Jump to content

Ποιον σπουδαίο κομήτη θυμάστε;


Bi2L

Ποιον σπουδαίο κομήτη ξεχωρίζετε και γιατί;  

61 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιον σπουδαίο κομήτη ξεχωρίζετε και γιατί;

    • C/1975 V1 West, 1976
      0
    • 1P/Halley, 1986
      10
    • C/1996 B2, Hyakutake, 1996
      4
    • C/1995 O1 Hale Bopp, 1997
      33
    • C/2006 P1 McNaught, 2007
      2
    • 17P/Holmes, 2007
      6
    • C/2011 W3 Lovejoy, 2011
      2
    • άλλος (εξηγείστε)
      4


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέσα στο 2013 περιμένουμε εντυπωσιακά περάσματα από τον κομήτη C/2011 L4 (Pan-STARRS) και τον C/2012 S1 (ISON). Μέχρι τότε, όμως, ας θυμηθούμε κάποιους εντυπωσιακούς κομήτες που έχουν περάσει. Από τους κομήτες των πρόσφατων χρόνων ποιον από όλους θυμάστε πιο έντονα; Έγινε κάποιος αφορμή για να ασχοληθείτε με την αστρονομία;

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Comet Shoemaker–Levy 9 Που το 1994 επεσε πανω στο Δια! Ημουν 12 χρονων και μολις ειχε μπει το μικροβιο μεσα μου ! Δεν εχω παρατηρησει ποτε μου κομητη...

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και είχα δει τον Hyukatake τον προηγούμενο χρόνο, ο Hale Βopp ήταν ο πρώτος κομήτης που είδα σε όλο του το μεγαλείο με το (τότε) καινούριο μου τηλεσκόπιο. Δεύτερη επιλογή θα ήταν ο McNaught.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τον Hale - Bopp είχα ενθουσιαστεί.

 

Θυμάμαι είχα πάρει κάτι παλιά Tasco 7X35 του πεθερού μου και κάθε βράδυ με τη Γιάννα πηγαίναμε λίγο έξω από τη Σπάρτη για να θαυμάσουμε το μεγαλείο του κομήτη. Μάλιστα ένα βράδυ που επιστρέφαμε από το Γύθειο με συναδέλφους τραπεζικούς, τους σταμάτησα σε ένα λοφάκι στη μέση της διαδρομής, τους έβγαλα από το αυτοκίνητο, τους έδειξα τον κομήτη και τους εξήγησα πέντε πράγματα.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O Hale-Bopp έχει χαραχθεί στην μνήμη μου πραγματικά.

Πολύ καλός και ο Hyakutake αλλά ο Hale-Bopp ήταν πολύ μεγάλος και με γυμνό μάτι ξεχώριζε πολύ έντονα στο στερέωμα.

Ήταν απίστευτο να παρατηρείς αυτόν τον επισκέπτη και να βλέπεις την ιδία κίνησή του ανά τις ημέρες.

Ήμουν φαντάρος στο Σουφλί και είχε καλό ουρανό. Και από την Αθήνα τον είδα με το διοπτρικό μου τηλεσκόπιο των 70χιλ.

Ήταν μια ακόμη αφορμή για τον προβληματισμό της μικρότητας του ανθρώπου, ενώ τον είχα συνηθίσει τόσες εβδομάδες στον ουρανό,

άρχισε να εξασθενεί και να επέστρεφει πίσω στη μακρινή, παγωμένη του γειτονιά, συνειδητοποιώντας ότι θα ξαναέρθει σε λίγες χιλιάδες χρόνια αργότερα,

2 000 - 2 500 χρόνια νομίζω.

Άντε με το κάλο τώρα σειρά έχουν σειρά οι κομήτες και φέτος, αναμένουμε...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άλλον, τον Tuttle του 2008 .

 

Εγώ είμαι πιο νέα παρατηρήτρια! Νομίζω θυμάμαι και τους McNaught και Holmes του 2007, αλλά αυτός που έχει χαρακτεί στη μνήμη μου ως ο πρώτος κομήτης που παρατήρησα ήταν ο Swift - Tuttle. Τον παρατήρησα 3-4 φορές από Σούνιο, Πάρνωνα και από την ταράτσα μου στον Πειραιά. Από Πειραιά φαινόταν άνετα από το finder όταν ήταν κοντά στο ζενίθ στον Περσέα και είχε και μια μη αμελητέα -για μένα που δεν είχα δει πολλούς εντυπωσιακούς κομήτες- ουρίτσα από τηλεσκόπιο. Eπίσης θυμάμαι ότι είχε πράσινο-λαδί χρώμα που εξαιτίας του νόμιζα στην αρχή ότι λεγόταν turtle!!! Και ότι όλοι το προφέρουν λάθος :P .

 

Tuttle FTW λοιπόν !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στις 9/11/2012 παρατήρησα από την ορεινή Κορινθία τον 168P/Hergenrother. Ηταν ο πρώτος και μοναδικός κομήτης που παρατήρησα μέχρι τώρα και πραγματικά με εντυπωσίασε. Βοήθησε βέβαια και ο σκοτεινός ουρανός γιατί δεν ήταν και πολύ κοντά.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η συζήτηση αυτή με αναμόχλευσε να ψάξω ότι είχα για εκείνον τον Hale-Bopp.

Θυμήθηκα το '97 είχα βρεθεί για μια ακόμη φορά στο Λονδίνο, είχε εκδοθεί ένα βιβλιαράκι για τον Hale-Bopp των 60 σελίδων, με πολλές πληροφορίες και φωτογραφίες γενικώς για τους κομήτες πως και που να τον αναζητούσε κάποιος. Όποιος την έχει την έκδοση αυτή πιστεύω ότι θα είχε μείνει ευχαριστημένος. Η τιμή είναι για ενθύμιο.. :)

 

1698950657_Hale-Boppbookback.thumb.jpg.49213861e929272a30d251e19ea8567c.jpg

Οπισθόφυλλο

1178070211_Hale-Boppbook.thumb.jpg.39aea6f67a5d3d41b74b0df3a92227d1.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψήφισα τον Holmes μιας και ήταν το πρώτο αντικείμενο που είδα με το dob μου το 2007 που ξεκίνησα το hobby. Μάλιστα τον έβλεπα και με γυμνό μάτι και αμέσως έστρεψα το τηλεσκόπιο προς τα εκεί για να δω τι είναι. Στην αρχή νόμιζα πως ήταν πλανήτης αλλά σε συνομιλία που είχα απο το διαδύκτιο με την Κατερίνα όταν της εξήγησα που κοιτάζω και τι βλέπω μου είπε ότι παρατηρώ τον Holmes :cheesy:

Επίσης θυμάμαι πιτσιρικάς και τον Halley και μάλιστα απο τον πολύ ντόρο που είχε γίνει είχαν βγεί και παιχνίδια κομήτες. Στην ουσία ήταν μια πολύχρωμη μπάλα απο καοτσούκ που είχε μια μεγάλη επίσης πολύχρωμη ουρά (κι όμως την βρήκα με το google :cheesy: δείτε την παρακάτω). Όλο χαρά λοιπόν την έπιανα απο την ουρά και την πετούσα πολύ ψηλά και στο μυαλό μου ήταν σαν πραγματικός κομήτης :)

 

 

Ribbon_Ball_bouncing_ball_rubber_ball_hi.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O Hale-Bopp ηταν πολυ εντιποσιακος

 

περιμενω εξισου εντιποσιακη εμφανιση και απο καποιoν εκ των δυο που αναμενονται το13

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψήφισα τον Holmes μιας και ήταν το πρώτο αντικείμενο που είδα με το dob μου το 2007 που ξεκίνησα το hobby.

 

+1 μάλλον Άγγελε είμαστε οι μοναδικοί που τον είδανε.... :lol: :lol:

Να προσθέσω ότι ήτανε και από τις πρώτες μου φωτογραφίες ο συγκεκριμένος κομήτης με το περίεργο μπλε χρωματάκι που του είχα δώσει. :cheesy:

 

album_pic.php?pic_id=4977

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψήφισα τον Holmes μιας και ήταν το πρώτο αντικείμενο που είδα με το dob μου το 2007 που ξεκίνησα το hobby.

 

+1 μάλλον Άγγελε είμαστε οι μοναδικοί που τον είδανε.... :lol: :lol:

Να προσθέσω ότι ήτανε και από τις πρώτες μου φωτογραφίες ο συγκεκριμένος κομήτης με το περίεργο μπλε χρωματάκι που του είχα δώσει. :cheesy:

 

album_pic.php?pic_id=4977

 

Τον Holmes στην έκρηξή του τον θυμάμαι και εγώ καλά και πιστεύω πολλοί φίλοι του φόρουμ:

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=6633&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

τον είχα παρατηρήσει μέσα απο το διοπτρικό Northumberland και ήταν μεγαλειώδης, αλλά στην πρώτη θέση εξακολουθώ να έχω τον Hale-Bopp!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και για μένα ο Holmes 17p ο πρώτος κομήτης που παρατήρησα και φωτογράφισα με τηλεσκόπιο.

Ακόμα θυμάμαι όταν τον πρωτοείδα με γυμνό μάτι πως ξεχώριζε στον ουρανό, σαν ένα μικρό σφαιρικό συνεφάκι !

1598052818_holmes17p.png.48c22feb7f6284c9baa5c41d58f34cdd.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και για μένα ο Holmes 17p που παρατήρησα και φωτογράφισα με την τροποποιημένη ccd Philips spc900 σε prime focus στο Meade etx70 .

holmes17.jpg.d86572fccc519b626088a4ae3d5176a0.jpg

http//www.ethaleia.gr/ , http//astrochania.blogspot.gr/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω ακοαμ δεν εχω παρατηρησει καποιον κομητη... :x Μολις βρω ευκαιρια θα το κανω και γραψω και εγω την απαντηση μου :)

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

I looked for Comet West at the time, but, due to living in a highly light polluted area on the East coast of the U.S., I never got to see it.

Fast-forward to 1983 where I enjoyed observing Comet IRAS-Araki-Alcock. It was a fast moving comet, covering about 30-degrees of sky each day. That means that the comet moved just over 1-degree, two Moon diameters, per hour in the sky. It was also a very close comet, coming to 2,700,000 miles of the Earth.

-Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην πρώτη θέση και με διαφορά κατατάσσω τον "μεγάλο κομήτη του 1997"! Θυμάμαι είχε σκάσει μύτη η Άνοιξη, κοντοζύγωνε και το Πάσχα, και σε κάθε απογευματινή βόλτα με τα παιδιά μας ήταν εκεί, εμφανέστατος, φωτεινός, πιστός στο καθημερινό μας ραντεβού και πηγαία αφορμή ατέλειωτων συζητήσεων περί αστρονομίας με τις κόρες! Τι ωραίες μνήμες μου ανακαλέσατε τώρα!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Ψηφίζω τον McNaught,ως προς την ουσία,διότη είναι ο πρώτος κομήτης που παρατηρίθηκαν ισχυρές εκπομπές νατρίου.

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Halle-Bopp είναι ο κομήτης που μου έχει χαραχθεί στη μνήμη έντονα γιατί εκείνο το διάστημα υπηρετούσα τη στρατιωτική μου θητεία στη Θήβα. Οι βραδυνές αναφορές, για όσο διάστημα το φαινόμενο ήταν ορατό, ήταν υπέροχες!!! Φυσικά και ήταν ένα καλό έναυσμα για να ασχοληθώ με την ερασιτεχνική αστρονομία!
Θα γίνεις καλύτερος όταν δεις πόσο μικρός είσαι!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περιμένω Panstarrs ή τον επερχόμενο του Νοέμβρη που αναμένεται να εντυπωσιάσει.Ακόμα ψάχνω τον πρώτο... [-o<

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 έτη αργότερα...
Τον Hyakutake το 1996 και περισσότερο τον Hale Bopp το 1997, τον έβλεπα κάθε σούρουπο στα βορειοδυτικά.

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι ώραίο θέμα άνοιξες Βασίλη ! =D>

 

Για μενα ήταν ο κομήτης Hale - Bopp το 1997 , όταν είχα ξεκινήσει να δουλέυω στην Ericsson στην Αγγλία .

Ο συγκεκριμένος κομήτης ήταν μέρες ορατός με γυμνό μάτι , πάνω απο το καθεδρικό ναό του Guildford, και η σκηνή παρέμπεπε σε εποχές που βλέπεις σε ταινίες ή παλιές γκραβούρες !!!

 

[O Lovejoy , ήταν ο πρώτος που είδα με τηλεσκόπιο , αλλά όχι τόσο εντυπωσιακός... μακάρι φέτος να έχουμε καθαρούς ουρανούς να δούμε νέα θαύματα ! ]

Per aspera ad astra...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχαμε αυτή τη συζήτηση τις προάλλες στο τοπικό κλαμπ και ανακάλυψα πως ενώ όλοι θυμόντουσαν τον Hale-Bopp, κανείς δεν ήξερε τον Huyakutake. Το έψαξα και είδα ότι επειδή πέρασε τόσο γρήγορα, οι Άγγλοι δεν τον είδαν καν, αφού είχαν κακοκαιρία εκείνο τον καιρό!

Εγώ πάντως τον θυμάμαι καλά, αλλά δυστυχώς μπόρεσα μόνο κάποιες φωτό από το μπαλκόνι μου στην πόλη με έναν απλό 35-80 φακό, δεν μπορούσα στο Λύκειο απλά να πάρω το αυτοκίνητο να πάω στα σκοτάδια ;) Την επόμενη χρονιά με τον Hale Bopp έπεσαν ωραίες φωτογραφίες - είχε φωτογένεια ο άτιμος!

Επίσης θυμάμαι καλά τον Shoemaker-Levy 9 που περιμέναμε να πέσει στο Δία. Μάλιστα έγραφα ένα αστρονομικό πρόγραμμα τότε για το ηλιακό σύστημα, οπότε όταν βγήκε το Astronomy Magazine με τις φωτό από το γεγονός καρέ-καρέ, τις σκανάρισα και τις έφτιαξα σε animation για το πρόγραμμα :)

Τον Halley θυμάμαι εντελώς αμυδρά (ήμουν 6) να ανεβαίνουμε στην ταράτσα για να τον δούμε, αλλά τίποτε άλλο, ούτε τι είδαμε, ούτε αν είδαμε.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω δει αρκετούς με αποκορύφωμα τον πιο διάσημο όλων τον κομήτη του Halley το 1986.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης