Jump to content

Homemade: Ράδιο-τηλεσκόπιο


minaskar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καιρο περιμενα κατι τετοιο στο forum \:D/ . . . τα μονο αρθρα που εβρισκα ηταν στα αγγλικα ](*,)

σκεφτομουν να κανω κατι σαν << ερασιτεχνικο ραδιοτηλεσκοπιο >>!!!!!!

Βεβαια εχω δορυφορικο εξοπλισμο αλλα αφου δεν βλεπω πλεον δορυφορικα καναλια λεω να πειραματιστω με αυτον!

 

Τωρα , ξερει κανεις πως θα γινει να συνδεθει η κεραια με τον υπολογιστη? Ωστε να ερχονται απευθειας τα σηματα σε αυτον ??? :D

Αν εισαι στη θεσσαλονικη σε εδιαφερει αυτο

 

--------->>>http://alldayselfvideo.blogspot.com/

 

Τωρα αν εισαι και φοιτητης , σου ειναι απαραιτητο.

 

--------->>>http://alldayselfvideo.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 107
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

Τωρα , ξερει κανεις πως θα γινει να συνδεθει η κεραια με τον υπολογιστη? Ωστε να ερχονται απευθειας τα σηματα σε αυτον ??? :D

 

Από τα σχέδια που είχα για τη δική μου ιδέα θυμάμαι ότι στη κεραία ενώνεις ομοαξονικό καλώδιο το οποίο στη συνέχεια πάει στον δέκτη.

Υπάρχει εξάρτημα για να ενώσεις τη κεραία με το ομοαξονικό.

Δε θυμάμαι πώς λέγεται αλλά θα το ψάξω να στο πω.Δεν είναι κάτι τραγικό.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα σας,

 

μια μικρη παρεμβαση. Η χρηση μιας παραβολικης κεραιας για την συλλογη ραδιοσηματων ειναι ακριβως η ιδια (διεπεται απο τους ιδιους φυσικους νομους) με την χρηση του παραβολικου κατοπτρου στο τηελεσκοπιο για την συλλογη του ορατου φωτος.

Η διακριτικη ικανοτητα της κεραιας, η δυνατοτητα να εστιαζει στην επιθυμητη ραδιο συχνοτητα κτλ, πρεπει να μελετηθει αρκετα προτου καποιος προχωρησει στην αγορα της και μαλιστα αν προκειται για μια παραβολικη κεραια του εμποριου. Με αλλα λογια οι τεχνικες - κατασκευαστικες προδιαγραφες της πολυ πιθανο να μην επιτρεπουν το εγχειρημα. Ισως αποτελει καλη ασκηση για τον επιδοξο ραδιο αστρονομο να υπολογισει το απαιτουμενο ανοιγμα, P-V σφαλμα και strehl ratio της κεραιας του σε σχεση με το μηκος κυματος που θελει να παρατηρησει. Πληροφοριακα το κριτηριο Rayleigh λ/4 ελαχιστης επιτρεπτης παραμορφωσης στο μετωπο κυματος ισχυει και εδω, αρα η ελαχιστη παραμορφωση απο την ιδεατη επιφανεια της παραβολικης κεραιας ειναι λ/8 Αν θελει καποιος να <<πιασει>> την εκπομπη του υδρογονου στα 1.420 ΜΗz η αλλιως στα 21 cm μηκος κυματος(θεμελιωδης εξισωση της κυματικης¨Συχνοτητα Χ μηκος κυματος = ταχυτητα διαδοσης) τοτε η παραβολικη κεραια πρεπει να μην αποκλινει πανω απο 2,625 εκατοστα απο το ιδεατο παραβολικο σχημα. Επιπλεον εμφαση πρεπει να δοθει στον ενισχυτη του (μιλαμε για εκατομυριοστα του milliwatt που πρεπει να ενισχυθουν και να διαχωριστουν απο το θορυβο). Η ψυξη σε πολυ χαμηλη θερμοκρασια ειναι μια λυση, οπως ακριβως σε μια CCD αλλα σε ακραια επιπεδα.

 

Βεβαια, υπαρχουν εφαρμογες, οπως η καταγραφη μετεωριτων στη ατμοσφαιρα, ηλιακη δραστηριοτητα και αλλες που εχουν λιγοτερες απαιτησεις, και ειναι πιο προσιτες.

 

Το σχετικο κεφαλαιο στο βιβλιο G. Roth, εκδοσεις Sky Publishing, ISBN: 0387911251 / 0-387-91125-1 ειναι ανεπιφυλακτα εξαιρετικο.

 

Καλη επιτυχια!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι πολύ απλό να πάρεις σήμα στον υπολογιστή. Ανοίγεις τον satelite finder, ξεκολλάς τα καλώδια του δείκτη ή του βομβητή. Με ένα πολύμετρο εέγχεις την πολικότητα. Παίρνεις μια πρίζα για αναλογικό καλώδιο ήχου 3,5mm, μονοφωνικό και συνδέως το τερματικό τη μύτης με το θετικό καλώδιο. Το αρνητικό καλώδιο το συνδέεις με το τερματικό του περιβλήματος. Τροφοδοτείς το σύστημαόπως περιγράφεται εδώ

http://

http://www.scienceinschool.org/2012/issue23/telescope/greek

. Επειτα παίρνεις ένα αναλογικό καλώδιο ήχου(σαν αυτό από τα ακουστικά) και συνδεέις την πρίζα που έφτιαξες με την θύρα μικροφώνου του υπολογιστη. Στη συνέχει κατεβάζεις το speclab, to εγκαθιστάς, το ρυθμίζεις και είσαι έτοιμος.

Η όλη διαδικάσια (αγνοώντας τα εμμονικά υπονούμενα για γενιάδες και αυθεντίες), περιγράφεται εδώ:

http://www.nastro.org.uk/how-to-build-a-radio-telescope.html

Μια επιφύλαξη: δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα. Αν μπορείς, δοκίμασέ το σε παλό μηχάνημα που δεν λυπάσαι πιθανώς να του κάνεις ζημιά.

\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά, πως πάει το θέμα? Το έχει προχωρήσει κανείς?

Εγώ δεν έχω προλάβει ακόμα να κάνω τίποτα! :(

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, πως πάει το θέμα? Το έχει προχωρήσει κανείς?

Εγώ δεν έχω προλάβει ακόμα να κάνω τίποτα! :(

 

Μια απ' τα ίδια και εγω Φιλιππέ, δεν εχω βρει χρόνο :\

I''ve seen things you people wouldn''t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears... in rain. Time to die.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άντε να κάνει κάποιος την αρχή να ακολουθήσουμε!!!! :P
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρακολουθω το θεμα και λεω σιγα σιγα να αρχισω ετσι για την πλακα :) αλλα το προβλημα ειναι οτι δν μπορω να διαθεσω πολλα χρηματα... :?

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρακολουθω το θεμα και λεω σιγα σιγα να αρχισω ετσι για την πλακα :) αλλα το προβλημα ειναι οτι δν μπορω να διαθεσω πολλα χρηματα... :?

 

Οποια λυση και να ακολουθησεις (δορυφορικό πιατο ή αυτοσχέδια κεραία) το κοστος είναι μικρο, πχ για την πρώτη 30ευρω για το πιατο, 15ε για LNB και SatFinder μαζι, συνολο 45 ευρώ, άντε 50 με τα καλώδια ;)

I''ve seen things you people wouldn''t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears... in rain. Time to die.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικά. Αν παραμείνεις στα όρια συγκεκριμένων και εύκολων στόχων (Δίας, Ήλιος) είναι πάρα πολύ οικονομικό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραια,μικρο κοστος,αλλα αρχιζω σιγα σιγα και εγω λογω σχολειου τωρα... :( Οτι και να κανω θα μεινω στα ορια του δια,των δυνατων πλανητων και προσπαθειες στα αστερια,γιατι εξαλλου δεν ειμαι προχωρημενος ακομα. :) :)

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα που το έψαξα, η ιδέα σου, minaskar, δεν θα είναι ιδιαίτερα αποδοτική, τουλάχιστον στο μέγεθος που λένε οι οδηγίες. Για να πιάσεις σήματα στα βραχέα χρειάζεσαι, ως εμπειρικός κανώνας πάντα, σύρμα 30 μέτρων. Το πιάτο θα είναι αποδοτικότερο, λόγω παραβολικού σχήματος και ίσως κάλύτερης κατευθυντικότητας.
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα που το έψαξα, η ιδέα σου, minaskar, δεν θα είναι ιδιαίτερα αποδοτική, τουλάχιστον στο μέγεθος που λένε οι οδηγίες. Για να πιάσεις σήματα στα βραχέα χρειάζεσαι, ως εμπειρικός κανώνας πάντα, σύρμα 30 μέτρων. Το πιάτο θα είναι αποδοτικότερο, λόγω παραβολικού σχήματος και ίσως κάλύτερης κατευθυντικότητας.

 

Υπάρχουν πολλές διαφορετικές διατάξεις όσον αφορά τις κεραίες, π.χ ενα απλό σύρμα, κεραία-δίπολο, κεραια βρογχου... Για την διπολική κεραία ισχύει ο τύπος Μήκος=143/Συχνότητα (στην περιπτωση μας βγαίνει συρμα μήκους 6.8m και οχι 30 που χρειαζεται για μεγαλυτερα μηκη κυματος, τα οποία ομως είναι αχρηστα στην ραδιοαστρονομία καθως ανακλούνται από την ιονοσφαιρα). Η κεραία που πρότεινα είναι κεραία βρόγχου(loop) και λόγω διαφορετικής διαταξης δεν χρειάζεται 6.8m συρμα. :cheesy:

 

Επίσης αν ψάξεις στο ιντερνετ θα δεις οτι υπάρχουν κάποια ατομα που κατάφεραν να φτοιαξουν λειτουργικό ραδιοτηλεσκόπιο με κεραία βρόγχου.

 

Φιλικά,

Μηνάς

I''ve seen things you people wouldn''t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears... in rain. Time to die.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, το ξέχασα πως ήταν loop antenna...
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 μήνες αργότερα...
Μόλις είδα το θέμα αυτό είπα να το δοκιμάσω.Πήρα μια δορυφορική διαμέτρου 1 .10 μ(το μεγαλητερο που βρήκα) και το έστησα.Το πιάτο αυτό γυρίζει και το φέρνω σε οποία θέση θέλω.Το σαββατοκύριακο λέω να κάνω την πρώτη μέτρηση.Μήπως ξέρει κάνει προγράμματα για καταγραφή του σήματος?

HPIM1579.thumb.JPG.f93d1fe23db5a2aefa783b236a2186e7.JPG

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

No2

HPIM1580.thumb.JPG.76d8a542b6f606a137414a367da699cb.JPG

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

No3

HPIM1581.thumb.JPG.316b9f801a113a7fbcf7028d9506aadf.JPG

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τί θα κάνεις μέτρηση;;; Δεν βλέπω να έχεις LNB πάνω στο πιάτο... Αρχικά πάρε έναν Satelite detector και κάνε μόνος σου μετρήσεις. Μετά μπορείς να τον μετατρέψεις και να πάρεις σήμα ήχου από την θύρα μικροφώνου.

Αυτό τα λέει όλα:

http://www.nastro.org.uk/how-to-build-a-radio-telescope.html

Είναι το πληρεστερο άρθρο που έχω βρει. (Έχω βάλει κι εγώ αυτό το project στα σκαριά, αλλά έχει παγωσει :lol: )

\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To LNB το εχω αλλά δεν πρόλαβα να κάνω την σύνδεση και έχω παραγκηλεί ένα πεδιόμετρο (satelite finder).Θα προχωρήσω και σε μετρήσεις με υπολογιστή.Ευχαριστώ για τo άρθρο για την σηνδεση είναι πραγματικά χρησημη :o .

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα LNB είναι δέκτες μικροκυματικών συχνοτήτων δηλαδή για GHz που εκπέμπονται από δορυφόρους, άρα στη προκυμένη περήπτωση για λήψη χαμηλών συχνοτήτων, δε θα σε δουλέψει. Δοκίμασε να προσαρμόσεις στη θέση του LNB, ένα απλό δίπολο κεραίας, όπως αυτό!

 

http://www.alexstore.gr/index.php?product_id=6611&page=shop.product_details&category_id=331&flypage=flypage.tpl&option=com_virtuemart&Itemid=71.

 

Το πιάτο θα συγκεντρώνει τα σήματα, και θα τα στέλνει πάνω στο δίπολο! Μπορείς ακόμη και να ενισχύσεις την λήψη προσαρμόζοντας αυτό:

 

http://www.cosmomarket.gr/index.php?p=4&item_id=CMT-1234&cat_id=00581098

 

Σα μηχάνημα λήψης σημάτων από τη κεραία, τί χρησιμοποιείς;[/img]

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατάφερα να το στίσω ολοκληρωτικά! Κατάφερα να εντοπίσω και την ακτινοβολία του ηλίου με το satellite finder, άλλα με προβληματίσετε κάτι -μόλις έστρεφα την κεραία προς τον ουρανό λάμβανα μια συχνότητα σταθερή από παντού την ίδια. Μήπως ξέρει από που μπορεί να προέρχεται?Την Κυριακή θα επιχειρήσω να κάνω καταγραφή σε υπολογιστή!

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περιμένουμε τις καταγραφές στον υπολογιστή! Καλή συνέχεια :cheesy:

 

Μηνάς

I''ve seen things you people wouldn''t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears... in rain. Time to die.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μόλις έστρεφα την κεραία προς τον ουρανό λάμβανα μια συχνότητα σταθερή από παντού την ίδια. Μήπως ξέρει από που μπορεί να προέρχεται?

Μήπως είναι αυτό;

http://en.wikipedia.org/wiki/Cosmic_microwave_background_radiation

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιθανον!Η συχνότητα που αναφέρεται στο wiki είναι στο εύρος των συχνοτήτων του LNB

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης