Jump to content

TS OAG9 - Off Axis Guider Review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λίγο καιρό το βασικό μου setup ήταν 2 τηλεσκόπια σε παράλληλη οριζόντια διάταξη επάνω στην HEQ5 Pro. Τo πρώτο ήταν το VC200L και το δεύτερο το γνωστό σε όλους SK-ED80. Ανάλογα με τον εκάστοτε στόχο το ένα οδηγούσε έχοντας πάνω την SSAG και το άλλο φωτογράφιζε με την ATIK314L.

Κατά τη διάρκεια της φωτογράφισης το αποτέλεσμα του guiding δεν φαινόταν καλό μιας και τα fits παραγόντουσαν με ελειπτικά άστρα και μετακίνηση του πεδίου προς μια κατεύθυνση. Μετά απο αρκετό ψάξιμο κατάλαβα πως υπεύθυνο για αυτά τα αποτελέσματα δεν ήταν το guiding αλλά το differencial flexure μεταξύ του οδηγητικού και του φωτογραφικού τηλεσκοπίου. Το φαινόμενο αυτό δημιουργείται όταν μεταξύ των 2 τηλεσκοπίων αρχίζει να υπάρχει κίνηση/κάμψη από οτιδηποτε μέρος τους μπορεί κανείς να φανταστεί.

 

α) Από τους εστιαστές που απο το βάρος των εξαρτημάτων (κάμερες, τροχοί φίλτρων) μπορεί να κάμπτονται

β) Απο λεπτά dovetails (τύπου vixen π,χ) που δεν πιάνουν καλά στη βάση η στο τηλεσκόπιο

γ) Από τον primary mirror στα SCT που δεν κλειδώνει και μπορεί να μετακινείται απο το βάρος

δ) Από rings η clamps που δεν σφίγουν καλά και με το βάρος των τηλεσκοπίων κατα την κίνηση τους στο RA υπάρχει μια μετακίνηση

.... και οτιδήποτε άλλο μπορείται να φανταστείτε.

 

Μετά απο τις πολλές προσπάθειες να εξαλείψω το flexure και έχοντας σπαταλήσει εκατοντάδες ευρώ για losmandy 3'' βάσεις, δαχτυλίδια, clamps, καλύτερο ποτήρι για την HEQ5 δεν είχα καταφέρει να ικανοποιηθώ πλήρως με το αποτέλεσμα. Ακόμα έβλεπα σε μεγάλες εκθέσεις (πάνω απo 10mins) μετατόπιση του πεδίου προς κάποια κατεύθυνση και φυσικά ελλειπτικά (αυγολοειδή) άστρα. Ειδικά σε εστιακές αποστάσεις μεγαλύτερες των 1200mm και με το μικρό πεδίο της ATIK314L το φαινόμενο ενοχλούσε όλο και περισσότερο.

Ύστερα από μελέτη αντίστοιχων παραδειγμάτων / προβλημάτων στο διαδίκτυο από άλλους ξένους αστροφωτογράφους κατέληξα στην αγορά ενός Off axis guider.

Ο Off axis guider είναι μια συσκευή που μπαίνει μπροστά από την κύρια κάμερα και διαθέτει ένα μικρο πρίσμα ώστε να εκτρέπει το φως απο κάποιο μικρό τμήμα του πεδίου στην οδηγητική κάμερα. Με λίγα λόγια χρείαζεσε μόνο ένα τηλεσκόπιο που κάνει και την οδήγηση και την κύρια φωτογράφιση.

 

Πλεονεκτήματα

-Μέιωση του βάρους: Με ένα τηλεσκόπιο από τα 15Kg κατέβηκα σε λιγότερο απο τα μισά αφου πέταξα το δεύτερο τηλεσκόπιο απο τη διάταξη καθώς και dual plates.

Ευκολότερο ζύγισμα

-Πιο απλό setup με λιγότερα χρήματα

-Μείωση χρόνου εστίασης. Εστιάζεις την κεντρική κάμερα και ο OAG είναι εστιασμένος και αυτός ( τη πρώτη φορά χρήσης θέλει μόνο ρύθμιση εστίασης)

-Οδήγηση στην ίδια εστιακή απόσταση με την φωτογραφική διάταξη (αν και πλέον στο PHD με το subpixel guiding μπορεί να μην υπάρχει πλεονέκτημα) και στην ίδια ανάλυση του κεντρικού τηλεσκοπίου.

-Οριστική εξαλειψη του differencial flexure. Τέρμα η μετατόπιση πεδίου και τα ελλειπτικά άστρα. ( Μετατόπιση/στροφή πεδίου μόνο σε μη σωστη πολική που εκει έχεις το λεγόμενο field rotation)

 

Μειονεκτήματα

-Σε μεγάλες εστιακές αποστάσεις > 2000mm και με κάμερες με μικρό FOV ίσως υπάρχει δυσκολία στην ανεύρεση οδηγητικού άστρου. Πάντως δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ τέτοιο πρόβλημα τουλάχιστον μέχρι τα 1800mm και το μικρό FOV της ΑΤΙΚ314L που έχω δοκιμάσει.

-Άν δεν υπάρχει Flatenner τα άστρα στον OAG και εν τέλει στην οδηγητική κάμερα θα έχουν αρκετή κόμη. (διότι ο OAG έχει FOV στα άκρα του πεδίου). Κάτι τέτοιο πάντως ΔΕΝ επηρεάζει την οδήγηση.

 

Κάτι που διάβασα είναι πως με τον OAG χάνεις ένα ποσοστό φωτός προς την κεντρική φωτογραφική διάταξη. Κάτι τέτοιο μου φαίνεται λάθος. Δεν φαίνεται να χάνεις τίποτα απολύτως διότι το σημείο που ο OAG εκτρέπει το φως προς την οδηγητική κάμερα είναι εκτός του FOV της φωτογραφικής κάμερας. Στο παρακάτω σχήμα φαίνεται καθαρά πως αληθεύει το παραπάνω επιχείρημα. Το φως που πάει στον OAG χωρίς αυτόν δεν θα κατέληγε έτσι κι αλλιώς στο φωτογραφικό CCD. Αν έχω λάθος συλλογισμό παρακαλω διορθώστε με!

 

 

Για να μην μακρηγορώ αποφάσισα να αγοράσω τον TS-OAG9

O OAG9 έχει το μικρότερο πάχος από οποιοδήποτε OAG κυκλοφορεί στην αγορά. Με 9mm πάχος είναι σίγουρο ότι δεν θα υπάρχουν προβλήματα εστίασης backfocus. Ο OAG μπαίνει πίσω από τον flattener (αν υπάρχει) ώστε η απόσταση εστίασης της οδηγητικής και της κυρίας κάμερας να είναι ακριβώς η ίδια.

Ένα πολύ σημαντικό χαρακτηριστικό του είναι πως η διατομή του δεν είναι Τ2 αλλά 2’’ - M48 φωτίζοντας περισσότερο το πεδίο και απαλείφοντας ενοχλητικό vigneting.

 

Η εστίαση της οδηγητικής γίνεται με μία βίδα ενώ υπάρχει και η δυνατότητα μετακίνησης του πρίσματος (μέσα έξω) δίνοντας καλύτερη θέση για ιδανικό αστέρα οδήγησης. Φυσικά αυτό δεν αλλάζει την εστίαση, απλά μετακινεί το πρίσμα στο πεδίο.

 

Τα αποτελέσματα φαίνονται από το παρακάτω animated gif. Έχω τοποθετήσει 13 fits έκθεσης 600 sec το καθένα και τα εναλλάσσω για να φανεί τυχών κίνηση πεδίου. Επίσης έχω κάνει zoom την εικόνα σε 300x. Σε περισσότερο από 2 ώρες το πεδίο φαίνεται να έχει κινηθεί κατά 1 pixel. (και αυτό λόγω μη σωστής πολικής διότι παρουσιάζεται field rotation). Για μένα τουλάχιστον είναι το βέλτιστο που έχω δει!

oag.gif.973a77206675ef0c8c5f8f2fabf6cb9a.gif

0118.thumb.jpg.2243e553fb443b98654fec1075ed8ceb.jpg

0116.thumb.jpg.176e11fd333bd895c1f6913c8b8e5e25.jpg

0112.thumb.jpg.979e66af2ab1d343b46f42fb5f4e4298.jpg

0111.thumb.jpg.b33bef08587910f97c0392e69bd74b94.jpg

oaguider.jpg.edce63ff8c898de25048fb8322cc93d4.jpg

OAG91.jpg.5680a096280b8a7fa404bc0f50c94c49.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστουμε παααρα πολυ Βαγγελη =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Τα εχουμε δοκιμασει ολα εκτος απο αυτο οποτε θα το δοκιμασουμε συντομα και θα γραψουμε και τις δικες μας αποψεις :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την έχει την τιμούλα του πάντως...248 euro!! Πάντως όπως τα λες μου φαίνεται ωραία λύση και σε γλιτώνει και από πολύ κόπο!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη πολυ καλη η παρουσίαση!!! ΜΠΡΑΒΟ!!! =D> =D> =D>

 

 

Κάτι που διάβασα είναι πως με τον OAG χάνεις ένα ποσοστό φωτός προς την κεντρική φωτογραφική διάταξη. Κάτι τέτοιο μου φαίνεται λάθος. Δεν φαίνεται να χάνεις τίποτα απολύτως διότι το σημείο που ο OAG εκτρέπει το φως προς την οδηγητική κάμερα είναι εκτός του FOV της φωτογραφικής κάμερας. Στο παρακάτω σχήμα φαίνεται καθαρά πως αληθεύει το παραπάνω επιχείρημα. Το φως που πάει στον OAG χωρίς αυτόν δεν θα κατέληγε έτσι κι αλλιώς στο φωτογραφικό CCD. Αν έχω λάθος συλλογισμό παρακαλω διορθώστε με!

Ναι αλλα τι γινεται με οσους εχουν μεγαλο Chip;;

Πιστευω οτι μεχρι καποιο μέγεθος chip ειναι ΟΚ, αλλα οσο μεγαλώνει το chip θα του "τρώει" φως, εκτος και αν υπαρχει 3"ιντσο OAG για 3"ιντσο Focuser βεβαια.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οντως η 9αρα εχει αρκετο χωρο αλλα κοιτοντας τις φωτο 0111.jpg & 0112.jpg βλεπεις οτι αν καποιος βαλει πανω μια Canon Full Frame 34Χ24 μαλλον θα της κοβει φως (για τις αλλες με το μικροτερο chip ισως ειναι οριακό, 22Χ17)

Βεβαια αυτο θα πρεπει να δοκιμαστεί.

 

Παντως πολυ καλη η εναλλακτική του OAG, γλυτώνεις αρκετό βάρος και ταλαιπωρία :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν πεις πως βαζεις oag παει να πει πως εχεις μπει για τα καλα σε σοβαρη φωτογραφιση οποτε δεν θα εχεις dslr ](*,) :-#

 

υ.γ.Παρε ccd και ασε τις dslr για κανα startrail

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχει ο Σταθης oag και εχει και την 9αρα οποτε θα του πω να βγαλει φωτο να δουμε πως φαινεται το καθρεφτακι επανω απο το ccd.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:lol: :lol: :lol: λολ (προς το παρον παμε για νεο τηλε παρατηρησης :-$ )

 

Ναι αλλα τι παιζει με οσους εχουν ΚAI11002 ή καλύτερο, το οποιο ειναι στο ~μέγεθος της 5D...οποτε οπου ειδες παραπανω Canon Full Frame βαλε ΚAI11002 ή μεγαλυτερο.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα μεινω σε μερικες πρακτικες ερωτησεις σχετικα με το review

 

ο συγκεκριμενος guider ερχεται οπως ειναι ή πρεπει να αγοραστουν εξτρα αξεσουαρ για το βιδωμα της καμερα στον oag;

 

για να βρω αστερι χρειαζεται τυχον περιστροφη του ολου συστηματος; δεν θα χαλασω ομως και το καδραρισμα ετσι;

 

δεν βλεπω καμια φωτο του συστηματος μονο με την οδηγητικη καμερα και την κυρια καμερα (σορι για τυχον κακια). ο λογος πισω απο αυτο ειναι μην τυχον βρισκει η καμερα στην οδηγητικη και υπαρχει προβλημα

 

 

ζιο το εχω βρει εξ αμερικης στα 206 ευρω χωρις μεταφορικα

βασιλη δες εδω και review για dslr http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=2454

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρειάζεσαι ακόμα και ένα 2'' barell adaptor ώστε να βάλεις τον OAG στο focuser. Φαίνεται στην photo.

 

Δεν χρειάζεσαι περιστροφή για να βρεις αστέρι.. τουλάχιστον εγώ δεν χρειάστηκα ποτέ. Νομίζω πάντως πως πωλείται έξτρα ένα δακτυλίδι που μετακινεί κυκλικά τον OAG.. αλλά μετακινεί και το ccd.

 

Χμμ όχι δεν βρίσκει η οδηγητική πάνω στην ΑΤΙΚ. Τουλάχιστον για την SSAG και την QHY5. Ηθελα να ξεβιδώσω το filter whell και να βάλω photo με την ATIK και τον SSAG μόνο αλλά κάτι τέτοιο θα μου χάλαγε την εστίαση του OAG και δεν ήθελα να έχω τέτοια θέματα.

 

Με το 8300 οδηγείς ΣΊΓΟΥΡΑ με αυτόν τον OAG χωρίς να χάνεις φως ούτε να μπαίνει μπροστά από το ccd. Και με ccd DSLR (σίγουρα ccd 3/4 π.χ 450D) δεν έχεις προβλήματα. Me full frame δεν γνωρίζω.

Check εδώ

 

http://blogs.yahoo.co.jp/ngc4826/GALLERY/show_image_v2.html?id=http://img2.blogs.yahoo.co.jp/ybi/1/c1/58/ngc4826/folder/113727/img_113727_24300627_1%3F1267894126

 

Σε μεγαλύτερα ccd π.χ KAF11k θα χρειάζεσαι άλλον OAG. Οι περισσότεροι παίζουν με τον MonsterMOAG που είναι για τέτοια χρήση.

 

Check: http://www.astrodon.com/articles_faq/articles_faq/press_release:391,355,54

 

 

 

Πάντως ο adaptor αλλάζει ανάλογα με τι ccd η και σε τι focuser θα τον τοποθετήσεις. Τουλάχιστον για focusers με 2.4'' υπάρχει το TSM65-M48

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/de/info/p1114_.html

 

 

θα μεινω σε μερικες πρακτικες ερωτησεις σχετικα με το review

 

ο συγκεκριμενος guider ερχεται οπως ειναι ή πρεπει να αγοραστουν εξτρα αξεσουαρ για το βιδωμα της καμερα στον oag;

 

για να βρω αστερι χρειαζεται τυχον περιστροφη του ολου συστηματος; δεν θα χαλασω ομως και το καδραρισμα ετσι;

 

δεν βλεπω καμια φωτο του συστηματος μονο με την οδηγητικη καμερα και την κυρια καμερα (σορι για τυχον κακια). ο λογος πισω απο αυτο ειναι μην τυχον βρισκει η καμερα στην οδηγητικη και υπαρχει προβλημα

 

 

ζιο το εχω βρει εξ αμερικης στα 206 ευρω χωρις μεταφορικα

βασιλη δες εδω και review για dslr http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=2454

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Είμαι με το δάκτυλο στο "Order Now" αλλά δεν ξέρω μήπως χρειάζεται κάποιος αντάπτορας επιπλέον.

 

Τελικά το έχει δοκιμάσει κάποιος με την QΗΥ9 και τον τροχό φίλτρων να μας γράψει εντυπώσεις;

Sequence Generator Pro v2.3, Pixinsight 1.8

 

1089626400_27_1_EUR_3_default.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...

Σύντομα και απ'την OPT.

Και ακόμη και με αυτή την ισοτιμία, νομίζω ότι θα συμφέρει από εκεί.

 

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=17713

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης