετα μεγαλο θεμα... Η βενζινη εχει φτασει οριακα σε μερικα, δεν θελω να σκεφτω οτι θα εξαπλωθει.. Αρκετα εχουμε..

 

 

 

 

Πιστευω οτι για τα παιδια του forum που ειδη εχουν τους εξοπλισμους τους και τις γνωσεις τους δεν υπαρχει ιδιαιτερο προβλημα

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το αν επηρεάζει η κρίση την ενασχόληση με την ερασιτεχνική αστρονομία είναι προφανές. Και όχι μόνο με αυτήν. Σε αυτό το forum όμως θα ήθελα να αναφέρω την εμπειρία που ένοιωσα εγώ και η παρέα μου στην αστρονομική εξόρμηση του Ιουνίου 2011 στον Πάρνωνα. Ήταν λίγο μετά τις μεγάλες διαδηλώσεις του Ιουνίου, και με τις γάμπες ακόμα " πιασμένες " από το τρχαλητό και τα πνευμόνια γεμάτα από δακρυγόνα και ασφυξιογόνα, βρεθήκαμε το απόγευμα της Παρασκευής στον όμορφο και φιλόξενο Πάρνωνα.

Μετά από ένα υπέροχο διήμερο όταν φύγαμε την Κυριακή το μεσημέρι διαπίστωσα το εξής και εγώ και όλη η παρέα. Για δυό ολόκληρες ημέρες δεν είχε αναφέρει κανείς ούτε μία λέξη για κρίση, μνημόνιο, εφαρμοστικό, μεσοπρόθεσμο κλπ. Αντίθετα νοιώθαμε όλοι πολύ όμορφα, και ψυχικά πέρα για πέρα υγιείς. Τότε κατάλαβα την ευεργετική επίδραση της όλης διαδικασίας στον ψυχισμό μας. Με αυτό δεν θέλω να πω ότι τα ξεχάσαμε όλα, μην παρεξηγηθούμε έτσι; Αυτό επαναλήφθηκε και στις επόμενες εξορμήσεις.

Απλά κατάλαβα ότι μερικές μέρες τον μήνα κάτω από τόν έναστρο ουρανό είναι το καλύτερο φάρμακο για να μην πω θεραπεία, ώστε να αντέξουμε και να πάμε παρακάτω με ανανεωμένο ηθικό και περισσότερη δύναμη. Εμπρός για μαζικά astroparty.

ΕΞΩ ΑΠΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ Ε.Ε. και Δ.Ν.Τ.

ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ ΤΑ ΑΣΤΡΑ Τ' ΟΥΡΑΝΟΥ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά, η οικονομική κρίση μπορεί να με έχει επηρεάσει οικονομικά αλλά όχι ψυχολογικά..Οφείλω να ομολογήσω ότι έχει αυξηθεί το ενδιαφέρον μου αισθητά, διότι με χαλαρώνει και ηρεμεί αρκετά σαν χόμπυ...Ακόμη και αγορές που τις είχα παγώσει στο παρελθόν, είτε σε ότι αφορά για εξοπλισμό είτε σε βιβλία, ξεκίνησα να τις κάνω με σωστή και διαρκή αποταμίευση :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Bellatrix η υπογραφή σου τα λέει όλα νομίζω οπότε...ΟΧΙ και ούτε πρόκειται,τι τώρα ,τι μετά... :D :D
And every night someone.Moves all the clocks forward.And the sun seems to.Set always at the sunrise...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ενδιαφερον μου δεν το εχει αλλαξει, την ιδια ορεξη εχω παντα ειτε τα spread πανε πανω ειτε κατω.

Το μονο που μου εχει αλλαξει ειναι το ιδιο που εχει αλλαξει σε ολους τους τομεις της ζωης...δεν αγοραζω τιποτα που δεν ειναι ακρως απαραιτητο.Και τα αστρονομικα ειδη , αφου ειναι χομπυ εχουν μπει στην ακρη απο αποψη αγορων.

Συμφωνω με ολους, ειμαι και τυχερος που τις βασικες αγορες τις ειχα κανει χρονια πριν,το να κανω αναβαθμιση στη βαση ειναι τριτευον πια...και απ την αλλη...λογω αυτης της καταστασης το μικροβιο της αγορας νεου υλικου εχει φυγει..(πιστευω) οποτε μπορω να ασχοληθω περισσοτερο με τον εξοπλισμο που εχω χωρις να σκεφτομα...χμμμ αμα ειχα αυτο...χμμμ να παρω μηπως εκεινο?...

 

Σιγουρα δεν βοηθα' τους νεους...αλλα να πουμε και του στραβου το δικιο?

Γενικοτερα το χομπυ μας δεν ειναι κα απ τα φθηνοτερα στον κοσμο....Τουλαχιστον η φωτογραφια.

 

Για την παρατηρηση κατι γινεται...ενας νεος ξεκιναει καο με κινεζικα κυαλια και βλεπει ενα καρο πραγματα για χρονια αμα θελει.Εγω το εκανα για 20 χρονια πανω κατω και μπορω να πω οτι μονο οραια περασα με τα κυαλια.Ισα ισα που κραταω τα πρωτα μου κυαλια ακομα :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης