Jump to content

Κρητικοί, θέλω τη βοήθειά σας :D


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερίζω,

Φέτος οι διακοπές μου απο ο,τι φαίνεται θα είναι για πολλοστή φορά στην Κρήτη :D

Θα κατεβάσω και αυτοκίνητο και αφού θα χω χώρο σκέφτομαι να πάρω μαζί και τα ... σύνεργα :D

 

Τις πρώτες μέρες θα κινηθώ σε οροπέδιο Λασιθίου (θα περάσω λογικά από Τζερμιάδο) και μετά στις Μάλες.

Φαντάζομαι πως εκεί πέρα, σχεδόν όπου και να στήσεις είσαι άρχοντας.Αλλά αν κανας ντόπιος έχει καμιά συμβουλή, κανα μέρος που "βολεύει" περισσότερο (ή έστω κανα μέρος που θα πρέπει να αποφύγω μην πέσω πάνω σε τίποτα χμ.. παράνομο να το πω;) , ευπρόσδεκτος.

 

υ.γ : βέβαια αν κάτσει θα ανέβω Σκίνακα τρέχοντας - και ψήνεται γιατί οι φίλοι μου στις Μάλες πέρσι είχαν στην παρέα κάποιον που έχει σχέση με το αστεροσκοπείο, δε θυμάμαι ακριβώς..

Ευχαριστώ πολύ

Skywatcher 10 / ΝΕQ6
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς τον...

Αν μείνεις Τζερμιάδο ένα πολύ καλό μέρος είναι στο οροπέδιο Λιμνάκαρο. Ανεβαίνεις από το χωριό Αβρακόντες. Έχει πολύ καλό ουρανό και μεγάλο υψόμετρο. Αν βολεύει και θέλεις το κανονίζουμε να κάνουμε παρατήρηση μαζί.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν σε τραβήξει η πλώρη του νησιού και έρθεις ακόμα πιο ανατολικά, προς Σητεία δηλαδή, οι ουρανοί είναι απίστευτα σκοτεινοί! Θα έρθεις σε επικοινωνία με την ομάδα μας, στα τηλέφωνα που βρίσκονται στη σελίδα του ΣΦΑΚ και πού ξέρεις ; Μπορεί να οργανώσουμε από κοινού αστροπαρατήρηση, να γνωρίσεις και τους τόπους, που εμείς στήνουμε τηλεσκόπια!

Αν κατέβεις Αύγουστο, θυμήσου 17,18,19 έχουμε την Παγκρήτια συνάντηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων στη Σητεία με διάφορα ωραία δρώμενα.

Ενημέρωσε έγκαιρα ποιες μέρες κατεβαίνεις, γιατί φέτος όλο και κάποιοι θα λείπουμε σε ερημονήσια και ερημικές παραλίες με σκηνές! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξαιρετικά :D

 

Θα ειδοποιήσω εγκαίρως μόλις ξέρω και εγώ (αν τελικά) τις μέρες που θα κατέβω, γιατί πρέπει να οργανωθούμε και με καμιά 10ρια ατομα ακόμα..

 

:D

 

ευχαριστώ πολύ!

Skywatcher 10 / ΝΕQ6
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 έτη αργότερα...

Καλησπέρα στη Μεγαλόνησο!

 

Τον Αϋγουστο 16 με 27 θα είμαι στο νησί σας. Τις 6 πρώτες μέρες κλείσαμε ένα κατάλυμμα στο χωριό Μυρσίνη στον Αη Νικόλα.

 

Κρατάω την τοποθεσία λιμνάκαρο που αναφέρθηκε παραπάνω (πριν 5 χρόνια!), υπάρχει καποιο άλλο καλό σημείο προς τα ανατολικά που να μου δώσετε πληροφορίες ή πχ συντεταγμένες? ψάχνω τους χάρτες να κλείσω κι άλλο ένα κατάλυμμα (αλλού) και με έχει πιάσει ίλιγγος με τις αποστασεις που βγαζει το google maps από τα βουνά μέχρι τη θάλασσα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα στη Μεγαλόνησο!

 

Τον Αϋγουστο 16 με 27 θα είμαι στο νησί σας. Τις 6 πρώτες μέρες κλείσαμε ένα κατάλυμμα στο χωριό Μυρσίνη στον Αη Νικόλα.

 

Κρατάω την τοποθεσία λιμνάκαρο που αναφέρθηκε παραπάνω (πριν 5 χρόνια!), υπάρχει καποιο άλλο καλό σημείο προς τα ανατολικά που να μου δώσετε πληροφορίες ή πχ συντεταγμένες? ψάχνω τους χάρτες να κλείσω κι άλλο ένα κατάλυμμα (αλλού) και με έχει πιάσει ίλιγγος με τις αποστασεις που βγαζει το google maps από τα βουνά μέχρι τη θάλασσα...

Λιμνάκαρο είναι καλά αλλά κάνει κρύο, θέλει χειμερινό ντύσιμο

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης