Jump to content

Ποιο αστρονομικό ταξίδι επιθυμείτε περισσότερο να κάνετε;


astrovox

Ποιο αστρονομικό ταξίδι επιθυμείτε περισσότερο να κάνετε στο μέλλον;  

134 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο αστρονομικό ταξίδι επιθυμείτε περισσότερο να κάνετε στο μέλλον;

    • Να παρατηρήσω τον ουρανό από το νότιο ημισφαίριο
      20
    • Να πάω σε μια ολική έκλειψη ηλίου
      12
    • Να παρατηρήσω το βόρειο/νότιο σέλας
      38
    • Να δω τον Ήλιο του μεσονυχτίου
      1
    • Να βρεθώ σε συνθήκες μηδενικής βαρύτητας
      40
    • Να ταξιδέψω σε ένα μεγάλο αστεροσκοπείο
      18
    • Άλλο (εξηγήστε)
      5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συχνά οι φίλοι της αστρονομίας ταξιδεύουν για αστρονομικούς λόγους, για να δουν ένα σπάνιο φαινόμενο, για να παρατηρήσουν κάτι που δεν είναι ορατό από τα πλάτη μας ή και για άλλους λόγους. Εσείς, ποιο αστρονομικό ταξίδι επιθυμείτε περισσότερο να κάνετε στο μέλλον;
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δύσκολο το ερώτημα σου Ανδρέα...

 

Ψήφισα το τελευταίο, δηλαδή άλλο διότι θέλω πολλά απ'τα παραπάνω, Μπορει να έχω δει Ολική Εκλειψη Ηλίου αλλά πραγματικά αυτός ο μαύρος Ηλιος με το υπέρλαμπρο λευκό του Στέμμα είναι το κάτι άλλο και θα είναι πάντα στα μελλοντικά μου ταξίδια το Κυνήγι μιας Ολικής Έκλειψης Ηλίου \:D/ Ραντεβού στην Αμερική Λοιπόν!

 

Μετα την Έκλειψη της Αυστραλίας και τις υπέροχες φωτογραφίες που μας ανέβασαν τα παιδιά απ'τον νότιο Ουρανό το ταξίδι για να θαυμάσουμε τον Νότιο ουρανό είναι Υποχρεωτικό!!!

 

Απ'την άλλη το Βόρειο Σέλας μου έμεινε απωθημένο που δεν πήγα ενω τα είχα κανονίσει όλα :( οπότε είναι και αυτο στα μελλοντικά ταξίδια μιας και είναι κάτι το οποίο θα πρέπει να δει κάθε ερασιτέχνης και μη Αστρονόμος!

 

Η μαγεία του Ηλιου του Μεσονυκτίου είναι το κάτι άλλο ειδικά απ'τις φωτογραφίες που μας είχε στείλει ο Δημήτρης είναι κάτι θέλω οπωσδήποτε να φωτογραφίσω και να βγάλω Timelapse. Δυστυχώς αν και είναι στα ίδια "εδάφη" με το Σέλας δυστυχώς δεν μπορεί κανείς να τα δύο και τα δύο μαζι.

 

Αχ αυτό το ταξίδι σε μεγάλο Αστεροσκόπιο, τι μας έκανες βρε Βαγγέλη :P :P

 

Τελευταίος στόχος είναι αυτός της μηδενικής βαρύτητας... λεφτά να έχουμε και πάμε στο Φεγγάρι!!!

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψήφισα το "Να βρεθώ σε συνθήκες μηδενικής βαρύτητας" πχ ταξιδεύοντας προς τη Σελήνη :D :D :D

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψήφισα το "Να βρεθώ σε συνθήκες μηδενικής βαρύτητας" πχ ταξιδεύοντας προς τη Σελήνη.
Ευτυχώς με λιγότερα χρήματα μπορούμε (όχι να πάμε στον ISS) αλλά να κάνουμε μια πτήση με το ειδικό Αεροπλάνο που κάνει βουτιά :P

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψήφισα εννοείται το 1ο, αποτελεί μια από τις μεγαλύτερες επιθυμίες μου EVER!!

 

Δεύτερο αμέσως θα έβαζα μια ολική έκλειψη του άστρου μας...άλλος μέγας καημός... :cry: [-o< [-o<

Αμερική ελπίζω πως δεν θα μου γλυτώσεις...καλά να είμαστε μέχρι τότε!

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βλέπω ελληνική μετανάστευση το 2017...

 

Πιστεύω θα γίνουν πολλά "ρεκόρ" σε αυτή την έκλειψη, από πλευράς εξόρμησης αστρόφιλων, τόσο από Ελλάδα όσο και από εξωτερικό.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να ρωτήσω, επειδή βλέπω πως η έκλειψη του 2017 διαπερνά σχεδόν όλες τις ΗΠΑ από την δυτική σε ανατολική ακτή, που πιστεύετε πως θα μαζευτεί ο περισσότερος κόσμος; Εκεί που θα γίνεται το φαινόμενο με την μεγαλύτερη διάρκεια ολικότητας; Το greatest eclipse δηλαδή...αν είναι να βρω που γίνεται αυτό, να κλείσω ΑΠΟ ΤΩΡΑ ξενοδοχείο! :mrgreen: \:D/

 

Άσχετο: Ανδρέα ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ οι μικροαλλαγούλες στο forum!!! =D>

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μολονότι θα ήθελα ξανά μια παρατήρηση νότιου ουρανού πιο χορταστική

με πολλές νύχτες παρατήρησης και να βρεθώ σε όλα τα μονοπάτια σκιάς

των επόμενων εκλείψεων ψήφισα το ταξίδι της επόμενης χρονιάς που

θα είναι στη Νορβηγία η στην Ισλανδία για το άλλο μαγικό φαινόμενο,

το βόρειο σέλας [-o<

 

Μεγάλο μου όνειρο ήταν και είναι μια ολική έκλειψη σε ύψος 3 με 5 μοιρών

στην ανατολή η στη δύση!

Η έκλειψη της Αυστραλίας έγινε το ομορφότερο θέαμα όσων βρεθήκαμε εκεί

εξαιτίας του χαμηλού ύψους των 15 μοιρών.

Φανταστείτε τώρα ολικότητα στις 5 μοίρες και ο Ήλιος να δύει τεράστιος σε

μερική έκλειψη και να το βλέπεις με γυμνά μάτια! (και μετά ξύπνησα!)

 

Για την πρώτη σας έκλειψη πάντως, αν είναι στην Αμερική, θα σας συμβούλευα

να επιλέξετε την μεγαλύτερη δ ι ά ρ κ ε ι α!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικά όλα θα ήθελα να τα κάνω! :D Σαν πρώτη επιλογή όμως, θα ήθελα να δω το νότιο/βόρειο σέλας, το οποίο αρχίζω και οργανώνω σίγα σιγά για τον Ιούνιο του 2013 (Βόρεια Σουηδία)..Μετέπειτα, σαν 2η επιλογή θα ήθελα να δω μια έκλειψη ήλιου, σαν 3η να δω τον ουρανό του νότιου ημισφαιρίου (ξανά) ενώ σαν 4η επιλογή να βρεθώ σε συνθήκες μηδενικής βαρύτητας :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σαν πρώτη επιλογή όμως, θα ήθελα να δω το νότιο/βόρειο σέλας, το οποίο αρχίζω και οργανώνω σίγα σιγά για τον Ιούνιο του 2013 (Βόρεια Σουηδία)..
Τέτοια εποχή δεν έχει νύχτα στη βόρεια Σουηδία. Καλύτερα να το επισπεύσεις για την άνοιξη. Εκτός αν δε μπορείς άλλη εποχή, οπότε θα αλλάξεις τον στόχο σου για το Ήλιο του Μεσονυχτίου, κάτι που το προτείνω.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέτοια εποχή δεν έχει νύχτα στη βόρεια Σουηδία. Καλύτερα να το επισπεύσεις για την άνοιξη. Εκτός αν δε μπορείς άλλη εποχή, οπότε θα αλλάξεις τον στόχο σου για το Ήλιο του Μεσονυχτίου, κάτι που το προτείνω.

 

Έχετε δίκιο :) Νόμιζα πως ήταν κατά τον Ιούλιο και ότι θα προλάβαινα..Οπότε σκέφτομαι ή Απρίλιο ή Οκτώβριο :)

 

Ευχαριστώ πολύ πάντως :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλλίτερη εποχή για το Σέλας είναι κοντά στις Ισημερίες, φυσικά καλό είναι να κοιτάξετε τι καιρό κάνει γενικά στην περιοχή που θα πάτε τις συγκεκριμένες μέρες.

 

Τέλη Σεπτεμβρίου αρχές Οκτωβρίου που πήγε η αποστολή της Αστρονομικής Εταιρείας Κέρκυρας είχαν εως απο 10°c εως -7°c με αέρα να φτάνει τα 7-8 μποφόρ και έναν καιρό απρόβλεπτο όπου απο πεντακάθαρος μέσα σε λίγη ώρα μπορούσε να βρέξει ή να χιονίσει και μετά πάλι πεντακάθαρος.

Φυσικά όποιος θέλει να δει Σέλας καλό είναι να πάει για περισσότερες απο 10 μέρες (για να μην πω 2 εβδομάδες το λιγότερο) αφού ο καιρός είναι σίγουρο ότι θα κάνει τα δικά του.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εβλεπα στο youtube την Sunita Williams να παρουσιαζει τον ISS και μου ετρεχαν τα σαλια. Μια πτηση στο διάστημα ειναι το ονειρο μου.

Ακομα καλύτερα αν ηταν στον μελλοντικό σταθμό του Χιου Χεφνερ (ζητω συγγνωμη απο τους κυρίους και τις κυρίες που έχουν ηδη εκφρασει τον αποτροπιασμό τους - μην ανησυχείτε ομως ενας τετοιος σταθμός ανηκει στην σφαίρα της φαντασίας)

Τα υπόλοιπα εκτός απο ενα πολύ μεγάλο τηλεσκοπιο τα έχω δει αλλα μια ολικη έκλειψη (οχι μόνο μία) ελπίζω να καταφέρω να ξαναδω.

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ επέλεξα το Νότιο ουρανό. Αν και όλες οι επιλογές είναι καταπληκτικές, το επόμενο που θα επέλεγα ήταν να παρατηρήσω το Βόρειο ή Νότιο Σέλας.

 

Φυσικά με τη τρέχουσα οικονομική κατάσταση αυτά τα ταξίδια φαντάζουν πολύ μακρινά...

 

Δημήτρης

“The Truth Is Out There”

 

"Stardust" Observatory - Chalkidiki

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που θα ήθελα άμεσα να κάνω θα ήταν να παρατηρήσω το νότιο ουρανό. Αλλά όχι στα πεταχτά. Να έχω σίγουρα μια βδομαδούλα κοντά στη νέα σελήνη, με ένα καλό τηλεσκόπιο να το ευχαριστηθώ κάθε βράδυ. Τον καταλαβαίνω τον Γιάννη που λέει πιο πάνω πως θα ήθελε να το κάνει "χορταστικά". Βέβαια τα παιδιά κάναν ένα υπερ-ταξίδι γεμάτο εμπειρίες, δεν χωρούσαν πολλά παραπάνω.

 

Αυτό, όμως, που μου φαίνεται πιο προσιτό στο άμεσο μέλλον είναι το βόρειο σέλας. Είναι σχετικά προσιτό οικονομικά (κάποτε θα το λέγαμε σχεδόν "φθηνό" αλλά όχι πλέον) και το ταξίδι δεν είναι πολύ μεγάλο. Γενικότερα αρκετά ακούγεται αυτό στην ευρύτερη παρέα, μακάρι να κανονιστεί κάποια στιγμή.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κοιταξτε,η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα να κανω ολα τα ταξιδια που προτεινονται!!! :P

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να πω την αλήθεια δυσκολεύτηκα να διαλέξω. Και το ταξίδι στο νότιο ημισφαίριο και το σέλας είναι οι στόχοι μου για τα επόμενα χρόνια. Ωστόσο η ιδέα της μηδενικής βαρύτητας κέρδισε τελικα! Ωραίο δημοψήφισμα. Μπράβο!

"Κι εσείς άστρα, αιώνες τώρα κάτι θέλετε να μας πείτε, μα σε λίγο ξημερώνει και δεν προφταίνουμε να μάθουμε"

Τάσος Λειβαδίτης, Μικρό βιβλιο για μεγάλα όνειρα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Να πω την αλήθεια δυσκολεύτηκα να διαλέξω. Και το ταξίδι στο νότιο ημισφαίριο και το σέλας είναι οι στόχοι μου για τα επόμενα χρόνια. Ωστόσο η ιδέα της μηδενικής βαρύτητας κέρδισε τελικα! Ωραίο δημοψήφισμα. Μπράβο!

 

Ακριβως τι ιδιο σκεπτικο κι'εγω...Πρεπει να ειναι φοβερη εμπειρια η ελλειψη βαρυτητας :mrgreen:

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξαιρετικές όλες οι επιλογές και όντως κι εγώ δυσκολεύτηκα, μα τελικά με φαβορί τα Σέλας-μηδενική βαρύτητα, ψήφισα το Σέλας! χαχαχα

 

Αν, αγαπητέ Astrovox, έδινες επιλογή ένα ταξίδι εκτός Γης (ή, και περισσότερα) Ε, εκεί μάλιστα!!! :cheesy:

Μέχρι τότε, όμως, μένω στα επίγεια που θέλω σούπερ-πολύ να δω :lol:

Η καρδιά & το μυαλό είναι σαν τα αλεξίπτωτα:

Για να λειτουργήσουν, θέλει να είναι α ν ο ι χ τ ά !!!

 

Are you SIRIUS ..?!! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Το Βόρειο και το Νότιο Σέλας θα ήταν κάτι που θα μου άρεσε να δω. Αξίζει να τα δεις γιατί παίρνουν πολύ όμορφους σχηματισμούς και χρωματισμούς.

<< Το θάρρος μας ενώνει, το θάρρος μας πάει μπροστά >>

 

Σ.Ε.Α.Α. ( Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας )

 

<< Αφιερωμένο σε αυτούς που θυσιάστηκαν για να φτάσουμε στα Άστρα >>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το απόλυτο διαστημικό ταξίδι είναι πλέον λίγο πιο κοντά μας https://www2.axeapollo.com/el_GR/

 

Καλά εντάξει μικρές οι πιθανότητες , αλλά ελάχιστα πιο κοντά είναι .

MASTERED by desire impulsive By a mighty inward urging

I am ready now for singing Ready to begin the chanting

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης