Jump to content

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! Η Λύση για την κίνηση του ΥΨΟΥΣ στα SW Dobsonians


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εφαγα 1 ωρα γιατι δοκιμαζα τις ροδελες, αναποδα ,αλλαζα θεση τα ρουλεμαν, το 4 ζευγαρι δεν ελεγε να κατσει σωστα. Μεχρι που αλλαξα τις ροδελες...Ειμαι σιγουρος οτι φταινε οι ροδελες. Προσεξε ομως. Η μικροτερη που χρησιμοποιησα ειναι κυρτη και οχι επιπεδη στην πλευρα που την εβαλα να παταει, ετσι εχει τη μικροτερη δυνατη επαφη μονο με το κεντρο του ρουλεμαν. Ετυχε ολο το κουτακι που ειχα να ειναι ετσι. Να ναι καλα το praktiker :lol:

100_3450.thumb.JPG.39b81a404c3c267e919a97a1c745fc78.JPG

100_3455.thumb.JPG.7c541b24e177e38cfa47044a3323c3cf.JPG

100_3454.thumb.JPG.fb4abfd9d200f1106e54de6d81268c1d.JPG

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα δοκιμάσω και τις δικές σου ροδέλες Δημήτρη να δω τι διαφορά μπορεί να επιφέρουν. Έτσι, για την ιστορία.

 

Στο μεταξύ γράψε μας πως πήγε η μετατροπή και στο 10" όταν την ολοκληρώσεις και με τα κομμάτια τεφλόν..

 

Το ίδιο ισχύει και για τον Ηλία με το 16" αλλά και για τον Πάνο με τις 12"...περιμένω τις εντυπώσεις σας! :D

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τεφλόν έχουμε (ευχαριστούμε Τάσο!!!) αλλά ακόμα περιμένουμε με τον Πάνο τα ρουλεμανάκια @^#Ε#*@

Ειδοποίηση δεν έχω λάβει από το ταχυδρομείο, οπότε από βδομάδα και βλέπουμε...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω ειμαι ικανοποιημενος και χωρις τεφλον. Με τεφλον δεν θα εχω την απαραιτητη τριβη μου φαινεται. Με τα ρουλεμαν το τηλεσκοπιο παει "κουνια μπελα" και πρεπει να σφιξω πιο πολυ απο πριν τις χειρολαβες.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω ειμαι ικανοποιημενος και χωρις τεφλον. Με τεφλον δεν θα εχω την απαραιτητη τριβη μου φαινεται. Με τα ρουλεμαν το τηλεσκοπιο παει "κουνια μπελα" και πρεπει να σφιξω πιο πολυ απο πριν τις χειρολαβες.

 

Δημήτρη το είπες μόνος σου, "σου φαίνεται"! :cheesy: Τότε θα αποκτήσεις την σωστή τριβή, έχοντας το τεφλόν!! Το σύστημα λειτουργεί συνδυαστικά!!

 

Δεν είναι τυχαίο το ότι πάει κούνια μπέλα σε σχέση με πριν με σκέτα τα ρουλεμάν. Βάζοντας τα τεφλόν, σε εκείνα τα καίρια πλαϊνά σημεία τριβής θα αντισταθμίσεις και δεν θα χρειάζεται να σφίγγεις περισσότερο από πριν τις χειρολαβές.

 

Δυστυχώς είσαι και μακριά για να ερχόσουν να το δεις και μόνος σου από κοντά...καμία σχέση με πριν!!! Καταφέρνω μικρομετρική κίνηση! :mrgreen: \:D/ \:D/

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω ειμαι ικανοποιημενος και χωρις τεφλον. Με τεφλον δεν θα εχω την απαραιτητη τριβη μου φαινεται. Με τα ρουλεμαν το τηλεσκοπιο παει "κουνια μπελα" και πρεπει να σφιξω πιο πολυ απο πριν τις χειρολαβες.

 

Ακριβώς επειδή πάει κούνια μπέλα θα χρειαστεί να βιδώσεις πιο πολύ τις χειρολαβές. Και επειδή θα βιδώσεις πιο πολύ θα αυξηθεί η τριβή ανάμεσα στο πλαστικό του σωλήνα και τη φορμάικα του ξύλου. Ακριβώς σε εκείνο το σημείο θα χρειαστείς τα τεφλόν.

 

Θεωρητικά βέβαια, γιατί ακόμα δεν έχω δει τίποτα. Από τη μια ο Ηλίας παρήγγειλε τα ρουλεμάν με γάιδαρο και από την άλλη ο Τάσος περιφέρει τα τεφλόν από το Περιστέρι στα Σπάτα χωρίς να έχουν φτάσει στα χέρια μου :shock: :mrgreen:

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να καταλαβω βρε παιδια. Το τεφλον θα μου μειωσει ή θα αυξησει την τριβη; :roll:

Εγω αυτη τη στιγμη θελω αυξηση της τριβης για να μη σφιγγω τοσο τις χειρολαβες.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα στην αυξήσει αλλά μαλακά και...ομαλά! Όσο πρέπει. Θα εξαφανίσει την στατική τριβή από την οποία υποφέρει το τηλεσκόπιο χωρίς την όλη μετατροπή αυτή, στην κίνηση του ύψους...
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ σήμερα το απόγευμα πήρα στα χέρια μου το τεφλόν απο φίλο που ταξίδεψε Θεσσαλονίκη, τα ρουλεμάν τα πήρα πριν λίγες μέρες (με ταχυδρόμο γάιδαρο λόγο e-bay).Πρίν λίγο τελείωσα την κατασκευή, καμιά σχέση με πριν με μικρό κόστος έγινε τρομερή μεταμόρφωση.Να μην είχε και συννεφιά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μας χαίρομαι πολύ που το τόλμησες και είχες θετικό αποτέλεσμα! =D>

 

Αν θες και έχεις διάθεση και χρόνο, βάλε και καμιά φωτογραφία να δούνε και οι υπόλοιποι πως το εφάρμοσες στο SW 8", που είναι και το απόλυτο best seller στην Ελλάδα.

 

Αν το δοκιμάσεις κάποια στιγμή σε πλανητική παρατήρηση και μεγάλες μεγεθύνσεις, όταν φτιάξει ο καιρός, κατέθεσε πάλι την εμπειρία σου εδώ.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μετά από δυο βδομάδες έφτασαν τα ρουλεμάν από ΗΠΑ και αξιώθηκα να τα εγκαταστήσω αυτό το ΣΚ στο 16άρι μου. Πραγματικά πρόκειται για την ΑΠΟΛΥΤΗ αναβάθμιση με ΕΛΑΧΙΣΤΟ οικονομικό κόστος!!!!

Το τηλεσκόπιο αλλάζει ΕΝΤΕΛΩΣ συμπεριφορά! Είχα την ευκαιρία να το δοκιμάσω και στην πράξη το βράδυ του Σαββάτου παρακολουθώντας ένα αστεράκι στις 350Χ κυριολεκτικά με το ένα δάχτυλο! Είναι απίστευτο αλλά τολμώ να πω ότι δεν έχω δοκιμάσει ποτέ μου καλύτερη κίνηση σε οποιοδήποτε εμπορικό dobsonian τηλεσκόπιο.

Το μοναδικό πρόβλημα που αντιμετώπισα είναι ότι το εργοστασιακό φρένο δεν δουλεύει όπως στο παρελθόν και ουσιαστικά δεν μπορεί να συγκρατήσει το σωλήνα όταν υπάρχει διαφορά βάρους. Πιθανότατα όμως - όπως συζητήσαμε με τον Τάσο - αυτό να οφείλεται σε προηγούμενη τροποποίηση του σταθερού χερουλιού στο τηλεσκοπιό μου, προκειμένου να δουλεύει σωστά ο encoder καθ'ύψος με το σύστημα DSC που έχω εγκαταστήσει. Η χρήση αντίβαρων με μαγνήτη στην περίπτωσή μου κρίνεται απαραίτητη, αλλά πραγματικά το όφελος της μετατροπής είναι τέτοιο που δεν υπάρχει επιστροφή στην πρότερη κατάσταση..

Ένα ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστώ στον Τάσο για το ότι μοιράστηκε την ιδέα του και για την ευγενική παραχώρηση του τεφλόν για τα "αφτιά" του τηλεσκοπίου!

Παραθέτω φωτό του τηλεσκοπίου μετά την μετατροπή:

IMG_20130224_122734.thumb.jpg.37961c1e79a641e405c5979538c5cb9a.jpg

IMG_20130224_122418.thumb.jpg.7c895140aaf4111f6791e2ea723cf6c8.jpg

IMG_20130224_122403.thumb.jpg.b013e8f457a1f33ddfe3be7f37ac63c7.jpg

IMG_20130224_122349.thumb.jpg.83f551f9e96b91653910410a442f4d36.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ανεβάσω και εγώ λοιπόν τις φωτογραφίες απο την κατασκευή.

Χθές το βράδυ δοκιμάστηκε στην πράξη και μιλάμε η κίνηση έγινε βούτυρο.Αξίζει η μετατροπή για το κόστος

 

008.thumb.jpg.5630c0b635ed43a97a886fe387ffca7b.jpg

Ο σωλήνας στη θέση του.

 

007.thumb.jpg.704f868d431b8f1184a342e6a6a75894.jpg

Επαφή ράουλο σωλήνα και ρουλεμάν

 

006.thumb.jpg.d0adb28d9b47d4f27a3ba526321d57ff.jpg

Απο την μέσα πλευρά τα ρουλεμάν τοποθετημένα

 

005.thumb.JPG.db126bddf5efb485ef405757c9294f5a.JPG

Στόν ρεγουλατόρο που δουλεύουμε το πλαστικό έμεινε γιατί δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

004.thumb.JPG.eac436bd0cc5ad237f43997b2378d674.JPG

Στην πλευρά του ρουλεμαν βγήκε η πλαστική προσθήκη γιατί έβρισκε η βίδα του ρεγουλατόρου.

 

003.thumb.JPG.b7fec2a01394fcc469a5c7e3b0adc25d.JPG

μιά σταγόνα ασφαλιστικό σπυρωμάτων,γιατί για παξιμάδια χρησιμοποίησα τα ράουλα.

 

002.thumb.JPG.fced62222d713cb762d6f7174ada72c4.JPG

Τα δύο κομμάτια τεφλόν

 

001.thumb.jpg.a26ea6e8cab0d59d444053d8cbd2c66f.jpg

Πρώτη φωτό τα ρουλεμάν με την βίδα, γκρόβερ δεξιά και αριστερά και ροδέλες στα μέρη που εφάπτεται στο πλαινό(για να σφίγγουν τα κέντρα των ρουλεμάν)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλία,

δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι που όλα πήγαν καλά με την μετατροπή! \:D/ Να'σαι καλά που έβαλες και φωτογραφίες.

Ένα ακόμη SW και μάλιστα το μεγαλύτερο, στις 16", απέκτησε την κίνηση που του αξίζει!! :mrgreen:

Η δική μου ιδέα είναι με τα στρογγυλά τεφλόν, τα ρουλεμάν είναι ιδέα του Καναδού Dennis Fell, οφείλω να λέω την αλήθεια.

Εμείς απλώς υιοθετήσαμε την νόησή του... :D

 

 

Φίλε papg,

 

Σε ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες σου επίσης. Χαίρομαι επίσης ιδιαιτέρως που πειραματίστηκες και εσύ και χρησιμοποίησες και γκρόβερ δίπλα στα ρουλεμάν. Πολύ καλή η ιδέα σου!! Επίσης μου άρεσε που χρησιμοποίησες τα παλιά ράουλα βινυλίου σαν σφιγκτήρες στην έξω πλευρά!! Δεν το είχα σκεφτεί!!

 

Ερώτηση: την βίδα αυτή που έχει σπείρωμα στο μισό μήκος της, όπως του Καναδού, που την βρήκες;;;

Στο χρωματοπωλείο μου είπαν ότι αυτή η προδιαγραφή δεν υπάρχει στην Ελλάδα, μόνο εκτός Ευρώπης!

Δεν παίζει ρόλο βέβαια αλλά έτσι για την κουβέντα...

 

Μακάρι να δούμε και άλλες παραλλαγές τέτοιες στην πατέντα.

 

 

Συνεχίστε παιδιά, αναβαθμίστε τους Κινέζους σας όλοι όσοι έχετε, και επιτέλους θα μπορείτε να κάνετε παρατήρηση αξιώσεων πια, χωρίς νεύρα λόγω της κίνησης! :cheesy:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όρεξη για πειράματα έχω χρήμα δεν υπάρχει πλέον και είμαστε η πατέντα της πατέντας.

Τις βίδες της είχα στα διάφορα υλικά που έχω ήταν ποιο μεγάλες, κόπηκαν και ανοίχθηκαν βόλτες

με κολαούζο.

Set.jpg.3c4bcb05f3cf9b5e3912ca0b293024e9.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Μόλις παρέλαβα κι εγω τα ρουλεμάν! Πρέπει να έχει ανέβει το κόστος των μεταφορικων γιατι μου βγήκε 24 ευρω εμενα.

 

Ερώτηση: μηπως έχει κανείς περισσευουμενο τεφλον? Θα το πληρωσω φυσικά!

 

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 έτη αργότερα...

Η εμπειρία μου από τη μετατροπή αυτή σε SW 12" truss tube:

 

8 ρουλεμάν SKF607: o τύπος αυτός βγαίνει σε διάσταση 7mm X 19mm X 6mm (πλάτος Χ OD X ID) με μεταλλικό seal ή rubber seal. Το μεταλλικό γυρίζει πιο εύκολα, αυτό επέλεξα και εγώ (βλέποντας όλους τους προηγούμενους). Κόστος περίπου 25 ευρώ από καλό κατάστημα σιδηρικών (τύπος 607-2Ζ SKF).

 

Μεταλλικές ροδέλες, 4 βίδες 5Χ6 με εξάγωνο κεφάλι όπως είπαν όλοι, κόστος 1ευρώ. Επέλεξα διάμετρο ~20mm για το σφίξιμο της βίδας και περίπου ~12mm για αυτές που μπλοκάρουν τον ομφαλό των ρουλεμάν (= δεν χρειάζεται χρόνος για να κεντράρει το όλο σύστημα, απλά τα περνάς όλα σα σουβλάκι πάνω στη βίδα και σφίγγεις).

 

Διάταξη όπως φαίνεται στη φωτογραφία: βίδα, μικρή ροδέλα, ρουλεμάν, μικρή ροδέλα, ρουλεμάν, μικρή ροδέλα, μεγάλη ροδέλα, μελαμίνη βάσης, μεγάλη ροδέλα, ράουλο προπυλενίου (το μαμίσιο του SW).

 

Τα τεφλόν, ΣΩΤΗΡΙΑ! 18 ευρώ 20cm X 120cm. Στην αρχή έβαλα τα ρουλεμάν, ο ΟΤΑ δεν καθόταν πουθενά και δεν έσφιγγε γιατί τα "ποτηρια" στα πλαϊνά απέχουν από τη μελαμίνη της βάσης μου τουλάχιστον 3mm. Σφίγγοντας υπερβολικά τα χερούλια και φρένα αισθανόμουν τις τάσεις με τις οποίες φόρτωνα τη βάση του τηλεσκοπίου και πάλι δεν έσφιγγε ο σωλήνας. Με το που έβαλα τα τεφλόν, έχω αρρωστήσει, περνάω δίπλα απο το τηλεσκόπιο μόνο και μόνο για να το τσιγκλίσω και να νιώσω την αίσθηση που είπαν οι προλαλήσαντες!

 

Και 2 μικρές παρατηρήσεις, ως νέος στο φόρουμ, μήπως βοηθήσουν κάποιους που ακολουθούν το thread αυτό:

 

- έχω βάλει στο βάση του τηλεσκοπίου αδιάβροχο γράσο για εξωλέμβιες, τύπος SKF grease LGMT3/0.4. Η κίνησή της βελτιώθηκε σημαντικά. Όλοι με αυτα τα τηλεσκόπια γνωρίζετε ότι τα κυλινδρικά ρουλεμάν της βάσης δεν έχουν σοβαρή λίπανση και εγώ προσωπικά όταν παρέλαβα το τηλεσκόπιο ήταν το πρώτο που έκανα αφού φαινόταν εύκολο. Αρχικά έβαλα σιλικονάτο αποκολλητικό καλουπιών (κάνει κι αυτό για λιπαντικό) αλλά είδα μικ΄ρη διαφορά μόνο. Με το γράσο, η κίνηση έγινε άλλο πράγμα.

 

- τέλος για το κόψιμο του τεφλόν, σημειώστε: με απλό διαβήτη έδεσα με κολλητική ταινία ένα μαρκαδόρο κι έκανα τους κύκλους, για τον δε εσωτερικό κύκλο υπάρχει και ένα εργαλείο που κόβει κύκλους, το OLFA rotary circle cutter. Δεν σας λέω να το αγοράσετε, εγώ το είχα (παλιός μοντελιστής γαρ).

 

Συγγνώμη για το μακρύ post, clear skies (κλισέ το ξέρω αλλά έχω ΣΚΑΣΕΙ τόσες μέρες με σύννεφα).

IMG-20170312-00497.thumb.jpg.37fc56da0e4b638502e7159269ac1a89.jpg

IMG-20170312-00496.thumb.jpg.f8e0844f4eea3c0908ecd9f48ca45daa.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Χαιρετώ την παρέα του forum!!

Συγχαρητήρια στον Τάσο τόσο για την πατέντα, όσο και για τις λεπτομερεστατες οδηγίες.. =D>

Τις ακολούθησα πιστά και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την κίνηση καθ΄υψος.

Αντιμετώπισα και γω το πρόβλημα, ο σωλήνας να στηρίζεται περισσότερο στα εμπρόσθια ρουλεμάν

Αλλά αυτό δεν νομίζω ότι είναι τόσο σοβαρό πρόβλημα..η κίνηση είναι εξαιρετική..!

(Για την ιστορία όλα τα υλικά που προτείνεις τα βρήκα στον Πειραιά,πολύ εύκολα)

Έρχομαι τώρα στον βασικό λόγο που γράφω για βοήθεια..

Η περιστροφική κίνηση της βάσης...φοβάμαι ότι κατά την αρχική συναρμολόγηση έκανα κάποιο λαθάκι και την έχω υποβαθμίσει αρκετά.

Η κατάσταση έχει ως εξής: Αν σφίξω το σύστημα βίδα-παξιμάδι έστω και λίγο, η βάση πακτωνει και δεν περιστρέφεται καθόλου..και μιλάω για σφίξιμο με το χέρι..! Όποτε για να περιστρέφεται είναι αρκετά χαλαρό..Αυτό έχει ως αποτέλεσμα και να υπάρχει τζόγος στο σύστημα και η κίνηση να είναι άθλια..

Υπάρχει κανείς που να αντιμετώπισε παρόμοιο πρόβλημα;;

Ή αν κάποιος έχει καμία ιδέα,θα ήμουν ευγνώμων..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...
Στην βάση ανάμεσα στα δύο κυλινδρικά ξύλα πάει μια ροδέλα από τεφλόν. Προφανώς δεν έχει μπει στην θέση τις και αυτό σου δημιουργεί το πρόβλημα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης