Jump to content

Επηρεάζει η οικον. κρίση την ενασχόλησή σας με την ερ.Αστρ;


Bi2L

Έχει επηρεάσει η οικονομική κρίση την ενασχόλησή σας με την ερασιτεχνική αστρονομία;  

150 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Έχει επηρεάσει η οικονομική κρίση την ενασχόλησή σας με την ερασιτεχνική αστρονομία;

    • Ασχολούμαι περισσότερο από όσο πριν
      10
    • Δε την έχει επηρεάσει καθόλου
      18
    • Ασχολούμαι με τον ίδιο ζήλο αλλά έχω περιορίσει τις αγορές μου
      101
    • Αρκετά, πλέον το σκέφτομαι πριν πάω για αστροπαρατήρηση
      22


Προτεινόμενες αναρτήσεις

να δουμε την πραγματικοτιτα καταματα .

εχουν επιρεαστει παρα πολοι συνπολητες μας καποι παρα πολυ και αλλοι καθολου

 

η χωρα θα αργισει παρα μα παρα πολυ να δει καλες μερες (οσοι πιστευουν οτι θα τελιωσει σε μια 5ετια ειναι γελασμενοι)

 

το δυσαρεστο ειναι οτι το 60% των ελληνων θα τα βρουν ακομη ποιο σκουρα στην επομενη 2ετια.

 

λυπαμαι αν μετεφερα ανχοδη συνεσθυματα αλλα μαλλων ειναι τα ποιο υγιη σε τετοιους κερους

 

να μην πεταμε στα συννεφα καινα βρεθουμε επι της γης,

 

θα επαναλαβω τα πολυ ορεα λογια του Κωστα οπου με πολυ σοφια τοποθετιθικαν :

Είναι μια ευκαιρία για επιστροφή στις βασικές αξίες. Ένα όργανο (τηλεσκόπιο ή κιάλια), ένα πλανησφαίριο ή χάρτης και άφθονο δωρεάν υλικό από το διαδίκτυο αλλά πάνω απ' όλα ο υπερπολύτιμος ουρανός απλόχερα δοσμένος, άνευ τιμήματος, στον βασιλιά και τον δούλο,

 

παντα θα γαληνευει το πνευμα μας ο εναστρος ουρανος

 

 

καθαρους ουρανους λοιπων.....

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τωρα με τα χαρατσια και τις διακοπες ρευματος απο την ΔΕΗ θα λυθει και το προβλημα της φωτορυπανσης :cheesy:

 

 

μιλωντας ως φοιτητης να προσθεσω οτι αν πριν ηταν δυσκολο να βρεις μια οποιαδηποτε δουλεια για να εχεις καποιο χαρτζιλικι τωρα πλεον ειναι αδυνατον ,πολυ φοβαμαι οτι τωρα ειδικα που μεγαλο μερος των συμπολιτων μας στερουνται βασικα αγαθα ,χομπι οπως η αστρονομια θα θεωρουνται καταλληλα μονο για καποιους προνομιουχους.

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

K εμένα με επηρεάζει πολύ..διότι....με την κρίση έχουν πάρει τα επάνω τους τα σωματεία/συνδικάτα/συνδικαλιστές κ οι οποιοιδήποτε αποτυχημένοι διευθυντές κ έχουν μετατρέψει τη δουλειά μου σε πεδίο ψυχολογικής μάχης. Παλιές ιδεολογίες συγκρούονται με νέες ιδεολογίες (για το πως θα επιβιώσουμε, πως θα επεκταθούμε κ πως θα αναπτυχθούμε), άνθρωποι 150 χρόνων αρνιούνται να φύγουν από τις θέσεις τους, ιδεολογίες 150 χρόνων δεν φεύγουν....κ ..κατά συνέπεια.......................................

 

δεν έχω όρεξη να βγω έξω και να φωτογραφίσω!!!!!!

 

συγνώμη εαν ξέφυγα λίγο από το θέμα

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...κατά συνέπεια.......................................δεν έχω όρεξη να βγω έξω και να φωτογραφίσω!!!!!!

Και γιατί δεν κάνεις παρατήρηση;;;

Μάριος Αντουανέττος.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...κατά συνέπεια.......................................δεν έχω όρεξη να βγω έξω και να φωτογραφίσω!!!!!!

Και γιατί δεν κάνεις παρατήρηση;;;

Μάριος Αντουανέττος.

 

 

 

:lol: :lol: :lol:

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήθελα να θέσω το ερώτημα αυτό από καιρό και μάλιστα σε μια περίπτωση το έγραψα αλλά μετάνιωσα και δεν επέλεξα την υποβολή. Ο λόγος που ήθελα να ρωτήσω είναι προφανής. Ο λόγος που δεν το έκανα ο εξής: στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σχοινί. Κάποιος θα ρωτούσε ωστόσο και είναι περισσότερο δέον η ερώτηση να γίνει από διαχειριστή.

Στην πράξη δεν με επηρέασε η οικονομική κρίση καθώς άρχισα να ασχολούμαι μέσα στην οικονομική κρίση. Ο ουσιαστικός περιορισμός του εισοδήματος άρχισε προ έτους αλλά φέτος θα γίνει περισσότερο εμφανής, οπότε είχα την δυνατότητα να αποκτήσω όπως λέει και ο Ανδρέας όλα όσα χρειάζομαι και πλέον κάνω κάποιες αναδιατάξεις χρησιμοποιώντας τα χρήματα από πράγματα που δεν χρειάζομαι πλέον για να πάρω ορισμένα που νομίζω πως τα χρειάζομαι. Κατά τ' άλλα ασχολούμαι το ίδιο, είτε βγάζοντας έξω ένα τηλεσκόπιο, είτε ενασχολούμενος με τον εξοπλισμό, είτε διαβάζοντας, είτε μιλώντας με συνασθενείς για πτυχές της αρρώστιας μας όπως κάνουν οι γέροι έξω από το -πάλαι ποτέ- ΙΚΑ, είτε διαδικτυοδιφώντας, είτε επικοινωνώντας στο forum.

Σίγουρα είναι πιο δύσκολο να ξεκινήσει κάποιος τώρα και βλέπω με μεγάλη συμπάθεια τους άλλους αρχαρίους που προσπαθούν να αποκτήσουν τα βασικά διαβάζοντας για εξοπλισμό που συνέλεξαν οι υπόλοιποι σε εποχές που η κρίση δεν είχε κτυπήσει. Είναι μια ευκαιρία για επιστροφή στις βασικές αξίες. Ένα όργανο (τηλεσκόπιο ή κιάλια), ένα πλανησφαίριο ή χάρτης και άφθονο δωρεάν υλικό από το διαδίκτυο αλλά πάνω απ' όλα ο υπερπολύτιμος ουρανός απλόχερα δοσμένος, άνευ τιμήματος, στον βασιλιά και τον δούλο, στον αστό και τον χωρικό (ακόμα πιο χουβαρντάς προς τον δεύτερο), στον επιστήμονα και τον Ιορδάνη της αυλής των θαυμάτων, τον Καραγκιόζη της παράγκας, τον αλήτη του πάρκου. Ο ουρανός είναι η τελευταία περιουσία όλων μας, αυτή που μόνο ο θάνατος μπορεί να μας κλέψει. Και ο ήλιος λάμπει για όλους. Και κάτω από τον ουρανό όλοι είμαστε ίσοι.

Δώστε του να καταλάβει παιδιά.

 

Κώστα καλησπέρα,

 

Πολύ σωστός και πολύ συγκινητικός.

Ετσι ακριβώς είναι, όπως ωραία τα περιγράφεις.

Τα ίδια κάνω κι' εγώ.

 

Καλό βράδυ

 

Λευτέρης Βακαλόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εννοώ μου έχουν χαλάσει τη διάθεση γενικώς.....

 

Το κατανοώ, απλώς προσπάθησα λίγο να στην φτιάξω.

Φόρτωσε τον Ethos στο RC και κάνε μια βόλτα στον ουρανό (όταν ξανανοίξει), κάτι θα γίνει.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

dp297 από την στιγμή που σου χαλάνε την διάθεση τότε είναι που πρέπει να κάνεις κάτι να ξελαμπικάρεις. κάνε μια παρατήρηση αντί για φωτογράφιση, διάβασε ένα βιβλίο, κάνε μια βόλτα ή ακόμα καλύτερα πήγαινε για ένα τρέξιμο, δεν κάνω πλάκα για το τελευταίο είναι το τέλειο αγχολυτικό θα κάνεις καλό και στην υγεία σου και θα φύγουν τα άγχη σου

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...κατά συνέπεια.......................................δεν έχω όρεξη να βγω έξω και να φωτογραφίσω!!!!!!

Και γιατί δεν κάνεις παρατήρηση;;

 

 

Καλησπέρα,

 

Ναι, μπορείς να κάνεις μία παρατήρηση.

 

Ενα οποιοδήποτε νεφέλωμα όχι απαραίτητα σκοτεινό.

 

Σάρωσε την περιοχή μιάς μαύρης τρύπας.

 

Ρίξε μιά ματιά σ' ένα πρόσφατο supernova.

 

Βοηθάει! (χωρίς αστεία)

 

Εκει δεν θα δείς μόνο καταστροφή και θάνατο, αλλα θα δείς και γέννηση και δημιουργία.

 

Καλό βράδυ

 

 

Λευτέρης Βακαλόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, ευχαριστώ πάρα πολύ για τις προτροπές σας. Όντως μου έχει λείψει πολύ το πεδίο (κ το τρέξιμο πράγματι βοηθάει).

 

Οπότε,...αλλαγή νοοτροπίας κ συνηθειών..

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους! :D

Δυστυχώς ψήφισα το τελευταίο και σε λίγο καιρό μάλλον θα επιβεβαιωθεί το γεγονός πως η αστροπαρατήρηση μακριά από τον τόπο κατοικίας θα γίνεται πάρα πολύ σπάνια και επιλεκτικά... :!:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως, όταν βρεθώ κάτω από ανοικτό ουρανό ξεχνάω με μιάς όλα όσα μας συμβαίνουν αυτή την εποχή.

Άλλοστε κάτω από τον ουρανό είμαστε όλοι ΙΣΟΙ!!!

Μ αρέσει η αστροπαρατήρηση γιατι μου θυμίζει ότι το πλοίο που ταξιδεύω είναι τεράστιο και γω πολύ μικρός :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πάντως κακά τα ψέματα πολλές φορές υπάρχει μόνο ο ψυχολογικός παράγοντας και πιστευώ οτι σε καμία περιπτωση δεν πρέπει να το βάζουμε κάτω αγαπητοί.Υπομονή και επιμονή θέλουν τα πάντα μιλάω απο πείρα.Θα μου πείτε μα είσαι νεο παιδί και τα λοιπά.Αν μιλήσω για το άτομο μου εντελώς τυχαία ασχολήθηκα πρακτικά(παρατηρήσεις) με την ερασιτεχνική αστρονομία ,διάβαζα όσο μπορούσα αλλα μέχρι εκεί ,και πρέπει να παραδεχτώ οτι εδώ στο φόρουμ αρχισα να ασχολούμαι εντατικά με το χόμπυ.Είναι ένα απο τα πιο ακριβά γιατι πολλές συνδυάζει και το άλλο ακριβό χόμπυ την φωτογραφία οποτε 2 μαζί φονικός συνδυασμός.Το θέμα είναι όμως οτι είναι ένα απο τα πιο ουσιαστικά , και ποιοτικά χόμπυς.Ίσως έγινα μεσω αυτού καλύτερος άνθρωπος, που έχει γίνει μια απο πεποιθήσεις μου πια αυτό.Καθαρούς ουρανούς παίδες και όλα τ'άλλα έρχονται.

Κώστας.

And every night someone.Moves all the clocks forward.And the sun seems to.Set always at the sunrise...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Πάνω που το'χα καταλήξει για πολύ καλή και ταυτόχρονα ακριβή αγορά,το ξανασκέφτηκα.Δε πειράζει λεω κάθε εμπόδιο για καλό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

"Κάθε εμπόδιο για καλό" τι ελπιδοφόρα έκφραση, αλλά πάνω από όλα σοφή.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λίγο πολύ συμφωνώ με τους περισσότερους και θεωρώ ότι η οικονομική κρίση έχει επηρεάσει την ενασχόληση μου με την Αστρονομία αλλά περισσότερο στον "υλικό" τομέα της Αστροπαρατήρησης δηλαδή τις αγορές απο Αστροκαλούδια και Αστρομπιχλιμπίδια, και βέβαια πλέον το σκέφτομαι για μακρινές απόστασης ή πολλαπλές/καθημερινές αστροπαρατηρήσεις στο βουνό.

 

Φυσικά η Αστροπαρατήρηση και γενικότερα οι στιγμές κάτω απ'τον Έναστρο Ουρανό είναι τέτοιες ώστε ξεφεύγεις απ'τα καθημερινά προβλήματα και να ταξιδέψεις σε αυτόν τον μαγικό κόσμο που υπάρχει εκεί πάνω, σε αυτόν τον ήρεμο αλλά ταυτόχρονα βίαιο κόσμο όπου κάνει τα προβλήματα μας να φαντάζουν ασήμαντα μπροστά στο μεγαλείο του σύμπαντος.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το σίγουρο είναι πως η συννεφιά την επηρεάζει περισσότερο.

Νομίζω πως υπάρχει μια διαφοροποίηση ανάμεσα σε εκείνους που ήδη ασχολούνται κάποιον καιρό και έχουν μαζέψει αρκετό εξοπλισμό (και πράγματα που περισσεύουν πολλές φορές) και εκείνους που θα ήθελαν να ξεκινήσουν και αποθαρρύνονται από τις τιμές και την περιρρέουσα ανασφάλεια. Όταν ήδη έχεις τον εξοπλισμό μπορεί να αποδειχθεί οικονομική η αξιοποίησή του, ειδικά για όσους μένουν στην επαρχία, φθάνει ο ουρανός να είναι καθαρός. Αντί να βγεις το Σαββατοκύριακο ή να πας κάποιο ταξίδι θα στήσεις ανέξοδα τον εξοπλισμό σου και θα παρατηρήσεις ή θα φωτογραφίσεις. Άλλωστε το χόμπυ μας δεν έχει αναλώσιμα υλικά, ό,τι πάρεις μπορείς να το χρησιμοποιείς για πάντα, με μια λογική φροντίδα και συντήρηση.

Η βενζίνη για Πάρνωνα αποτελεί μια εξαίρεση στα παραπάνω.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και το Nexstar 6SE σου είναι όνειρο για πολλούς.

Ευτυχία είναι να έχεις αυτά που θέλεις ή να θέλεις αυτά που έχεις;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστός. Και τον ήλιο βλέπεις με το φίλτρο. Αλλά να βρε παιδάκι μου η εικόνα με το ειδικό τηλεσκόπιο είναι άλλο πράμα. [-( .Νάναι καλά ό despet με το δελτίο.
Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Να πω κι εγώ τη γνώμη μου για αυτό το θέμα, με μια διαφορετική ίσως προσέγγιση.

Όπως όλους μας έτσι κι εμένα με έχει επηρρεάσει η κρίση. Πιό συγκεκριμένα, πριν από αυτή σχεδόν ό,τι ήθελα το αγόραζα, τώρα πλεόν όχι. Επίσης τώρα υπάρχει ο φόβος πως δε ξέρεις τι σου ξημερώνει, ο οποίος πριν δεν υπήρχε. Όλα αυτα σε συνδυασμο και με κάποια πράματα που μου συνέβησαν δε μου έχουν φτιάξει και την καλύτερη δυνατή διάθεση.

Και έρχομαι λοιπόν στο κομμάτι της αστρονομίας, το οποίο είναι ένα χόμπυ με το οποίο θέλω να ασχοληθώ εδώ και 2 χρόνια περίπου. Κατέληξα λοιπόν στο ότι σε συγκυρίες σαν αυτές που ζούμε, καλό είναι να μη ξεχνάμε και αυτά που μας κάνουν ή θα μας κάνουν να νιώσουμε καλύτερα, ή θα μας κάνουν να ξεχάσουμε έστω και για λίγο αυτη τη σκατένια κατάσταση που ζούμε. Έτσι λοιπόν πήρα την απόφαση να κάνω αυτό που ήθελα, χωρίς κανένα συμβιβασμό ώστε να ικανοποιήσω εμένα όσο ακόμα μπορώ. Εξάλλου όπως πάνε τα πράματα κάθε πέρυσι και καλύτερα είναι, επομένως όσο το αναβάλλω τόσο λιγοστεύουν οι πιθανότητες να κάνω το όνειρό μου πραγματικότητα. Σωστό ή λάθος...θα δείξει...

Keep your friends close, and your enemies closer...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης