Jump to content

Celestron 114 GT - Celestron 8" Dob


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πωλείται

Celestron 114 gt

Mε προσοφθάλμιους 25 και 9,7 -red dot & 5*30 ερευνητή -φορτιστή ρεύματος -software celestron - cd -Νextstar Οbserver List & rs232 για συνδεση με ηλ.υπολογιστη

Τιμή 250

 

CELESTRON 8"DOB με προσοφθάλμιους 28 -- 2" & προσοφθαλμιο 10 --1,25". ερευνητη 9χ50 Τιμή 300

 

Πληροφορίες:

Αντώνης 2108067469

6948872894

dob-gt.jpg.591e26636582aa669e473bbaf4337972.jpg

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

γεια σου φιλε.για το 8'' dob που πουλας ενδιαφερεται ενας φιλος, ειναι ακομα διαθεσιμο?θα μπορουσες να μου πεις πριν ποσο καιρο το εχεις,δεν αναφερεις σε τι

κατασταση βρισκεται.

ευχαριστω

BLOODY SHADOWS
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαλησπέρα.

Ειναι διαθέσιμο .Το έχω περίπου Δύο χρόνια ,Δεν αναφέρω για την καταστασή του γιατι ειναι η φυσιολογική .Δεν υπαρχει καμία φθορα ,ούτε εσωτερικη - ουτε εξωτερική .

Επεξηγηση

Οι δύο μικρες βιδες που φαίνονται δίπλα στον ερευνητή είναι η βάση στήριξης του red dot ( δεν προσφέρεται με το τηλεσκόπιο).

Η βιδα που φαίνεται κάτω μου χρησιμευει στην οδήγηση του.

8-dob.jpg.1930bc8fa3f0e017af389d48c6e5f9e2.jpg

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα αργότερα...
Αντώνη, μου γεννήθηκε μια απορία από την αγγελία σου τι τηλεσκόπιο θα έχεις για προσωπική χρήση, αφού πουλήσεις αυτά τα δυο; Μήπως έκανες καμμιά βαρβάτη αγορά;!;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι ίδιον της απορίας να γεννάται :-k ,να απαντάται όμως; =;

( χιούμορ)

 

Απάντηση :

Οχι δεν έχω κάνει νέα αγορά ακόμη αλλά η απόφαση μου είναι ORION - 300 f/4 Dob σύν ένα διορθωτή κόμης(λόγω χαμηλού f).Από aktistar .Νόμίζω ο συνδυασμός-- μέγεθος 12'' -στήριξη dob- μήκος 1,20-βάρος χαμηλό -ORION ποιότητα οπτικών -και τιμή σε εφικτά πλαίσια ,είναι αυτό που θα με συντροφεύει για πολλες παρατηρήσεις τα επόμενα χρόνια.

Φιλικά

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

με ψησατε και μπηκα στην ακτις και ειδα το 300αρι dobsonian και ειδα και τις φωτο. καλα μπορει να βγαλει αυτες τις φωτο με την to u cam ? επειδη την εχω κι εγω. ελεγα να παρω το lx 90 8'' αλλα με βαζεται σε σκεψεις. επειδη δεν εχω και πολυ εμπειρια μαλλον ειναι οτι καλυτερο, δεν λετε ? και γλιτωνω και 1000 ευρω! αυτο μπορει να μπει και σε τριποδο μετα αποτι καταλαβα, ετσι δεν είναι?
Κομνηνος Γιαννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγγελε, ω ναι!!!!

Αλλωστε πρέπει πάντα να ακούμε το γιατρό, για να ήμαστε καλά.Ας μήν ξεχνάμε οτι μετά τον Κύριο οι γιατροι βρίσκονται, μην πώ πολλες φορές τον υποκαθιστούν κιόλας. :lol:

Τα λέμε

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και γλιτωνω και 1000 ευρω! αυτο μπορει να μπει και σε τριποδο μετα αποτι καταλαβα, ετσι δεν είναι?

 

θεωρώ ότι είναι ξαιρετική αγορά ¨Ομως Χλωμό το βλέπω να το γλυτώσεις το 1000 εάν θέλεις να το κάνεις ισημερινό :-note .σκέφτικες τι βάση στίριξης χρειάζεσαι για να βάλεις το κανόνι επάνω; :-k

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν σκεφτομαι ισημερινη στιριξη απο την αρχη. ρωτησα στην ακτις και μου ειπανε οτι εχει 1400 και για μια ισημερινη q6 εχει 700 περιπου ευρω αλλα αργοτερα η στιριξη.το lx90 εχει 2350. ενταξει αλλα ηλεκτρονικα εχει το lx90 αλλα θελει εμπειρια.αλλωστε θα βλεπω πιο πολλα αντικειμενα με το 12¨.κανω λαθος που το σκεφτομαι ετσι?
Κομνηνος Γιαννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε johnk

Τα τηλεσκόπια είναι περίπου όπως τα αυτοκίνητα, οι συζητήσεις για τι και ποιο ατέρμονες .

 

Δέν κουραζόμαστε όμως να τό λέμε (κιάλια -βιβλία -πηγαίνετε σε παρατηρήσεις -δείτε μέσα από αυτά- κινήστε τα για να καταλάβετε-χαρείτε τη φύση τον σκοτεινό ουρανό και την ανταλλαγή απόψεων).

Με την ευκαιρία , Σαββατο στις 25/2 το φεγγαρι δύει 16.01 ας κανονίσουμε μια παρατήρηση Κιθαιρώνα ας πούμε ( καλό ντύσιμο και τα τοιάυτα )

Τα λέμε.

Υ.Γ

Πού ακούστηκε πρόταση για παρατήρηση μέσω μικρών αγγελιών :wink:

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα παμε τελικα για παρατηρηση? πως θα συναντηθουμε και που? να ξεκινησουμε μαζι απο καπου γιατι δεν εχω παει ξανα στον κιθαιρωνα
Κομνηνος Γιαννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οκ!

Θα σας το φέρω όσο πιο μαλακά γίνεται .

Ρίξτε μια γρήγορη ματιά εδώ http://www.meteo.gr/cf.asp?city_id=116

και τα ξαναλέμε. ( shit happens every winter :oops: ) Θα στρώσω στις ξένες γλώσσες που θα μου παει.

Οσο για τη διαδρομή.... :!:

Ισως και κατι που βοηθαει: http://astronomia.org.gr/sites.pdf

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης