Jump to content

ΘΥΜΑΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΑ??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι ειπες τωρα ρε μεγαλε !!!! :cheesy:

Απιστευτες σειρες, για την πρωτη εχω κανει απιστευτα πολλες ζωγραφιες του αστροπλοιου "ΑΡΓΩ" αν θυμαμαι καλα την ελληνικη μεταφραση και αποδοση.

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Που τα ξετρύπωσες.....

 

Μου θύμισες πόσο γρήγορα περνάνε τα χρόνια....

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα βλέπεις και ανατριχιάζεις.....

Το πρώτο ηταν πολυ γοητευτικό καρτούν..μαγευτικο για ένα παιδί.

Το δεύτερο,στα Ελληνικά επίσης φανταστικο,με πιο ωραιες φωνες απο τα αγγλικα και αρκετά μεταγενέστερο.

Το τρίτο σε μια κατηγορία δική του.

Τι φανταστικές εποχές και τι τραγικό που φαντάζει ακατορθωτο να βυθιστούμε παλι σε ωκεανούς ανέμελης ονειρικής αστροσαγήνης!!

Θέλω να ξαναδώ ολα τα επισόδεια!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Εμένα αυτή ήταν η αγαπημένη μου σειρά. Space 1999 .Παιζόταν νομίζω γύρω στα 1978 στην ΥΕΝΕΔ το τηλεοπτικό κανάλι του Υπουργείου Εθνικής Αμύνης. Στη συγκεκριμένη σειρά η Σελήνη αποτελούσε χώρο ταφής πυρηνικών αποβλήτων των εργοστασίων της Γης. Μια έκρηξη όμως τη βγάζει απ' το βαρυτικό πεδίο της γης με αποτέλεσμα να κινείται ανεξέλεγκτα μες στο σύμπαν.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είχαμε ΥΕΝΕΔ οπότε δέν το έβλεπα μα το θυμάμαι.

Πρέπει να ειχα δει μερικα επεισόδια ισως..σε φιλικο σπιτι με ΥΕΝΕΔ.

Την ίδια εποχή έπαιζε αυτο.......

 

http://www.youtube.com/watch?v=F7bZd7EfKC4

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

..το 2009..οταν όλοι οι τρελοί που τον κόσμο κούρασαν μακρυά μας θα έχουνε φύγει.........

 

Αχ Κώστα....το αντιθετο έγινε!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Εμένα αυτή ήταν η αγαπημένη μου σειρά. Space 1999 .Παιζόταν νομίζω γύρω στα 1978 στην ΥΕΝΕΔ το τηλεοπτικό κανάλι του Υπουργείου Εθνικής Αμύνης. Στη συγκεκριμένη σειρά η Σελήνη αποτελούσε χώρο ταφής πυρηνικών αποβλήτων των εργοστασίων της Γης. Μια έκρηξη όμως τη βγάζει απ' το βαρυτικό πεδίο της γης με αποτέλεσμα να κινείται ανεξέλεγκτα μες στο σύμπαν.

 

Πράγματι το απόλυτο διαστημικό σήριαλ των παιδικών χρόνων. Για τότε το έτος 1999 ήταν μυστηριακό.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν τα θυμάμαι, λέει!... Κάποια σαν έφηβη και κάποια με τα παιδιά μου. Δεν έχανα σειρά και παιδικά τέτοιου είδους. Να φανταστείτε, υπήρξαν φορές, που έβαζα τα παιδιά για ύπνο, για να τα απολαμβάνω μόνη μου και με ησυχία! :oops:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O "Αετός" του Space 1999 ήταν το πιο ρεαλιστικό σκάφος που εμφανίστηκε σε σειρά ή ταινία επιστημονικής φαντασίας της εποχής εκείνης. Ευφυέστατο και ομορφότερο από τους διαστημομπαρόκ κολοσσούς και τα Phantom του κενού που πρότειναν τα Star Wars, το Galactica, to Babylon 5 ακόμη και το Star Trek.

Οι Martin Landau και Barry Morse ηθοποιάρες, οι γυναίκες η μια ομορφότερη από την άλλη (ποιός μπορεί να ξεχάσει τον θηλυκό Spok, την μυστηριώδη Maya ή το ψυχρό κάλλος της Dr Russel; ), η αισθητική αξεπέραστα 70s, τα Mainframe απέπνεαν δέος και το σενάριο έμοιαζε απολύτως πιθανό τότε, με πρόσφατη την κατάκτηση της Σελήνης. Συγγνώμη οπαδοί του Cpt Kirk και του Han Solo, αλλά το διάστημα 1999 ήταν διαφορετικό.

Όταν με πυροβολούσαν με εξάσφαιρα στο σχολείο οι φαν του Terens Hill και του Clint Eastwood, εγώ τους αποσβόλωνα με Stun Gun!

86_1.jpg.31da925e4ecb70e905181ee95a7e15ed.jpg

wessargent_eagle_plan5.thumb.jpg.f85322e32428eaad9b3254a024c77977.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον είμαι πολύ μικρός :roll:

 

Πάντως έχει ενδιαφέρον όπου τις δεκαετίες '70, '80 άνθησαν οι ταινίες και οι παιδικές σειρές με Αστρονομικό περιεχόμενο (και τα '60 θα είχαν αλλά δεν νομίζω ότι ήταν ίδιας ποιότητας, μάλλον περισσότερο σε κομικς).

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήταν η Διαστημική Εποχή!

 

Όταν μπήκα στο Metro Της Washington DC αντίκρισα αυτό:

 

washington-metro-washington-d-c-dc123.jpg

 

Πριν διαβάσω ο,τιδήποτε κατάλαβα αμέσως την εποχή που περίπου κατασκευάστηκε (1976). Κατασκευάστηκε τη διαστημική εποχή.

 

Τότε, μαζί με τα ζιβάγκο, τις καμπάνες, τις μπότες, τις φαβορίτες και τις ντισκόμπαλες ένας διαστημικός αέρας διέπνεε τα πάντα.

Αυτή η εποχή (όπως τη βίωσα εγώ) άνοιξε με τον Sputnik και τον Gagarin, απογειώθηκε με την προσελήνωση και έκλεισε με το Columbia, το οποίο έδωσε την εντύπωση πως το ταξίδι στο διάστημα είναι πλέον ρουτίνα, αλλά και την ατυχία του Challenger.

Τον Gagarin δεν τον πρόλαβα, υπήρχε όμως στο σπίτι μια φωτογραφία του με αυτόγραφο, από τα εκατομμύρια που υποθέτω πωλήθηκαν σε όλον τον κόσμο. Ήταν ένας εξωχολυγουντιανός υπέρλαμπρος αστέρας, σαν εκείνους που μόνο η εποχή του διαστήματος μπορούσε να γεννήσει. Στο σχολείο μας μάθαιναν για την Leica, τη Σεληνάκατο, το Palomar και το BTA-6. Γνωρίζαμε γιαυτά περισσότερα απ' ότι για τον Αβραάμ και τον Λόρδο Βύρωνα. Και η σάκκα μου είχε επάνω τον Mickey Αστροναύτη.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πράγματι όπως λέει κι ο Κώστας τη δεκαετία του 70 είχαμε διαστημικές ανησυχίες. To ορμητήριό μας - ενα ριγμένο δέντρο- το είχαμε ονομάσει Κολούμπια από το διαστημικό λεωφορείο. Τότε ακόμα οι μεγάλοι έδειχναν τα αστέρια στους μικρότερους. Ήτανε κι αυτές οι διαστημικές σειρές κι όλοι θέλαμε να γίνουμε αστροναυτες. Μετά ήρθε η παρακμή του 80 ..... :-k #-o =;
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά.

Άντε να δεις ξανά τέτοιο τηλεπαιχνίδι στη σύγχρονη τηλεόραση. Το πολύ πολύ κανένα "Μαύρα -μπιιίπ- λευκοί -μπιιιίπ-" να δούμε (στο Star κατά πάσα πιθανότητα, το κανάλι με τη μικρότερη πιθανότητα να φιλοξενήσει εκπομπή για τα άστρα, τραγική ειρωνία).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eιμαστε αρκετοί oldtimers :lol: :twisted: lol.

Οπως τα λές είναι.

Προσωπικά δέ βλέπω καθόλου τα κανάλια μας,ουτε πρόκειται να τα δώ ποτέ,οπότε κ να είχαν τέτοια εκπομπή δε θα το γνώριζα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης