Jump to content

UHC-S Ή O-III ?


Sailor saturn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους τους ερασιτέχνες αστρονόμους! . Πριν από περίπου 2 μήνες πήρα το πρώτο μου τηλεσκόπιο, ένα dob 6". Από εξοπλισμό έχω μόνο τα 2 προσοφθάλμια που περιλαμβάνονταν, των 25 κ 10 mm με 31.8 mm. Θέλω να πάρω ένα φίλτρο νεφελωμάτων και είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2:

 

1. http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=929

2. http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=932

 

Ποιο μου προτείνετε?? ποια η διαφορά μεταξύ UHC-S και O-III ? Θεωρείτε κάποιο καλύτερο από αυτά??

 

Σας ευχαριστώ!!! :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Viva la Relativity!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάρε το UHC-S που ταιριάζει καλύτερα σε μικρότερα τηλεσκόπια μιας και δε "κόβει" τόσο πολύ φως.

Το O-III προτείνεται για πάνω από 8 ίντσες άνοιγμα.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παντως που εχω 10" dob και εχω το Orion ultrablock ,νομιζω ειναι UHC, μου φανηκε οτι κοβει πολυ φως. Αν παρατηρεις απο περιοχες με φωτορυπανση θα σου ελεγα να μην παρεις καν φιλτρο. Σε σκοτεινο ουρανο ,που δεν εχω δοκιμασει ακομη το δικο μου, ισως τα πραγματα να αλλαζουν υπερ καποιου φιλτρου. Αλλα για τη δικη σου διαμετρο θα ελεγα οτι UHC εοναι μονοδρομος και σε σκοτεινιο ουρανο.

Υ.Γ UHC μην παρεις της Baader. Το OIII ομως ειναι καλο και οταν χορτασω το orion θα παρω και αυτο.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα κλασικά UHC στενού φάσματος (Lumicon UHC, Orion Ultrablock κτλ) είναι διαφορετικά από το Baader UHC-S που είναι ευρύτερου φάσματος. Επανειλημμένα έχω γράψει πως προτείνω όταν κανείς παίρνει το πρώτο του φίλτρο αυτό να είναι ένα UHC στενού φάσματος καθώς έχει τη μεγαλύτερη βελτίωση ειδώλου σε περισσότερα αντικείμενα, είναι δηλαδή αρκετά γενικής χρήσης. Αυτά τα φίλτρα αποδίδουν τα μέγιστα στο σκοτεινό ουρανό.

 

Τα ευρύτερου φάσματος όπως το UHC-S μάλλον φέρνουν λίγο σε φίλτρα απόρριψης φωτορύπανσης (τα γνωστά LPR) και λίγο σε κλασικό UHC. Αν παρατηρείς από κάποια αστική ή ημι-αστική περιοχή δεν είναι κακή επιλογή για σένα και οπωσδήποτε είναι καλύτερο από το Ο-ΙΙΙ ως μοναδικό/πρώτο φίλτρο.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

α δηλαδή εγώ που μένω σε αστική προς ημιαστική περιοχή το ευρέως φάσματος uhc-s της baader είναι καλύτερο από το κλασικό?? 8-[ και όταν λες "Τα ευρύτερου φάσματος όπως το UHC-S μάλλον φέρνουν λίγο σε φίλτρα απόρριψης φωτορύπανσης" τι? δεν θα μπορώ να δω νεφελώματα γιατί κάνει μόνο για απόρριψη φωτορύπανσης???
Viva la Relativity!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν παρατηρεις μεσα απο φωτορρυπανση κανενα φιλτρο δεν κανει θαυματα. Εγω οταν βγαζω στη πισω αυλη το τηλεσκοπιο δεν χρησιμοποιω φιλτρο. Θελουν σκοτεινο ουρανο. Αλλα αποψη μου αν ειναι να παρεις φιλτρο UHC μην παρεις της Baader. Μπορει να απογοητευτεις γιατι δεν αναδεικνυει τα ιδια στα νεφελωματα πχ με ενα orion ultrablock.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οκ, κατάλαβα τι παίζει! Μπορεί λοιπόν κάποιος να μου προτείνει ένα φίλτρο για την περίπτωση μου που μπορώ να παραγγείλω μέσω internet??? \:D/
Viva la Relativity!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυο ειναι τα φιλτρα που μπορω να σκεφτω.

Το lumincon http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1567_.html

Και το Orion http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5363_Orion-UltraBlock-Narrowband-Filter-1-25-.html

 

Βαλε και αλλα 19€ εξοδα αποστολης. Ξερω ,τσουχτερες τιμες για ενα κομματακι γυαλι. Αποψη μου. Να καθυστερησεις την αγορα , να μαζεψεις χρηματα και να παρεις 2" φιλτρο. Με εναν ανταπτορα μπορεις να κανεις χρηση του και σε 1.25" προσοφθαλαμιο. Το αναποδο δεν μπορεις, δηλαδη φιλτρο 1.25 σε 2" προσοφθαλαμιο. Επισης ολο και καποια ευκαιρια μπορει να βρεθει στις αγγελιες εδω στο forum.

Τιμη αποδοση στα 2" ειναι αυτο http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5362_Orion-UltraBlock-Schmalband-Filter-2-.html . Ολα τα αλλα ξεφευγουν στα 200€... Και εγω το πηρα απο εδω μεταχειρισμενο(τριτο χερι) στα 70€!

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Δημήτρη! Πολύ κατατοπιστική η απάντηση σου. Αν και από ότι βλέπω, θα το πουλήσω τελικά το κινητό και τον εκτυπωτή (μόνο να μην το μάθει η μάνα μου!! :lol: ) Αφού το φίλτρο βιδώνει -αν δεν κάνω λάθος- στο προσοφθάλμιο, πώς θα κάνω χρήση φίλτρου 2" σε προσοφθάλμιο 1/4" ??? (Ο αντάπτορας για 2" προσοφθάλμια που έχω είναι με 2 βίδες)
Viva la Relativity!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

5 άτομα γράφουμε και οι 5 διαφορετικές απόψεις ](*,)

 

Το UHC-s της Baader το έχω γράψει αρκετές φορές, δεν θα πρέπει να το συγκρίνουμε με τα κλασσικά UHC και ΟΙΙΙ αλλά με φίλτρα που είναι για ημι-αστικές περιοχές ή γενικήε χρήσης Deepsky φίλτρα όπως είναι π.χ το Deepsky της Lumicon το οποίο είναι σχεδόν ίδιο με αυτό της Baader!

 

Εαν παρατηρείς απο φωτορυπασμένη περιοχή (αστική, ημι-αστική) το Uhc-s θα κάνει μια χαρά την δουλειά του, φυσικά μην περιμένεις θαύματα αλλά σίγουρα θα σου αναδείξει πολλά νεφελώματα. Εγω το χρησημοποιώ αρκετά και σε σκοτεινό ουρανό αφού δεν κόβει τόσο φως όσο το UHC ή το ΟΙΙΙ κάνοντας την παρατήρηση πιο ευχάριστη αφου το είδωλο απ'το uhc-s είναι πιο κοντά στο φυσικό.

 

Με τα UHC και ΟΙΙΙ θα έχεις πιο έντονα νεφελώματα αλλά με πιο σκοτεινό υπόβαθρο. Επίσης υπάρχουν νεφελώματα όπου το ΟΙΙΙ είναι υποχρεωτικό αφου φαίνονται "μαγικά" π.χ Vail Nebula

 

Εδω ένα θέμα στο φόρουμ για Το κατάλληλο φίλτρο για κάθε νεφέλωμα

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=10230

 

 

Καλή συνέχεια!

 

 

Υγ

Αγόρασε ένα απ'τα δύο τώρα και κάποια στιγμή στο μέλλον όταν αποκτήσεις εμπειρία αγοράζεις και το άλλο.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γνώμη μου να μην πάρεις το 2" αλλά το 1.25". Αν ο προσαρμογέας σου από 2 σε 1.25 δεν έχει στροφές για φίλτρα δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με 1.25" προσοφθάλμιους που είναι οι ενδεικνυόμενοι για μικρά πλανητικά νεφελώματα (οι 2" ειναι για χαμηλές μεγεθύνσεις ως επι το πλείστον). Καλύτερο ειναι να έχεις και τα δυο αν ειναι όμως να διαλέξεις ένα θα έλεγα το Ο-ΙΙΙ που είναι καλύτερα για τα πλανητικά νεφελώματα (σαν να έχεις τηλεσκόπιο διπλού ανοίγματος για τέτοια διαφορά μιλάμε!). Είναι ορατό με αυτό νεφελώματα που χωρίς είναι παντελώς αόρατα!
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@giorgosgr Εχει γινει ξανα αυτη η συζητηση...Αλλα προτεινεις το OIII για ενα 6" τηλεσκοπιο σε περιοχη με φωτορρυπανση...Εισαι σιγουρος; Το orion σε περιοχη με ελαχιστη φωτορρυπανση και 10" τηλεσκοπιο ηταν απογοητευτικο.

Παντως για τον ανταπτορα, αυτος που εχει το τηλεσκοπιο δεν εχει σπειρωμα, αλλα αυτο εδω εχει http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1702 Εγω πηρα το 2" και το χρησιμοποιω με ανταπτορα σε 1.25" φακο ή και πανω σε hyperion και οταν παρω και τον aspheric που θελω θα μπορω να το βαλω πανω του. Μονο το χρωματιστο εχω σε 1.25 γιατι για πλανητικη μονο το χρησιμοποιω και δεν φανταζομαι ποιο 2" προσοφθαλαμιο κανει για τετοια παρατηρηση.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το OIII για ενα 6" τηλεσκοπιο σε περιοχη με φωτορρυπανση

 

Εχοντας το Ο-ΙΙΙ της Baader σε 6'' f5 μεσα απο πολη, προσωπικα με βοηθησε να βρω το νεφελωμα που χωρις φιλτρο δεν μπορουσα. Η αληθεια ειναι οτι σκοτεινιαζει πολυ το πεδιο αλλα οχι οτι στις 6" ειναι απαγορευτικο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρέπει να πάρει και τον ανάλογο αντάπτορα για αυτό το φίλτρο τότε. Πέρα απο αυτό τα περί 6 ιντσων και πάνω για Ο-ΙΙΙ ειναι μύθοι! Και με 4" και με 3" η βελτίωση ειναι παραπάνω απο αισθητή. Για παρατήρηση απο την πόλη δεν το συζητάμε γιατί παρατήρηση απο την πόλη εκτός απο πλανήτες και σελήνη δεν κάνω και δεν θεωρώ πως έχει νόημα να κάνω. Για την ακρίβεια με ουρανό που έχει οριακό μέγεθος λιγότερο απο 5 δεν νομίζω πως αξίζει να ασχολείται κανείς με οτιδήποτε deep sky. Άντε για κανένα λαμπρό ανοιχτό η σφαιρωτό σμήνος. Τα 5-10 πιο λαμπρά. Έχοντας παρατηρήσει όμως απο σκοτεινό ουρανό και αυτά δεν σου κάνει καρδιά να τα δεις απο την πόλη και γι αυτά τα φίλτρα φωτορύπανσης δεν κάνουν τίποτα απολύτως.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παντως με orion utrlablock, που ειναι UHC και 10" dob με τα αποτελεσματα που εχω απο τη Σουρωτη, ενα χωριο 20 χιλ απο Θεσσαλονικη, στην ακρη του χωριου χωρις λαμπες στους δρομους(αν δεν ξεχασει κανενας αναμμενο φως στην αυλη ψαχνουμε με το κινητο να βαλουμε το κλειδι στην πορτα), με κανουν σκεπτικο για αγορα OIII. Βρηκα το σκοτεινιασμα του πεδιου αρκετα ενοχλητικο και ως στοχο το m41, χωρις ουσιαστικες διαφορες που να δικαιολογουν τη χρηση φιλτρου κατω απο αυτο τον ουρανο. Σε πισσα σκοταδι περιβαλλον δεν το δοκιμασα(να μην βλεπεις ουτε τα χερια σου), εκει οντως μπορει και το OIII σε 6" να κανει διαφορα.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το M41 είναι ανοικτό σμήνος και τα σμήνη φαίνονται χειρότερα με φίλτρο παρά χωρίς. Δεν υπάρχουν φίλτρα για τα σμήνη. Τα Ultra Block, UHC, O-III είναι φίλτρα νεφελωμάτων και "σκοτώνουν" τα άστρα κατά 2-3 μεγέθη.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δικο μου λαθος, Μ42 ηθελα να πω. Του Ωριωνα το νεφελωμα.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θεωρώντας ότι θα παρατηρείς από σκοτεινό ουρανό και θα επιδιώκεις να βρίσκεσαι σε τέτοιον ουρανό μιας και βρίσκεσαι στην υπέροχη Κρήτη και είσαι υπερτυχερή στο θέμα του ουρανού, θα σου πρότεινα για πρώτο φίλτρο το Orion Ultrablock που είπε και ο Δημήτρης. Το έχω καραδοκιμάσει σε δεκάδες αντικείμενα, είναι ένα ΑΡΙΣΤΟ στενού φάσματος φίλτρο που αναδεικνύει καταπληκτικές υφές στα νεφελώματα! Δεν θα σου κόψει τόσο φως όσο το ΟΙΙΙ.

 

Διαφωνώ Γιώργο ότι είναι μύθος αυτό με τις ίντσες, ισχύει σίγουρα! Έχω δει από 6 ίντσες με OIII και κατασκοτεινό ουρανό (πάντα, deep sky για μένα απαγορεύεται στην πόλη για αποφυγή παντελούς απογοήτευσης!) και κόβει υπερβολικό φως!! Επίσης στο 5.1" mini dob πάλι κατασκοτεινιάζει το είδωλο, λογικό. Τα έχω και σε 2" και σε 1.25" και τα 2 φίλτρα.

 

Το OIII είναι επίσης άκρως απαραίτητο σαν φίλτρο, ειδικά για ορισμένα νεφελώματα και πλανητικά όπως σωστά γράφτηκε. Κανονικά πρέπει να έχεις και τα 2, όμως στις 6 ίντσες δεν έχεις την απαραίτητη φωτοσυλλεκτικότητα για να αντισταθμίσεις την αποκοπή του φωτός που προκαλεί. Πήγαινε σε κάποια εξόρμηση τώρα που καλυτερεύει ο καιρός και ζήτα από κάποιον να στο δανείσει. Θα το δεις και μόνη σου, δεν είναι απλά γνώμη αυτό που σου λέω, είναι γεγονός. Αν νιώσεις ότι δεν σε ενοχλεί που κόβει τόσο φως στις 6 ίντσες που έχεις, αγόρασέ το με κλειστά μάτια.

 

Σωστό αυτό που λέει ο Δημήτρης για τις 2", όμως θα σε βάλει σε έξοδα για έξτρα αντάπτορες σαν και αυτόν τον άριστο της Baader στα 39 ευρώ που σου έδειξε και έχω επίσης. Τώρα ο εργοστασιακός σου αντάπτορας των 2" δεν έχει σπείρωμα από κάτω για να βιδώσεις 2" φίλτρο. Σε βλέπω να αγοράζεις όπως οι περισσότεροι με τα 6" dobsonian, 1.25" προσοφθάλμια, οπότε πάρε ότι πάρεις σε 1.25" μέγεθος.

 

Σωστό επίσης ότι τα πλανητικά νεφελώματα θέλουν μεγάλη μεγέθυνση οπότε, αυτό σημαίνει αυτόματα 1.25" βαρελάκι προσοφθαλμίων τις περισσότερες φορές.

 

Καλές αγορές.

 

Υ.Γ. πήγαινε με την 1η ευκαιρία και αν μπορείς, σε μια εξόρμηση να τα δεις ζωντανά όλα αυτά που λέμε και να αποφασίσεις μετά. Δεν σε πιέζει κανείς να τα πάρεις από τώρα.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, για τις ίντσες σου και για τα αντικείμενα τα οποία θα αποπειραθείς να δεις πρώτα πρώτα. Θα σε καλύψει 100%, στο λέω από πολλαπλές δοκιμές με το εν λόγω φίλτρο. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην δεις διαφορά σημαντική και παρατηρήσιμη.

 

Μόνο μη μου πεις ότι το θέλεις για φωτορύπανση κλπ. Μιλάω πάντα για σκοτεινό ουρανό μιας και τα φίλτρα για την φωτορύπανση δεν κάνουν απολύτως ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ!!! [-(

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ με το O-III και 80mm τηλεσκόπιο έχω δει μεγάλη βελτίωση στο Veil πάντως Τάσο.

Για τα 2" φίλτρα αν έχει κανείς οικονομική ευχέρια για δεύτερο φίλτρο οκ αλλιώς μόνο 1.25".

Με τους πολλούς αντάπτορες στα σκοτάδια είμαι αντίθετος. Καλύτερα κάθε σύστημα να διατηρείται το δυνατόν απλούστερο.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο θέμα αυτό θα συμφωνήσω με το Γιώργο. Θεωρώ ότι το ΟΙΙΙ θα κάνει τη διαφορά και θα σε προτρέψω να αγοράσεις αυτό. Έχω χρησιμοποιήσει εκτενώς φίλτρο ΟΙΙΙ (της MEADE σε 1,25") με το παλιό μου 6" MEADE LXD-55 σε σκοτεινούς ουρανούς βεβαίως βεβαίως κι είχα τρομερά αποτελέσματα. Αντικείμενα όπως τα Veil nebula, eskimo nebula, helix nebula, blue snowball, Ghost of Jupiter, Saturn nebula για να αναφέρω μερικά ενδεικτικά, αναδείχθηκαν σε πολύ μεγάλο βαθμό με τη χρήση του ΟΙΙΙ.

Απο την προσωπική μου πείρα, θεωρώ ότι το ΟΙΙΙ δεν επηρεάζεται απο τις 6" αλλά μιλάμε πάντα για χρήση σε σκοτεινό ουρανό, όχι απαραίτητα επιπέδου Πάρνωνα, αλλά πάντως όχι μέσα σε πόλη.

 

Πάντα στην τσάντα μου έχω φίλτρο ΟΙΙΙ και σε 1,25" και σε 2" (Meade & Televue αντίστοιχα) και τα χρησιμοποιώ αρκετά συχνά με άριστα αποτελέσματα.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το Veil δεν υπάρχει αμφιβολία πως το O-III είναι το σωστό φίλτρο. Επίσης και για αρκετά πλανητικά όπως αναφέρει ο Τάκης είναι η καλύτερη επιλογή.

 

Αλλά, για τα "μεγάλα" νεφελώματα διάχυσης (Ωρίωνα, Τρισχιδές, Λιμνοθάλασσα, Αετού κ.ά) το UHC/ultrablock είναι το καλύτερο φίλτρο κατά τη γνώμη μου, βοηθώντας επιπλέον ΚΑΙ στα πλανητικά νεφελώματα καθώς αφήνει να περάσει και η γραμμή του Ο-ΙΙΙ.

 

Γενικά το UHC/ultrablock κάνει σε πάρα πολλά αντικείμενα γι'αυτό εξαρχής σου είπα πως αν πάρεις ένα, τότε να πάρεις αυτό. Το δεύτερό σου ναι, να είναι Ο-ΙΙΙ.

 

ΥΓ: Επειδή για πολλά χρόνια παρατηρούσα με 6-ιντσο νευτώνειο, τα φίλτρα όντως μπορούν να βοηθήσουν και σε αυτή τη διάμετρο απλά το πόσο και αν βοηθάνε δεν είναι πάντα όσο δεδομένο όσο με ένα μεγάλο τηλεσκόπιο.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης