Jump to content

Μαραθώνιος Messier 2012 (Messier Marathon 2012)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας μου επιτραπεί να κάνω μια διαφορετική πρόταση. Παρατήρηση των αντικειμένων του Messier μέσα από Virtual τηλεσκόπιο στις 1 του Απρίλη. Νομίζω έχει ενδιαφέρον, αφού θα γίνει σε πραγματικό χρόνο και θα υπάρχει η δυνατότητα να ακούγεται και ο σχολιασμός. Περισσότερα :

 

http://orionamateurobservatory.blogspot.com/2012/03/line-messier-marathon-astronomers.html

Orion Amateur Observatory Langadas

GSO-ASTROTECH 16,

Meade LXD 55 S/N 8,

S/W ED 100,

William Optics Zenith Star

ED 70/420,

Guide Scope :Meade 70/600,

TS Guide Finder 9x60,

Celestron SkyMaster 15x70,

Bresser 10x50,

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο καιρός αναμένεται γενικά καλός στη χώρα αλλά όχι στη Δυτική Ελλάδα δυστυχώς, Την εκδρομή θα την κάνουμε πάντως :cheesy:

 

Δια παν ενδεχόμενον θα έχω 2,3 αλεξιβρόχια στο αυτοκίνητο. :) :cry:

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Λοιπόν χθες και με μεγάλη μου χαρά ολοκλήρωσα το μαραθώνιο. Είχα στεναχωρηθεί πραγματικά που δεν μπόρεσα να τον κάνω το Μάρτη . Έτσι αποφάσισα αν και λιγάκι αργά να το προσπαθήσω μιας και ο καιρός δεν επιφύλασσε εκπλήξεις. Η Σελήνη ήταν αρκετά μεγάλη αλλά αυτό δε με δυσκόλεψε ιδιαίτερα. Η περιοχή απ΄' την οποία παρατήρησα έχει τον καλύτερο ουρανό στην Κέρκυρα , αλλά δεν ενδείκνυται για Μαραθώνιο μιας και έχει λόφους στον ορίζοντα.

Έστησα κατά τις 9:15 και 9:30 η ώρα προσπάθησα να πιάσω Μ31 Μ32 Μ 110 . Αδύνατον! Η Ανδρομέδα είχε πέσει αρκετά χαμηλα. Επιασα τις Πλειάδες με τα κιάλια αρκετά χαμηλά , το Μ 76 (Little dumbell) το πρόλαβα οριακά πίσω από ένα θάμνο , το Μ42, Μ43 " έγλυφε" τον απέναντι λόφο και τέλειωσα με τη ψυχή στο στόμα κάτι ανοιχτα σμήνη στη Κασσιόπη. Έχασα εξαιτίας της μορφολογίας του εδάφους το Μ 34 , το Μ 79 , το Μ 41 και το Μ 93.

Η βραδιά συνεχίστηκε με ασταμάτητη παρατήρηση αλλά τώρα είχα το χρόνο να τα προλάβω.Πού και πού έκανα ένα διάλειμμα στο τηλεσκόπιο του αστροσύντροφου Βασίλη. Στο σμήνος της Παρθένου με βοήθησε μια φωτογραφία με μεγάλο πεδιο του σμήνους που την έκανα αντιστροφή χρωμάτων και αναγνώρισα από πριν τους γαλαξίες. Λίγο τρέξιμο με Σκορπιό και Τοξότη που δεν ανεβαίνουν σχετικά ψηλά και φοβόμουν μην κρυφτούν πίσω από τα υψώματα. Στο ξημέρωμα καταφερα και έπιασα το γαλαξία της Ανδρομέδας; με τους συνοδούς της. Θα μπορούσα να παρατηρήσω το Μ30 στον Αιγόκαιρο αλλά τον έκρυβε ο λόφος.

 

Καταπληκτικά όλα τα σφαιρωτα του καταλόγου.

Μαγευτικό το Μ11 ( αρκετά σφικτό για ανοικτό σμήνος)

Τελείως αδιάφορα το Μ40 , το Μ 73 , Μ29.

Συνολικά παρατηρήθηκαν 102 αντικείμενα. Τα Μ 77 , Μ74 , Μ33 ήταν αδύνατο να παρατηρηθούν μιας και ο ήλιος έχει ανέβει αρκετά ψηλά κι αυτά ήταν βουτηγμένα στο λυκόφως και το λυκαυγές του.

 

Ήταν μια καταπληκτική αστροβραδιά. Ραντεβού με τον Monsieur Μessier του χρόνου. :D =D>

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Θανάση!! =D> =D>

 

Μπορώ να πω ότι χθες τον ζήλεψα :P , εγω ήμουν και παιδευόμουν με τις ώρες για κάτι Γαλαξιάκια και κάτι Πλανητικά και ο Θανάσης έβγαζε το ένα Messier μετά το άλλο!!

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης