Jump to content

Εδώ και πόσο καιρό ασχολείστε με την ερασιτεχνική αστρονομία


Εδώ και πόσο καιρό ασχολείστε με την ερασιτεχνική αστρονομία;  

224 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Εδώ και πόσο καιρό ασχολείστε με την ερασιτεχνική αστρονομία;

    • Λιγότερο από 1 χρόνο
      36
    • 1 έως 2 χρόνια
      43
    • 2 έως 5 χρόνια
      62
    • Περισσότερο από 5 χρόνια
      34
    • Περισσότερο από 10 χρόνια
      49


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτοχος ενός μικρού τηλεσκοπίου από το 2003 παρατηρούσα μόνο διάφορους πλανήτες και σελήνη (τόσο μπορούσα να δω). Εδώ και ένα χρόνο πιο εντατικά με την αγορά 15χ70 κιάλια και βιβλίων για διάβασμα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 7 μήνες αργότερα...
στην θεωρία ασχολούμαι με την ερασιτεχνική αστρονομία από την ηλικία των 12 ετών ως κάτοχος τηλεσκοπίου περίπου 1,5 χρόνο …
Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήταν το 1986 όταν είδα για πρώτη φορά τον Δια με τους δορυφόρους του με ενα ρωσικό "πειρατικό", χρώματος κρεμ τηλεσκόπιο αγορασμένο απο τους Ρώσους όπως λέγαμε τότε στο μοναστηράκι. Έκτοτε με πήγαινε ο πατέρας μου και χαζεύαμε τις βιτρίνες του μυλωνά και φώτο ολύμπια με τα "αστρονομικής τιμής" τηλεσκόπια τους. Μετά βρήκα τα δυο κομμάτια ενός ed φακού πάλι στο μοναστηράκι και έφτιαξα ένα χειροποίητο τηλεσκόπιο 500μμ, όπου και ανακάλυψα πολλά απο τα θαύματα του ουρανού.Το όνειρο εκπληρώνεται επιτέλους μετά απο 22 χρονια, φεύγοντας απο την Αθηνα μόνιμα και ερχόμενος στην "σκοτεινή Ευρυτανία τόπο καταγωγής μου,οπου εκπληρώνετε σιγά σιγά το όνειρό μου.. :D

73 SV1EIH

Δεληγεωργόπουλος Δημήτριος

www.edsro.eu

sw1eih@yahoo.gr

GSO 6\" RC-CCD67 FR

ATIK 16 HR

ASI 120 mc ccd

NIKON D-7000

CANON EOS 500D(mod)

HEQ5 SKYSCAN PRO GOTO

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν από 5 και κάτι χρόνια απέκτησα τον πρώτο μου τηλεσκόπιο. Από τότε μπορώ να πω ότι εντάχτηκα στην κοινότητα της παρατηρησιακής ερασιτεχνικής αστρονομίας. Το ενδιαφέρον μου για την φυσική, την αστρονομία και την διαστημική υπάρχει από την παιδική ηλικία. Το πρώτο μου βιβλίο, που ακόμα έχω, το Cosmos του Carl Sagan στα Αγγλικά που το απέκτησα το 1982 σε ηλικία 12 ετών !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την πρωτη μου επαφη με τον ουρανο με σκοπο την παρατηρηση την ειχα πριν 18 χρονια με ενα μονοκυαλι που ειχα παρει απο πλανωδιο στο Μοναστηρακι. ( το εχω ακομα :cheesy: ). Ωστοσο θεωρω οτι εδω και τρια χρονια παρατηρω σωστα και καταγραφω τι βλεπω!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Απο μικρος εστρεφα το βλεμμα μου ψηλα...Επισκεψεις απο μικρος στο Πλανηταριο και στο Αστεροσκοπειο Πεντελης οπου εγινε η πρωτη μου γνωριμια με τον Αρη,τη Σεληνη και τον Κρονο ( αν θυμαμαι καλα...) μεσω του τηλεσκοπιου εκει.Διαβασμα απλων αστρονομικων βιβλιων , μεχρι και το σχολικο βιβλιο της Κοσμολογιας ( ή Κοσμογραφιας;;;Δεν θυμαμαι...Ηταν ενα μικρο μπλε παντως...) της μεγαλυτερης ξαδερφης μου που βρεθηκε στη βιβλιοθηκη στο χωριο.Παρακολουθηση μαθηματων Αστρονομιας στη σχολη οταν ημουν φοιτητης και ας μην ηταν υποχρεωτικα.Και τελος ενα δωρακι μαρκας Skywatcher για την πρωτη δικη μου ματια στον ουρανο πριν περασω στο τωρινο μου τηλεσκοπιο.1-2 χρονια πρακτικα λοιπον 8)
Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από πολύ μικρός, ούτε θυμάμαι καν, παρατούσα το διάβασμα και σχεδίαζα αστρικούς χαρτες. Δεν μπορώ να θυμηθώ που έβρισκα τότε τις πληροφορίες. Παρατηρούσα δορυφόρους και είδα τον κομήτη του Χάλλεϋ με κιάλια. Μου πήραν ενα μικροσκόπιο (μπας και με συνεφέρουν) αλλά το διάλυσα για να το κάνω τηλεσκόπιο. Τότε νόμιζα οτι αν βάλω τους φακούς με άλλη σειρά θα βλέπω τ' άστρα!!!!

 

Το μάθημα της Κοσμογραφίας, το οποίο μας το δίδασκε μια φιλόλογος (!!!) στην ουσία το έκανα εγώ στην τάξη γιατί με συμβουλευόταν συνεχώς η δασκάλα. Ήταν το μοναδικό (μαζί με την Φυσική) που είχα πάρει 20!!!

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η όλη ιδέα περί κατασκευής Αστεροσκοπείου ( Α.Σ.Π.Ρ.Ο.Σ.) \:D/ προήλθε από την ενασχόλησή μου με την ερασιτεχνική αστρονομία που αρχίζει από την Τρίτη τάξη του Δημοτικού Σχολείου Άσπρου. (Δημοτικό Διαμερ. του Δήμου Παιονίας στο νομό Κιλκίς.) Κιάλια και τηλεσκόπιο απέκτησα πολύ αργότερα, αυτό που με συγκινούσε πάντα, ήταν το υπερθέαμα του νυχτερινού θόλου όπως αποτυπώνεται στην απλή ανθρώπινη ματιά. :shock:

Η δημιουργία του πολύτιμου, όπως διαπιστώνεται εκ των υστέρων, Ομίλου Φίλων Αστρονομίας το 1997 =D> με φέρνει σε επαφή με νέους φίλους της ερα/χνικής αστρονομίας, καθώς ήδη, φωτογραφίζω τους πλανήτες, την σελήνη, και τα θέματα του Messier, μόνος όμως, σε ερημικές τοποθεσίες γύρω από το χωριό Άσπρος. Σε μια κοινή προσπάθεια μέλη του Ο. Φ. Α. ( Γαζέας Κοσμάς, Γκιούρας Ιωάννης, Εμμανουηλίδης Κωνσταντίνος, Θεοδωρίδης Κωνσταντίνος.) σχηματίζουμε ομάδα εξορμήσεων και Αστρονομικών Παρατηρήσεων στο όρος Πάϊκο.

Στα πλαίσια αυτής της προσπάθειας ιδρύθηκε το Μάιο του 1999 η πρώτη ομάδα παρατηρήσεων του Ο. Φ. Α. η πρώτη επίσημη ομάδα αστρονομικών παρατηρήσεων ερασιτεχνών αστρονόμων στην Ελλάδα, σύμφωνα με τα πρακτικά του 1ου Πανελληνίου Συνεδρίου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας http://www.astronomos.gr/prot.html

Constantinos

http://asprosobservatory.blogspot.com/

Το σύμπαν της τέχνης & οι τέχνες τ’ ουρανού

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στα 15 μου (1990) ανοιξα την εγκυκλοπαίδεια για μια εργασια σε ασχετο θεμα στο σχολείο και "έπεσα πάνω" στον Ερμη, ειχε μια ωραία εικονα "φανταστικο τοπίο στον Ερμη", το ταξίδι ξεκίνησε...

 

Διάβασα όλο τον Ερμη, υστερα την Αφροδίτη, μετα τον Αρη, συναρπαστικός ο Διας, πέρασα από τον Κρονο (σαν το casini), έφυγα από το Ηλιακο συστημα, αστέρια, αστρικά σμήνη, νεφελωματα, γαλαξίες, τηλεόραση COSMOS Carl Sagan, πρέπει να πάω πλανητάριο, θέλω βιβλία, θέλω λεφτά, πρώτο τηλεσκόπιο, ASTROVOX, καλό τηλεσκόπιο, προσοφθάλμια, χαρτες, παρατηρήσεις...

 

και το ταξίδι συνεχίζεται...

 

 

 

ΥΓ: εκεινη την εργασία στα 15 μου ακόμα δεν την έχω κάνει...

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στη θεωρία, από πολύ νωρίς: στο σχολείο περισσότερο μελετούσα τους χάρτες του ουρανού, παρά της Γεωγραφίας!

Τις νύχτες, όταν όλοι κοιμόταν στο σπίτι, έπαιρνα κρυφά τα κιάλια του πατέρα μου, για να «χαθώ» ανάμεσα στ’ αστέρια, μπας και ανακαλύψω τον Κρόνο με το δαχτυλίδι του, αυτόν που μ΄έκανε να ερωτευθώ τον ουρανό, όταν, νήπιο ακόμα, με σήκωσαν για να δω από κάποιο τηλεσκόπιο και είδα και κόλλησα την"ανίατη ασθένεια"!

Τα καλοκαίρια, που με έστελναν διακοπές στο χωριό του πατέρα μου, σκαρφάλωνα στην ταράτσα του σπιτιού των παππούδων μου και κοιμόμουν εκεί όλα τα βράδια απολαμβάνοντας το μεγαλείο του ουρανού. Προσπαθούσα, να ανακαλύψω και να ταυτοποιήσω όσα διάβαζα στα βιβλία.

Όλα καλά, μέχρι τη χρονιά(Γ΄Γυμνασίου), που ανακάλυψε η γιαγιά πού κοιμόμουν τις νύχτες και με έστειλε πακέτο πίσω στη Σητεία!

Έτσι έληξε άδοξα η ιστορία της μικρής αστρονόμου!

Μου έμειναν όμως τα βιβλία(επιστημονικά και μυθιστορήματα – Αχ, αυτοί «οι επικυρίαρχοι ή το τέλος της παιδικής ηλικίας»!), ο Carl Sagan, “Τα αινίγματα του σύμπαντος”, ταινίες στο σινεμά, σειρές στην ΤV, η Οδύσσεια του Διαστήματος, και ότι σχετικό με αστρονομία άρθρο στις εφημερίδες.

Οι δε σταθερές και ατέλειωτες συζητήσεις με το σύντροφο τότε και άντρα μου από το ’82 ήταν πάντα οι αστρονομικές.

Οι γονείς ουδέποτε ενίσχυσαν αυτή την «τρέλα» μου, ούτε ήθελαν να ακούσουν για σπουδές Μαθηματικών με συνέχεια στην Αστρονομία-

«πού ξανακούστηκε κορίτσι και αστρονομία;»- Ωστόσο οι τοίχοι του δωματίου είχαν γεμίσει με αφίσες πλανητών και το βιβλίο της Κοσμογραφίας

είχε γίνει φύλλο και φτερό από το πολύ διάβασμα!

Στην πράξη: καλοκαίρι του 1994 ήρθε δώρο από φίλο το πρώτο μικρό τηλεσκόπιο και ήρθαν πιο κοντά μου σελήνη, πλανήτες και ήλιος με φίλτρο παρακαλώ!

Μετά, τηλεσκόπια φίλων και νυχτερινές εξορμήσεις στα βουνά με την ομάδα της Σητείας, μετά «ο Μικρός Πρίγκιπας» (το 6αράκι μου δώρο από το σύζυγο),

ο ΣΦΑΚ, το astrovox με την παρέα του και... ζωή να ’χουμε, να συνεχίζουμε την κοινή «ιερή τρέλα» μας!

 

ΥΓ:

πρέπει να πω, ότι μέσα στο astrovox, με τόσα άρθρα που ανεβάζετε συνεχώς και τα «καταβροχθίζω», με βοηθάτε να ξεμπερδεύω τη γνώμη από τη γνώση και σας ευχαριστώ πολύ γι’ αυτό. :D

 

1936663380_1002.thumb.JPG.4124b08ecaff1601ec21e76a94fb3bc4.JPG

ο Μικρός μου Πρίγκιπας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από μικρός θυμάμαι τη γιαγιά μου να μου αναφέρει πράγματα για το ηλιακό μας σύστημα, τους πλανήτες, τη σελήνη και τη γη μας, τα οποία με γοήτευαν και καθόμουν και άκουγα με τις ώρες.

 

Αυτά πριν μερικά χρόνια ξύπνησαν μέσα μου όταν είδα από ένα διαφημιστικό φυλλάδιο θυμάμαι ότι μπορώ να αγοράσω το δικό μου τηλεσκόπιο χωρίς να χρειαστεί να ξοδέψω μια περιουσία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η πρώτη μου επαφή με τον ουρανό ξεκινά από τα εφηβικά μου χρόνια. Πάντα μου άρεσε να κάθομαι τα (καλοκαιρινά κυρίως) βράδια στην αυλή μου

και να «χαζεύω» την μοναδική ομορφιά του έναστρου ουρανού. Βέβαια τότε δεν είχα ιδέα για το τι συμβαίνει εκεί πάνω.. ούτε καν ήξερα

τι έβλεπα για να είμαι ειλικρινής, καθώς δεν υπήρχε κάποιος στο οικείο αλλά και φιλικό μου περιβάλλον ώστε να με προτρέψει στο να ασχοληθώ

περισσότερο και να ενημερωθώ. Άρχισα να ενημερώνομαι με διάφορους τρόπους για την αστρονομία από το 2000 και μετά, ουσιαστικά όμως παρατηρώ

με τηλεσκόπιο από τον Ιούλιο του 2005, οπότε και αγόρασα το πρώτο μου τηλεσκόπιο, ένα νευτώνειο κατοπτρικό SkyWatcher 150/750 EQ3

και το ταξίδι συνεχίζεται έως και σήμερα... συνεπώς στο δημοψήφισμα δήλωσα "περισσότερο από 5 χρόνια". Θεωρώ τον εαυτό μου πάντως

τυχερό γιατί μεγάλωσα σε ένα χωριό της κεντρικής Εύβοιας (όπου και μένω μόνιμα), το οποίο επηρεάζεται ελάχιστα από τη φωτορύπανση

των πόλεων, μιας κι αυτές βρίσκονται αρκετά μακριά. Το ότι έχω από την αυλή του σπιτιού μου αρκετά σκοτεινό ουρανό, ήταν ένας σημαντικός

θετικός παράγοντας στο να ασχοληθώ με την αστροπαρατήρηση, γι’αυτό και το αναφέρω.

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Ψήφισα το πάνω από 10 χρόνια.

Στην πραγματικότητα κι εγώ από πολύ μικρή κοιτώ στον ουρανό κι αναγνωρίζω τους αστερισμούς που ξέρω (ελάχιστους αρχικά), αλλά ως αρχή της ερασιτεχνικής μου παρατήρησης θεωρώ όταν από το 2001 περίπου, έχοντας παρακολουθήσει και δυο τμήματα ερασιτεχνικής αστρονομίας, άρχισα να παρατηρώ συστηματικά. (με γυμνό μάτι, μεν, αλλά συστηματικά).

Εξ ου και η απάντησή μου!!

Η καρδιά & το μυαλό είναι σαν τα αλεξίπτωτα:

Για να λειτουργήσουν, θέλει να είναι α ν ο ι χ τ ά !!!

 

Are you SIRIUS ..?!! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...
Ουτε που θυμαμαι ποτε αγορασα το πρωτο τηλεσκοπιο. Ημουν πολυ μικρος τοτε... Περασαν περιπου 2 δεκαετιες. Ουτε καν θυμαμαι τι μαρκα ηταν :cry: Θυμαμαι μονο οτι η μεγεθυνση κυμαινοταν απο 20 ως 60 φορες και οτι το νεταρισμα ηταν ευκολο. Μετα απο πολλα χρονια καταφερα να αγορασω ενα Meade με το οποιο παρατηρουσα μονο τη Σεληνη και ενιοτε την Αφροδιτη! Δυστυχως με τη φωτορυπανση της πολης, δε μπορω να δω πολλα εαν δεν κανω εξορμηση στην εξοχη....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από το δημοτικό ακόμη, ρουφούσα τα βιβλία με τις φωτογραφίες των βιβλίων και των εγκυκλοπαιδειών που είχε ο πατέρας μου στη βιβλιοθήκη, τα νέα από τις εφημερίδες για το ταξίδι του ανθρώπου στη Σελήνη... Παρατήρηση άρχισα το 1986 με τα πρώτα μου κυάλια και το πρώτο μου τηλεσκόπιο το πήρα το 1990...

73 de SV2BWD

Daniel

www.aegeanastronomy.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Ήμουν ή έκτη δημοτικού ή πρώτη γυμνασίου που πήρα το πρώτο μου, 30Χ30mm(!!!) τηλεσκόπιο. Ένα χρόνο μετά πέρασα - με άπειρους καβγάδες από τους γονείς μου που δεν ήθελαν ούτε να ακούσουν για τηλεσκόπια! - στα "βαριά" εργαλεία, ένα mascat 13Χ-40Χ40mm, το οποίο όμως -σαν πολλά της εποχής εκείνης τηλεσκοπιάκια - είχε εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και εκπληκτικό φινίρισμα, κάτι που πλέον δεν συναντάς, τουλάχιστον στα spotting scopes που αντέχει η μέση τσέπη. Ωραίες εποχές... Ακόμα και σήμερα κάθομαι και χαζεύω τα vintage τηλεσκοπιάκια και τις αναπολώ... Βάλτε ότι τώρα είμαι 46 χρονών κι ότι έχουν περάσει από τα χέρια μου πόσα και πόσα (κανονικά έκτοτε) τηλεσκόπια και κάντε λογαριασμό πόσα χρόνια "βλέπω"...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο παλια ασχολουμαι λιγο με την αστρονομια.Καμια φορα με τα κυαλια του παππου μου η κοιταζωντας στον ουρανο χωρις να ξερω ομως τη ακριβως βλεπω :)

Τωρα τελευταια τα 2 τελευταια χρονια σχεδον ασχολουμε ποιο εντατικα με την αστρονομια και περυσι το καλοκαιρι στα 14 μου πηρα και το τηλεσκοπιο :)

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης