Jump to content

Homemade: Ράδιο-τηλεσκόπιο


minaskar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 107
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Θα φτιαξω κι εγώ κατι τέτοιο. Ο δέκτης είναι απλά ένα ραδιοφωνάκι στα βραχέα. Δεν αξίζει αν φτιάξεις...
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ραδιοφωνάκι εδώ!

 

http://www.buldoza.gr/Product.aspx?Catalog=91&Category=1000001501&Product=1660918

 

χεχεχεχ... για να παινέψω και το σπίτι μου ;)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επειδη δεν ασχολουμαι καθολου με ραδιαστρονομια και με αυτο το θεματακι μου εχουν δημιουργηθει αποριες.εχω διαβασει πως η ΚΑΣΣΙΟΠΗ Α ειναι η δευτερη πιο ισχυρη ραδιοπηγη στον ουρανο(δεν ξερω αν ειναι αληθεια και θα ηθελα να μου πειτε κι αν αληθευει).αφου ειναι μεγαλη ραδιοπηγη γιατι δν θα μπορει αυτο το ραδιοτηλεσκοπιο να την εντοπισει?(επισης εχω διαβασει οτι ειναι πιο ισχυρη απο τον δια για αυτο ρωταω)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλιππε το ραδιόφωνο που προτείνεις δεν καλύπτει την συχνότητα των 21mhz που είναι και η πιο χρήσιμη :?

 

Φίλε astroMAn2001 μπορείς να δημοσιεύσεις του ιστιοτοπούς που τα διάβασες για να σου πώ?

 

Φιλικά,

Μηνάς

I''ve seen things you people wouldn''t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears... in rain. Time to die.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οκ θα το ψαξω τότε και θα σου απαντήσω μεσα στην μέρα :)
I''ve seen things you people wouldn''t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears... in rain. Time to die.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή ενημέρωση από το http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/1999/ast27apr99_1/

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι, το σχέδιο λέει να έχουμε ένα ραδιοφωνικό δέκτη fm, μία εξωτερική κεραία, ένα λαπτοπ και καταγραφή με soundcapture πρόγραμμα. Θα πάω Κολυμπάρι μερικά βράδια πριν την Κυριακή για να κάνω και τα τεστ στην cctv κάμερα και να δω μήπως μπορώ α την κάνω να δουλέψει με το ufo capture πρόγραμμα. Προς οτ παρόν προσπαθώ να λύσω το πρόβλημα ρεύματος που χρειάζονται όλα αυτά για να λειτουργήσουν ακόμα και η κεραία θέλει ρεύμα! ϊσως αν βρω ραδιόφωνο με μπαταρίες αλλά με βήσμα εξωτερικής κεραίας.... θα το ψάξω.

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ραδιόφωνο χωρίς υποδοχή για εξωτερική κεραία απλά τυλίγοντας το καλώδιο της εξωτ. κεραίες γύρω από την τηλεσκοπική κεραία του ραδιοφώνου σου δημιουργώντας έτσι ένα πηνίο. Δεν το έχω βέβαια δοκιμάσει οπότε κάνει μια δοκιμή πρώτα άμα θες.

 

Φιλικά,

Μηνάς

I''ve seen things you people wouldn''t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears... in rain. Time to die.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Κασσιόπη Α είναι η πιο ισχυρή ραδιοπηγή εκτός του ηλιακού μας συστήματος αλλά εκπέμπει σε υψηλή συχνότητά (1ghz)
I''ve seen things you people wouldn''t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears... in rain. Time to die.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να 'σαι καλα! :D Από όσο είδα στο διαδίκτυο οι περισσοτεροί που ασχολούνται ερασιτεχνικά με την ραδιοαστρονομια έχουν σαν στόχους ήτε τον ήλιο ήτε τον Δια ήτε μετέωρα
I''ve seen things you people wouldn''t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears... in rain. Time to die.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με χαρά βλέπω πως το θέμα αναπτύσσεται αρκετά!!!!

 

Έχει εντοπίσει κανένας καμία λίστα με τις συχνότητες των διασημότερων στόχων?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

I''ve seen things you people wouldn''t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears... in rain. Time to die.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Μια χαρά και αυτό!!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα ωραίο βιβλίο είναι αυτό http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1696

 

Κι αυτό http://www2.jpl.nasa.gov/radioastronomy/radioastronomy_all.pdf

 

Έχω κι αυτό το οποίο είναι επίσης ωραίο και πολύ καλό για εισαγωγή.

 

http://www.amazon.com/Amateur-Astronomers-Handbook-Potter-Shields/dp/0517558106

 

Νομίζω το πιο εύκολο για αρχή είναι στα 20.1 ΜΗz.(Το είχα ψάξει πολύ για αυτή τη συχνότητα μόνο)

Μετά το μέγεθος της κεραίας πρέπει να είναι πιο μεγάλο!

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ραδιόφωνο χωρίς υποδοχή για εξωτερική κεραία απλά τυλίγοντας το καλώδιο της εξωτ. κεραίες γύρω από την τηλεσκοπική κεραία του ραδιοφώνου σου δημιουργώντας έτσι ένα πηνίο. Δεν το έχω βέβαια δοκιμάσει οπότε κάνει μια δοκιμή πρώτα άμα θες.

Μπορείς επίσης να ανοίξεις το ραδιόφωνο, να βγάλης την κεραία του και να συνδέσεις το ραδιοτηλεσκόπιο στη θέση της.

 

Επίσης, εγω σκέφτομαι το εξής σενάριο. Να βάλω μια παραβολική κεραία (πιάτο) και ένα LNB πάνω σε μια βάση για Dob, να χρησιμοποιήσω έναν συσσωρευτή μολύβδου- οξέως για τροφοδοσία, και πάνω στη βάση να κολλήσω τον ανιχνευτή σήματος και τον δέκτη. Δίπλα μπορώ να έχω το λάπτοπ και να λαμβάνω σήμα από αυτό με αναλογικό καλώδιο ήχου όπως αυτό στα ακουστικά. \:D/ RadioDob, That `s it! :twisted: :twisted:

 

Υ.Γ.: Αν κάποιος θέλει, έχω σχέδια για δέκτη στα μεσαία.

Υ.Γ.:[2]Γίνεται και με κεραία Yagi, αλλά είναι πιο ογκώδης και βαριά.

\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις έμαθα πως υπάρχει τρόπος μετατροπής των συχνοτήτων σε εικόνα μέσω γλώσσας προγραμματισμού MATLAB!!!! Θα σας ενημερώσω σύντομα αμέσως μόλις έχω νέα! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υ.Γ.: Αν κάποιος θέλει, έχω σχέδια για δέκτη στα μεσαία.

Γιάννη δημοσίευσε εδώ τα σχέδια έτσι ώστε να είναι διαθέσιμα σε όλους. :cheesy:

 

Μόλις έμαθα πως υπάρχει τρόπος μετατροπής των συχνοτήτων σε εικόνα μέσω γλώσσας προγραμματισμού MATLAB!!!! Θα σας ενημερώσω σύντομα αμέσως μόλις έχω νέα!

 

Περιμένουμε Φίλιππε

:cheesy:

 

 

Φιλικά,

Μηνάς

I''ve seen things you people wouldn''t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears... in rain. Time to die.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα έχω στην Αθήνα ενω τώρα είμαι Κοζάνη. Όταν γυρίσω θα τα δημοσιεύσω. Έιναι από το κιτ "Φτιάχνω το δικό μου ραδιόφωνο", που είχα πάρει ότανήμουν μικρός. Το πλεονέκτημά του είναι πως δεν χρειάζεται πλακέτα. Μπαίνουν όλα σε μια κλεμοσειρά. \:D/
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το αποφάσισα. Θα πάρω το μεγαλύτερο πιάτο πυ θα βρω στο μαγαζί με τα δορυφορικά, μια βάση για ντομπ (απο κάποιον που δεν τη χρειάζεται) και θα φτιάξω το ραδιοτηλεσκόπιο στο σχολίο. Στο σπίτι μου δεν χωρά 1μ πιάτο ](*,) . Αν όλα πάνε καλά, θα βάλω ένα soundcapture πρόγραμμα και θα συνθέσω εικόνες με GNU Octave, κάτι σαν το Matlab. Αν πετύχει, περιμένετέ με στην έβδομη πανελλήνια και με ένα δορυφορικό πιάτο, εκτός από το... μπουρί :cheesy: (dob) μου. \:D/ \:D/ \:D/ \:D/
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης