Jump to content

Θα κατασκευάζατε το δικό σας τηλεσκόπιο;


Bi2L

Θα κατασκευάζατε το δικό σας τηλεσκόπιο;  

69 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Θα κατασκευάζατε το δικό σας τηλεσκόπιο;

    • Δε με ενδιαφέρει, με ικανοποιούν τα έτοιμα τηλεσκόπια που διατίθενται
      13
    • Θα ήθελα αλλά δεν πιάνουν τα χέρια μου για μια τέτοια κατασκευή
      15
    • Είναι στα μελλοντικά μου σχέδια η κατασκευή ενός τηλεσκοπίου
      31
    • Έχω μια κατασκευή τηλεσκοπίου στα σκαριά
      2
    • Έχω ήδη κατασκευάσει τηλεσκόπιο και ίσως φτιάξω και άλλο στο μέλλον
      7
    • Έχω ήδη κατασκευάσει τηλεσκόπιο αλλά δεν θα φτιάξω άλλο
      1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την συναρμολόγηση τηλεσκοπίου με χρήση υπαρχόντων οπτικών , την έχω καιρό στο μυαλό μου , αλλά όλο σκοντάφτω σε ( γελοίες ) δικαιολογίες . Όμως σίγουρα μια μέρα θα το τολμήσω και στη χειρότερη περίπτωση , πόσο χάλια να το κάνω ;

Την κατασκευή οπτικών πάντως την έχω αποκλήσει εδώ και καιρό . Με ξεπερνάει κατα πολύ .

Πόσο χάλια να το κάνω ; Ευκολο φαίνεται http://stellafane.org/tm/index.html

MASTERED by desire impulsive By a mighty inward urging

I am ready now for singing Ready to begin the chanting

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκτός θέματος αλλά μια που συζητήθηκε το θεμα της κατασκευής του κατόπτρου:

 

http://www.bbastrodesigns.com/JoyOfMirrorMaking/JoyOfMirrorMaking.html

 

Για όποιον έχει υπομονη ....

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aντι να ονειρευστε τα τηλεσκοπια ultra compact που στο κατω κατω ειναι και πανακριβα δεν φτιαχνεται καλυτερα ενα τηλεσκοπιο εξ'ολοκληρου σχεδον απο αλουμινιο μονοι σας οπως εκανα και εγω

 

Σας πληροφορω οτι το τηλεσκοπιο αυτο θα ειναι πολυ ελαφρυ,βολικο,αποσυναρμολογησιμο θα χωραει παντου και θα'πιο φθηνο απο οτι να το αγοραζατε.Το μονο που χρειαζεται ειναι υπομονη,πεισμα,χρονο και τελευταιο το χρημα

 

Ιδεα να μην εχει κανεις στην αρχη απο τετοιες κατασκευες(οπως εγω)σιγα σιγα φτιαχνοντας το θα ερχεται η εμπειρια και στο τελος θα του φαινεται πιο ευκολο αυτο που κανει

Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα, ωραίο δημοψήφισμα,

 

Εμένα θα με ενδιέφερε να φτιάξω τηλεσκόπιο με έτοιμα υλικά - πατέντες για σωλήνα και βάση και να ασχοληθώ ΒΑΣΙΚΑ με το οπτικό κομμάτι. Κάποιοι λόγοι που δεν με ενδιαφέρει η υπόλοιπη κατασκευή είναι 1. Λόγω ενδιαφερόντων. Συμφωνώ με Κορώνη παραπάνω, μου φαίνεται ότι όλη η ουσία στην κατασκευή είναι οι καθρέπτες! Με εντυπωσιάζουν πολύ (για να μην πω εξίσου) λιτές κατασκευές τηλεσκοπίων με ενδιαφέρουσες πατέντες αλλά και πιο προσεγμένες και περίτεχνες κατασκευές όπως του Μανούσου και σκέτες διατάξεις κατόπτρων !

2. Άλλοι λόγοι. Δεν ξέρω αν πιάνουν τα χέρια μου, μου φαίνεται ταλαιπορία, δεν έχω τον χώρο, τον χρόνο και τα χρήματα για κάτι πιο σύνθετο.

 

Ψηφίζω το 3 αν και δεν είναι στα άμεσα σχέδια μου :mrgreen: .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aντι να ονειρευστε τα τηλεσκοπια ultra compact που στο κατω κατω ειναι και πανακριβα δεν φτιαχνεται καλυτερα ενα τηλεσκοπιο εξ'ολοκληρου σχεδον απο αλουμινιο μονοι σας οπως εκανα και εγω

 

Σας πληροφορω οτι το τηλεσκοπιο αυτο θα ειναι πολυ ελαφρυ,βολικο,αποσυναρμολογησιμο θα χωραει παντου και θα'πιο φθηνο απο οτι να το αγοραζατε.Το μονο που χρειαζεται ειναι υπομονη,πεισμα,χρονο και τελευταιο το χρημα

 

Ιδεα να μην εχει κανεις στην αρχη απο τετοιες κατασκευες(οπως εγω)σιγα σιγα φτιαχνοντας το θα ερχεται η εμπειρια και στο τελος θα του φαινεται πιο ευκολο αυτο που κανει

 

Κάτοπτρο δικο σου η αγορασμένο?

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγορασμενο φυσικα.Το κατοπτρο χρειαζεται μεγαλη εμπειρια για να φτιαχτει ιδιως το σμιλευμα και ποσο μαλλον το δικο μου που εχει επιφανεια 405mm,ειναι ακατορθωτο να το φτιαξει κανεις με τη πρωτη αν δεν εχει προσπαθησει προηγουμενος σε αλλα πολυ μικροτερα θελει γνωση.Τελος ειναι και τα μηχανηματα που πρεπει να'χεις
Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν 2-3 δεκαετίες, το να κατασκευάσεις το δικό σου μεγάλο τηλεσκόπιο ήταν πιο φθηνό από το να αγοράσεις ένα, απλησίαστο τότε οικονομικά, έτοιμο τηλεσκόπιο. Με τη διεύρυνση της αγοράς, την είσοδο της Κίνας και της Ασίας γενικότερα στην αγορά, φτάσαμε στο ακριβώς αντίθετο σημείο, να κοστίζει πιθανώς περισσότερο να το κατασκευάσεις από το να αγοράσεις ένα skywatcher, για παράδειγμα.

 

Όμως, αυτό ίσως δεν ισχύει για τα "premium" τηλεσκόπια (όπως τα obsession που λαχταρά ο Τάσος) τα οποία είναι ακριβά. Ίσως το να φτιάξεις ο ίδιος ένα τέτοιο τηλεσκόπιο να μην είναι ακριβότερο. Επιπλέον, πολύ σημαντικό είναι το να μπορείς να σχεδιάσεις ένα τηλεσκόπιο στα μέτρα σου, λαμβάνοντας υπόψη προσωπικά γούστα, ακόμα και το ύψος του παρατηρητή και την προτιμητέα θέση παρατήρησης.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν 2-3 δεκαετίες, το να κατασκευάσεις το δικό σου μεγάλο τηλεσκόπιο ήταν πιο φθηνό από το να αγοράσεις ένα, απλησίαστο τότε οικονομικά, έτοιμο τηλεσκόπιο. Με τη διεύρυνση της αγοράς, την είσοδο της Κίνας και της Ασίας γενικότερα στην αγορά, φτάσαμε στο ακριβώς αντίθετο σημείο, να κοστίζει πιθανώς περισσότερο να το κατασκευάσεις από το να αγοράσεις ένα skywatcher, για παράδειγμα.

 

Όμως, αυτό ίσως δεν ισχύει για τα "premium" τηλεσκόπια (όπως τα obsession που λαχταρά ο Τάσος) τα οποία είναι ακριβά. Ίσως το να φτιάξεις ο ίδιος ένα τέτοιο τηλεσκόπιο να μην είναι ακριβότερο. Επιπλέον, πολύ σημαντικό είναι το να μπορείς να σχεδιάσεις ένα τηλεσκόπιο στα μέτρα σου, λαμβάνοντας υπόψη προσωπικά γούστα, ακόμα και το ύψος του παρατηρητή και την προτιμητέα θέση παρατήρησης.

 

Συμφωνώ σε αυτό 100%. Μπορείς να φτιάξεις ένα τηλεσκόπιο premium με λιγότερα χρήματα από το να αγοράσεις ένα έτοιμο. Και αν φυσικά το φτιάξεις εσύ, το κάνεις στα μέτρα σου και με τις δικές σου προτιμήσεις. Εγώ για παράδειγμα το δικό μου το έκανα με πιο χοντρά ξύλα σε πάχος από αυτά που χρησιμοποιούν συνήθως γιατί ήθελα να έχω ένα τηλεσκόπιο 100% άκαμπτο και στιβαρό. Ήθελα η περιστρεφόμενη βάση να είναι όσο γίνεται πιο μικρή με χαμηλό ύψος κάτι που προσδίδει σταθερότητα λόγω χαμηλού κέντρου βάρους και ακαμψία. Το κυτίο του κατόπτρου ήθελα να είναι μικρό και όχι τόσο μεγάλο όσο το φτιάχνουν για να είναι πιο ελαφρύ. Επίσης οι καμπύλες ήθελα να είναι όσο γίνεται μεγάλες για να έχω εξίσωση της κίνησης με το αζιμούθιο αλλά και καλύτερες τριβές. Τα αντιστηρίγματα ήθελα να είναι από μέσα και όχι από έξω για να μην προεξέχουν οι υποδοχές και χτυπιούνται κατά τη μεταφορά και άλλες πολλές λεπτομέρειες που δεν μου άρεσαν.

 

Γενικότερα είναι όπως όταν ράβεις ένα κοστούμι. Το κάνεις ότι χρώμα θες, βάζεις ότι ύφασμα θέλεις και είναι κομμένο και ραμμένο στα μέτρα σου. Μερικές φορές το ραμμένο κοστούμι είναι καλύτερο σε προσωπικό επίπεδο από ένα έτοιμο φίρμας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η κατασκευή κατόπτρου 6"-8" ή ακόμα και 10" πιθανότατα είναι ευκολότερη από την μηχανική κατασκευή τηλεσκοπίου τύπου χωροδικτυώματος (η λέξυ truss για μένα έχει τελειώσει :cheesy: ) γιατί δεν χρειάζεται εξειδικευμένα εργαλεία (πέρα από μια απλή κατασκευή για το τεστ Foucault), ούτε μεγαλο χώρο για εργαστήριο, ούτε πείρα μεταλλικών και ξυλουργικών κατασκευών. Επίσης η "μαγκιά" είναι να βλέπεις τον ουρανό με κάτοπτρο δικής σου κατασκευής. Αν επαργυρώσεις και το κάτοπτρο μόνος ακόμα καλύτερα!!! παρότι μια φορά το χρόνο ή και περισσότερο θα χρειάζεται νέα επίστρωση.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα πολύ να ασχοληθώ με την κατασκευή κατόπτρου, και μένα μου φαίνεται ότι θα είναι σχετικά εύκολη η διαδικασία για 8-10 και ότι όσο μεγαλώνει η διάμετρος το κύριο πρόβλημα θα είναι στην κίνηση του χεριού (θα κάνεις μπράτσα) και στο να μη σου σπάσει στη μέση το γυαλί. Επίσης δεν ξέρω τι γίνεται με τα γυαλάκια που περισσεύουν και το πόσο επικινδυνο είναι να τα εισπνέεις ακόμα και πως μπορείς να αποφύγεις αυτόν τον κίνδυνο.

 

Κατα τ άλλα είχα ρωτήσει μια φορά σε τζαμά αν του περισσεύουν κομμάτια γυαλί και τι μέγεθος και είχε - μπορουσες να φτιάξεις μέχρι και 8 ίντσες και αναλογία 1/4 , 1/5 πάχος - διάμετρος μαυτά που πέταγε. Απλά θα πρεπε να στο κόψει κάποιος.

 

Μου άνοιξε η όρεξη πάλι μαυτό το θέμα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το γυαλί είναι αδρανής ουσία. Αν υποθέσουμε πως κυκλοφορεί στον αέρα αρκετό διάστημα για να εισπνευστεί μπορεί να προκαλέσει κυρίως τραυματισμό των αεροφόρων οδών και αποφρακτικά φαινόμενα αναλόγως της ποσότητας, ενώ δεν έχουν διαπιστωθεί φαινόμενα όπως της ασβέστωσης από κελύφη οστρακοειδών ή του μεσοθηλιώματος υπεζωκότα από αμίαντο. Έψαξα την βιβλιογραφία (Medline) και βρήκα ελάχιστα πράγματα. Μια έρευνα σε ινδικά χοιρίδια από το 1973 αναφέρει κάποια ευρήματα αλλά θα προσέξετε πως εισέπνευσαν μεγαδόσεις και πως η τοξικότητα ήταν μικρότερη από του χαλαζία τον οποίο εισπνέουμε αθρόα κατά τα μελτέμια στα Ελληνικά νησιά. Υπόψιν πως ο χαλαζίας, ο οποίος είναι κρυσταλλικός, διαθέτει πάντοτε ακμές (εξ ού και η χρήση στην αμμοβολή) ενώ το άμορφο γυαλί όχι πάντοτε.

Σας επισυνάπτω την έρευνα, καθώς και δύο φυλλάδια ασφαλείας από την IPAQ και την Corning Incorporated όπου αναγνωρίζονται μόνο τα τραυματικά (όταν το γυαλί διαθέτει ακμές προφανώς) και αποφρακτικά (όταν η ποσότητα είναι μεγάλη) φαινόμενα.

brjindmed00095-0016.pdf

pxmsds.pdf

GLASS POWDER SAFETY DATASHEET.pdf

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η κατασκευή κατόπτρου 6"-8" ή ακόμα και 10" πιθανότατα είναι ευκολότερη από την μηχανική κατασκευή τηλεσκοπίου τύπου χωροδικτυώματος (η λέξυ truss για μένα έχει τελειώσει :cheesy: ) γιατί δεν χρειάζεται εξειδικευμένα εργαλεία (πέρα από μια απλή κατασκευή για το τεστ Foucault), ούτε μεγαλο χώρο για εργαστήριο, ούτε πείρα μεταλλικών και ξυλουργικών κατασκευών. Επίσης η "μαγκιά" είναι να βλέπεις τον ουρανό με κάτοπτρο δικής σου κατασκευής. Αν επαργυρώσεις και το κάτοπτρο μόνος ακόμα καλύτερα!!! παρότι μια φορά το χρόνο ή και περισσότερο θα χρειάζεται νέα επίστρωση.

 

 

Και την επαργύρωση πώς την φτιάχνεις;

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ουρανία το πρόβλημα δεν είναι το ότι κάνεις μπράτσα αλλά το ότι είναι δύσκολο να χειριστείς τόσο μεγάλη οπτική επιφάνεια ας πούμε 12" αν δεν έχεις εμπειρία από μικρότερα κάτοπτρα πρώτα. Το γυαλί δεν υπάρχει περίπτωση να το εισπνεύσεις γιατί πάντα η τριβή γίνεται με καρβίδια και νερό οπότε δεν πετάγονται τρίματα γυαλιού. Δεν τρίβουμε ΠΟΤΕ γυαλί όταν είναι στεγνό γιατί καραδοκούν παθήσεις όπως αυτή: http://en.wikipedia.org/wiki/Silicosis (δεν ξέρω πως αποδίδεται στα ελληνικά).

Για την επαργύρωση του γυαλιού υπάρχουν διάφορες συνταγές (Brashear, με φορμαλδεΰδη και νιτρικό άργυρο, με άλας του Rochelle και διάφορες παραλλαγές τους που τις βρίσκεις και στο ίντερνετ). Μπορείς και να το επαλουμινώσεις κανονικά αλλά απαιτείται αποστολή του κατόπτρου στο εξωτερικό.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σιλίκωση ή πυριτίαση προκαλείται από τον χαλαζία και αλλά πυριτικά, όπως είπα παραπάνω.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάποτε στην τηλεόραση πολύ παλιά, χρόνια πριν να αγοράσω το πρώτο μου τηλεσκόπιο, είχα δη μία

εκπομπή για μια ελληνική βιοτεχνία, η οποία κατασκεύαζε γυάλινες μπάλες για τα χριστουγεννιάτικα δέντρα. Περνάνε παλιά και σπασμένα μπαρ μπριζ αυτοκινήτων τα σπάζανε και τα μετέτρεπαν σε γυαλάκια

ολόιδια με αυτά τα οποία ούτως ή άλως γίνονται στα τρακαρίσματα. Μετά με τσιμπιδάκι σαν αυτά που οι

γυναίκες βγάζουν τα φρύδια τα βάζαν πάνω σε ένα μικρό φλόγιστρο. Αμέσως τα γυαλάκια πύρωναν και μαλάκωναν. Τότε με ένα μεταλλικό καλαμάκι σε μέγεθος ίδιο με αυτό που πίνουμε το φραπέ, τα φύσαγαν με το στόμα και τα γυαλάκια φούσκωναν σαν σαπουνόφουσκες. Και έρχομαι τώρα στο πιο ενδιαφέρον σημείο. Το χρωματισμό των χριστουγεννιάτικων σφαιρών. Διότι σε αυτή την φάση όλες ήταν

διαφανής σαν σαπουνόφουσκες. Εδώ το πράγμα γινόταν ολόκληρη επιστήμη. Το κάθε χρώμα είχε την δική του τεχνική. Αυτό όμως που χαράχτηκε έντονα στην μνήμη μου, είναι πώς πετυχαίνανε να κάνουν τις

μπάλες όχι έγχρωμες αλλά καθρέφτες. Με υπερηφάνεια μάλιστα ο Πατέρας, διότι η επιχείρηση ήταν οικογενειακή, έδειχνε αυτές τις μπάλες και μας πληροφορούσε ότι όλες αυτές οι μπάλες είναι για εξαγωγή. Όλες οι μπάλες καθρέφτες ήταν είδη αγορασμένες και προπληρωμένες ένα χρόνο πριν από πελάτες που είχαν σε Ευρώπη και Αμερική. Παίρνανε λοιπόν μία ποσότητα από μπάλες και τις τοποθετούσαν την μία κοντά στην άλλη χωρίς όμως αυτές να ακουμπούν μεταξύ τους. Απέναντι από αυτό το σωρό είχαν μία μικρή συσκευή που είχε ένα ειδικό κουτάλι με μέγεθος όσο ένα κουτάλι της σούπας. Βάζουνε μέσα στο κουτάλι κομματάκια από αλουμίνιο ίσως και από κάποιο άλλο εύτηκτο μέταλλο

και με ένα φλόγιστρο κάτω από το κουτάλι λιώνανε το αλουμίνιο. Όταν αυτό έγινε μέσα στο κουτάλι

μια λιμνούλα από το ταβάνι κατέβασαν ένα κάλυμμα και με αυτό σκέπασαν και τις μπάλες και το κουτάλι με το λιωμένο μέταλλο. Μας είπαν ότι τώρα ανάμεσα στο λιωμένο αλουμίνιο και το σωρό από τις μπάλες θα αναπτύξουν ένα ηλεκτρικό πεδίο σχετικά ισχυρό και μετά από λίγα λεπτά

σαν ταχυδακτυλουργοί ξανασήκωσαν το κάλυμμα κι ο σωρός από τις σαπουνόφουσκες είχε μετατραπεί σε ένα σωρό από σφαίρες τέλειους καθρέπτες. Αυτά γινόντουσαν στην Ελλάδα στα τέλη της δεκαετίας του 1980. Σας σημειώνω δε ότι όλες τις κατασκευές των συσκευών που χρησιμοποίησαν τις είχαν κάνει από μονοί τους αυτοί οι πανέξυπνοι κι άξιοι άνθρωποι. Ακόμα και ιδίως την συσκευή που κάναν επαλουμίνοση.

 

 

Κατόπιν τούτου πόσο βέβαιοι είμαστε φίλοι μου ότι το θέμα της επαλουμίνωσης το έχουμε ως forum

ψάξει αρκετά και σε ικανοποιητικό βαθμό;

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρόσφατα είχα γνωρίσει ένα παιδί το οποίο είχε φτιάξει ένα 8" καθρέπτη και τον είχε επαλουμινώσει με χημική διαδικασία. Από τη συζήτηση που κάναμε μου περιέγραψε την εμπειρία του. Το πιο δύσκολο κομμάτι στην κατασκευή του κατόπτρου είναι το τελευταίο στάδιο της μετατροπής της σφαιρικής επιφάνειας σε παραβολή. Εκεί ο χρόνος είναι πολλαπλάσιος από το αρχικό σκάψιμο και τη στίλβωση γιατί πρέπει συνεχώς να κάνεις δοκιμές με το foucault test. Η χημική διαδικασία είναι ρίσκο και δεν πετυχαίνει μερικές φορές. Τα καλύτερα αποτελέσματα τα έχει η επαλουμίνωση σε θάλαμο κενού και εξάτμιση του αλουμινίου πάνω σε αντιστάσεις βολφραμίου.

 

Αλλά αυτή η διαδικασία χρειάζεται εξειδικευμένα μηχανήματα και γνώσεις σε τεχνολογίες κενού.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επαλουμίνωση με χημική διαδικασία δεν γινεται γιατί το αλουμίνιο είναι πολύ δραστικό χημικά. Ούτε το πως επιστρώνουμε μπάλες χριστουγεννιάτικων δένδρων έχει να κάνει με την επαλουμίνωση κατόπτρων. Αν και ομολογώ το πως επαλουμίνωνε τις μπάλες δεν το αντελήφθηκα. Κοιτάζοντας στο youtube αυτό που είδα είναι χημική επαργρύρωση εσωτερικά που λογικά αυτό γινόταν πάντα. Αν στο κάτοπτρο δεν πετύχει η επαργύρωση διαλύουμε την επίστρωση με νιτρικό οξύ και επαναλαμβάνουμε τη διαδικασία. Αν δεν θέλουμε να κάνουμε και στο δευτερεύον το ίδιο μπορούμε να βάλουμε πρίσμα ολικής ανακλάσεως για δευτερεύον όπως τον παλιό καλό καιρό :cheesy:
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν εταιρίες στην Ελλάδα που φτιάχνουν καθρέπτες. Πρόσφατα βρήκα μια διαδικτυακή διεύθυνση με μια εταιρία στην Χαλκίδα οι οποία έλεγε πως οι επιστρώσεις που χρησιμοποιεί έχουν 97% ανακλαστικότητα, και ότι κάνει και ειδικές κατασκευές. ΣΙΓΟΥΡΑ θα μπορεί να κάνει και επαλουμίνωση σε ένα κάτοπτρο που θα τους πάμε αφού το έχουμε κάνει πρώτα παραβολικό. (Θα ψάξω να βρω τον σύνδεσμο και θα τον ανεβάσω)

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν 2-3 δεκαετίες, το να κατασκευάσεις το δικό σου μεγάλο τηλεσκόπιο ήταν πιο φθηνό από το να αγοράσεις ένα, απλησίαστο τότε οικονομικά, έτοιμο τηλεσκόπιο. Με τη διεύρυνση της αγοράς, την είσοδο της Κίνας και της Ασίας γενικότερα στην αγορά, φτάσαμε στο ακριβώς αντίθετο σημείο, να κοστίζει πιθανώς περισσότερο να το κατασκευάσεις από το να αγοράσεις ένα skywatcher, για παράδειγμα.

 

Όμως, αυτό ίσως δεν ισχύει για τα "premium" τηλεσκόπια (όπως τα obsession που λαχταρά ο Τάσος) τα οποία είναι ακριβά. Ίσως το να φτιάξεις ο ίδιος ένα τέτοιο τηλεσκόπιο να μην είναι ακριβότερο. Επιπλέον, πολύ σημαντικό είναι το να μπορείς να σχεδιάσεις ένα τηλεσκόπιο στα μέτρα σου, λαμβάνοντας υπόψη προσωπικά γούστα, ακόμα και το ύψος του παρατηρητή και την προτιμητέα θέση παρατήρησης.

 

Το ίδιο ισχύει και με τα premium τηλεσκόπια. Είναι πιο φτηνά από το να τα φιάξεις μόνο σου, αν συνυπολογίσεις και τον προσωπικό σου χρόνο εργασίας. Όποιος δεν τον υπολογίζει δεν κάνει σωστή κοστολόγηση άρα και σύγκριση. Χωρίς να υπολογίσουμε ότι την ποιότητα του obsession δεν την πιάνεις με την πρώτη.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όποιος δεν τον υπολογίζει δεν κάνει σωστή κοστολόγηση άρα και σύγκριση.

 

Ο χρόνος που αφιερώνεις εκεί δεν είναι ανάγκη να είναι σε βάρος της εργασίας σου ώστε να σου "κοστίσει" σε χρήμα. Σαν χόμπι θα φτιάξει κανείς ένα τηλεσκόπιο, δηλαδή θα αφιερώσει εκεί ελεύθερο χρόνο. Το να κοστολογήσουμε ακόμα και τον χρόνο που αφιερώνεται σε ένα χόμπι τι νόημα έχει; Ναι, θα δαπανήσουμε ώρες ελεύθερου χρόνου αλλά θα γλιτώσουμε λεφτά.

 

Χωρίς να υπολογίσουμε ότι την ποιότητα του obsession δεν την πιάνεις με την πρώτη.

 

Σαφώς, αλλά το χειροποίητο μπορείς να το πειράξεις όσες φορές θες μέχρι να το πετύχεις.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Ο χρόνος που αφιερώνεις εκεί δεν είναι ανάγκη να είναι σε βάρος της εργασίας σου ώστε να σου "κοστίσει" σε χρήμα. Σαν χόμπι θα φτιάξει κανείς ένα τηλεσκόπιο, δηλαδή θα αφιερώσει εκεί ελεύθερο χρόνο. Το να κοστολογήσουμε ακόμα και τον χρόνο που αφιερώνεται σε ένα χόμπι τι νόημα έχει; Ναι, θα δαπανήσουμε ώρες ελεύθερου χρόνου αλλά θα γλιτώσουμε λεφτά.

 

 

Συγνώμη αλλά έτσι δεν γίνονται κοστολογήσεις. Αν στον ελεύθερο χρόνο σου σκάψεις τον κήπο σου θα γλυτώσεις τα λεφτά του κηπουρού, ενώ όταν φιάχνεις το τηλεσκόπιο θα χρεωθείς τον κηπουρό. Ο χρόνος για την κατασκευή δεν είναι χρόνος του χόμπυ, αλλά χρόνος που άλλοι αγοράζουν δίνοντας χρήματα για έτοιμο τηλεσκόπιο και στον ίδιο χρόνο προχωρούν σε γνώσεις και εμπειρίες. Εκτός αν σε ταίζουν άλλοι και έχεις άπειρο χρόνο ή το κάνεις μόνο για ευχαρίστηση.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαφωνούμε φαίνεται στον ορισμό του χόμπι ή μάλλον στο τι μας ευχαριστεί στον ελεύθερο χρόνο. Το να κατασκευάσεις τηλεσκόπιο, η σχετική μελέτη, η εργασία, οι δοκιμές κτλ για μένα πιστεύω θα είναι ευχαρίστηση, θα είναι ωραία δραστηριότητα για τον ελεύθερο χρόνο μου. Δεν έχω φτιάξει τηλεσκόπιο αλλά ο αντίστοιχος χρόνος που έχω δαπανήσει για να πειράξω/φτιάξω το τηλεσκόπιό μου ήταν πάντα ευχαρίστηση γι'αυτό και τον συμπεριλαμβάνω στο χρόνο που αφιερώνω στο χόμπι μου.

 

Αν για σένα η κατασκευή τηλεσκοπίου θα ήταν βάρος ή αγγαρεία, τότε προφανώς ισχύουν οι δικοί σου υπολογισμοί απλά εγώ δεν τους συμμερίζομαι στους δικούς μου.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν εταιρίες στην Ελλάδα που φτιάχνουν καθρέπτες. Πρόσφατα βρήκα μια διαδικτυακή διεύθυνση με μια εταιρία στην Χαλκίδα οι οποία έλεγε πως οι επιστρώσεις που χρησιμοποιεί έχουν 97% ανακλαστικότητα, και ότι κάνει και ειδικές κατασκευές. ΣΙΓΟΥΡΑ θα μπορεί να κάνει και επαλουμίνωση σε ένα κάτοπτρο που θα τους πάμε αφού το έχουμε κάνει πρώτα παραβολικό. (Θα ψάξω να βρω τον σύνδεσμο και θα τον ανεβάσω)

 

 

 

Μπράβο ρε συνονόματε. Ψάξε το λήγω ακόμα. Η ανάγκη για επαλουμίνωση , δεν αρχίσει και δεν σταματά μόνο σε όποιον θέλει να κατασκευάσει από την αρχή κάτοπτρο. Όλα τα νευτώνεια μετά από κάποια χρήση θέλουν επαλουμίνωση. Εγώ έχω 8ιντσο της SW. Το έχω και το έλιωσα από την χρήση και τα πλυσίματα 9 και πλέων χρόνων.(αγορά 2003). Αυτό έχει αποτέλεσμα ότι εκτός από τις ορατές φθορές στην επιφάνεια του αισθητή και μάλιστα ενοχλητικά αισθητή γίνεται πλέων η απόδοση του. Ελάττωση του κοντράστ στο φεγγάρι πλανήτες τα δε αστέρια στις μεγάλες μεγεθύνσεις τα δείχνει σαν τριφύλλια ή σαν το διεθνές σήμα της ραδιενέργειας. Το τελευταίο μου το παρουσίασε φέτος.

Τώρα το να διανοηθώ να στείλω το συγκεκριμένο κάτοπτρο στην Αγγλία στην Ο.Ο. για επαλουμίνωση είναι ηλίθιο.

Και πάλι θα μου πείτε ότι ακόμα και στην Ελλάδα για το συγκεκριμένο ίσως να με συνέφερε να πάρω με λίγα παραπάνω ένα καινούριο. Ναι αλλά μιας και το νήμα είναι για κατασκευές αν η επαλουμινωση μπορούσε να μου κοστίσει λιγότερα τότε πριν το στείλω θα επιχειρούσα από μόνος μου μία στίλβωση

με την ελπίδα να καλυτερέψω τον συντελεστή λ του κατόπτρου μου. Εργασία την οποία θα εκτελούσα με ευχαρίστηση και παράλληλα θα αποκτούσα και ΄κάποια έστω στοιχειώδη εμπειρία στην ολόκληρη κατασκευή κατόπτρων.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης