Jump to content

Κατασκευή Εναλλακτικού Light Box


geonik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ ωραία και προσεγμένη κατασκευή! Μπράβο! Άποψη μου είναι τα light box να γίνονται κλειστού τύπου ώστε να μην διαχέεται το φως τριγύρω αλλά μόνο προς το τηλεσκόπιο! Φανταστείτε σε κανά star party ή στην Πανελλήνια όλοι οι φωτογράφοι προς το τέλος να τα ανάψουμε! Χαμός!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Την Πέμπτη παρέλαβα to φλατόχαρτο , ολοκλήρωσα την κατασκευή εχθές και το δοκίμασα σε λήψεις που έκανα την Παρασκευή. Συμπεράσματα.

 

Το υλικό δουλεύει μια χαρά , Από 12 V του έβαλα 5V αλλά θέλει ακόμα μικρότερο περίπου 3V.

Για να βγάλω flat με το FSQ 106 f5 στο φίλτρο L bin 2x2 έβαλα διπλό φύλλο plexiglass και ανάμεσα φωτογραφικό χαρτί. Χρόνος έκθεσης για να πιάσω τα απαραίτητα adu 1 sec. Σκοπός ήταν να πιάσω 1 sec ώστε για τα άλλα φίλτρα και σε Bin 1X1 να αυξάνω μόνο τον χρόνο. π.χ. Σε Βin 1X1 χρειάστηκαν 2 sec.

Προσοχή το 5Χ6 inches είναι καλό για τηλεσκόπια έως 100mm και οριακό για τηλεσκόπια έως 106mm, καλύτερα να πάρετε το Α4.

Η αγορά που έκανα εγώ από το e-bay περιλαμβάνει τον inverter (από DC σε AC ) αλλά όχι το τροφοδοτικό.

 

Αν πάρω δύο φύλλα (για το 8-ινστο) και τα ενώσω μεταξύ τους, πώς μπορούν να συνδεθούν ηλεκτρικά μεταξύ τους (π.χ. παράλληλα);

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά! Μπορεί να με ενημερώσει κάποιος για την χρησιμότητα του light box? Ευχαριστώ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρησιμεύει για να παίρνεις ξεκούραστα flat frames, χωρίς να περιμένεις το χρονικό διάστημα πριν τη δύση/ανατολή του Ηλίου.

Διάβασε και εδώ για τα flat frames:

 

http://www.astrovox.gr/avat/calibrationframes.php

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρησιμεύει για να παίρνεις ξεκούραστα flat frames, χωρίς να περιμένεις το χρονικό διάστημα πριν τη δύση/ανατολή του Ηλίου.

Διάβασε και εδώ για τα flat frames:

 

http://www.astrovox.gr/avat/calibrationframes.php

 

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 μήνες αργότερα...

και η δικη μου εκδοση flat box, απο κουτι μπισκοτων αλλα την δουλεια του την κανει. :lol:

 

IMG_0771.thumb.JPG.4412402daba3542a860e8a934164ffe4.JPG

κομμενο οπως πρεπει για το w.o

 

IMG_0772.thumb.JPG.af402829f13b7fbcdabee857fd4fc02d.JPG

και dimmer με βυσμα για την πριζα

ΛΑΖΑΡΟΣ ΨΩΜΟΠΟΥΛΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκέφτομαι και εγω να κατασκευάσω ένα light box κλειστού τύπου το οποίο να το εναλλάσω εαν γίνεται στο 8" τηλεσκόπιο και στο μικρό διοπτρικό 3".

 

Ποια λεντάκια πρέπει να αγοράσω συγκεκριμένα από το site που προτείνατε;

 

http//www.elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=index&cPath=68_1497_606_308&sort=20a&page=1

 

Επειδή σκέφτομαι να κατέβω κέντρο (Αθήνα) το σάββατο υπάρχει περίπτωση να βρω αντίστοιχα λεντάκια σε κάποιο κατάστημα εκεί; π.χ. Φανο, Σολωμου 40

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θες να πάρεις με θερμό λευκό φως έχω πάρει αυτή την ταινία http://www.elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&cPath=68_1497_606_308&products_id=16735&zenid=9cb7b96aa949c6b0ed94bbbd0c16ce6f πήρα μια κουλούρα. μπορείς να βρεις και στην αθηνάς κοντά στο μοναστηράκι (είναι ενα μαγαζι που πουλαει ηλεκτρολογικά μετά την βαρβάκειο), στον φανό μάλλον θα τα χρυσοπληρώσεις μιας και προπερσι για 9 ledακια σε ταινία μου πήρε 20 ευρώ περίπου ενώ με σχεδόν τα ίδια λεφτά πήρα μια ολόκληρη κουλούρα φέτος.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σίγουρα το έχετε σκεφτεί (και σίγουρα το έχετε ήδη κάνει ) να χρησιμοποιήσετε την οθόνη του λαπτοπ για flatpanel.

1.Ανοίγουμε ένα text αρχείο με δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας

2.Kάνουμε fullscreen το αρχείο να φαίνεται όλη η οθόνη λευκή

3.Τρέχουμε το dimmer application και πατάμε δεξί κλικ κάτω δεξιά στο εικονίδιο με την οθόνη και configure.

4.Ρυθμίζουμε την φωτεινότητα ώστε να καταφέρουμε τα επιθυμητά adu's.

 

 

Υ.γ. 1 Στοχεύουμε το τηλεσκόπιο μας στην οθόνη του υπολογιστή και δεν παίρνουμε όλο το λάπτοπ να το βάλουμε επάνω στο τηλεσκόπιο ](*,)

Υ.γ. 2 Ιδανικό για το βουνό και για όσα λάπτοπ δεν έχουν ρύθμιση φωτεινότητας (fn + < >).

Dimmer_v1.0.zip

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα το έχετε σκεφτεί (και σίγουρα το έχετε ήδη κάνει ) να χρησιμοποιήσετε την οθόνη του λαπτοπ για flatpanel.

1.Ανοίγουμε ένα text αρχείο με δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας

2.Kάνουμε fullscreen το αρχείο να φαίνεται όλη η οθόνη λευκή

3.Τρέχουμε το dimmer application και πατάμε δεξί κλικ κάτω δεξιά στο εικονίδιο με την οθόνη και configure.

4.Ρυθμίζουμε την φωτεινότητα ώστε να καταφέρουμε τα επιθυμητά adu's.

 

 

Υ.γ. 1 Στοχεύουμε το τηλεσκόπιο μας στην οθόνη του υπολογιστή και δεν παίρνουμε όλο το λάπτοπ να το βάλουμε επάνω στο τηλεσκόπιο ](*,)

Υ.γ. 2 Ιδανικό για το βουνό και για όσα λάπτοπ δεν έχουν ρύθμιση φωτεινότητας (fn + < >).

Πολύ ωραίο προγραματάκι, έψαχνα καιρό κάτι τετοιο!!! Thanks Αγγελε!! =D> :P

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα

 

Προσπαθω να φτιάξω ενα light box για το 8" SCT και έχω το εξής ερωτημα:

Εαν η διάμετρος της φωτισμένης επιφάνειας ειναι 18 εκατοστά αντι για 20 που είναι η διάμετρος της διορθωτικής πλάκας υπάρχει προβλημα?

Το light box θα πάει εφαρμοστά στο άνοιγμα του σωλήνα στερεωμένο σε ένα στεφάνι ηλιακού φίλτρου που έχει ομως εσωτερικό άνοιγμα 18 cm και αν γίνεται θα προτιμούσα να μην το έκοβα για να το παω στα 20cm.

Στην φωτογραφία το στεφάνι του φίλτρου.

 

Παρεπιπτόντως, παράγγειλα από το www.electronic.gr ταινία με λεντακια και ενα dimmer και την επόμενη μέρα τα είχα στα χερια μου. Η τιμή τους πολύ χαμηλώτερη απο αυτη που βρήκα σε αντίστοιχα μαγαζια στον Πειραιά.

.thumb.jpg.37dd525c6477bdb60701ee6349d0569b.jpg

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ολοκλήρωσα τελικά την κατασκευή του φλατόκουτου προσαρμοσμένου στο 8 SE. Ο φωτισμός απο ταινία led κολλημένη σε στρογγυλά κομένο πλαστικο 4 mm απο εναν παλιο πινακα ανακοινωσεων. Η "οθονη" προβολής απο γαλακτόχρωμο πλέξιγκλας διαμέτρου 21 cm με πάχος επίσης 4 mm. Το dimmer αγορασμένο από το ιδιο e-shop μεταβάλλει την φωτεινότητα απο 0 - 100% με τροφοδοσία 12V.

Ως πηγή ρεύματος χρησιμοποιώ την ίδια με την τροφοδοσία της στήριξης με ένα "πολύμπριζο" δικης μου κατσκευής.

Προτίμησα να αφήσω το dimmer εξωτερικά για να μπορώ να το χρησιμοποιήσω και σε ένα δευτερο μικρότερο φλατοκουτο που θέλω να φτιάξω και που ουσιαστικά θα έχει μηδενικό κόστος. Το πλεονέκτημα της κατασκευής με την χρήση του στεφανιού που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ μου είναι οτι μπορεί να τοποθετηθεί στο τηλεσκόπιο με οποιαδήποτε γωνία.

Το πλαινό μέρος του φλατόκουτου δεν είναι διακοσμητικό. Εσωτερικά έχει μια πλαστικοποιημένη ανακλαστική ταινία ωστε να δίνει πιο ομοιόμορφη διάχυση στο φως. Στα κενά προς το κέντρο κόλλησα και εκεί ανακλαστικά στοιχεία για τον ιδιο λόγο.

Το κόστος της κατασκευής είναι

5 μετρα led 20 Ευρω

Dimmer 9 Ευρω

Κόστος αποστολής 6+ Ευρω

Πλεξιγκλας 7 Ευρω (κομμένο με laser στρογγυλό)

Βιδες κ.λ.π. 3 Ευρω.

Συνολικά μου κόστισε δηλαδή 45 Ευρω και μου έχουν περισεψει υλικά για άλλα 1-2 φλατοκουτα.

Στην φωτογραφία

1. Ο φωτισμός σε ενδιάμεση κλίμακα του dimmer

2. Ο φωτισμός στο 100%

3. Το φλατόκουτο τελειωμένο

4. Τοποθετημένο στο SE 8 με το τηλεσκόπιο σε οριζόντια θέση.

498089322_Flatbox.jpg.f0a27e886fe8d39d8426f88e6c1a81cb.jpg

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 έτη αργότερα...

Τελικά η εκδοχή με τις βίδες φαίνεται πολύ καλή και κυρίως φορητή. Εύκολα λύνεται και μεταφέρεται χωρίς να πιάνει χώρο. Και η συναρμολόγησή της (4βίδες είναι) κατά τη διάρκεια των χρονοβόρων lights δεν θα είναι πρόβλημα.

Το θέμα είναι πόσα λεντς χρειάζονται και με τι σχήμα ώστε ο φωτισμός να είναι ομοιόμορφος?

Και με το γυαλιστερό πλέξι δεν θα υπάρχει θέμα με τίποτα περίεργες αντανακλάσεις, ε?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υ.γ. 1 Στοχεύουμε το τηλεσκόπιο μας στην οθόνη του υπολογιστή και δεν παίρνουμε όλο το λάπτοπ να το βάλουμε επάνω στο τηλεσκόπιο ](*,)

 

Δεν κατάλαβα, πού είναι το πρόβλημα; Εγώ το βάζω πάνω στο τηλεσκόπιο! :D

 

(Ή μάλλον το έβαζα στο 8ιντσο, τώρα χρησιμοποιώ μικρότερο και αρκεί ένα iPad και γι'αυτό έχω ενσωματώσει στην εφαρμογή μου για polar alignment λευκή οθόνη με dimmer).

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Επαναφέρω το θέμα αυτό (ευχαριστώ τον scaff που ου ειπε να ψαξω στο Mastrovox) μιας που εχω θεμα με τα flats, δεν μπορω να βγαλω με τιποτα σωστα με την οθονη του laptop (το κρίνω με βαση το οτι παντα με τα flats το αποτελεσμα μου ειναι χειροτερο απο οτι χωρις)

 

Ειδα πολλές κατασκευές και σκοπεύω να κάνω και εγώ κάτι τέτοιο.

 

Κάποιες απορίες μου είναι οι εξής.

- Ποιο το όφελος της αυξομείωσης του φωτός που βγάζουν τα Led?

- Το Plexiglass πρέπει να έχει κάποιο πάχος ανάλογα με το τηλεσκόπιο ή δεν παίζει κανένα ρόλο? Εχει σημασία αν είναι διάφανο ή "θαμπό" ? Δεν γνωρίζω από plexiglass οποτε αν υπαρχει καποια πρόταση ...

- Επειδή έχουν περάσει και 2-3 χρόνια, μήπως κανείς έχει βρει κάποιον ακόμα καλύτερο τρόπο ή να προχωρήσω σε κάτι τέτοιο?

- Ποιο το νοημα να είναι κυκλικά κομμένο και όχι τετράγωνο το plexiglass? Αφου το ακουμπάμε πάνω στο τηλεσκόπιο τι διαφορά κάνει?

 

Εαν εχουν απαντηθει μεσα στο Topic συγχωρηστε με, το διαβασα ολο με τη μια και επειδη προσπαθούσα και να καταλαβω τι εβλεπα στις εικόνες κατασκευής εγινε το μυαλό μου πουρές.

 

Ευχαριστώ

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης