Jump to content

Απορια για ηλιακο φιλτρο.


giorgos83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου χαρισαν το παρακατω φιλτρο :

http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=789

Μου ειπαν οτι το ειχαν αχρησιμοποιητο περιπου 2 χρονια.Το εβγαλαν δυο φορες απο το σελοφαν του να το δουνε και το ξαναεβαλαν μεσα.Η απορια μου ειναι η εξης : Να το χρησιμοποιησω ή μηπως ειναι πλεον ακαταλληλο και παθω τιποτα κατα την παρατηρηση;

Ευχαριστω.

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κράτα το στο χέρι και κοίταξε τον ήλιο με γυμνό μάτι έτσι. Αν δεν διακρίνεις τρύπες ή χαρακιές / ρωγμές στην επίστρωση χρησιμοποίησέ το άφοβα. Εγώ έχω φίλτρο από το 1999 για το C8 όχι Baader αλλά το Solar Screen του μακαρίτη Roger Tuthill από mylar και το χρησιμοποιώ ακόμα κανονικά.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης, μπορείς να "επιδιορθώσεις" μιά μικρή τρύπα βάφοντάς τη με παχύ στρώμα μελάνης

από μαύρο ανεξίτηλο μαρκαδόρο.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστω για τη βοηθεια.Απλα επειδη διαβασα οτι δεν κανει να το πιανεις με τα χερια για να μην φυγουν ( υποθετω ) οι επιστρωσεις και επειδη σκεφτηκα οτι με τα χρονια μπορει να ειχε αλλοιωθει ειπα να ρωτησω για να μην εχω καμια δυσαρεστη εκπληξη κατα την παρατηρηση...Οποτε αγοραζω χαρτονι και προχωραω στην κατασκευη του γιατι εχω μια περιεργεια να δω τον Ηλιο.

Αληθεια , τι θεαμα να περιμενω απο τον Ηλιο;Υπαρχει καποιος που τον εχει παρατηρησει και να με πληροφορησει τι περιπου να περιμενω να αντικρυσω;

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης